Proiect de activitate integrată ”Mărul” - timtim-timy.ro · Captarea atenției Introducerea...

26
Proiect de activitate integrată ”Mărul” Educatoare: Tomoiagă(Vlașin) Ileana Grădinița cu program prelungit ”Dragoș Vodă”, Moisei Grupa: Mijlocie ”Voiniceii”

Transcript of Proiect de activitate integrată ”Mărul” - timtim-timy.ro · Captarea atenției Introducerea...

Proiect de activitate integrată”Mărul”

Educatoare: Tomoiagă(Vlașin) IleanaGrădinița cu program prelungit

”Dragoș Vodă”, MoiseiGrupa: Mijlocie ”Voiniceii”

Tema de studiu: Când/cum și de ce se întâmplă?Subtema: ”Coșul cu fructe”Tema activității: ”Mărul”Domenii experiențiale: Științe/Estetic și CreativForma de realizare: Activitate integrată (observare

și dactilopictură)Tipul de activitate: de învățare, consolidare de

priceperi și deprinderi

Scopul activității:•Dezvoltarea capacității de cunoștere și înțelegerea mediului înconjurător precum și stimulareacuriozității pentru investigarea acestuia;•Formarea deprinderii de a realiza o compozițieplastică după o temă dată

Obiective operaționale•Să comunice impresii și idei pe baza observațiilor efectuate;•Să descrie verbal anumite schimbări și transformări din mediulapropiat;•Să descrie caracteristicile prin antrenarea tuturor organelor de simțprivind forma, culoarea, mirosul, gustul mărului;•Să descopere și să denumească părțile componente ale mărului(coajă, miez, semințe, codiță);•Să motiveze necesitatea spălării fructelor înainte de a le folosi;•Să denumească materialele puse la dispoziție pentru efectuareapicturii;•Să picteze mărul cu culorile specifice merelor din realitate;•Să realizeze pictura conform tehnicilor specifice dactilopicturii;•Să parcurgă etapele de lucru și să păstreze acuratețea lucrării

Strategii didactice

Metode și procedee: surpriza, observația,demonstrația, conversația, expunerea, explicația,exercițiul, munca independentă, turul galeriei.Material didactic: mere de diferite culori șimărimi, minge, bilă de plastilină, coș cu fructe,planșă cu etapele dezvoltării unui măr, preparatedin mere‐gem, compot, plăcintă, suc, modeluleducatoarei, farfurii din carton pentrudactilopictură, acuarele, pahare pentru apă,șervețele, recompense (suc de mere).

Locul de desfășurare: sala de grupă

Durata: 40‐45 minute.

Bibliografie

-Culea, L. (2008), Activitatea integrată dingrădiniță, Didactica Publishing House, București.‐Curriculum pentru învățământul preșcolar (3‐6/7ani), 2008, București‐Revista Învățământul Preșcolar nr. 3‐4/2010,Editura Arleguin, București.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Introducerea în activitate‐se realizează prin prezentarea musafiruluisurpriză, care e trimis de Zâna Toamna cu oscrisoare, un coș cu mere și un colet.

‐după reactualizarea cunoștințelor, anunțareatemei și a obiectivelor, se împart merecopiilor.

Urmează dirijarea procesului de învățare unde împreună cu educatoarea copii observă și constată:‐Mărul este…(roșu, galben, verde)‐Mărul este rotund.‐Mărul este tare.‐Mărul are miros plăcut.‐Mărul are gustul dulce‐acrișor.

Sinteza parțială:‐se realizează prin jocul ”Spune mai departe”Mărul are culoarea…..Mărul se rostogolește pentru că este…..Când îl apăsăm cu degetele simțim căeste…etc și continuăm cu descoperirea șidenumirea părților componente ale mărului:coajă, miez, semințe, codiță.

Din semințe crește pomul………

Asigurarea retenției și a transferului prin:

• sinteză finală‐repetarea lucrurilor noi pe care le‐au învățat despre măr.• După tranziție”Rândul iute să‐l formăm!copiii se așează

la măsuțe unde sunt pregătite materialele pentruactivitatea plastică.Vom purta discuții de intuire a materialelor, prezentareaplanșei model , demonstrarea modului de lucru,exerciții de încălzire a mușchilor mâinii, sfaturi șisemnalul ”Spor la lucru!”

• Lucrările vor fi afișate și fiecare copil va veni la panou, le va privi și va spune care îi place cel mai mult și de ce.• În încheiere, educatoarea va face aprecierigenerale asupra modului de desfășurare și asupramodului de comportare al copiilor .

• Și acum, surpriza!Oana deschide coletul și descoperă un storcător de fructe. Împreună fac și servesc cel mai gustos suc de mere dar nu înainte de a atrage atenția încă odată că înainte de a fi consumate, merele se spală, pentru că altfel ele pot să ne îmbolnăvească.

Vă mulțumesc!

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC METODE ȘI PROCEDEE

EVALUARE

Moment organizatoric

Crearea condițiilor necesare bunei desfășurări a activității: -aranjarea moblierului în semicerc; -pregătirea materialului demonstrativ și distributiv

  -Evaluarea globală;

Captarea atenției Introducerea în activitate se realizează prin prezentarea musafirului surpriză, care e trimis de Zâna Toamna cu o scrisoare, un coș cu fructe și un colet în care se ascude ceva pentru copii. Educatoarea va citi scrisoarea.

-surpriza; -conversația; -explicația; -expunerea.

-Evaluare globală;

Reactualizarea cunoștințelor

-Cum ne dăm seama că a sosit toamna? -Ce fac păsările călătoare? -Noi am învățat o poezie despre anotimpul toamna! -Haideți să recităm! -Voi ce fructe de toamnă cunoașteți?

-conversația -Evaluare orală.

Anunțarea temei și a obiectivelor

-Priviți ce ne-a trimis Zâna Toamna! Un coș cu fructe! (se recunosc și denumesc fructele). Educatoarea le va prezenta coșul cu fructe. Să vedem dacă le recunoaștem pe toate și să învățăm împreună și alte lucruri noi despre acestea, pentru a vedea și Zâna Toamna câte știm noi despre anotimpul ei.

-observarea -expunerea -conversația

-Evaluare globală; -Evaluare globală

Dirijarea procesului de învățare

Educatoarea împarte copiilor câte un măr din coșul primit de la Zâna Toamna. Educatoarea cere copiilor să denumească fructul primit. -Ce ați primit? -Ce colare are mărul din mâna mea? -Să ridice toți copiii mărul care are aceași culoare (roșu, galben, verde)! Educatoarea prezintă copiilor o minge de plastic și mărul. -Priviți și spuneți: cum este mingea?

-conversația;

-Evaluare globală;

-Este mărul asemănător cu mingea? -Să vedem dacă mărul se rostogolește ca și mingea! Apoi apasă mărul, cere copiilor să execute aceeași acțiune. -De ce nu intră degetele în măr ca și în bila de plastelină, dacă apăsăm? Se fixează denumirea acestei însușiri. Mărul este tare. -Apropiați mărul de nas și trageți bine aer în piept. Ce simțiți? -Vă place mirosul de măr? Mărul are miros plăcut. Sinteza parțială se realizează prin jocul: ”Spune mai deprte” Mărul are culoarea... Mărul se rostogolește pentru că este........ Când îl apăsăm cu degetele simțim că este... Educatoarea începe să taie mărul cu cuțitul. Curăță coaja și o arată copiilor. -Ce fac eu acum? -Cu ce este acoperit mărul? -Cum este coaja marului dacă o pipăiți? Mărul are coaja subțire Se cere copiilor să indice cu degetul care este coaja și care este miezul. Se trece apoi la intuirea sâmburilor. -Ce se află în mijlocul mărului? -Luați în mână un sâmbure și apăsați-l! -Spuneți cum este? Sâmburele este mic și tare -De unde culegem merele? -Dacă nu avem livadă? -De ce le cumpărăm? -Ce pregătesc mamele voastre din mere? Mod de consumare: crude, compot, plăcintă, gem, suc de mere. Educatoarea invită un copil să arate compotul, gemul și sucul. Se atrage atenția că înainte de a fi consumate, merele se spală, pentru

-observația; -explicația; -observația -conversația -explicația -observația

-Evaluare orală. -Evaluarea globală -Observarea comportamentului

că altfel ele pot să îmbolnăvească pe copii. Merele se culeg din măr, care crește în grădină sau în livadă-un loc cu mulți pomi care sunt îngrijiți de oameni care să dea roade bogate. Pomii cresc din semințe puse în pământ. Din semințe crește pomul, în pom pe crenguțe cresc muguri, din muguri florile, iar din flori se fac merele. ”Copii, trebuie ca și voi să iubiți pomii, plantele, natura, să nu rupeți crengile copacilor, să păstrați curățenia, să îngrijiți florile, copacii și să le protejați”.

-conversația -conversația -explicația -observația -explicația -conversația -conversația

-Verificarea orală -Evaluarea globală -observația comportamentului -Verificare orală

Asigurarea retenței și a transferului

Sinteză finală Educatoarea invită câțiva copii să repete lucrurile noi pe care le-au învățat despre fructul de toamnă-mărul. Utilizând tranziția ”Rândul iute să-formăm!”, copiii ies pe hol pentru a merge la toaletă. Rutină: Igiena mâinilor Apoi intră în sală de grupă și se așează la măsuțe, unde sunt pregătite materialele pentru activitatea de Educație plastică, în care vor realiza un măr. Voi purta o discuție de intrunire a materialelor. -Ce v-am pregătit pe măsuțe?

-joc distractiv; -conversația; -observația;

‐Evaluarea globală; -Observarea comportamentului

-Pe ce vom picta? (pe farfurii de carton) -Avem pensule? (nu) -Cu ce vom picta?(Vom picta cu degetul) -De ce mai avem nevoie pentru a picta?(de acuarele, de apă, de șervețele) Le voi prezenta copiilor planșa de model. -Unde este așezat mărul? (în mijloc) -Ce culori pot avea merele?(roșii, galbene sau verzi) -Ce formă are mărul? (mărul este rotund) -Ce trebuie să mai pictăm înafară de măr?(codița și frunza) -Ce culori au frunzele?(verzi) ”Acum să fiți atenți pentru că vă voi arăta cum pictăm. Înmuiem degetul arătător, de la mâna cu care scriem, în apă și apoi în culoarea cu care vrem să facem mărul. Punem degetul pe farfurie și desenăm cu el până nu mai are culoare. Vom avea grijă să nu stropim lucrarea, să nu punem prea multă apă pe deget. Vom lucra cât mai curat. V-am pregătit și șervețele cu care vă puteți șterge.” Copiii efectuează exercițiile de încălzire a mușchiilor mâinii. Ploaie și vânt, închiderea și deschiderea pumnului. -Ce vom picta astăzi?(Noi vom picta ”Mărul”. Voi da semnalul de începere a lucrului: ”Spor la lucru!” Vă rog să pictați frumos, pentru că la sfârșit vom trimite și noi un colet Zânei Toamna cu lucrările voastre, să vadă ce frumos și curat știm noi să lucrăm. În timp ce copiii lucreză, educatoarea va trece pe la ei și va da indicții individuale, acolo unde este cazul. De asemenea educatoarea va urmării poziția copiiilor pe scaune: să nu fie prea aplecați peste lucrare și să nu-și deranjeze colegii. Cu trei minute înainte de epuizarea timpului afectat activității voi da semnalul prevestitor, apoi pe cel de încetare a lucrului. Educatoarea va expune lucrările pe un panou și va fixa criteriile de

-explicația; -demonstrația; -conversația; -munca individuală; -explicația; -observația;

-Verificarea orală; -Verificarea globală. -Observarea comportamentului; -Verificarea orală.

analiză a lucrărilor: Au terminat lucrarea? Au respectat tema? Lucrarea este îngrijită, curată? Care este cea mai frumoasă lucrare?

-conversația.

Evaluarea performanțelor

Lucrările vor fi afișate și fiecare copil va veni la panou, le va privi și va spune care îî place cel mai mult și de ce. La final educatoarea va aprecia fiecare lucrare în parte.

-turnul galeriei; -explicația

-Evaluare globală, individuală și verbală;autoevaluare

Închieierea activității

Se fac aprecieri generale asupra modului de desfășurare al activității și asupra modului de comportare al copiilor. Educatoarea deschide coletul și descoperă surpriza, un storcător de fructe. Împreună fac și servesc cel mai gustos suc de mere cu gândul la darnica TOAMNĂ.

-explicația -evaluarea globală; -observarea comportamentului; -stimulente.