Proiect Grad I Mari

15
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE) DATA: 26.03.2012 ŞCOALA: Nr 98 „Avram Iancu” (cu grupe preşcolare) EDUCATOARE: MUŞAT MARIA GRUPA: mare pregătitoare „FLUTURAŞII” TEMA ANUALĂ: „Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?” TEMA ACTIVITĂŢII: activitate integrată - „Călătorie în lumea poveştilor lui Creangă” 1.Domeniul limbă şi comunicare (DLC) – educarea limbajului - joc didactic „Călătorie în lumea poveştilor lui Creangă” 2. Domeniul om şi ştiinţă (DOS) – activitate practică – tablou „Personajul preferat” (lipire personaj, decorare ramă) MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi SCOPUL: Sistematizarea cunoştinţelor copiilor cu privire la personajele din poveştile învăţate; Îmbogăţirea sistemului de noţiuni referitoare la poveştile scriitorului Ion Creangă cunoscute de 1

Transcript of Proiect Grad I Mari

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATAACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)

DATA: 26.03.2012

ŞCOALA: Nr 98 „Avram Iancu” (cu grupe preşcolare)

EDUCATOARE: MUŞAT MARIA

GRUPA: mare pregătitoare „FLUTURAŞII”

TEMA ANUALĂ: „Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”

TEMA ACTIVITĂŢII: activitate integrată - „Călătorie în lumea poveştilor lui

Creangă”

1. Domeniul limbă şi comunicare (DLC) – educarea limbajului - joc didactic

„Călătorie în lumea poveştilor lui Creangă”

2. Domeniul om şi ştiinţă (DOS) – activitate practică – tablou „Personajul

preferat” (lipire personaj, decorare ramă)

MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic

TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi

SCOPUL:Sistematizarea cunoştinţelor copiilor cu privire la personajele din poveştile învăţate;Îmbogăţirea sistemului de noţiuni referitoare la poveştile scriitorului Ion Creangă cunoscute de către copii, precum şi a trăsăturilor caracteristice ale personajelor din aceste poveşti;Stimularea interesului pentru poveşti şi cărţi;Educarea abilităţii de a comunica şi coopera cu membrii grupului din care face parte.

SARCINA DIDACTICĂ:descoperirea răspunsurilor la ghicitori;identificarea personajelor şi a poveştilor pe baza imaginilor şi a unor fragmente;realizarea tabloului cu personajul preferat.

1

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:O1 - să recunoască personajul, să-l denumească după descrierea făcută pe baza unei

ghicitori sau aspectului fizic (siluete) ale acestora;O2 - să încadreze personajul potrivit la imaginea poveştii din care face parte;O3 - să denumească povestea după scenele prezentate;O4 - să definească trăsăturile caracteristice ale personajelor prezentate;O5 - să redea fragmentul din poveste corect, coerent şi expresiv, redând cuvintele şi

expresiile din text sau dialogul dintre personaje;O6 - să recunoască fragmentele expuse din poveşti;O7 - să lipească personajul pe suportul de lucru şi să decoreze rama tabloului;O8 - să participe cu plăcere la întreaga activitate şi să înţeleagă mesajele transmise

de aceste poveşti.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, ghicitorile, aplauzele, numărătoarea, mânuirea materiale lor, recompensa.

REGULA JOCULUI: copilul la care s-a oprit numărătoarea va recunoaşte şi descrie personajele din poveştile învăţate, va reda conţinutul unui fragment, va recunoaşte fragmentele expuse, iar la final se va realiza un tablou cu personajul preferat.

STRATEGII DIDACTICE:Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, expunerea, descoperirea, elemente de problematizare, jocul, povestirea, galeria expoziţională.

Mijloace didactice: ghicitori, fragmente / imagini din poveşti, siluete cu personaje cunoscute, suport de lucru, lipici, elemente de decorare, punguţa cu recompense (bănuţi de ciocolată).

DURATA: 45 min.

BIBLIOGRAFIE: M.E.C.I., Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), 2008;Ştefania, Antonovici, Gabriela, Nicu, Jocuri interdisciplinare - material auxiliar pentru educatoare, Editura Aramis, 2003.

2

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

MOMENTORGANIZATORIC

Crearea condiţiilor necesare pentru buna desfăşurare a activităţii: - aerisirea sălii de grupă; - aranjarea materialului distributiv;

CAPTAREA ATENŢIEI ŞI REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR

Prezentarea sub formă de surpriză a unei cutii în care se află o punguţă şi patru plicuri; Daca veţi rezolva corect anumite sarcini, la sfârşitul activităţii veţi avea o surpriză plăcută cînd vom deschide punguţa. - Cine a fost Ion Creangă? (un mare povestitor român);- Ce poveşti scrise de Ion Creangă cunoaşteţi ? (“Capra cu trei iezi”, “Punguţa cu doi bani”, “Fata moşului şi fata babei”,Dănilă Prepeleac”, “Amintiri din copilărie”, “Ursul păcălit de vulpe”, “Povestea unui om leneş”) ; Aceste poveşti au încântat copilăria multor generaţii de copii. Ei le-au ascultat cu plăcere, le-au repovestit, s-au jucat cu personajele;- Vouă care dintre povestiri v-au plăcut mai mult?

Elementul surpriză

ExplicaţiaConversaţia

Sesizarea atenţiei copiilor

INTRODUCEREA ÎN ACTIVITATE

ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR

Se va realiza în mod direct, prin intuirea materialului didactic şi prin anunţarea temei şi a scopului activităţii, în termeni accesibili preşcolarilor: „Pentru că vă plac poveştile lui Ion Creangă, v-am pregătit aceste scene din poveste cu ajutorul cărora vom juca un joc: ”Călătorie în lumea poveştilor lui Creangă” şi cu siluetele personajelor preferate pe care voi le cunoaşteţi, veţi realiza un tablou ”. Cum ne vom juca?: Voi, va trebui să recunoaşteţi personajele, să spuneţi din ce poveste fac parte, să povestiţi o scenă dintr-o poveste, să recunoaşteţi povestea din care face parte fragmentul audiat şi în final să realizaţi un tablou cu personajul preferat.

Expunerea

Descoperirea

JOCUL – “ATENT DACĂ VEI FI, PERSONAJUL VEI GHICI!”-

3

DIRIJAREA ACTIVITĂŢII

prezentarea unor ghicitori despre personajele cunoscute:- Pe mama capră o ascult

Uşa eu nu o deschidGhiciţi, cine oare sunt? ( Iedul cel mic – Capra cu trei iezi)

- Când miros de peşte mi-a venit,Eu moartă-n drum m-am prefăcut...(Vulpea – Ursul păcălit de vulpe)

- Cred că mă cunoaşteţi bineCine sunt şi sunt vestit!Căci pe iezii din povesteI-am mâncat!Mi-a venit de hac cumătraDar să ştiţi de-atunci, prieteniJur pe păr, m-am cuminţit! (Lupul – Capra cu trei iezi)

- Am avut şi eu o coadăLungă, mare şi stufoasă!Şi o mai aveam şi astăzi...Dacă nu mă lăcomeamSă prind peşte mult din baltăPrecum vulpea m-a-nvăţat! (Ursul – Ursul păcălit de vulpe)

- Eu sunt sprinten, pintenat,Bogăţii am adunat.Hai, deschide iute poartaMoşule, că am venitCu doi bani găsiţi în pungăŞi cu ce am mai găsit! (Cocoşul – Punguţa cu doi bani)

ExplicaţiaExpunerea ghicitorilor Probă orală

Aprecierea răspunsurilor la

ghicitori

4

- Eu de muncă nu mă tem Curăţ, mătur şi gătesc

Iar tătuca m-a-nvăţatSă fiu harnică şi bunăŞi-i voi urma al său sfat! (Fata moşului – Fata moşului şi fata babei)

VARIANTA 1 – “HAIDE, POVESTEŞTE!”- educatoarea arată câte o scenă dintr-o poveste; copilul la care s-a oprit numărătoarea va spune din ce poveste este scena şi va povesti conţinutul (fragmentul) scenei prezentate;Reamintesc copiilor că trebuie să redea cât mai exact fragmentul, folosind cuvinte şi expresii din textul povestirii.

VARIANTA 2 - “ASCULTĂ ŞI GHICEŞTE/ DIN CE POVESTE ESTE?”Educatoarea citeşte 3-4 fragmente , copiii recunosc şi denumesc povestea:

“...apoi iese teafăr şi de acolo, fuga la fereastra boierului şi începe a trânti cu ciocul în geam...”

“- Dă-mi şi mie măi, babo, nişte ouă că tare mi-i poftă! - Ia mai pune-ti pofta-n cui! Dacă vrei ouă...du-te şi bate şi tu

cocoşul ca să-ţi facă ouă!”

“- Bună masa, cumătră? Tiii, da ce mai de peşte! Dă-mi şi mie că tare mi-e poftă!”

“Fată frumoasă şi harnică, fie-ţi milă de mine şi mă grijeşte, că ţi-oi prinde şi eu bine vreodată!”

“Lupul, auzind aceste, se duse la un fierar şi puse să-i ascută limba şi dinţii, pentru a-şi subţia glasul, şi-apoi, întorcându-se, începu iar...”

Povestirea

Jocul

Descoperirea

Elemente de problematizare

Aprecierea propoziţiilor

formulate corect

Aprecieri verbale asupra rezolvării

sarcinii

5

VARIANTA 3 – “CINE ESTE ŞI CUM ESTE/ SĂ NE SPUI, DIN CE POVESTE?”COPILUL LA CARE s-a oprit numărătoarea va alege un personaj (siluetă), îl va denumi, va spune din ce poveste este şi va enumera trăsăturile caracteristice acelui personaj. Călătorind în lumea poveştilor cu aceste personaje am învăţat de la fiecare câte ceva:

- Ce am învăţat de la iezii din povestea“Capra cu trei iezi?”- Ce s-ar fi întâmplat cu iezii dacă ar fi ascultat?- Cu cine aţi dori să semănaţi? Cu fata babei, sau cu fata

moşului? De ce?

Explicaţia

Exerciţiul

Problematizarea

Probă orală

Observarea interesului pentru

activitate

Aprecieri verbale asupra rezolvării

sarcinilor

ASIGURAREA RETENŢIEI ŞI A TRANSFERULUI

Copiii trec la măsuţe cântând:„Noi uşor ne ridicămŞi la mese ne-aşezăm,Pumnişorii îi rotimDegetele le mişcămŞi în linişte-aşteptămSă aflăm ce-o să lucrăm”

Îndrumaţi de educatoare, copiii vor realiza un tablou cu personajul preferat şi vor decora rama tabloului cu elementele decorative date.

Explicaţia

Munca individualăProba practică

EVALUAREA PERFORMANŢEI

Tablourile vor fi expuse iar copiii vor aprecia acurateţea lucrărilor, originalitatea.

Galeria expoziţională

Aprecierea modului de lucru

ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII

La final, se deschide punguţa cu bănuţi iar educatoarea oferă drept recompensă câte un bănuţ de ciocolată.Voi face aprecieri individuale asupra modului de lucru şi asupra participării copiilor la întreaga activitate.

Acordarea surprizelor

Aprecieri colective, stimulative adresate

copiilor

6

SCENARIUL ZILEI

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ începe cu salutul realizat prin formula: „Bună dimineaţa, povestitori!”

Fiecare copil alege din bol poza unui coleg, îl recunoaşte, dă mâna cu el, se salută, după care se aşează poza pe tabla magnetică, completând astfel prezenţa.Absenţii se notează în catalog.

Împreună cu copiii se va stabili ziua, luna şi anul în care ne aflăm, apoi aspectele vremii pentru ziua respectivă, completând calendarul naturii cu simbolurile respective.

MESAJUL ZILEI va fi transmis de către educatoare după o scurtă întâlnire de grup referitoare la tema săptămânii. Mesajul zilei va fi: „Lumea poveştilor – poartă magică spre mirificul tărâm al copilăriei”

TRANZIŢIE: Trecerea la etapa următoare a activităţii se va realiza cu ajutorul jocului muzical „Punguţa cu doi bani” – copiii se orientează la mese către centrele de interes.1. ARTĂ - copiii găsesc carioca, foi de desen, urmând să deseneze o scenă din

povestea preferată - planşete, plastilină pentru a modela punguţa, cocoşul, scăunelul de ceară pe care s-a aşezat lupul;

2. BIBLIOTECĂ - personaje din poveşti (siluete) „Alegeţi şi grupaţi”; cărţi de poveşti - copii care citesc poveşti „Citim povestea preferată”;

3. CONSTRUCŢII - din piese lego vor construi fântâna, cuptorul, casa caprei cu trei iezi, lăzile din podul casei Sfintei Duminici;

4. JOC DE MASĂ - puzzle - Basme în bucăţele; domino cu personaje din poveşti.După terminarea activităţii pe centre de interes se va face evaluarea rezultatelor

activităţii, iar copiii vor face ordine la locul de joacă.

TRANZIŢIE: cântec „Zăpăceşti” – copiii se vor îndrepta spre scăunele în semicerc şi vor fi anunţaţi că vor desfăşura un joc numit „Călătorie în lumea poveştilor lui Creangă” şi vor avea de rezolvat diverse sarcini.

Trecerea spre următoarea secvenţă a activităţii se va face printr-un joc:„Noi uşor ne ridicămŞi la mese ne-aşezăm,Pumnişorii îi rotimDegetele le mişcămŞi în linişte-aşteptămSă aflăm ce-o să lucrăm”

Copiii aflaţi la măsuţe vor lucra îndrumaţi de educatoare. Prin tehnicile învăţate (lipire, decorare), copiii vor realiza un tablou cu personajul preferat şi vor decora rama tabloului;

7

La sfârşit, lucrările vor fi aşezate pe un panou şi se va face evaluarea lucrărilor cu ajutorul copiilor. Se fac aprecieri asupra modului de lucru şi se va realiza o expoziţie cu lucrările copiilor;

Se fac aprecieri generale privind desfăşurarea activităţii integrate, iar copiii vor primi recompense din punguţa cocoşului (bănuţi de ciocolată).

În partea a treia se vor desfăşura următoarele jocuri distractive (activităţi complementare): „Punguţa călătoare”; „Scăunelele muzicale – Îmi plac poveştile”.

ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ – să se implice activ în vederea stimulării comunicării, favorizând interrelaţionarea, împărtăşirea cu ceilalţi şi formarea comportamentului empatic la preşcolari.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:să coopereze în cadrul grupului, manifestând prietenie, toleranţă;să exerseze deprinderi de a utiliza formule de salut;să schimbe impresii, opinii şi păreri;să descrie caracteristici ale vremii specifice zilei.

STRATEGII DIDACTICE:Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, jocul, brainstorming-ul.Material didactic: calendarul naturii, fotografiile copiilor, tablă magnetică, jetoane cu zilele săptămânii şi caracteristicile vremii.

ACTIVITĂŢI PE ARII DE STIMULARE (ALA)1. ARTĂ - desen: „Scenă din povestea preferată”; modelaj: „Cocoşul cu

punguţa”2. BIBLIOTECA - „Alegeţi şi grupaţi” – personaje din poveşti; „Citim

povestea preferată - lectură” (copii)3. CONSTRUCŢII - „Casa caprei cu trei iezi”; „Fântâna”; „Lăzile din podul

casei Sfintei Duminici”4. JOC DE MASĂ - Puzzle: „Basme din bucăţele”; Domino cu personaje din

poveşti.

OBIECTIVE CADRU:educarea trăsăturilor de voinţă şi caracter, formarea unei atitudini pozitive faţă de sine şi faţă de ceilalţi;dezvoltarea capacităţii de cunoaştere a simţului practic şi estetic;stimularea capacităţii creatoare.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

8

ARTĂ: să redea prin desen o scenă dintr-o poveste scrisă de Ion Creangă; să modeleze folosind tehnicile învăţate.

BIBLIOTECA:să sorteze personajele care aparţin poveştilor scrise de Ion Creangă;să răsfoiască cărţi de poveşti şi să citească titlul poveştilor şi chiar povestea (cei care ştiu să citească);

CONSTRUCŢII:să îmbine piesele lego pentru a realiza forme plane şi în relief construind „Casa caprei cu trei iezi”; „Fântâna”; „Lăzile din podul casei Sfintei Duminici”să colaboreze cu membrii grupului;să manifeste interes pentru acest tip de activitate, stimulându-şi astfel creativitatea.

JOC DE MASĂ:Să reconstituie imaginile;Să aşeze corect piesele de domino cu personaje la povestea respectivă.

STRATEGII DIDACTICE:Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul;Mijloace didactice: carioca, foi de desen, planşete, plastilină, cărţi de poveşti, siluete personaje, jocuri lego, jocuri de masă.

ACTIVITATE COMPLEMENTARĂACTIVITĂŢI RECREATIVE

TEMA: - „SCĂUNELELE MUZICALE” - „PUNGUŢA CĂLĂTOARE”

MIJLOC DE REALIZARE: jocuri distractive

SCOPUL:Satisfacerea nevoii de mişcare, destinderea şi recreerea copiilor;Dezvoltarea atenţiei, rapidităţii în reacţii, a îndemânării;Dezvoltarea fizică armonioasă a copiilor.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:să respecte regulile jocului;să execute corect mişcările jocului;să coopereze în timpul jocului, acceptând unele responsabilităţi;să-şi dezvolte dorinţa de a se juca în colectiv, respectându-se reciproc.

9

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.MATERIAL DIDACTIC: scăunele, CD, casetofon, punguţă.ELEMENTE DE JOC: surpriza, întrecerea.BIBLIOGRAFIE: M.E.C.T., Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7

ani), 2008;

DESCRIERE JOCURI „SCĂUNELELE MUZICALE” Scăunelele sunt aşezate în cerc şi vor fi cu unul mai puţin decât numărul copiilor. La semnalul educatoarei, copiii vor dansa în jurul scăunelelor având ca fond muzical cântecul „Îmi plac poveştile”. La oprirea muzicii copiii se grăbesc să ocupe un scaunel. Copilul care rămâne fără scaun va ieşi afară din joc. Se mai ia un scaun, se porneşte muzica, copiii dansează, iar când muzica se opreşte, copiii ocupă scăunelele. Jocul continuă până când rămâne doar un scaun. Cine îl va ocupa este declarat câştigător.

„PUNGUŢA CĂLĂTOARE” Copiii stau în cerc cu faţa în interior şi cu mâinile la spate. Un copil merge în jurul cercului si pune punguţa în spatele altui copil; apoi fuge încercând să îşi ocupe locul în cerc; copilul care a primit punguţa, aleargă după acesta şi încearcă să-l atingă; dacă nu reuşeşte acest lucru, va trebui să scape de punguţă, punând-o în dreptul altui copil. Dacă l-a atins, punguţa rămâne la el şi va fi nevoit să încerce din nou să o plaseze în dreptul altui copil.

10