recapitulare 6

6

Click here to load reader

Transcript of recapitulare 6

PROIECT DE LECTIE

PROIECT DE LECTIEDATA: 19 MAI 2015CLASA: a VI-a

ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare

OBIECTUL: Limba roman

SUBIECTUL: Adverbul. Prepoziia. Conjuncia. Interjecia

TIPUL LECTIEI: de recapitulare i sistematizare a cunotinelor

PROFESOR: Morariu Adriana-Iulia

OBIECTIVE:

Competene generale: Dezvoltarea capacitii de exprimare oral i scris;

Competene derivate:Cognitive:

S identifice adverbele, din anumite enunuri;

S treaca adverbele date la toate gradele de comparaie;

S precizeze funciile sintactice ale adverbelor din enunurile date;S identifice prepoziiile din anumite texte i s determine cazurile pe care le cer;

S indice conjunctiile din enunturile date si sa le grupeze n funcie de rolul pe care l au: coordonatoare sau subordonatoare;

S construiasca enunuri n care i, nici, iar sa aib pe rnd valoarea morfologic de: adverb i conjuncie.S identifice interjeciile din anumite enunuri;

S construisc enunuri n care anumite interjecii s aib alt valoare morfologic.

Afective: S manifeste interes pentru o exprimare ngrijit i nuanat;S participe cu interes la actul de comunicare.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode i procedee: conversaia euristic, explicaia, exerciiul scris, oral, individual, pe grupe, analiza morfologic i sintactic;

Mijloace de nvmnt i materiale didactice: Gramatica. Fise de lucru pentru clasa a VI a, Paralela 45, Gramatica limbii romane (vol.I), Editura Academiei, plana, fie de munc independent i n echip, caietul de notie.

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITII: activitatea frontal, activitatea pe

pe grupe, activitatea individual, activitatea independent, activitate colectiv.

RESURSE: - capacitile de nvare ale elevilor.

Din punct de vedere al capacitii de nvare, clasa este relativ omogen. Majoritatea elevilor dispun de capaciti de nvare sporite, ceilali avnd resurse suficiente pentru o bun colaborare cu profesorul n vederea desfurrii cu succes a activitii didactice.

TIMP: 50 minute.

PARCURS DIDACTIC:

1. Moment organizatoric (1 min.)

Voi avea grij ca elevii s-i pregteasc materialele necesare orei de limba roman i voi nota absenii;

Voi asigura linitea i disciplina clasei pentru o bun desfurare a activitii didactice.

2. Actualizarea cunotinelor (6 min.)

Se va realiza printr-o verificare oral a cunotinelor

Ce este adverbul? Care sunt tipurile de adverbe nvate? (exemplu) Ce este prepoziia?

Cand se folosete prepoziia?

Dai exemple de prepoziii care cer cazul dativ.

Ce este conjunctia? Care sunt tipurile de conjuncii nvate? (exemple) Ce este interjecia?

Ce exprimm sau se exprim prin interjecie? (exemple) 3. Anunarea subiectului (2 min.)

Voi anuna elevii c n aceasta lecie i vor consolida cunotinele despre adverb, prepoziie, conjuncie i interjecie.

Se va scrie titlul leciei pe tabl i n caiete.

4. Captarea ateniei (12 min.)

Elevii vor fi antrenai ntr-o activitate pe grupe, fiecare grup va avea sarcina s identifice, partile de vorbire neflexibile studiate din textele date: o grup va identifica adverbele, cealalt prepoziiile, o alta conjunciile i ultima interjeciile, dup care se evalueaz, prin conversaie, rezultatele activitii (Anexa 1).

5. Conducerea procesului de recapitulare i sistematizare. Asigurarea feed-back-ului, a retentiei si a transferului. (27 min.)

Se va realiza pe baza unei fie individuale de exerciii (Anexa 2); acestea vor fi rezolvate ca activitate independenta, dar i colectiv. Exerciiile au n vedere: trecerea unui adverb dat la toate gradele de comparaie; precizarea funciilor sintactice ale adverbelor din anumite enunuri; stabilirea cazului cerut de prepoziiile date;

gruparea unor conjuncii n funcie de rolul pe care l au: coordonatoare i subordonatoare;

construirea unor enunturi n care i, nici, iar s fie pe rand adverbe i conjuncii; rezolvarea prin metoda cadranelor a cerinei legate de interjecie (Anexa 3).Feed-back-ul are loc permanent pe parcursul conversaiei, n cadrul conducerii nvrii i se concretizeaz prin aprecieri verbale facute de profesor: ,,E bine! Da! Exact!

6. Tema pentru acas (1 min.) Elevii vor avea ca tem pentru acas exerciiile 5 i 6 de la pagina 158 a manualului de limba romn.

7. Evaluarea (1 min.)

Voi face aprecieri generale i individuale, pozitive i negative, att pe parcursul orei de limba romn, ct i la sfritul acesteia.ANEXA 1

FISA DE LUCRU PE GRUPE

GRUPA I

ADVERBULIdentificati adverbele din textele de mai jos si precizati felul lor ( de timp, de mod, de loc):a. Nu l-am vazut niciodata bolnav pentru ca-i placea sa alerge mult.

b. Vorbea prieteneste si dormea iepureste.

c. Ultima scrisoare am primit-o ieri.

d. Acolo lucrurile se rezolvau usor.

e. Vara si primavara sunt cele mai frumoase nopti.

GRUPA A II APREPOZIIAIdentificati prepozitiile din enunturile de mai jos si stabiliti cazul pe care il cer:

a. Am plecat in excursie conform programului facut.

b. Datorita Anei am luat examenul.

c. Tabloul din dormitor a fost distrus.

d. Lupt impotriva tutunului.

e. Imprejurul casei erau multe flori.

GRUPA A III A

CONJUNCTIA

Identificati conjunctiile din frazele urmatoare:

a. I-am spus sa plece la magazin.

b. Totul e pregatit deci suntem gata de alergat.

c. Se plangeau si se vaitau ca nu au bani suficienti.

d. S-a suparat fiindca l-am certat.

e. L-am intrebat daca mai vine.

GRUPA A IV A

INTERJECIA

Subliniai interjeciile din textele urmtoare i artai ce exprim ele:

a) Uf, c mult mai era de suit!

b) N-o s aluneci cu el, m?

c) De! Jupne; tiu eu?

d) - Haide odat, nu mai sta!

e) i bldbc, czu n balt.

Anexa 2

Nume i prenume:

FI INDIVIDUALAdverbul. Prepoziia. Conjuncia. Interjecia

1. Subliniza adverbele si indica-le functia sintactica:

a. Demult, aici, curgea lin un izvor. b. Mersul agale ma relaxeaza. c. Tema de astazi este foarte usoara. 2. Completeaza spatiile punctate cu formele gradelor de comparatie cerute

POZITIV - departe

COMPARATIV DE SUPERIORITATE ..

DE EGALITATE ...

DE INFERIORITATE

SUPERLATIV RELATIV DE SUPERIORITATE ...

DE INFERIORITATE SUPERLATIV ABSOLUT ...

3. Identifica prepozitiile din enunturile de mai jos si stabileste cazul cerut de fiecarea. Parintii mei au cumparat o masina de spalat .

b. Cartea de la tine mi-a placut.

c. Gratie prietenei mele am scapat de necaz.

d. S-au repezit toti asupra dulciurilor de pe masa 4. Grupati conjunctiile din textele urmatoare in functie de rolul pe care il au: coordonatoare si subordonatoare:

a. Luna, soarele si stelele sunt foarte buni prieteni.b. Nu-i era cald, dar incepu a se teme ca nu va gasi strada.c. Desi s-a scuzat, eu tot suparata sunt.d. M-a intrebat daca poate sa plece.Conjunctii coordonatoareConjunctii subordonatoare

5. Construii enunuri n care i, nici, iar s aiba pe rnd valoarea morfologic de:

a. adverb;

b. conjunctie.