Proiect Didactic -Mărul V

8
PROIECT DIDACTIC Profesor :Ruştioru Angela Şcoala Gimnazială ,,Iustin Pîrvu ‘’Poiana Teiului Clasa: a V-a Disciplina: Biologie Unitatea de învăţare :Angiosperme dicotiledonate Tema lecţiei: Angiosperme dicotiledonate-Mărul şi alţi pomi fructiferi Tipul lectiei: mixtă Scopul lectiei : Cunoaşterea principalilor reprezentanţi ai angiospermelor dicotiledonate- pomi fructiferi şi importanta lor. Competente derivate C1- explicarea denumirii de angiosperme şi pomi fructiferi dată acestui grup de plante; C2- descrierea părţilor componente ale mărului prin comparaţie cu alţi pomi fructiferi; C3- identificarea superiorităţii angiospermelor faţă de gimnosperme; C4- recunoaşterea principalilor reprezentanţi ai pomilor fructiferi;prezentarea importanţei lor Strategia didactică Metode si procedee : observarea, explozia stelară , descrierea, conversaţia, învăţarea prin descoperire, explicaţia, modelarea, argumentarea , bula dublă

description

proiect lecţie

Transcript of Proiect Didactic -Mărul V

Page 1: Proiect Didactic -Mărul V

PROIECT DIDACTIC

Profesor :Ruştioru Angela Şcoala Gimnazială ,,Iustin Pîrvu ‘’Poiana TeiuluiClasa: a V-aDisciplina: BiologieUnitatea de învăţare :Angiosperme dicotiledonateTema lecţiei: Angiosperme dicotiledonate-Mărul şi alţi pomi fructiferiTipul lectiei: mixtă

Scopul lectiei : Cunoaşterea principalilor reprezentanţi ai angiospermelor dicotiledonate-pomi fructiferi şi importanta lor.

Competente derivate C1- explicarea denumirii de angiosperme şi pomi fructiferi dată acestui grup de plante;

C2- descrierea părţilor componente ale mărului prin comparaţie cu alţi pomi fructiferi;C3- identificarea superiorităţii angiospermelor faţă de gimnosperme;

C4- recunoaşterea principalilor reprezentanţi ai pomilor fructiferi;prezentarea importanţei lorStrategia didactică

Metode si procedee : observarea, explozia stelară , descrierea, conversaţia, învăţarea prin descoperire, explicaţia, modelarea, argumentarea , bula dublă

Mijloace de învăţământ: atlas botanic, cretă colorată, manuale, videoproiector , prezentare power-point Forme de organizare   : individuală, frontală, pe grupe

Bibliografie:

1.Dobran Floarea - Biologie. Manual pentru clasa a V a, Editura Teora , Bucureşti 2004;2.Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lecţia forma de bază a organizarii procesului de predare-învăţare-evaluare la disciplina biologie, Editura Arves, 2007;3.Gheorghe Mohan- Atlas de biologie, Editura Corint, 2003;

Page 2: Proiect Didactic -Mărul V

Desfăşurarea lecţiei

Etapele lecţieiDurata

CS. Conţinutul ştinţific al lecţiei Strategia didactică Evaluare

Metode şi procedee

Mijloace didactice

Moment organizatoric(1 min)

Pregătesc materialul didactic. Notez în catalog elevii absenţi şi verific dacă sunt condiţii optime pentru desfăşurarea lecţiei.Îşi pregătesc cărţile şi caietele.

conversaţia atenţionări aprecieri

Reactualizarea cunoştinţelor(10 min)

Prin chestionare orală verific lecţia: Gimnospermele - Coniferele.Folosesc întrebări de tipul:

Care este mediul de viaţă al coniferele? De ce se numesc gimnosperme ? Care este alcătuirea coniferelor? Cum se realizează înmulţirea la gimnosperme? Ce importanţă prezintă coniferele?

Răspund la întrebări:- Gimnospermele sunt răspândite în regiunile de munte.- Coniferele cele mai cunoscute sunt:molidul, bradul, pinul, jneapănul, ienupărul, zada,tuia, tisa.- Sunt alcătuite din:1. rădăcina lemnoasă sau rămuroasă;2.tulpina formată din : trunchi şi coroană;3.frunzele au formă de ace ceruite şi cu o singură nervură, rămân verzi pe timpul iernii.-Înmulţirea se realizează prin celule sexuate bărbăteşti(conuri bărbăteşti) şi celule sexuate femeieşti (conuri femeiesti) care contin grăuncioare de polen şi respectiv ovule.Lemnul – materie primă în construcţii, tâmplărie, instrumente muzicale.

Conversaţia

Explicaţia

Descrierea

Atlas

Manual

Flip-chart

Fişe de lucru

orală

Page 3: Proiect Didactic -Mărul V

- Taninul- tăbăcărie.- Răşina – terebentina de pictori ca diluant al vopselelor, colofoniu pt. dansatori şi gimnaşti împiedică alunecarea

Explicaţia conversaţia

Captarea atenţiei (2min)

Cu ajutorul planşei şi a videoproiectorului prezint elevilor imagini cu alcătuirea externă a mărului şi îi încurajez să spună ce observă.

Conversaţia Planşa videoproiector

Anunţarea temei şi a competenţelor(1min )

Anunţ şi scriu pe tablă tema lecţiei şi prezint competenţele pe care elevii trebuie să le dobândească la terminarea lecţiei. Notează în caiete titlul lecţieiAngiosperme dicotiledonate –Mărul şi alţi pomi fructiferi

conversaţia Planşă Videoproiector manual

Orală

Insuşirea noului conţinut(25min) C1

C2

C3

Folosesc explozia stelară(Anexa1) şi fac apel la cunoştintele lor despre pomii fructiferi . Cu ajutorul planşei şi a videoproiectorului descoperă alcătuirea unui pom fructifer şi caracterele de recunoaştere. Cum este rădăcina?- Cum este trunchiul mărului?- Dar coroana?- Cum sunt frunzele?- Când aţi observat primele flori: înainte sau după înfrunzire ?- Ce se întâmplă cu sepalele, petalele, staminele după fecundaţie?- Dar cu receptaculul?-Completez schema lecţiei.Urmăresc planşele şi descoperă că, mărul este alcătuit din:-rădăcină adânc înfiptă în pământ şi mult ramificata fixând, bine plantă.- Trunchiul mărului este înalt (2-3m)- Coroana cu ramuri pe care cresc frunzele.- Frunzele sunt ovale lucioase, uşor dinţate pe margini.- Mărul înfloreşte primăvara, înainte de a înfrunzii.- Se usucă şi cad.

Conversaţia Explozia stelarăÎnvăţarea prin descoperire

Explicaţia

Descrierea modelarea

Manual

Planşa

Atlase

Videoproiector

Prezentare pps

formativă

Page 4: Proiect Didactic -Mărul V

C3

- Se îngroaşă devine fructul fals, fructul este o poamă.- Cotorul este fructul adevărat pentru că provine din ovar.-Completează schema lecţiei.

6.Obţinerea performanţei ( 4 min).

C4

Solicită elevilor să dea exemple de alţi pomi fructiferi şi să stabilească importanţa economică.

Importanţă economică Fructele sunt bogate în substanţe dulci, hrănitoare şi vitamine. Ele se consumă proaspete sau conservate sub formă de dulceaţă, gem, jeleu, compot. Unele pot fi uscate şi afumate.

ConversaţiaExplicaţia

Argumentarea

Manual PlanşaPrezentare

Orală formativă

7. Evaluareacunoştinţelor(5min.)

Aplicarea unei fişe de evaluare -Bula Dublă 2 aspecte specifice molidului ,2 aspecte specifice mărului şi 2 aspecte comune celor 2 specii

Asemănări

Fişă de evaluare

scrisă

SCHEMA LEC Ţ IEI Angiosperme dicotiledonate

Mărul şi alţi pomi fructiferi

Molidul Mărul

Page 5: Proiect Didactic -Mărul V

Angiospermele cuprind plantele cele mai evoluate şi cele mai numeroase; cuprind plante care au sămânţa închisă în fruct.Clasificarea angiospermelor:

- monocotiledonate= seminţele au un singur cotiledon;- dicotiledonate=seminţele au două cotiledoane.

MĂRUL:1.Mediul de viaţă: în livezi, grădini - pom fructifer- strămoş: mărul pădureţ

2. Alcătuire - rădăcina lemnoasă sau rămuroasă; - tulpina – trunchi+ coroană cu formă care se dirijează; -frunzele- simple, lucioase cu marginea zimţată; - florile- pe tipul 5/5 -5 sepale ,5 petale ,receptacul,gineceu - polenizarea - insecte - fructul- o poamă;3.Plante î nrudite cu mărul : pomi fructiferi: - cu fructul o poamă: părul, gutuiul.

-cu fructul o drupă: prunul, cireşul, caisul, visinul, piersicul. Arbuşti : măceşul,trandafirul, zmeurul. plante ierboase: fragul, căpşunul4. Importanţa pomilor fructiferi: fructele lor conţin vitamine si zaharuri; se consumă proaspete şi conservate; sunt folosite în gemuri, dulceţuri, compoturi,etc.

Pomicultura -ramura agriculturii care se ocupă cu cultivarea pomilor fructiferi.

EXPLOZIA STELARĂ

MĂRUL ŞI ALŢI POMI FRUCTIFERI

Page 6: Proiect Didactic -Mărul V

UNDE?

DE CE

CE?CARE?

CUM?

Unde se întâlnesc Pomii fructiferi?

De ce se numesc angiosperme?

Ce pomi fructiferi din zona noastră mai cunoaşteţi?Ce importanţă prezintă?

Care este alcătuirea Mărului ?

Cum se realizează înmulţirea?

ANGIOSPERMEDICOTILEDONATE

MĂRUL