Proiect MEM

12
PROIECT DE LECȚIE Învățătoare: Rotaru Doina Profesor metodist: Enache Ofelia

description

proiect MEM, clasa I

Transcript of Proiect MEM

PROIECT DE LECȚIE

Învățătoare: Rotaru Doina

Profesor metodist: Enache Ofelia

Profesor coordonator: Mardare Cerasela

Propunătoare: Isachi Iulia-Gabriela

Data: 17:03:2016

Clasa: I B

Unitatea tematică: „Descoperim povestea unui fulg de nea”

Aria curriculară: Științe

Disciplina: Matematică și explorarea mediului (MEM)

Subiectul lecției: Adunarea și scăderea în concentrul 0-100, fără trecere peste ordin. Pământul. Transformări ale apei

Tema lecției: „Ne jucăm, corectăm, învățăm! - ameliorare - dezvoltare”

Tipul lecției: Lecție de recapitulare

Competențe specifice:

Efectuarea de adunări și scăderi , mental și în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare(1.4.);

Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice (termen, sumă, total, diferență, <,>,=, +, -)(1.6);

Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularități din mediul apropiat(3.1);

Rezolvarea unor probleme simple în care intervin operații de adunare sau scădere în concentrul 0-100, cu sprijin de obiecte, imagini sau reprezentări schematice (5.2.).

Obiective operaționale:

A) Cognitive

OC1 - Să efectueze operații de calcul, oral;

OC2 - Să efectueze corect operații de adunare și scădere fără trecere peste ordin;

OC3 - Să lucreze corect fișele primite și autoevaluarea din manual.

B) Psiho-motorii:

OP1 - Să manevreze cu grijă, în liniște rechizitele și materialele personale;

OP2 - Să respecte poziția corectă la scris (corp, caiet, instrument de scris).

C) Afective:

OA1 - Vor participa cu interes la lecție;

OA2 - Vor lucra cu atenție și fără grabă;

OA3 – Vor fi atenți la explicații și vor ridica mâna pentru a răspunde.

Strategia didactică: mixtă

Metode didactice: conversația dirijată, explicația, exercițiul matematic. Mijloace: fișe de lucru. Forme de organizare: frontal, individual.

Resurse:

Temporale: 50 minute Umane: 34 Spațiale: Sala de clasă Bibliografice: „Programă școlară pentru disciplina MEM - 2013”

Scenariul didactic

Momentele subiectului

OB. OP.

Activitatea propunătorului

Activitatea elevilor

Metode și procedee

Mijloace didactice

Forme de organizare

Evaluare

1. Captarea atenției

Se realizează prin câteva ghicitori matematice:

„Colo-n vale jos pe lacOpt rătuște baie facDouă pleacă supărateCâte au rămas să-noate?”„În grădina cu floriAu înflorit douazeci de bujoriMai stau gata îmbobocite

Cinci lalele

Elevii vor fi activi și vor răspunde la ghicitori.

Conversația dirijată

Ghicitori matematice

Frontală Voi face aprecieri verbale și voi observa comportamentul elevilor: dacă sunt atenți și dacă ridică mâna pentru a răspunde.

rumenite

Câte flori eu voi avea

În buchet când ți-l voi da?”

„Geta are opt caieteOrdonate fără peteAnca, sora ei mai mare,Mai multe cu două areSocotiti, câte caiete,Are Anca fără pete?”„Iată acolo pe imaș,Sunt douăzeci și opt de iepurașiPatru pleacă, unul vineCine știe oare câți sunt la numărătoare?” Vom efectua calculele la tablă.

2. Anunțarea obiectivelor

„- Copii, astăzi vom recapitula proba adunării și a scăderii și vom efectua calcule”.

Copiii vor fi încântați și nerăbdători.

Conversația — Frontală —

3. Reactualizarea cunoștințelor

Cu ajutorul unor cartonașe vom recapitula și le voi explica proba adunării și a scăderii. Voi efectua câteva exerciții ca exemplu.

Elevii vor fi atenți la explicații.

Conversația Cartonașe colorate

Frontală —

4. Verificarea cunoștințelor

Se realizează cu ajutorul unei fișe de lucru. Le voi oferi explicațiile necesare și le voi acorda timp pentru rezolvarea exercițiilor.

Copiii vor lucra cu atenție exercițiile.

ConversațiaExplicațiaExercițiul matematic

Fișe de lucru FrontalăIndividuală

Voi face aprecieri verbale și voi interveni cu explicații daca este cazul.

5. Obținerea performanței

Le voi explica cum se rezolvă fiecare exercițiu, le voi acorda timp pentru rezolvare și apoi voi verifica fiecare exercițiu la tablă.

Copiii vor ridica mâna pentru a rezolva exercițiile la tablă.

ExplicațiaConversațiaExercițiul matematic

Fișe de lucru FrontalăIndividuală

Voi face aprecieri verbale și voi interveni cu explicații daca este cazul.

6. Feed-back Feed-back-ul se realizează pe tot parcursul lecției prin întrebările adresate de propunător către elevi și invers.

Copiii vor răspunde la întrebările propunătorului, adresând și ei la rândul lor întrebări.

Conversația — Frontală —

7. Evaluare Evaluarea se Copiii se vor Conversația Recompens Frontală Voi aprecia

realizează prin aprecieri verbale. Pentru conduita lor la lecție îi voi recompensa cu bomboane.

bucura pentru că au fost apreciați și recompensați.

e verbal modul de cooperare a cooperare al elevilor pe tot parcusul lecției.

8. Retenția și fixarea cunoștințelor

În cazul în care timpul ne permite vom lucra testul de autoevaluare din manual. „ - Cine vrea să îmi spună ce am recapitulat astăzi?”

„ - Noi astăzi am recapitulat proba scăderii și a adunării.”

Conversația — Frontală Voi aprecia verbal modul de cooperare a cooperare al elevilor pe tot parcusul lecției.