0 Proiect de Lectie Mem

13
PROIECT DE LECŢIE Şcoala ................... Clasa: pregătitoare Data: 25 martie 2013 Propunător: Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii Disciplina: Matematică şi explorarea mediului Unitatea tematică: Salutare, primăvară! Subiectul lecţiei: Adunarea şi scăderea în concentrul 0 – 10 cu 2 unităţi, prin numărare Tipul lecţiei: recapitulare şi sistematizare Forma de realizare: activitate integrată Competenţe specifice: Matematică şi explorarea mediului 1.3. Sesizarea magnitudinii unui număr în concentrul 0 – 10, folosind poziţionarea pe axa numerelor 5.2. Rezolvarea de probleme în care intervin operaţii de adunare sau scădere cu 1-2 unităţi în concentrul 0 – 10, cu ajutorul obiectelor Comunicare în limba română 1.2. Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar Dezvoltare personală 2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară

description

7

Transcript of 0 Proiect de Lectie Mem

PROIECT DE LECIE

PROIECT DE LECIEcoala ...................Clasa: pregtitoareData: 25 martie 2013Propuntor: Aria curricular: Matematic i tiine ale naturiiDisciplina: Matematic i explorarea mediuluiUnitatea tematic: Salutare, primvar!Subiectul leciei: Adunarea i scderea n concentrul 0 10 cu 2 uniti, prin numrare

Tipul leciei: recapitulare i sistematizare Forma de realizare: activitate integrat

Competene specifice:

Matematic i explorarea mediului1.3. Sesizarea magnitudinii unui numr n concentrul 0 10, folosind poziionarea pe axa numerelor5.2. Rezolvarea de probleme n care intervin operaii de adunare sau scdere cu 1-2 uniti n concentrul 0 10, cu ajutorul obiectelor Comunicare n limba romn1.2. Recunoaterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar i rar Dezvoltare personal2.2. Identificarea i aplicarea regulilor de comunicare specifice n activitatea colar

Obiective operaionale:

O1 s precizeze vecinii unui numr dat, din concentrul 0-10;

O2 s numere cresctor i descresctor n concentrul 0-10;

O3 s compare perechi de numere naturale mai mici dect 10;O4 s rezolve adunri i scderi cu 1-2 uniti n concentrul 0-10;

O5 s participe activ la lecie.Strategia didactic

Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea, tiu/Vreau s tiu/Am nvat, munca independent.

Mijloace de nvmnt: carte cu poezii, videoproiector, fie de lucru, numrtori, jetoane. Forme de organizare: frontal, individual.Bibliografie:

1. M.E.C.T.S., Programa colar pentru disciplina Matematic i explorarea mediului clasa pregtitoare, Bucureti, 29.03.2012;

2. Manea, Alexandra, Matache, Claudia, Ioan, Liliana, Ruse, Clara, Ghid practic pentru clasa pregtitoare, Editura Delta Cart Educaional, Piteti, 2012;

3. Dumitru, Alexandrina, Dumitru, Viorel-George, Activiti transdisciplinare pentru grdini i ciclul primar jocuri didactice, Editura Paralela 45, Piteti, 2009.Etapele lecieiOb.

op.Coninut instructiv educativ MetodeMijloaceModuri de organizareEvaluare

1. Moment

organizatoric

2. Reactualizarea

cunotinelor

3. Captarea ateniei

4. Anunarea

leciei noi i a

obiectivelor

5. Sistematizarea i consolidarea cunotinelor6. Obinerea performanei

7. Asigurarea feed-back-ului8. Aprecieri i concluzii

O5O5O1O4O2O4O3O5O4O5O2O4

- Se vor asigura condiiile necesare unei desfurri optime a leciei. Asigur ordinea i disciplina.- Ce tem a avut lecia noastr de sptmna trecut? Adunarea i scderea cu 2

- Citesc versurile:,,Mama e un cntec vesel,

E iubirea-n zori de zi,

Mama-i curcubeu pe ape,

E srut de suflet sfnt.

Mama-i ngerul de-aproape,

Fericirea pe pmnt!- Despre ce se vorbete n aceast poezie? n poezie se vorbete despre mama, fiina cea mai drag de pe pmnt.

- Se anun titlul leciei: Adunarea i scderea n concentrul 0 10 cu 2 uniti, prin numrare- Se prezint elevilor obiectivele leciei: vei preciza vecinii unui numr dat, vei numra cresctor i descresctor n concentrul 0-10, vei compara perechi de numere naturale mai mici dect 10, vei efectua adunri i scderi cu 1-2 uniti n concentrul 0-10, participnd activ la lecie.

- Exerciiile i problemele pe care le vom rezolva astzi vor reface drumul parcurs de mama din povestea ,,Inima mamei spre castelul Bogiei. prezentare ppt1. Mama, Voinicel i Hrnicua locuiesc n casa cu nr. 3. Ce numr au casele vecinilor din stnga i din dreapta lor? Dar castelele vecinilor Bogiei?

2. Setea i-a cerut mamei 10 diamante din ochii ei. Cte diamante mai are de dat dac a reuit s strng pn acum 2 diamante? (Anexa 1)3. Avnd ochii nroii de plns, mama a rtcit drumul. Crarea cea bun este marcat prin numere ordonate cresctor de la 1 la 10. Astfel o vei ajuta pe mama s ajung la castelul Bogiei.4. Ajuns la poarta castelului, mama este oprit de portar. Acesta nu o va lsa s intre n curte dac nu dezleag o ghicitoare. Ascult cu atenie ghicitoarea, calculeaz i ajut-o pe mama s poat intra n castel. 7 fluturi vin la mas

Iat zboar i-o albin.

Ci la mas o s vin? (Anexa 2)5. n castel, Bogia i-a pus pe Voinicel i pe Hrnicua s i aleag sacii cu bani. Ei trebuie s stabileasc ce sac are mai muli galbeni. Ajutai-i voi pentru ca s poat cobor mai repede s-i mbrieze mama.6. Bogia obinuiete s i chinuie pe copii, spunndu-le fel de fel de ghicitori. Iat ghicitoare pe care i-a spus-o Hrnicuei. Ajut-o pe Hrnicua s rspund corect.Din 4 pui de rndunic

Ce n cuib stau cuminei

2 zboar fr fric

..- Sunt trei coloane: coloana ,,TIU, coloana ,,VREAU S TIU i coloana ,,AM AFLAT. n coloana ,,TIU se trec datele problemei, n cea cu ,,VREAU S TIU ntrebarea propus de elevi, iar n ultima coloan rezolvarea (exerciiul corespunztor).

7. Bogia a fost nvins. Dar Voinicel i Hrnicua nu gsesc trandafirul rsrit pe locul n care mama i-a dat inima ei bun. Artai-le voi drumul, tiind c poteca cea bun este marcat de pietre aezate n ordine descresctoare, de la 10 la 1.

- Elevii primesc fie de lucru pe care vor lucra individual. (Anexa 3)- Se fac aprecieri colective i individuale asupra modului de lucru i a participrii la activitate n general.

- Elevii sunt recompensai cu stimulente.

Conversaia

Conversaia

Explicaia

Conversaia

Conversaia

Exerciiul

Problematizarea

Exerciiul

Problematizarea

tiu/Vreau s tiu/Am nvat

Exerciiul

Munca independent

Carte cu poezii

Videoproiector

Fi de lucru

NumrtoriFi de lucru

NumrtoriJetoane

Videoproiector

NumrtoriFi de lucru

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate individual

Activitate frontal

Activitate individual

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate individualObservarea sistematic

Observarea sistematic

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Evaluare scris

Aprecieri verbale individuale i colective

Activitate recreativ 10 Degeele joc muzical

Eu am zece degeele! x2 Eu am zece degeele! x2 Eu am zece degeele! x2Ce-am voie s fac cu ele? x2 Ce-am voie s fac cu ele? x2 Ce-am voie s fac cu ele? x2

S le bag n nas? Nuuu S le bag n sos? Nuuu S mnjesc perei? Nuuu tiu cu zece degeele,S le pun inele? Daaa S mngi pisica? Daaa S cnt la pian? Daaa tiu cu zece degeele,S te pic de-obraz? Nuuu S le-nep cnd cos? Nuuu S m joc n bli? Nuuu Ce-am voie s fac cu ele,S pictez cu ele? Daaa S ajut bunica? Daaa S duc un ghiozdan? Daaa Ce-am voie s fac cu ele. Joc de construcii

Anexa 1

Anexa 2

Anexa 3

Fi de lucru

1. Completeaz casetele cu numerele potrivite, sugerate de imagine (se compun oral probleme, apoi se scrie rezolvarea):

5

2

3

2