0 Proiect Didactic Grad 2 Lucia Sucala

14
PROFESOR: LUCIA IOANA SUCALĂ GRUPA MARE „CIUPERCUŢELE” TEMA ANUALĂ: CUM ESTE, A FOST ŞI VA FI AICI PE PĂMÂNT? TEMA SĂPTĂMÂNII: „CĂLĂTORII DE-A LUNGUL TIMPULUI”

Transcript of 0 Proiect Didactic Grad 2 Lucia Sucala

Page 1: 0 Proiect Didactic Grad 2 Lucia Sucala

PROFESOR: LUCIA IOANA SUCALĂ

GRUPA MARE „CIUPERCUŢELE”

GRĂDINIŢA „DEGEŢICA”

TEMA ANUALĂ:

CUM ESTE, A FOST ŞI VA FI AICI PE PĂMÂNT?

TEMA SĂPTĂMÂNII:

„CĂLĂTORII DE-A LUNGUL TIMPULUI”

Page 2: 0 Proiect Didactic Grad 2 Lucia Sucala

Grupa: Mare „Ciupercuţele”

Tema integratoare: „Cum este, a fost şi va fi aici pe pământ?”

Tema săptămânii: „Călătorii de-a lungul timpului”

Tema activităţii: „Micii pietoni”

Tipul de activitate: Activitate cu conţinut integrat

Scopul:

- Îmbogăţirea vocabularului activ cu cuvinte şi termeni specifici educaţiei rutiere;

- Despărţirea în silabe sau alcătuirea de propoziţii cu termeni specifici mijloacelor

de transport;

- Consolidarea unor cuvinte despre activitatea agentului de circulaţie;

- Evaluarea unor deprinderi corecte de a traversa strada (prin locuri permise şi cu

asigurare mai întâi stânga, apoi dreapta, fărăr alergare, fără oprire pe zebră);

Obiective operaţionale:

Să enumere mijloacele de transport cunoscute;

Să precizeze diminutivele unor cuvinte ce desemnează mijloace de

transport;

Să despartă în silabe sau să alcătuiască propoziţii cu aceste cuvinte;

Să compună şi să descompună cifra 9 în cât mai multe variante;

Să enumere regulile de circulaţie cunoscute;

Să confecţioneze semafoare pentru pietoni şi maşini, o trecere de pietoni şi

maşinuţe prin decupare, asamblare, lipire pentru jocul ,,Maşinile şi

pietonii”;

Să respecte regulile jocului;

Bibliotecă:„Cărticelele mele cu

mijloace de transport”

Bibliotecă:„Cărticelele mele cu

mijloace de transport”

Domenii experienţiale: Limbă şi Comunicare,

Ştiinţe, Om şi societate

Domenii experienţiale: Limbă şi Comunicare,

Ştiinţe, Om şi societate

Artă: ,,Ecusoane pentru

concurs” - colorare

Artă: ,,Ecusoane pentru

concurs” - colorare

Construcţii: ,,Garaje pentru maşini” – piese

lego,,Şinele trenului” – piese lego

Construcţii: ,,Garaje pentru maşini” – piese

lego,,Şinele trenului” – piese lego

Ştiinţă,,Din jumătăţi - întregul” –

indicatoare rutiere,,Alege şi sortează” – mijloace de transport

Page 3: 0 Proiect Didactic Grad 2 Lucia Sucala

Strategii didactice:

Metode şi procedee:

Tradiţionale: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, problematizarea,

Moderne: turul galeriei, schimbă perechea, brainstorming-ul, munca în perechi, munca în

echipe;

Mijloace didactice: imagini şi jetoane cu mijloace de transport vechi şi moderne,

creioane colorate, flipchart, imagini cu jumătăţi de indicatoare rutiere, planşe şi jetoane

din jocul ,,Cu ce călătorim?”, piese de lego mari şi mărunte, lipici, foarfece, cartoane şi

hârtii colorate şi albe, patafix, marker, plicuri, calculatorul, cd cu cântece, jucării

reprezentând mijloace de transport, recompense.

Propunătoare: Lucia Ioana Sucală

Durata: o zi

Activitatea începe cu prezentarea musafirilor care se află în sala de grupă pentru a

evalua calitatea răspunsurilor copiilor şi pentru a vedea ceea ce ştiu copiii din grupa mare

„Ciupercuţele”.

Întâlnirea de dimineaţă:

Page 4: 0 Proiect Didactic Grad 2 Lucia Sucala

Salutul: ,,Bună dimineaţa buni pietoni!” – copiii se vor saluta în sensul acelor de

ceasornic, unul după altul folosind un mijloc de transport – ex: ,,Bună dimineaţa

trenuleţule!”, ,,Bună dimineaţa maşinuţă!” ...

Se va realiza şi prezenţa în ordinea strigării de către educatoare din catalogul

grupei, iar copiii îşi vor alege jetonul cu semnul care-i reprezintă pe fiecare şi îl vor aşeza

în buzunarul copiilor prezenţi al clownului. Jetoanele rămase le va număra un copil şi le

va aşeza în buzunarul absenţilor. Se numără apoi fetiţele de către un băiat şi băieţii de

către o fetiţă.

-se va alege copilul zilei care mă va ajuta să conduc mai departe întâlnirea de dimineaţă şi

pentru a ajuta la organizarea activităţii, a aranja, împărţi materialele.

Calendarul naturii: Se va discuta despre cum este vremea în acea zi, se va alege

data şi se va muta săgeata pe imaginea corespunzatoare vremii din acea zi.

Împărtăşirea – se vor numi trei fetiţe şi trei băieţi care să împărtăşească cu

colegii de grupă ideile, gândurile visele lor din noaptea ce a trecut, o întâmplare petrecută

în familie.

Activitatea de grup: - printr-o prezentare powerpoint voi determina copiii să

participe activ la activitate spunându-le câteva ghicitori. Apoi ne vom aminti cântecelul

despre tren pe care l-am învăţat. Copiii vor primi drept recompensă o ştampilă cu

furnicuţă.

Se trece la gimnastica de înviorare care se face prin câteva versuri: .....

„Dacă vreau să cresc voinic

Fac gimnastică de mic:

Merg în pas alergător,

Apoi sar într-un picior,

Mă opresc, respir uşor

Întind braţele să zbor

Toată lumea e a mea

Când mă aşez la podea!

Ăsta-i doar un început!

Ia priviţi cât am crescut!”

Page 5: 0 Proiect Didactic Grad 2 Lucia Sucala

...... şi prin cântecelele ,,Sare minea, sare!” , ,,Ursuleţul Panda”.

Noutatea zilei se va anunţa de către educatoare. Aceasta le arată copiilor un plic

pe care l-a primit de la un poliţist care conţine un bilet în care le propune un concurs pe

echipe. Pentru a putea participa la concurs, copiii trebuie să rezolve mai întâi sarcinile de

la centrele de interes.

Tranziţie:

„Bat din palme – clap-clap-clap

Din picioare trap-trap-trap

Ne-nvârtim, ne răsucim

Şi spre sectoare pornim!”

Prin metoda „Mâna oarbă”, copiii îşi vor alege locurile de la sectoare. Aceştia vor

avea bulinele lipite în piept pentru a şti din care grupă fac parte.

Sarcinile sectoarelor sunt următoarele:

Bibliotecă: - copiii vor avea de sortat nişte imagini cu mijloace de transport şi

locomoţie vechi şi moderne după categoria din care fac parte. Ei trebuie să le ordoneze

apoi de la cele mai vechi până la cele mai noi. Astfel se vor realiza trei cărticele:

„Mijloace de transport tereste”, „Mijloace de transport pe apă” şi „Mijloace de transport

aeriene”.

Artă: - copiii vor avea de colorat semnele care le vor purta în piept în timpul

concursului cele trei echipe: Maşinuţele, Bărcuţele şi Avioanele.

Ştiinţe: - copiii vor avea de alcătuit întregul din jumătăţile unor indicatoare rutiere

şi vor mai avea de sortat imagini cu mijloace de transport după categoria din care fac

parte, aşezându-le pe planşa potrivită.

Construcţii: - la acest sector copiii vor avea de construit din piese lego mari şi

mici şinele trenului şi garaje pentru maşini.

Prin metoda „Turul galeriei” copiii vor aprecia munca colegilor de grupă. Voi

aprecia şi eu munca micuţilor per ansamblu.

Tranziţie:

„Câte unul pe cărare

Mergem veseli către baie,

Mergem ca să ne spălăm

Page 6: 0 Proiect Didactic Grad 2 Lucia Sucala

Curăţei să arătăm.”

După întoarcerea de la baie copiii vor fi împărţiţi în trei echipe pentru a desfăşura

un concurs cu mai multe stagii: echipa maşinuţelor, echipa bărcuţelor şi echipa

avioanelor. Se anunţă prima probă – şi anume „Cuvintele alintate”. (Domeniul Limbă şi

Comunicare)

În cea de a doua probă fiecare echipă are în faţa sa câte o planşă mare care

reprezintă un aeroport, un port şi şoseaua. Pe fiecare planşă sunt aşezate siluete ale

mijloacelor de transport vechi şi moderne. Cu acestea ne vom juca pe echipe compunând

şi descompunând cifra 9. (Domeniul Ştiinţă)

Ultima sarcină a copiilor este cea ăn care vor realiza semafoare pentru maşini şi

pietoni şi câteva maşinuţe cu care se vor juca apoi jocul „Maşinile şi pietonii”. (Domeniul

Om şi Societate).

La finele activităţii se apreciază munca în echipă a copiilor, cât şi cea individuală

recompensându-i cu un „carnet de pieton”.

 

Etape/conţinuturi Conceperea şi organizarea activităţiiStrategii

didactice

Evaluare/

Feedback

1.Moment

organizatoric

- pregătirea grupei

pentru activitate

Aerisirea şi pregătirea sălii de grupă pentru

activitate;

Aranjarea mobilierului, stabilirea liniştii şi

asigurarea unei atmosfere propice pentru buna

desfăşurare a activităţii.

-activităţi de

întărire a

sarcinilor

formulate

2. Captarea

atenţiei

Se va realiza întâlnirea de dimineaţă şi

anume „Salutul”, după care se va face prezenţa

cu ajutorul unor jetoane cu semnele

individuale ale copiilor. Se va discuta apoi

- conversaţia

- explicaţia

Observarea

comportamen

Page 7: 0 Proiect Didactic Grad 2 Lucia Sucala

- întâlnirea de

dimineaţă

despre starea vremii din ziua respectivă, se

realizează împărătşirea şi activitatea de grup în

care copiii vor viziona o prezentare Power

Point cu ghicitori despre mijloace de transport.

Pentru a se înviora, copiii vor face şi puţină

gimnastică.

La mesajul zilei voi anunţa întâlnirea mea

cu poliţistul care mi-a dat un plic şi le voi citi

cerinţele lui – participarea la concursul „Micii

pietoni”.

tului verbal şi

nonverbal al

copiilor

3.Anunţarea temei

„Micii pietoni”

Se va anunţa tema activităţii ,,Micii pietoni”,

se va preciza că azi fiind o zi mai specială,

vom organiza un concurs în urma căruia putem

câştiga carnete de pietoni.

Tranziţie:

Bat din palme clap-clap-clap

Din picioare trap-trap-trap

Ne-nvârtim, ne răsucim

Şi spre sectoare pornim.

Conversaţia

4. Desfăşurarea

propriu-zisă a

activităţii

Prin metoda „Mâna oarbă” copiii îşi ştiu deja

locurile la sectoare. Li se explică ce au de

realizat la fiecare sector în parte:

Bibliotecă: - sortarea unor imagini cu

mijloace de transport şi locomoţie vechi şi

moderne după categoria din care fac parte,

ordonarea lor de la cele mai vechi până la cele

mai moderne şi confecţionarea cărticelelor:

„Mijloace de transport tereste”, „Mijloace de

transport pe apă” şi „Mijloace de transport

aeriene”.

Artă: colorarea semnelor care le vor

Munca în

grupuri mici

- activităţi de

întărire a

sarcinilor

formulate

-aprecieri

verbale

Page 8: 0 Proiect Didactic Grad 2 Lucia Sucala

purta în piept în timpul concursului cele trei

echipe: Maşinuţele, Bărcuţele şi Avioanele.

Ştiinţe: alcătuirea întregului din

jumătăţile unor indicatoare rutiere şi sortarea

unor imagini cu mijloace de transport după

categoria din care fac parte, aşezându-le pe

planşa potrivită.

Construcţii: - construirea din piese

lego mari şi mici a şinelor trenului şi a

garajelor pentru maşini.

Tranziţie – pauza pentru baie

La întoarcerea de la baie copiii vor fi

împărţiţi în trei echipe (Maşinuţele, Bărcuţele

şi Avioanele) cu semne ataşate în piept. Vom

juca jocul „Cuvintele alintate” (DLC) unde

vom şi despărţi cuvintele în silabe sau vom

alcătui propoziţii cu acestea. Pentru fiecare

răspuns corect echipele primesc la panou câte

o bulină colorată. Apoi se trece la proba „Câte

sunt împreună, câte au plecat?” (DŞ) unde

copiii vor compune şi descompune cifra 9 cu

ajutorul planşelor mari din faţa fiecărei echipe

şi a siluetelor de pe acestea (siluete

reprezentând maşini, căruţe, trenuleţe, avioane,

elicoptere, bărcuţe, skijeturi, vaporaşe vechi şi

moderne).

La ultima probă copiii vor fi aşezaţi în

careu pentru a putea aplica metoda activă

„Schimbă perechea”. Vor avea de confecţionat

semafoare pentru maşini şi pietoni şi de

colorat câteva maşini pentru a putea juca jocul

Problematizarea

Turul galeriei

Explicaţia

Demonstraţia

Conversaţia

Munca pe

echipe

„Schimbă

perechea”

-corectarea

eventualelor

greşeli

-aprecieri

verbale

colective şi

individuale

-aprecieri

verbale

individuale şi

colective.

Page 9: 0 Proiect Didactic Grad 2 Lucia Sucala

„Maşinile şi pietonii”.

Tranziţie „După cântece şi jocuri”.

5. Obţinerea

performanţei

Se numeşte încă o dată jocul jucat de

copii şi se repetă regulile de circulaţie.

6. Încheierea

organizată a

activiăţii

- aprecieri finale

Se vor face aprecieri verbale asupra

modului de participare a copiilor la activitate.

Aceştia vor primi carnetele de pietoni drept

răsplată pentru cunoaşterea regulilor de

circulaţie şi a tuturor reuşitelor din acea zi.

-aprecieri

finale

individuale şi

colective