Regimuri Totalitare

9
PROIECT DIDACTIC Şcoala : Practicant : Călin Ionel Cătălin Data : 14.03.2008 Clasa : a X – a D. Aria Curriculară: Om şi societate Disciplina : Istorie Conţinutul învăţării : Regimurile politice în perioada interbelică : regimuri totalitare şi dictatoriale Tipul lecţiei : dobândire de competenţe Timp de lucru : 50 min Locul de desfăşurare : cabinetul de istorie Obiective specifice : - formularea de argumente referitoare la un subiect istoric ; - exprimarea de opinii în limbajul adecvat istoriei ; - analiza factorilor politici, sociali, economici, culturali care alcătuiesc imaginea unei societăţi. Obiective operaţionale : a) cognitive : - să identifice caracteristicile regimurilor totalitare şi dictatoriale ; - să explice specificul regimurilor studiate ; - să compare regimurile politice studiate ; b) afectiv – atitudinale : - să exprime păreri personale referitor la tema studiată ; - să argumenteze ideile exprimate ; c) psiho – motorii :

description

Regimuri totalitare all

Transcript of Regimuri Totalitare

Page 1: Regimuri Totalitare

PROIECT DIDACTIC

Şcoala : Practicant : Călin Ionel CătălinData : 14.03.2008Clasa : a X – a D.Aria Curriculară: Om şi societateDisciplina : IstorieConţinutul învăţării : Regimurile politice în perioada interbelică : regimuri totalitare şi dictatorialeTipul lecţiei : dobândire de competenţeTimp de lucru : 50 minLocul de desfăşurare : cabinetul de istorieObiective specifice :

- formularea de argumente referitoare la un subiect istoric ;- exprimarea de opinii în limbajul adecvat istoriei ;- analiza factorilor politici, sociali, economici, culturali care alcătuiesc

imaginea unei societăţi.Obiective operaţionale :

a) cognitive : - să identifice caracteristicile regimurilor totalitare şi dictatoriale ; - să explice specificul regimurilor studiate ;

- să compare regimurile politice studiate ; b) afectiv – atitudinale : - să exprime păreri personale referitor la tema studiată ; - să argumenteze ideile exprimate ; c) psiho – motorii : - să utilizeze corect materialele didacticeNivelul iniţial al clasei : elevii cunosc caracteristicile regimurilor democratice şi dispun de deprinderi de analiză, comparare, clasificare, argumentareStrategia didactică :

a) Resurse procedurale : conversaţia euristică, explicaţia, problematizarea, analiza, sinteza, descrierea

b) Resurse materiale : manualul, fişe de lucru, texte istorice, imaginiForme de organizare : frontală, independent – individualăEvaluare : formativăBibliografie :

- Ministerul Educaţiei şi Cercetării - Curriculum Naţional, Programe şcolare pentru clasa a X – a - Ioan Scurtu, M. Curculescu, - Istorie – manual pentru clasa a X – a C. Dincă, Aurel C. Soare - Marin Voiculescu - Istoria doctrinelor politice , Editura Hyperion, Bucureşti, 1992

Page 2: Regimuri Totalitare

Conţinut informativ

1. Reactualizarea cunoştinţelor: - 27 martie 1918 – Sfatul Ţării adoptă Declaraţia de unire a Basarabiei cu

România ;- 15/28 noiembrie 1918 – Congresul General al Bucovinei a votat în

unanimitate “unirea necondiţionată şi pentru vecie “ cu România ; - 1 decembrie1918 – Marea Adunare Naţională de la Alba Iulia votează

Rezoluţia privind unirea Transilvaniei, Banatului, Crişanei şi Maramureşului cu România ;

- Întregirea ţării noastre s-a realizat pe cale democratică, prin decizia organelor reprezentative, liber alese de către locuitorii din aceste teritorii ;

- UNIREA din 1918 reprezintă împlinirea visului de veacuri al românilor .

2. Captarea atenţiei :- Simbolurile regimulor totalitare şi dictatoriale din Europa în perioada

interbelică- Chestionar : - Ce reprezintă pentru voi aceste simboluri ? - În care ţări credeţi că s-au instalat fiecare din aceste regimuri?

- Ce ştiţi despre aceste regimuri ? Ce aţi dori să aflaţi? - Imagini ale liderilor regimurilor dictatoriale

3. Obţinerea performanţelor :- “ Dictatura proletariatului produce o serie de restricţii ale libertăţii în cazul

opresorilor, al exploatatorilor, al capitaliştilor” – V.I. Stalin, Statul şi revoluţia

- “ Fascismul este totalitar, iar statul fascist, o sinteză şi o unitate a tuturor valorilor, interpretează, dezvoltă şi potenţează întreaga viaţă a unei persoane“ – B. Mussolini, Fascism, doctrină şi instituţie

- “ Doctrina noastră respinge idea democratică a maselor […]. Partidul trebuie să facă din rasă centrul vieţii comunităţii.” – Adolf Hitler, Mein Kampf

- „Programul nostru e simplu : noi vrem să conducem Italia[…]. Clasa noastră politică e neputincioasă. A dovedit-o criza statului liberal. Statul nu reprezintă un partener, el reprezintă naţiunea ca întreg, este deasupra tuturor, îi ocroteşte pe toţi.”- Mussolini, 1922

- „Nu pot fi cetăţeni decât fraţii de rasă. Nu pot fi fraţi de rasă decât aceia care sunt din sânge german, fără deosebire de confesiune. Nici un evreu, deci, nu poate fi un frate de rasă […]. Cine nu este german nu poate trăi în Germania decât ca oaspete şi trebuie să fie supus reglementărilor asupra străinilor.”- Programul Partidului Naţional-Socialist, 1936

Page 3: Regimuri Totalitare

- Planul lecţiei: Regimurile politice totalitare şi dictatoriale în perioada interbelică

Bolşevismul (comunismul) : promovează o societate fără clase sociale, bazată pe proprietatea comună asupra mijloacelor de producţie şi dictatura proletariatului. S-a instaurat în 1917 în Rusia, printr-o lovitură de stat,prin care Partidul Comunist condus de Lenin a preluat puterea. Regimul s-a radicalizat în perioada 1924 – 1953 sub conducerea lui I.V.Stalin Fascismul : a apărut in Italia în anii 1920, sub conducerea lui B. Mussolini, caracterizat prin naţionalism extremist, violenţă şi demagogie. Nazismul : a apărut în Germania , condus de Adolf Hitler. Promova rasismul, antisemitismul, violenţa

Caracteristici comune: - o ideologie proprie ; - monopolul partidului în conducerea sociatăţii ; - teroarea ; - cumularea puterii de către conducătorul statului ; - cultul personalităţii conducătorului ; - controlul statului asupra tuturor sectoarelor ; - atragerea şi îndoctrinarea politică a maselor ; - formarea “omului nou” ; - eliminarea opoziţiei politice.

Termeni istorici :

Regim totalitar : regim care agplică dictatura unei minorităţi, majoritatea populaţiei fiind lipsită de drepturi şi libertăţi.

Colhoz : cooperativă agricolă specifică agriculturii socialiste, în care munca se desfăşura în comun.

Gulag : formă de constrângere, care cuprinde lagăre şi închisori unde erau trimişi oponenţii regimului Stalinist.

Corporatism : doctrină economică şi social – politică promovată de fascismul Italian prin care se urmărea formarea corporaţiilor profesionale ( asociaţii care să asigure armonia socială ) şi înlocuirea parlamentului printr-o reprezentanţă naţională corporatistă subordonată regimului.

- Fixarea cunoştinţelor : Răvaşe cu sarcini de rezolvat : a) Explicaţi ce înţelegeţi prin noţiunea de totalitarism b) Daţi exemple de regimuri totalitare şi dictatoriale

Page 4: Regimuri Totalitare

c) Enumeraţi caracteristicile regimurilor totalitare - Evaluarea cunoştinţelor : fişă de evaluare

1. Asociază elementele care se potrivesc din cele 3 coloane :

Rusia Hitler fascism Germania Mussolini comunism

Italia Stalin Nazism

2. Încercuiţi variantele care nu sunt caracteristice regimurilor totalitare

a) se bazează pe principiul suveranităţii poporului b) cultul personalităţii conducătoruluic) eliminarea opoziţiei politiced) pluralism politice) îndoctrinarea maselorf) teroarea

Page 5: Regimuri Totalitare

Desfăşurarea lecţieiEtapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor

1. Moment organizatoric 3 min

Pregăteşte materialele didactice, notează elevii absenţi.

Pregătesc rechizitele şcolare.

2. Reactualizarea cunoştinţelor 5 min

Adresează întrebări frontal, despre idei importante din lecţiile precedente

Răspund la întrebări

3. Captarea atenţiei

5 min

Prezintă elevilor simbolurile representative ale regimurilor dictatoriale şi citeşte un fragment reprezentativ pentru regimul şi ideologia nazistă. Adresează întrebări pe baza materialelor prezentate.

Observă imaginile.Ascultă textul.Răspund la întrebări

4. Anunţarea temei şi a obiectivelor 2 min

Anunţă elevilor titlul lecţiei noi, care se notează la tablă şi în caiete. Prezintă elevilor obiectivele operaţionale urmărite într-un limbaj accesibil.

Notează titlul lecţiei în caiete.

Ascultă cu atenţie.

5. Dirijarea învăţării

10 min

Solicită elevii să dea citire unor texte-surse istorice şi le cere să analizeze aceste documente. Conduce observarea şi analiza documentelor, aducând explicaţii suplimentare .

Citesc, observă şi analizează textile istorice

6. Obţinerea performanţelor

10 min

Îndrumă elevii spre compararea regimurilor totalitare, evidenţiind caracteristicile comune şi pe cele diferite ale acestora. Notează la tablă planul lecţiei. Explică termenii istorici .

Compară. Notează în caiete planul lecţiei. Exprimă păreri proprii şi le argumentează.

7. Fixarea cunoştinţelor

5 min

Prezintă elevilor răvaşe cu diferite cerinţe. .Le cere să citească şi să resolve sarcinile.

Citesc.ExplicăExemplificăEnumeră

8. Evaluarea cunoştinţelor

5 min

Împarte elevilor fişe de lucru individual, independent. Explică sarcinile e lucru şi menţionează timpul afectat rezolvării lor Verifică oral modul de rezolvare a sarcinilor .

Rezolvă sarcinile de pe fişa de evaluare.

9. Încheierea lecţiei

Apreciază activitatea elevilor. Îndrumă activitatea de studiu independent a elevilor.

Ascultă cu atenţie

Page 6: Regimuri Totalitare

5 min