Proiect Mem 2015 Bun
-
Upload
flory-florentina -
Category
Documents
-
view
1 -
download
0
description
Transcript of Proiect Mem 2015 Bun
PROIECT DIDACTIC
DATA: 28.01.2015
CLASA: a II-a A
PROF. ȊNV. PRIMAR: Drugã Florentina
ARIA CURRICULARÃ: Matematică şi ştiinţe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică si explorarea mediului
UNITATEA DE ȊNVÃŢARE: Un mediu curat-Un corp sãnãtos
SUBIECTUL LECŢIEI: Ȋmpãrţirea la 5- exerciţii şi probleme
FORMA DE ORGANIZARE: Activitate integratã
TIPUL LECŢIEI: Consolidare
Timp: 50min
SCOPUL: Consolidarea deprinderilor de calcul matematic
COMPETENŢE GENERALE:
1. Utilizarea numerelor în calcule elementare;
2. Identificarea unor fenomene din mediul apropiat;
3. Generarea unor explicaţii simple prin folosirea unor elemente de logicã;
4. Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date;
COMPETENŢE SPECIFICE INTEGRATE
MATEMATICÃ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI
1.5 Efectuarea de înmulţiri şi împãrţiri, în concentrul 0-1000, prin adunãri/scãderi repetate
1.6 Utilizarea unor denumiri matematice în rezolvarea de probleme;
3.1 Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularitãţi din mediul apropiat;
4.2 Formularea unor consecinţe rezultate în urma observãrii unor relaţii, fenomene, procese simple
5.1 Sortarea, clasificarea şi inregistrarea prin desene şi tabele a unor date din mediul apropiat;
2.COMUNICARE ȊN LIMBA ROMÂNÃ
1.2 Identificarea unor informaţii variate dintr-un text audiat;
2.1 Formularea unor enunturi proprii în diverse situaţii de comunicare;
4. DEZVOLTARE PERSONALÃ
1.3 Respectarea unor reguli de igienã personalã
3.1 Identificarea unor sarcini de lucru simple în contexte variate;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- sã utilizeze corect terminologia matematicã specificã operaţiilor de înmulţire şi de împãrţire;
- sã efectueze exerciţii de împãrtire, utilizând scãderea repetatã; - sã efectueze exerciţii de împãrţire, utilizând înmulţirea; - sã afle cincimea unui numãr; - sã calculeze de câte ori se cuprinde 5 în numere date; - sã rezolve corect o problemã, parcurgând etapele rezolvate; - sã manifeste interes pentru participarea la lecţie şi dorinţa de afirmare; - să coopereze în cadrul echipei;
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, metoda ciorchinelui, munca independentă , munca în echipã
b) Material didactic: planşã cu rebus matematic, fişe de lucru, caiet auxiliar,
Forme de organizare: frontal, individual, în perechi
BIBLIOGRAFIE:
Matematică şi explorarea mediului- auxiliar- Ed. Ars Libri, Adina Grigore, Nicoleta Ionica
Metodica predării matematicii, Roşu, Mihail, Editura Credis, Bucureşti, 2004
Matematică – competenţe şi performanţă, M. Mogoş, Ed. Paralela 45, Piteşti, 2000
Nr. Crt.
Evenimente didactice
Conţinutul învãţãrii Strategii didactice
Forme de organizare
1.Momentul organizatoric Se cere elevilor să se pregătească pentru ora de
matematică.
conversaţia frontal
2.Reactualizarea cunoştinţelor
Se verificã tema pentru acasã. Se rezolvã oral câteva exerciţii şi se acordã ajutor dacã a fost vreun exerciţiu pe care nu l-au rezolvat.
Se adreseazã întrebãrile:
- Ce am învãţat noi ieri?
Ce este deîmpãrţitul? Ce este împãrţitorul? Ce este câtul? Ce este produsul? Cum se numesc numerele care se înmulţesc?
conversaţia frontal
3.Captarea atenţiei
Pe catedrã este un plic cu o scrisoare de la Zâna Iarnã. O deschid şi citesc elevilor conţinutul. (Anexa 1)
conversaţia frontal
4. Anunţarea temei şi a obiectivelor
Se anunţã titlul lecţiei: “Igiena clasei-Ȋmpãrţirea la 5 -exerciţii şi probleme” şi câteva dintre obiective:
- sã efectuãm oral operaţii de calcul;- sã folosim un limbaj specific împãrţirii;- sã aflãm de câte ori se cuprinde 5 în numerele
date;- sã rezolvãm probleme;- sã lucrãm în echipã;
5. Dirijarea consolidării
1.Calcul mintal oral:Care este titlul lecţiei de astãzi?....Hai sã ne jucãm puţin cu cifra 5. Aflaţi numãrul cu 3 mai mic decât 5; Aflaţi numãrul cu 10 mai mare decât 5; Aflaţi dublul lui 5; Aflaţi triplul lui 5;
2.Pe tablã sunt lipiţi 4 nori. Sub fiecare nor se aflã un plic cu sarcini de lucru şi recompense(fulgi de zãpadã) Sarcina1: Completaţi propoziţiile cu cuvintele potrivite.- (Anexa 2) - Numerele care se înmulţesc se numesc...... - Rezultatul înmulţirii este........ - Numãrul care se împarte se numeşte...... - Numãrul la care se împarte se numeşte...... - Rezultatul împãrţirii se numeşte....... Sarcina 2: Rezolvaţi corect exerciţiile în
Conversatia;Exercitiul;
Conversatia;Explicatia;Exercitiul;Fişe cu sarcini
pe grupe
ordinea indicatã de sãgeţi- (Anexa 3) Sarcina 3: Din triplul numãrului 9 luaţi suma vecinilor numãrului 10.-(Anexa 4) Sarcina 4: Andrei are în camera sa de lucru 8 cãrţi, caiete de 3 ori mai multe, iar creioane un sfert din numãrul caietelor. Câte rechizite are Andrei?- (Anexa 5)
Liderul echipei citeşte rezolvarea fişei. Elevii primesc recompense fulgi de zãpadã. Echipa câştigãtoare, care va acumula cei mai mulţi fulgi, va fi aplaudatã de celelalte. 3.Fişã de lucru independentã (Anexa 6) Se verificã fişele primilor elevi care o finalizeazã şi apoi verificãm oral exerciţiile. 4. Elevii primesc o fişã cu un rebus matematic pe care îl completãm şi împreunã pe o planşã. (Anexa 7)
Concurs pe echipe;
6.Asigurarea reteţtiei şi a transferului
Toti elevii vor rezolva la tabla şi pe auxiliar 3 exerciţii.
Auxiliarul;Exerciţiul;
7.Încheierea activităţii
5. Citim biletul de la Zâna Iarnã. (Anexa 8) Se fac aprecieri frontale şi individuale asupra activitãţii desfaşurate de elevi. Se dă temă pentru acasă
Conversaţia;Explicaţia;