Proiect Ed Civica 1

7
Proiect de lectie

Transcript of Proiect Ed Civica 1

Page 1: Proiect Ed Civica 1

5/12/2018 Proiect Ed Civica 1 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-ed-civica-1 1/7

 

Proiect

de

lectie

Page 2: Proiect Ed Civica 1

5/12/2018 Proiect Ed Civica 1 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-ed-civica-1 2/7

 

LICEUL: Teoretic cu cls. I-XII „Ioan Petruş” INSTITUTOR: Zârnă EugeniaCLASA: a III-a C INSPECTOR: Grigore EcaterinaDATA: 18.X.2006

ORA: 10

00

-10

50

ARIA CURRICULARĂ: Om şi societateOBIECTUL: Educaţie civicăUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: PersoanaSUBIECTUL: Persoane cu nevoi specialeTIPUL LECŢIEI: mixtăSCOPURI: S1: dobândirea unor cunoştinţe despre persoanele cu nevoi speciale (trăsături caracteristice ale fiecărui tip de

handicap studiat);  S2: formarea capacităţii de analiză a unor situaţii concrete date;

S3: dezvoltarea vocabularului activ al elevilor prin intermediul cuvintelor: „handicap”, „handicapat”, „invaliditate”,„infirmitate” etc.;

S4: formarea spiritului civic prin conştientizarea comportamentului ce trebuie adoptat faţă de persoanele cu nevoispeciale.

OBIECTIVE: Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:O1: să identifice dintr-un grup de persoane pe acelea cu nevoi speciale;O2: să definească termenii: „handicap”, „infirmitate”, „invaliditate”, pe baza explicaţiilor primite şi a analizei

textului „Fetiţa surdo-mută”, de Edmundo de Amicis;O3: să enumere principalele handicapuri ce pot exista la oameni, pe baza intuirii imaginilor prezentate;

O4: să identifice cauzele deficienţelor studiate, pe baza discuţiilor;O5: să-şi exprime propriile păreri în legătură cu diverse situaţii date;O6: să precizeze, cu ajutorul învăţătoarei, modalităţile prin care pot fi ajutate persoanele cu handicap pentru a

 putea desfăşura diverse activităţi;O7: să enumere cel puţin trei sfaturi pentru persoanele normale în legătură cu comportamentul acestora faţă de

 persoanele cu nevoi speciale, pe baza cunoştinţelor acumulate.

Page 3: Proiect Ed Civica 1

5/12/2018 Proiect Ed Civica 1 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-ed-civica-1 3/7

 

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, observaţia, explicaţia, jocul didactic, activitatea independentă şi pe grupe, problematizarea, ciorchinele.

MATERIAL DIDACTIC: pliante, planşe didactice, alfabetul braille, textul suportMATERIAL DISTRIBUTIV: fişe de lucru

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:• Ileana Iepure, Geta Popovici, Maria Tomoiu – „Educaţie civică – ghidul învăţătorului”, Editura Atelier 

Didactic Bucureşti, 2005;• Alois Gherguţ – „Psihopedagogia persoanelor cu cerinţe speciale – strategii de educaţie”.

Page 4: Proiect Ed Civica 1

5/12/2018 Proiect Ed Civica 1 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-ed-civica-1 4/7

 

OB.OP. CONŢINUT ESENŢIALIZAT DESCRIEREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE

Page 5: Proiect Ed Civica 1

5/12/2018 Proiect Ed Civica 1 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-ed-civica-1 5/7

 

O1

O2

„ - Ce înseamnă să fim persoane?- Prin ce acte ne dovedim identitatea?

- Care sunt organele de simţ aleomului? Dar simţurile acestora?- Spuneţi câteva reguli de igienăcorporală, alimentară şi vestimentară.”

• Simulare în care trei voluntari vor fi personajele, iar elevii - observatorii.„ - Ce a simţit fiecare jucându-şi rolul?

- Ce simţuri a folosit fiecare pentru

a-şi da seama de traseul urmat?”

„Persoane cu nevoi speciale”

handicap = deficienţă, infirmitate a unei  persoane, dezavantaj, difi-cultate, nevoie

handicapat = persoana care are un han-dicap

I. Moment organizatoric:Se pregăteşte materialul didactic necesar desfăşurării lecţiei, se creează

climatul necesar derulării acţiunii educaţionale.  II. Reactualizarea cunoştintelor:

Se verifică tema cantitativ şi calitativ.

Se poartă discuţii despre persoane, despre actele prin care se dovedeşteidentitatea acestora şi despre modul în care ne păstrăm sănătatea, despreigienă şi alimentaţie. III. Captarea atenţiei:Elevii vor participa la o simulare pentru care sunt solicitaţi trei voluntari.

Cei trei voluntari vor fi personajele, iar restul elevilor vor fi observatori.Dintre cei trei elevi, unul va fi legat la ochi, altul va avea dopuri (vată) înurechi, iar celui de-al treilea i se va mobiliza glezna. Vor parcurge o distanţă

 până la peretele opus.Metode şi procedee: observaţia, conversaţia.  IV. Anunţarea temei şi a obiectivelor:  „ – Astăzi vom discuta despre persoanele cu nevoi speciale, pentru a şticum să ne purtăm cu acestea”.  Se notează pe tablă titlul „Persoane cu nevoi speciale”.Metode şi procedee: conversaţia.

  V. Dirijarea învăţării:  Se citeşte integral textul „Fetiţa surdo-mută”, de Edmundo de Amicis. Seidentifică personajele textului şi personajul cu handicap. Se citeşte pe roluri.Se răspunde oral la câteva întrebări din manual.

Se vor explica noţiunile: „handicap”, „handicapat”. Elevii vor trebui să facădiferenţa între noţiunea de „handicap”, „boală” şi „infirmitate temporară”.

 

Page 6: Proiect Ed Civica 1

5/12/2018 Proiect Ed Civica 1 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-ed-civica-1 6/7

Page 7: Proiect Ed Civica 1

5/12/2018 Proiect Ed Civica 1 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-ed-civica-1 7/7

OB.OP. CONŢINUT ESENŢIALIZAT DESCRIEREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE

O3

O4

O3

O3

O5

1) Persoanele cu deficienţă de auz – surzii – comunică utilizând alfabetulmut (prin semne, mişcarea buzelor).

2) Orbii fac parte din categoria persoanelor cu nevoi speciale. Acestoratrebuie să li se acorde mai multă atenţie,ocrotire.„ Poţi deveni orb în urma unui accident

sau te poţi naşte orb.- Ce simţuri foloseşte un nevăzător 

 pentru a putea merge?”ex. de persoane nevăzătoare: Andrea

Bocceli, Ray Charles

3) Există persoane cu deficienţă

motrică şi se numesc invalizi. Şi ei fac parte din categoria persoanelor cu nevoispeciale. Pentru a se putea deplasa,invalizii folosesc cârjele sau scaunul curotile.

- Joc didactic – „Reţete utile” -

- Fişă de lucru – 

4) Există şi persoane cu deficienţă degândire (intelect). Acestea, dar şicelelalte categorii de persoane cu nevoi

• Se comunică unele informaţii cu ajutorul alfabetului mut pentruidentificarea categoriei de persoane cu nevoi speciale – persoanele cudeficienţă de auz – surzii.

• Se descoperă, pe baza discuţiilor, altă categorie de persoane cu nevoispeciale şi anume persoane cu deficienţe de văz – orbii.Se stabilesc cauzele ce duc al pierderea vederii.

Se prezintă imagini reprezentative, iar elevii vor intui trăsăturilecaracteristice ale acestui gen de persoană.

„O persoană nevăzătoare poate fi condusă de către un câine, de exemplu,aceasta beneficiind în zilele noastre de serviciile unui câine special dresatcare să-l conducă pentru a fi ferit de pericole.

O persoană care nu vede poate citi cu ajutorul alfabetului braille.”- Se rezolvă exerciţiul 4, pag. 15 din caietul special.

• Se identifică altă categorie de persoane cu nevoi speciale şi anume

 persoane cu deficienţă motrică – invalizii.

„Reţete utile” – Sarcina acestui joc va fi aceea de a găsi câteva „reţete utile”care pot veni în ajutorul unui copil anonim cu handicap locomotor.

Elevii vor fi împărţiţi pe grupe pentru completarea unei fişe de lucru.

Se completează ultimele rubrici ale ciorchinelui.„ - Ce alte infirmităţi mai cunoaşteţi?

- Ce facilităţi au aceste persoane?

OB.OP. CONŢINUT ESENŢIALIZAT DESCRIEREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE

O6

speciale, beneficiază de anumitefacilităţi:- şcoli speciale;- aparatură specială;

- Cum pot interveni statul şi societatea pentru ajutorarea persoanelor cunevoi speciale?”

Se va prezenta imaginea reprezentând „Asociaţia Naţională a Persoanelor cu Handicap” (A.N.P.H.).