Schiţa unui proiect didactic în care se folosesc metodele intgaleriei

8
SCHIŢA UNUI PROIECT DIDACTIC ÎN CARE S-AU UTILIZAT METODELE INTERACTIVE: CUBUL TURUL GALERIEI Metode interac tive Descrierea unor activităţi de învăţare abordate prin aceste metode Cubul Data: Clasa: Învăţătoare: Unitatea de învăţământ: Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii Disciplina: Matematică şi explorarea mediului Unitatea de învăţare: În lumea celor care nu cuvântă Tema lecţiei: Animale domestice, sălbatice şi din alte zone ale lumii Tipul lecţiei : de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor Competenţe generale:

Transcript of Schiţa unui proiect didactic în care se folosesc metodele intgaleriei

Page 1: Schiţa unui proiect didactic în care se folosesc metodele intgaleriei

SCHIŢA UNUI PROIECT DIDACTIC ÎN CARE S-AU UTILIZAT

METODELE INTERACTIVE:

CUBUL

TURUL GALERIEI

Metode

interactive

Descrierea unor activităţi de învăţare abordate prin aceste

metode

Cubul Data:

Clasa:

Învăţătoare:

Unitatea de învăţământ:

Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii

Disciplina: Matematică şi explorarea mediului

Unitatea de învăţare: În lumea celor care nu cuvântă

Tema lecţiei: Animale domestice, sălbatice şi din alte zone ale lumii

Tipul lecţiei : de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor

Competenţe generale:

3. Manifestarea curiozităţii pentru fenomene / relaţii / regularităţi /

structuri din mediul apropiat;

4. Generarea unor explicaţii simple prin folosirea unor elemente de

logică;

5. Sortarea şi reprezentarea unor date în scopul rezolvării de

probleme.

Competenţe specifice:

3.2. Manifestarea curiozităţii pentru observarea unor fenomene /

procese / structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul

Page 2: Schiţa unui proiect didactic în care se folosesc metodele intgaleriei

identificării unor regularităţi;

4.1. Formularea unor observaţii asupra mediului apropiat folosind

limbajul comun, reprezentări prin desene şi operatorii logici „şi”,

„nu”;

4.2. Identificarea relaţiilor de tipul „dacă... atunci…” între două

evenimente succesive;

5.1. Sortarea/clasificarea pe baza unui criteriu dat.

Strategii didactice:

Metode şi procedee:

metoda cubului ,conversaţia, explicaţia, exerciţiul, turul galeriei.

Mijloace de realizare:

planşe, fişe de lucru, coli flipchart, markere, cub din carton, coli.

Forme de organizare: pe grupe, frontală

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Momentul organizatoric şi captarea atenţiei (5 minute):

Învăţătoarea asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea

lecţiei. Verifică prezenţa elevilor. Prezintă elevilor metoda Cubul –

metodă modernă de învăţare prin cooperare. Se arată elevilor un cub

din carton având feţele colorate diferit, fiind inscripţionate cu

următoarele verbe active :

Faţa 1: Descrie

Faţa 2: Compară

Faţa 3: Asociază

Faţa 4: Analizează

Faţa 5: Argumentează

Faţa 6: Aplică

Page 3: Schiţa unui proiect didactic în care se folosesc metodele intgaleriei

Elevii sunt împărţiţi în 6 grupe eterogene, nu neapărat egale

numeric.Fiecare grupă primeşte o coală colorată. Echipele aleg un

lider de grup care va extrage un bilet pe care este scris verbul

definitoriu pentru acea grupă (descrie, compară, asociază,

analizează, argumentează şi aplică).

Se anunţă tema de discutat şi timpul de lucru alocat fiecărei

grupe. Se anunţă obiectivele lecţiei de recapitulare. Se împart fişele

cu sarcinile de lucru în grup. Timp de 25 minute elevii lucrează în

echipă la sarcina de lucru primită. Învăţătoarea supraveghează

activitatea elevilor şi dă indicaţii acolo unde este nevoie. Ea

soluţionează situaţiile în care nu toţi elevii se implică în cadrul

activităţii de grup sau atunci când un elev monopolizează toate

activităţile.

Descrierea activităţii elevilor:

Elevii care

primesc fişa cu verbul descrie vor avea:

-de descris caracteristicile animalelor domestice, sălbatice şi din

alte zone ale lumii;

-de prezentat părţile corpului animalelor;

-de identificat animalele dintr-o listă de cuvinte date.

Elevii care

primesc fişa cu verbul compară:

- vor stabili asemănări şi deosebiri între animalele domestice şi

animalele sălbatice;

- vor stabili asemănări şi deosebiri între animalele domestice şi

cele din alte zone ale lumii.

Elevii care

primesc fişa cu verbul asociază:

- vor asocia fiecărui animal mediul de viaţă în care acesta

trăieşte şi modul de hrănire a lui, apoi vor argumenta punctul lor

Page 4: Schiţa unui proiect didactic în care se folosesc metodele intgaleriei

de vedere.

Elevii care

primesc fişa cu verbul analizează:

- vor analiza importanţa vieţuirii animalelor în mediul lor natural

de viaţă;

- vor analiza dacă informaţiile pe care le-au primit despre

animale sunt adevărate sau false.

Elevii care

primesc fişa cu verbul argumentează:

- vor argumenta care este importanţa animalelor şi ce foloase

aduc acestea omului;

- vor argumenta de ce unele animale reprezintă un pericol pentru

om.

Elevii care

primesc fişa cu verbul aplică:

- vor încercui părţile componente ale corpului animalelor;

- vor realiza postere cu foloasele şi pagubele produse de

animale.

Evaluare (20 minute):

După expirarea timpului de lucru (25 minute) se va aplica

metoda turul galeriei. Materialele realizate, posterele, vor fi expuse

în clasă în 6 locuri vizibile. Elevii din fiecare grup îşi vor prezenta

mai întâi sarcina de lucru şi modul de realizare a ei, apoi, la semnalul

dat de învăţătoare, vor trece, pe rând pe la fiecare poster al colegilor

de la altă grupă şi vor acorda acestora o notă. După ce fiecare grup a

vizitat galeria de postere şi a notat corespunzător producţiile

colegilor, se vor discuta notele primite şi obiectivitatea acestora, se

vor face aprecieri şi se vor corecta eventualele erori.

În finalul orei se va da fiecărei echipe un material informativ

despre animalele domestice, sălbatice şi cele din alte zone ale lumii.

Page 5: Schiţa unui proiect didactic în care se folosesc metodele intgaleriei

Se realizează şi un moment de reflecţie asupra metodelor noi

folosite şi asupra modului de implicare a fiecărui elev în echipa sa.

Turul

galeriei

Moment organizatoric şi captarea atenţiei (5 minute):

Învăţătoarea asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea

lecţiei. Prezintă elevilor metoda Turul galeriei – metodă modernă de

învăţare prin participare interactivă, bazată pe interesul direct sau

indirect al elevului.

Descrierea activităţii elevilor:

Fiecare grupă va primi ca sarcină de lucru să realizeze un

poster cu animale, dar fiecare grupă va primi altă categorie de

animale (animale domestice, animale sălbatice, animale din alte

zone ale lumii). (5 minute)

Evaluare (10 minute):

După expirarea timpului de lucru se va aplica metoda turul

galeriei. Materialele realizate, posterele, vor fi expuse în clasă în

locuri vizibile. Elevii din fiecare grup îşi vor prezenta mai întâi

sarcina de lucru şi modul de realizare a ei, apoi, la semnalul dat de

învăţătoare, vor trece, pe rând, pe la fiecare poster al colegilor de la

altă grupă şi vor acorda acestora o notă. După ce fiecare grup a vizitat

galeria de postere şi a notat corespunzător producţiile colegilor, se vor

discuta notele primite şi obiectivitatea acestora, se vor face aprecieri

şi se vor corecta eventualele erori.

În finalul orei se va da fiecărei echipe un material informativ

despre animalele domestice, sălbatice şi cele din alte zone ale lumii.

Se realizează şi un moment de reflecţie asupra metodelor noi

folosite şi asupra modului de implicare a fiecărui elev în echipa sa.