Romana Clasa i
-
Upload
mihalache-ionel -
Category
Documents
-
view
19 -
download
1
description
Transcript of Romana Clasa i
PROIECT DE LECIE
PROIECT DE LECIE
Unitatea de invatamant : Scoala gimnaziala cu clasele I-VIII Giurgiu
Data : 11.12.2012
Profesor metodist : Profesor coordonator :
Elev practicant :
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Subiectul lectiei : Sunetul [f] i literele mari de tipar i de mn Fata babei i fata moului, dup Ion Creang
Tipul leciei: transmitere i nsuire de noi cunotine
Obiective de referin:
1.4. s sesizeze sensul cuvintelor ntr-un enun dat;
3.5. s manifeste curiozitate pentru lectur;
4.1. s scrie corect litere, silabe, cuvinte.Obiective operaionale:
OO1: s pronune corect noul sunet, comparativ cu alte sunete asemntoare; obiectivul va fi atins daca 60% din elevi vor pronunta corect noul sunet ;OO2: s scrie corect litera nou, adoptnd o poziie corect i respectnd indicaiile oferite; obiectivul va fi atins daca 80% din elevi vor scrie corect litera noua .
OO3: s identifice noul sunet n structura silabei, stabilind locul acestuia n cadrul cuvntului; obiectivul va fi atins daca 60 % din elevi vor identifica noul sunet ;OO4: s citeasc textul fluent, corect, cu respectarea diciei i a punctuaiei; obiectivul va fi atins daca 80% din elevi vor citi textul fluent ,corect ,cu respectarea dictiei si a punctuatiei;
Metode si procedee didactice :metoda fonetic analitico-sintetic, conversaia, explicaia, observaia, munca independentMijloace de invatamant :imagini cu scene din poveste, portretul scriitorului, plana cu litera nou, caiete tip I , caiete speciale Bibliografie:
Duu, Olga Didactiva limbii romne i comunicrii n ciclul primar , Editura Europolis, Constana, 2002Geogrescu-Botin, Maria-Ioana ndrumtor pentru folosirea abecedarului, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1976Etapele lectiei
/timp Obiectivele operationale Continuturi ,sarcini de predare-invatare-evaluareStrategii
didactice Evaluare
Moment organizatoric
1 minut-se asigura un climat optim desfurrii leciei -pregtirea materialelor didactice;
-se restabileste lintea n sala de clas.organizare frontal
Verificarea temei de acasa 5 minute -se verifica tema de acasa si se fac aprecieri globale si individuale privind rezolvarea acesteia .organizare frontal-conversaia
individuala
scrisa
Sistematizarea reactualizarii elementelor invatate anterior 6 minute -se vor adresa ntrebri privind coninutul leciei anterioare - Sunetul [f] i literele mici de tipar i de mn tefan cel Mare;-citirea textului tefan cel Mare n lant -alctuirea de propoziii cu anumite cuvinte date (domnitor, viteaz, victorie, tefan, fric)organizare frontal-conversaiafrontaloral
Captarea ateniei
5 minute-se vor prezenta cateva date bibliografice despre Ion Creanga (prezentarea portretului)si opere scrise de acesta
- se vor expune planse cu imagini din povestea Fata babei si fata mosului de Ion Creanga , elevii fiind pusi sa recunoasca povestea pe baza imaginilor prezentate.organizarefrontal-conversaia -explicaia
Informarea elevilor cu privire la subiectul si obiectivele urmarite
1 minut-pornind de la discuia anterioar, anun subiectul leciei , Fata babei i fata moului, de Ion Creang , apoi prezint succint obiectivele acesteia.
organizare frontal-conversaia
Dirijarea nvrii20 minute OO1
OO1
OO2
OO3OO4
-se va prezenta plana cu litera nou (de tipar si de mn) ;Se stabilesc elementele ce compun litera (bastonas mare cu ntorstura n jos, spre stnga, dou zale, una mic i una mare); Se vor stabili asemnri ntre litera F i alte litere nvate (F de tipar- T de tipar, E mare de tipar, F mare de mn, T mare de mn) ;Se discuta asemnarea dintre sunetul [f] si sunetul [v] Se va scrie litera mare de mn pe diferite suporturi (imaginar, cu degetul n aer, cu degetul pe banc, cu o carioca pe foaie velin, ci stiloul pe liniatura caietului, la tabl);
-se scrie un rnd cu litera nou pe caietul mic;
-se selecteaza cuvinte din text ce contin sunetul si litera F
-se scrie (pe tabl i n caiete) propoziia Fata moului era frumoasa si buna ;
-se va analiza fonetic citirea propoziiei, stabilirea numrului de cuvinte, selectarea cuvntului ce conine sunetul nou, stabilirea locului sunetului [f];
-prima silab, primul sunet;
Fata mosului era frumoasa
Fata mosului era frumoasa
Fa-ta mo-su-lui era fru-moa-sa
II II II II II III III III III
-se explic scrierea cu liter mare a cuvntului;
-se analizeaz cele dou imagini mici(din manual ) si se stabilesc nume pentru cei doi copii (Florentina si Flavius )
-se identific alte cuvinte ce se scriu cu litera iniial F i se noteaz (pe caietele de clasa );-se citesc, n lan, cuvintele si coloanele de cuvinte din manual;
-se citete textul n gnd de catre elevi ;
-se explica cuvintele noi din text;
-se citeste textul in lan ,apoi selectiv ;-se citete textul model, integral, de ctre un elev;- se citeste textul dupa model, de catre elevi . organizare frontal i individual
-observaia-explicaia
- m. fonetic analitico-sintetic -exerciiul
- munca independentfrontaloral i
scris
Obinerea perfomranei si asigurarea feed-back-ului6 minute -se efectueaza un exerciutiu oral , apoi elevii scriu in ciete exercitiul .
Exercitiu :
Completeaza cate trei insusiri ale personajului .
Fata mosului era ........... , ................. si ............... .
Fata babei era ................ , ................... si ................ .
organizare
frontal-explicaia-exerciiulfrontal
oral i
scris
Evaluarea performane lor3minute - se fac aprecieri colective cat si individuale elevilor .organizare
frontal
Intensificarea procesului de retentie si transfer
3 minute -se noteaz pe tabl i n caiete tema pentru acas (de completat pagina din caietul special, de citit integral povestea Fata babei si fata mosului de Ion Creanga )organizare
frontal-conversaia-explicaia