Proiect Didactic Pasteluirle-Sezatoare Lit

13

Click here to load reader

description

proiect

Transcript of Proiect Didactic Pasteluirle-Sezatoare Lit

Page 1: Proiect Didactic Pasteluirle-Sezatoare Lit

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Violeta-Petrina Mardare Şcoala cu Clasele I-VIII „G.M. Cancicov“ Bacău

Data: 17.05.2011Clasa: a VI-aObiectul: Limba şi literatura românăSubiectul: Activitate de cerc în cadrul Cenaclului literar „Prietenii lui Vasile Alecsandri“ (pastelurile) – şezătoare literarăTipul lecţiei: mixtă

Competenţe-cadru:- dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris- dezvoltarea capacităţii de exprimare orală şi scrisă- cultivarea receptivităţii literar-artistice a elevilor, cu referire specială

asupra pastelurilor lui Vasile Alecsandri

Competenţe generale:

1. recunoaşterea modalităţilor specifice de organizare a textului liric;2. sesizarea valorilor expresive ale unor cuvinte cu raportare la contextul dat

(textul suport);3. exprimarea orală sau în scris a opiniilor şi atitudinilor faţă de mesajul

desprins din textele-suport şi din post-texte;

Competenţe derivate/obiective operaţionale

A. Cognitive:La sfârşitul lecţiei, elevii vor şti:

OC1 – să identifice cuvintele-cheie din pastelurile lui Alecsandri şi din post-textele (literare), în cele artistice (desene didactice)

Nivel minimal: prezentarea orală/scrisă sumară a poeziilor si desenelor proprii

Nivel mediu: explicarea nuanţată a elementelor definitorii prezente în reprezentările literare şi artistice ale elevilor ca modalităţi ale receptării textului liric (textul-suport)

Nivel maximal: evidenţierea argumentată la nivelul textului-suport şi al celui reinterpretat a structurilor lingvistice expresive care pot fi corelate cu mesajul transmis de desenele proprii

1

Page 2: Proiect Didactic Pasteluirle-Sezatoare Lit

OC2 - să comenteze ipostazele anotimpurilor în pastelurile lui Alecsandri precum şi în post-textele clepsidrelor din creaţiile proprii

Nivel minimal: citirea expresivă a textelor/precizarea elementelor caracteristice anotimpului descris.

Nivel mediu : prezentarea coerentă a ideilor poetice desprinse din textele originale şi din cele reinterpretate, făcând raportare la semnificaţiile mesajului.

Nivel maximal: corelarea reliefurilor ideatice ale unui post-text (reinterpretări literare sau artistice) cu elementele corespunzătoare aparţinând textelor suport prin evaluarea argumentată a fiecărui răspuns.

OC3 – să formuleze impresii şi concluzii referitoare la utilizarea metodei clepsidrei în receptarea textului literar liric, în mod special a pastelurilor lui Vasile Alecsandri

Nivel minimal: recunoaşterea eficienţei metodei clepsidrei ca metodă abordabilă în receptarea textelor-suport

Nivel mediu: conştientizarea posibilităţii creării unei game variate de post-texte pornind de la textul original

Nivel maximal: evidenţierea argumentată a rolului metodei clepsidrei în orele de limba şi literatura română în general şi în receptarea textului literar liric, în special.

B. Motrice: Pe parcursul lecţiei şi la sfârşitul ei, elevii vor deveni capabili:

OM1(+) să foileteze în condiţii de igienă şi securitate materialul didactic (volume de poezii, fişe de lucru, desene, postere) OM2 (–) să-şi reprime tendinţa de a practica mişcări inutile în timpul lecţiei

C. Afective: Elevii:OA1 (+) vor trăi emoţional sentimentele/stările sufleteşti pricinuite de pastelurile lui Vasile Alecsandri, dar şi de post-textele care au decurs din acestea (poezii, proză, ghicitori, pagini de jurnal, desene)OA2 (–) vor avea o atitudine critică în comentarea post-textelor literare şi artistice

2

Page 3: Proiect Didactic Pasteluirle-Sezatoare Lit

Resurse:A. Bibliografice:a) ştiinţifice:Vasile Alecsandri, Pasteluri şi legende, Bucureşti, Editura

„Minerva“, 1987, pp. 43-51.b) oficiale:Curriculum Naţional, Programe şcolare pentru clasele a V-a şi a

VIII-a. Aria curriculară „Limbă şi comunicare“, Bucureşti, 2005, pp. 81-89.

c) metodico- didactice:Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române

în şcoală, Iaşi, Editura „ Polirom“, 1999, pp. 124-128.Ioan Dănilă, Camelia Filioreanu, Doina Măntescu, Literatura

română în teme, texte şi pre – texte, Bacău, Editura „Egal“, 2002, pp. 211 – 215.

B. Metodologice: a). Strategia didactică: mixtăb). Metode şi procedee didactice: expunerea, lectura expresivă, conversaţia euristică, observaţia organizată, exerciţiul, TEHNICA OGLINDIRII TEXTUALE ( metoda clepsidrei)c). Mijloace de învăţământ: textele-suport (pastelurile lui Vasile Alecsandri), post-textele elevilord). Forme de organizare a activităţii didactice: frontală, individuală, pe grupe, pe niveluri de învăţare. C. Temporale: ore: 1

D. Umane:

- elevi de nivel minim: - - elevi de nivel mediu: 10- elevi de nivel maxim: 8

3

Page 4: Proiect Didactic Pasteluirle-Sezatoare Lit

SINTEZA PROIECTULUI DIDACTIC

O. S. I. E.OBIECTIVE SARCINI DE

ÎNVĂŢAREINSTRUMENTAR

DIDACTICEVALUARE

OC1 – să identifice cuvintele-cheie din pastelurile lui Alecsandri şi din reinterpretările literare şi artistice

S1OC1- citirea expresivă a ideilor ce sugerează ipostaza anotimpurilor.S2OC1- identificarea construcţiilor ce sugerează fenomene specifice anotimpurilor descrise

- lectura- expunerea- conversaţia euristică

EVALUAREA FORMATIVĂ ORALĂI1OC1- citiţi expresiv prezentările în care apar ipostazele celor patru anotimpuri din pastelurile lui Alecsandri I2OC1- identificaţi constructii ce sugerează fenomene specifice anotimpurilor descrise

OC2 – să comenteze ipostazele anotimpurilor în pastelurile lui Alecsandri, precum şi în post-textele clepsidrelor din creaţiile proprii

S1OC2- prezentarea orală/scrisă a post-textelor literare în corelaţie cu cele artisticeS2OC2- explicarea argumentată a structurilor lingvistice expresive care pot fi corelate cu mesajul transmis de desene

- tehnica oglindirii textuale (T.O.T.)- conversaţia

EVALUAREA FORMATIVĂ ORALĂ/SCRISĂI1OC2- prezentati oral/scris post-textele literare în corelaţie cu cele artistice I2OC2- explicaţi structurile lingvistice expresive corelate cu mesajul transmis de desene

OC3 – să formuleze impresii şi concluzii referitoare la utilizarea metodei clepsidrei în receptarea textului liric, cu deosebire în pastelurile lui Alecsandri

S1OC3- recunoaşterea eficienţei metodei clepsidrei în receptarea textelor-suport S2OC3-conştientizarea posbilităţii creării unor post-texte pornind de la textul original al lui Vasile Alecsandri S3OC3- evidenţierea cu argumente a rolului clepsidrei în orele de limba şi literatura română

- conversaţia- problematizarea- explicatia- tehnica oglindirii textuale (T.O.T.)

EVALUAREA FORMATIVĂ I1OC3 – susţineţi rolul metodei clepsidrei în receptarea pastelurilorI2OC3 – recunoaşteţi eficienţa utilizării clepsidrei în receptarea şi interpretarea pastelurilor lui AlecsandriI3OC3 – evidenţiaţi cu argumente/exemple importanţa clepsidrei în lecţiile de limba şi literatura română

4

Page 5: Proiect Didactic Pasteluirle-Sezatoare Lit

SCENARIUL DIDACTIC

EVENIMENTELE LECŢIEI

OBIEC-TIVE

CONŢINUT ŞI SARCINI DE ÎNVĂŢARE

STRATEGIA DIDACTICĂ

EV

AL

UA

RE

ME

TO

DE

MIJ

LO

AC

E

FO

RM

E D

E

OR

GA

NIZ

AR

E

1. Captareaatenţiei

1’

OCOMOA

Interesul elevilor este trezit prin „desenarea“ unei metode cunoscute de ei, de analiză, interpretare şi reinterpretare a textului literar – metoda clepsidrei. În continuare, profesorul solicită elevilor identificarea scriitorului la care se referă Mihai Eminescu în poezia „Epigonii“ – „Ş-acel rege al poeziei, vecinic tânăr şi ferice/Ce din frunze îţi doineşte, ce cu fluierul îţi zice,/ Ce cu basmul povesteşte...,/ Ce-nşirând ....”

Exp

uner

ea, e

xpli

caţi

a

Des

enul

Fro

ntal

ă

Obs

erva

rea

com

port

amen

tulu

i ele

vilo

r

5

Page 6: Proiect Didactic Pasteluirle-Sezatoare Lit

2. Enunţareaobiectivelor

2’

OC1OC2OC3

Elevii îl identifică astfel pe Vasile Alecsandri, căruia îi vor dedica activitatea de cerc din această oră, intitulată: „Pastelurile lui Vasile Alecsandri – şezătoare literară“. Profesorul menţionează că vor dedica această activitate din cadrul Cercului literar al şcolii, poetului Vasile Alecsandri, urmând a face cunoscute o serie de reinterpretări (literare şi artistice) realizate de elevi, care, în prealabil au studiat pastelurile „bardului de la Mirceşti“. Post-textele realizate de elevi constituie, de fapt, modalităţi de receptare şi interpretare a poeziilor din ciclul „Pasteluri-lor“. Subiectul activităţii a fost cunoscut de elevii participanţi la cerc din orele anterioare, întrucât ei au avut de realizat miniportofolii la acest autor, ce cuprind:- pastelurile clasificate după criteriul anotimpurilor- data privind viaţa şi opera scriitorului- fişe cuprinzând repere teoretice la specia literară pastel şi opera lirică- desene realizate pe baza textelor-suport menţionate mai sus.Vom realiza o oră de prezentare a unora din modalităţile de receptare şi interpretare a pastelurilor prin creaţii proprii realizate, atât din punct de vedere literar, cât şi artistic.Se citesc obiectivele operaţionale notate pe o planşă didactică.Profesorul aminteşte că la activitatea de azi sunt prezenţi elevi din clasele a VI-a, a VII-a şi a VIII-a.

Exp

uner

ea

Fro

ntal

ă

3. Actualizareacunoştinţelor

3’

Se solicită elevilor reactualizarea principalelor informaţii referitoare la pastelurile lui Vasile Alecsandri: - tema predominantă a poeziilor- sentimentele poetului- elemente ale cadrului de natură- mesajul desprins

Con

vers

aţia

eur

isti

Fro

ntal

ă

Ana

liza

răs

puns

uril

or

6

Page 7: Proiect Didactic Pasteluirle-Sezatoare Lit

4. Prezentarea optimă a

conţinutului învăţării

4’

Pe desenul analizei-clepsidră cu care elevii sunt familiarizaţi, se face precizarea că aceştia vor avea de prezentat câteva aspecte definitorii ale pastelurilor lui Vasile Alecsandri pe baza cărora ei au realizat post-texte (ipostaza anotimpului descris, sentimentul predominat). Fiecare din pastelurile cele mai reprezentative pentru anotimpul respectiv a reprezentat o posibilitate de a-l reinterpreta într-o anume manieră: literară şi/sau artistică. Astfel, câte un elev va prezenta o formă de post-text prin lectura expresivă şi prin comentarea liberă a unor desene reprezentative pentru pastelul respectiv.

Exp

lica

ţia,

exp

uner

ea

Fro

ntal

ă

Obs

erva

rea

com

port

amen

tulu

i ele

vilo

r

5. Dirijarea

învăţării15’

OMOM1OM2

OC1

OC2

Demersul didactic se va derula prin aplicarea metodei clepsidrei, luând forma unei întreceri pe grupe. Mai întâi, elevii sunt solicitaţi de profesor să prezinte anotimpul pe care îl ilustrează fiecare din cele 3 grupe de elevi. Câte un raportor al fiecărei grupe precizează anotimpul, aducând argumente în acest sens prin materialele pregătite (fişe cu pasteluri sugerând anotimpul respectiv). În chip simbolic, fiecare din cele 3 anotimpuri este personificat prin imaginea unei eleve care prezintă ipostaza anotimpului pe care îl înfăţişează. Pe durata acestor scurte prezentări, reprezentanţii fiecărei grupe îşi notează câteva din ideile care, în opinia lor, surprind cel mai bine anotimpul din grupa căruia fac parte. În mod aleatoriu, se citesc 2-3 intervenţii. Treptat, elevii vor dovedi o bună cunoaştere a pastelurilor lui Vasile Alecsandri, prin surprinderea ipostazelor anotimpurilor şi apoi prin argumentarea receptării acestora prin diverse forme de post-texte. În continuare, câte 2-3 elevi din fiecare grupă vor citi diverse forme de post-text corespondente câte unui anumit pastel din lirica lui Alecsandri, punctând pe cuvintele cheie ale reinterpretărilor literare şi/sau artistice. De asemenea, profesorul solicită elevilor să prezinte impresii/opinii referitoare la utilizarea metodei clepsidrei şi la felul cum au reuşit să interpreteze pastelurile lui Vasile Alecsandri prin intermediul acestei metode.După ce fiecare grupă va susţine câte un scurt discurs argumentativ despre aplicabilitatea metodei abordate, profesorul precizează că elevii au

T.O.T.

Conversaţia

euristică

Fişe

de

lucru

Individuală

Analiza

răspunsurilor

şi

a

fişelor

de

lucru

7

Page 8: Proiect Didactic Pasteluirle-Sezatoare Lit

demonstrat că au înţeles această metodă prin oferirea unei game variate de post-texte pentru care s-au arătat dornici şi încântaţi să lucreze.

6. Obţinerea performanţei

8’

După prezentarea materialelor create de elevi, evaluarea se va realiza prin analizarea şi comentarea răspunsurilor şi contribuţiilor acestora.

Conversaţia

Individuală

Analiza

răspunsurilor

7. Feedback-ul 3’ Feedback-ul se realizează pe tot parcursul activităţii de cerc, prin raportarea permanentă a centrilor ideatici ai mesajului poeziilor lui Alecsandri la post-textele produse şi prezentate de elevi.

Conversţia

euristică

Individuală

Analiza

răspunsurilor

8. Evaluarea performanţei

10’

OA Se realizează o evaluare a răspunsurilor elevilor, în funcţie de discursurile de analiză a textelor-suport.Se observă şi se apreciază, după caz, cele mai valoroase creaţii ale elevilor, încercându-se a se desemna un câştigător/o grupă câştigătoare, în urma întrecerii elevilor pentru cele mai bune post-texte .

Conversaţia

Frontală

9.Retenţia1’

OC1 Se reactualizează scopul desfăşurării activităţii de cerc şi anume: demonstrarea modalităţilor de receptare şi interpretare a

Con

Fro

Ana

8

Page 9: Proiect Didactic Pasteluirle-Sezatoare Lit

pastelurilor lui Vasile Alecsandri în diverse forme de post-texte, lecţia căpătând aspectul unei întreceri la care au participat cei mai buni elevi, care şi-au demonstrat talentul literar, dar şi cel artistic.

versaţia

ntală

liza

răspunsurilor

10. Transferul 3’

A. INTERNA.1. Retroactiv-să citească şi alte opere din creaţia lui Alecsandri (epice sau dramatice) A.2. Proiectiv- tema pentru pregătirea unei noi activităţi de cercB. EXTERN:- să aibă în vedere şi alti scriitori ale căror opere să fie cunoscute treptat de către ei.

Conversaţia

Frontală

9