Cap. 4. Proiect Lectie Model Finalbjkb

16
4.2. UN MODEL DE PROIECT DE LECŢIE DE EDUCAŢIE PENTRU MEDIU LA DISCIPLINA GEOGRAFIE PENTRU CICLUL PRIMAR Obiectul: Geografie Clasa: a IV-a Subiectul lecţiei: Bucuresti, capitala Romaniei Tipul lecţiei: Lectie mixtă Obiective de referinţă:1.1;1.5;2.1;2.2;2.3;3.3;3.4. Obiective operaţionale: La sfârsitul lecţiei elevii vor fi capabili: - O1: sa mentioneze date despre istoria orasului Bucuresti, pe baza informatiilor primite si a ilustratiilor; - O2: sa enumere doua caracteristici fizico-geografice ale capitatalei, pe baza planselor, a lecturilor geografice si a imaginilor vizionate; - O3:sa recunoasca institutiile politice, culturale si alte obiective de interes turistic din Bucuresti, utilizand informatiile primite si imaginile vizionate; 1

description

bhhjkl

Transcript of Cap. 4. Proiect Lectie Model Finalbjkb

Page 1: Cap. 4. Proiect Lectie Model Finalbjkb

4.2. UN MODEL DE PROIECT DE LECŢIE DE EDUCAŢIE PENTRU MEDIU

LA DISCIPLINA GEOGRAFIE PENTRU CICLUL PRIMAR

Obiectul: Geografie

Clasa: a IV-a

Subiectul lecţiei: Bucuresti, capitala Romaniei

Tipul lecţiei: Lectie mixtă

Obiective de referinţă:1.1;1.5;2.1;2.2;2.3;3.3;3.4.

Obiective operaţionale:

La sfârsitul lecţiei elevii vor fi capabili:

- O1: sa mentioneze date despre istoria orasului Bucuresti, pe baza informatiilor primite si a ilustratiilor;

- O2: sa enumere doua caracteristici fizico-geografice ale capitatalei, pe baza planselor, a lecturilor geografice si a imaginilor vizionate;

- O3:sa recunoasca institutiile politice, culturale si alte obiective de interes turistic din Bucuresti, utilizand informatiile primite si imaginile

vizionate;

- O4:-sa completeze planul tematic prin rezolvarea sarcinilor de lucru prin prelucrarea informatiilor transmise;

- O5:-sa localizeze pe harta orasului Bucuresti stabilind limitele (vecinii) cu ajutorul explicatiilor primite.

Argumentarea obiectivelor:

- A1-O1,O4: formarea deprinderii de interpretare a informaţiilor primite;

1

Page 2: Cap. 4. Proiect Lectie Model Finalbjkb

- A2-O2: formarea capacităţii de observare, experimentare şi corelare a informaţiilor primite;

- A3-O3,O5: dezvoltarea capacităţii de analiză şi sinteză a elementelor geografice dintr-un sistem funcţional;

Sarcini de lucru:

- S1/O1: Prezentati oral, facand apel la toate materialele prezentate in cadrul lectiei, date legate de istoria orasului Bucuresti;

- S2/O1: Cititi cu atenţie fragmentele de lectura primite şi scrieţi în caiete cel puţin două caracteristici fizico-geografice specifice capitalei, in

timp de 4 minute;

- S3/O3:Urmariţi setul de imagini preyentate şi notati în caiete, concomitent cu viyionarea, numele a trei instituţii sau obiective turistice pe care

le recunoaşteţi;

- S4/O4:Citiţi cu atenţie planul tematic ţi rezolvaţi corect sarcinile de lucru cerute;

- S5/O5:Priviţi harta fizica a Romaniei şi localizaţi orasul Bucureşti specificând zonele limitrofe (oral).

Strategii didactice:

Metode: conversaţia euristică, lectura, explicaţia, observaţia, lucrul cu harta, învăţarea prin descoperire, problematizarea, lectura.

Mijloace de învăţământ: harta fizica a Romaniei, atlase, manuale, dictionar de termeni geografici, album Oraşul Bucureşti, fotografii, fragmente de

lecturi, DVD, fişe de evaluare.

Material bibliografic:

1. Dincă, C., (2012), Metodica predării geografiei, Editura Decesfera Media, Bucureşti

2. Dincă, C., (2007), Dicţionar de termeni geografici, Editura Decesfera Media, Bucureşti.

3. Mihailescu C.,Piţilă.,(2006) Geografie, Manual pentru clasa a IV-a, Editura Aramis, Bucureşti.

4. Dulamă M.E., (1996), Didactica geografica, Editura Clusium, Cluj-Napoca.

2

Page 3: Cap. 4. Proiect Lectie Model Finalbjkb

Schema lecţiei se structurează pe următorul plan:

C1 : istoricul orasului Bucureşti, prin atestare documentară;

C2 : pozitia geografica a orasului Bucureşti;

C3 : important centru cultursl, economic si politic al tarii;

C4 : zone limitrofe, populaţie, imparţirea administrativ-teritoriala.

Corelaţia obiective-conţinuturi-sarcini de lucru:

O1-C1-S1; O2-C2-S2; O3-C3-S3; O4-C3-S4; O5-C4-S5.

Informaţii suplimentare:

Bucuresti. Populaţia de 2 milioane locuitori, este un oraş medieval aşezat în Câmpia Vlăsiei, pe Dâmboviţa si Colentina. Aşezarea este

atestată documentar la 20 septembrie 1459, printr-un hrisov al lui Vlad Ţepeş, denumirea este data de legendarul cioban Bucur. Capitală a Ţării

Româneşti din 1659, din 1862 capitală a Principatelor Unite, din 1918 devine Capitala României. Este cel mai mare oras, cel mai important si

diversificat centru industrial,un oraş cultural, cu instituţii de învaţământ superior, teatre, Opera Română, posturi radio şi televiziune, muzee,

monumente istorice şi de artă, are numeroase parcuri (,,oraş gradină”), lacuri de agrement. Este singurul oras cu metrou (62,2 km; 45 de staţii),

deservit de 2 aeroporturi: Otopeni şi Băneasa, cel mai mare nod ferovier (8 magistrale).

3

Page 4: Cap. 4. Proiect Lectie Model Finalbjkb

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Evenimentele

lecţiei

Obiective Conţinutul

informativ

Nivelul iniţial al

cunoaşterii

elevilor

Sarcini

de

învăţare

Strategii didactice Evaluare

Momentorganizatoric

Pregătirea elevilorPentru oră

Se verifică materialul didactic, se notează absenţii. 2 min

Verificareacunoştinţeloranterioare

Lecţia de verificat: Organizarea administrativ-teritoriala a ţării 5 minSe adresează întrebări.Se solicit lucrul cu harta.

Metode:conversaţia, lucrul cu harta

Mijloace:harta fizică a României

Orală: prin

întrebări

Pregătireaaperceptivă

Captarea atenţieia lecţiei pt.

buna

desfaşurare a

lectiei

Se prezintă legenda întemeierii oraşului Bucureşti.

Se prezinta date istorice despre prima atestare

documentara.

(ANEXA 2)

3 min

Metode:expunerea, conversaţia, lectura

Mijloace:calculator, DVD

Forme de organizare:frontală Orală

Anunţareatemei,obiectivelor

Se anunţă titlul lecţiei şi obiectivele urmărite. 1 min.

Dirijareapredării / învăţării

O.1 C.1 Au deprinderea de a reproduce şi a interpreta informţiile primite(ANEXA 1)

S1 Metode:explicatia, conversaţia, lecturaMijloace:DVD, imaginiForme de organizare:frontal, individuala

Orală:prinîntrebări

O.2 C.2 Recunosc semnele S2 Metode:conversaţia, lucrul cu harta Orala:

4

Page 5: Cap. 4. Proiect Lectie Model Finalbjkb

25 min. conventionale, pot citi planşa, defines termenii noi din dicţionar (ANEXA 3)

Mijloace:harta fizica a României, imagini, planşă, dicţionar de terminiForme de organizare:frontal, individuală

Prin exerciţii de identificare, licalizare în scris

O.3 C.3 Au deprinderea de a identifica

pe baza imaginilor instituţii

politice şi obiective turistice

(ANEXA 5)

S3 Metode:conversaţia, observaţiaMijloace:imagini, DVD, album Oraşul Bucureşti, fotografiiForme de organizare:frontală, individual, pe echipe

OralaAnaliza produselor:caieteleelevilor

O.4 C.3 Au deja informaţii despre

oraşul Bucureşti

Rezolvarea corectă a

sarcinilor de lucru cerute

(ANEXA 3)

S4 Metode:problematizarea, lucrul cu harta, explicaţiaMijloace:harta fizică a României, fişe de lucruForme de organizare:frontal, individual, pe echipe

OralaÎn scrisAprecieri generale

O.5 C.4 Se orientează pe hartă, pot

identifica şi localiza orşul

Bucureşti şi zonele limitrofe

(ANEXA 6)

S5 Metode:conversaţia, lucrul cu harta, problematizareaMijloace:harta fizică a României, atlasul, manualulForme de organizare:frontal, individuală

Prin exerciţii de identificare,de localizare, decompletare

Atingereafeed-backului

Prin întrebări şi cerinţe care vizează gândirea: Compară oraşul Bucureşti cu cele două capital europene, pe baza

informaţiilor din tabel. (manual) Precizează numele a doua cartiere din Bucureşti

3 min.

Metode:problematizarea, lucrul cu manualulMijloace:manualul, planşaForme de organizare:frontal

Orală:prinÎntrebăriAnaliza produselor:Caietele elevilor

Obţinerea - Se distribuie fişele de evaluare; rezolvarea cerinţelor Mijloace:fişa de evaluare Scrisă:prin

5

Page 6: Cap. 4. Proiect Lectie Model Finalbjkb

performanţei -Dupa completarea lor se face o verificare, prin sodaj, pentru a se identifica răspunsurile corecte(ANEXA 4) 7 min.

Forme de organizare:individuală fişa de evaluare

AnunţareaTemei pentru acasă

- Învăţarea conţinuturilor lecţiei- De compus un cvintet despre oraşul Bucureşti (cuvânt-cheie, 2 adjetive, 3 verbe, cuvânt sinteză)

1 min.ApreciereaactivităţiiNotarea

- Se fac aprecieri cu privire la activitatea desfaşurată şi asupra modului în care au răspuns elevii- Se notează elevii care au fost foarte activi 2 min.

6

Page 7: Cap. 4. Proiect Lectie Model Finalbjkb

ANEXA 1.

Numele si prenumele............................................................ Data..................................... FIŞĂ DE EVALUARE DE GEOGRAFIE ORAŞUL BUCUREŞTI-CAPITALA ROMÂNIEI

1. Tăiaţi informaţiile nepotrivite pentru enunturile următoare: Oraşul Buureşti este aşezat în Câmpia de Vest/Câmpia Română. Bucureştiul are peste 1500000/2000000 de locuitori. Oraşul Bucureşti este cel mai mic/mare municipiu al ţării. Numele Bucureştiului a apărut pentru prima dată în vremea lui Mihai Viteazul/Vlad Ţepeş. Oraşul Bucureşti este împărţit în opt/şase cartiere

2. Scrie numele a trei obiective turistice ale Municipiului Bucureşti

3. Ce ape curgătoare şi stătătoare sunt în Bucureşti?

Timp de lucru: 7 minuteANEXA 2.

7

S *

B ***

FB ****

S *

B ***

FB ****

S *

B ***

FB ****

S * =un răspuns corect

B *** =doua răspunsuri corecte

FB **** =trei/patru răspunsri corecte

Page 8: Cap. 4. Proiect Lectie Model Finalbjkb

MUNICIPIUL BUCUREŞTI, CAPITALA ROMÂNIEI (Schema lecţiei)

I. ISTORICUL ORAŞULUI BUCUREŞTI, PRIMA ATESTARE DOCUMENTARĂ 1459, în timpul domnitorului Vlad Ţepeş În 1859 devine capitala României

II. POZIŢIA GEOGRAFICĂ A ORAŞULUIBUCUREŞTI Municipiul Bucureşti este aşezat în sudul ţării, în Câmpia Română

III. IMPORTANŢĂ ŞI OBIECTIVE TURISTICE Cel mai important centru politic, economic şi cultural al României Instituţii politice importante: Guvernul, Parlamentul, Preşedinţia Instituţii culturale importante: Biblioteca Naţională, Ateneul Român, Teatrul Naţional, Muzeul Îăranului Român etc. Obiective turistie: Arcul de Triumf, Grădina Botanică, Palatul Cotroceni, Muzeul Bucureştiului

IV. POPULAŢIA, ZONE LIMITROFE, ÎMPĂRŢIREA ADMINISTRATIV-TERITORIALĂ Peste doua milioane de locuitori Situat in sud+estul României Zonele limitrofe: la est- Bărăganul, la vest- Câmpia Găvanului- Burdea şi la sud- Câmpia Burnazului Împărţit în şase sectoare şi mai multe cartiere.

ANEXA 3. FIŞA DE LUCRU

8

Page 9: Cap. 4. Proiect Lectie Model Finalbjkb

Completaţi cu informţii corecte spaţiile rezervate:

9

BUCUREŞTI

AŞEZARE ORGANIZARE

POPULAŢIE

Page 10: Cap. 4. Proiect Lectie Model Finalbjkb

ANEXA 4. FIŞĂ DE LUCRU

Pe baza surselor geografice de mai jos, completează textul cu cuvintele care lipsesc:

1. Prima atestare documentară a oraşului dateaza din timpul domniei lui VLAD ŢEPES, în anul 1459, A fost menţionat ca cetate, apoi ca oaş medieval, important centru comercial.

2. Din 1862, dupa Unirea principatelor Române, la 24 ianuarie 1859 şi constituirea statului naţional român, Bucureşti devine capitala. Se dezvoltă meşteşugurile, se înalţă locuinţe, Curtea Domnească şi biserici. Se înfiinţează prima tipografie şi primele şcoli.

3. În secolul al XIX- lea apar fabrici şi uzine şi se pune în funcţiune o cale ferată, Bucurelti devenind principalul centru ferovier al ţării.

4. Secolul al XX- lea transformă oraşul în cel mai important centru cultural, economic şi politic al ţării. Se înalţă cartiere moderne, se amenajează locuri de agrement, se construiesc mijloace de transport moderne, se înfiinţează multe şcoli şi spitale.

ANEXA 5 – IMAGINI DIN BUCUREŞTI

10

Prima atestare documentară a oraşului Bucureşti dateză din timpul domniei lui.................................................................

Devine capitala României în anul.............................. Se dezvoltă meşteşugurile şi ...............................................................,

se înalţă locuinţe, Curtea Domnească şi biserici. Secolul al XX-lea transformă oraşul în cel mai important centru...............

................................., economic şi ................................................................. al ţării. Astăzi, municipiul Bucureşti este

Page 11: Cap. 4. Proiect Lectie Model Finalbjkb

Arcul de Triumf Casa Poporului

11

Page 12: Cap. 4. Proiect Lectie Model Finalbjkb

Ateneul Român

12

Page 13: Cap. 4. Proiect Lectie Model Finalbjkb

Muzeul satului Bucureşti

ANEXA 6 – LOCALIZAREA MUNICIPIULUI BUCUREŞTI

13

Page 14: Cap. 4. Proiect Lectie Model Finalbjkb

14