Proiect Didactic La Chimie Nr1 Pr2

8
Proiect didactic la chimie Clasa X-a A Tema:Legătura ionică

description

Legatura ionica

Transcript of Proiect Didactic La Chimie Nr1 Pr2

Page 1: Proiect Didactic La Chimie Nr1 Pr2

Proiect didactic la

chimie

Clasa X-a A

Tema:Legătura ionică

Page 2: Proiect Didactic La Chimie Nr1 Pr2

Data: 09.11.2015

Obiectul: Chimie

Profesor:Balan Cristina

Instituția: Liceul Teoretic „Ion Creangă”

Clasa: a X-A

Subiectul: Legătura ionică

Obiectivul general: Familiarizarea elevilor particularitățile legăturii ionice.

Obiective operaționale:

O1. Să explice noțiunile : ioni , legătură ionică.

O2. Să compare proprietățile atomilor și ionilor în baza configurației / structurii electronice .

O3.Să identifice proprietățile fizice ale substanțelor cu diferite tipuri de rețele cristaline .

O4. Să modeleze rețelele cristaline ionice .

O5. Să coreleze proprietățile compușilor ionici cu structura lor.

Page 3: Proiect Didactic La Chimie Nr1 Pr2

Competențe derivate:

1. Explicarea noțiunilor : ioni , legătură ionică.

2. Comparea proprietăților atomilor și ionilor în baza configurației / structurii electronice .

3. Identificarea proprietăților fizice ale substanțelor cu diferite tipuri de rețele cristaline .

4. Modelarea rețelelor cristaline ionice .

5. Corelarea proprietăților compușilor ionici cu structura lor.

Forma de organizare: lecție

Tipul lecției: Predare-învățare

Strategii didactice:

Metode și procedee didactice: conversația ,explicația ,interogarea orală , evaluare individuală , problematizarea,

modelare, exerciții.

Materiale didactice: manual,sistem periodic, planșe. Scheme, desenul la tablă.

Page 4: Proiect Didactic La Chimie Nr1 Pr2

Nr. Etapele lecției O Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode

1. Moment

organizatoric Bună ziua elevi !

Elevii se salută și se pregătesc de

lecție

2. Reactualizarea

cunoștințelor Ce tema ați pregatit pentru astăzi ?

1. Ce reprezintă rețeaua cristalină ? Dați

exemple.

2. Care sunt proprietățile comune ale

substanțelor cu rețelele cristaline

moleculare?

3. Descrie proprietățile comune ale

substanțelor cu rețele atomice.

4. Rezolvarea exercițiilor 1,2,3,5 din

manual pagina 80.

5. Rezolvarea exercițiilor 4,6,7,8,9,10

din manul de la pag. 80-81.

Pentru astăzi am pregătit tema:

Rețelele cristaline . Proprietățile

substanțelor cu legături covalente.

1.Rețeaua cristalină reprezintă o

carcasă spațială imaginară , for-

mată din linii imaginare , ce trec

prin particulele din care este

alcătuit cristalul. Ex: gheața ,

parafina, grafitul, diamantul etc.

2.Proprietățile comune sunt: se

topesc ușor, sînt volatile; SiC-

carborundum, Fe3Ccarbura de

fier, BN-barazonul.

3.Proprietățile comune sunt:sînt

dure , se topesc foarte greu ,de ex.

Grafitul ,carbura de tantal .

4.Elevii dau răspuns oral la

aceste intrebări.

5.Elevii rezolvă la tablă aceste

exerciții.

Interogare

orală

Interogare

orală

Interogare

orală

Interogare

orală

Interogare

orală

Lucrul

individual și la

tablă

3. Captarea atenției

Astăzi vom studia un alt tip de legatura

chimică.

4. Anunțarea temei

noi și a Tema de astăzi este „Legătura ionică „ și

vom fi capabili să atingem următoarele

Page 5: Proiect Didactic La Chimie Nr1 Pr2

obiectivelor

obiective :

O1. Să explice noțiunile : ioni , legătură

ionică.

O2. Să compare proprietățile atomilor și

ionilor în baza configurației / structurii

electronice .

O3.Să identifice proprietățile fizice ale

substanțelor cu diferite tipuri de rețele

cristaline .

O4. Să modeleze rețelele cristaline ionice .

O5. Să coreleze proprietățile compușilor

ionici cu structura lor.

Elevii își notează tema noua

Conversația

5. Dirijarea învățării

O1

Elementele din grupele I A, II A, III A si

toate grupele secundare, cedează electroni

transformandu-se in ioni pozitivi.

Elementele din grupele V A, VI A, VII A

acceptă electroni transformandu-se in ioni

negativi.

Ionii formați se atrag datorita legii lui

Coulomb pana la o anumită distantă. Rezultă

compusi ionici, nu molecule.

Ionii pot fi

monoatomici: Na+, Zn2+, Al3+, Cl─, S2─,

O2─ si

poliatomici: NH4+, H3O+, SO42─, CN─.

Exemple de compusi cu legatură ionica:

-Oxizi metalici:CaO, MgO, Na2O, Na2O2.

-Hidroxizi: LiOH, NaOH, KOH.

-Saruri:NaCl, MgCl2, CuSO4, NH4Cl,

KNO3.

Elevii își fac notițe

Explicația

Lucrul la tablă

Page 6: Proiect Didactic La Chimie Nr1 Pr2

O2

O4

O3

O5

La apropierea atomilor cu diferență mare

de electronegativitate ,are loc transferul

electronilor de la atomul mai puțin

electronegativ la tomul mai electronegativ

Ionii de sodiu si ionii clorura se atag prin

forte puternice de natura electrostatica si

formeaza clorura de sodiu:

.. .. Na• + •Cl: → Na

+ [:Cl:]

.. .. Legătura formată prin atragerea

electrostatică a ionilor cu sarcini opuse se

numește legătură ionică .

Clorura de sodiu sau sarea gema( NaCl )

este o substantă ionică.

Substanțele ionice au structuri cristaline

ionice, adică in nodurile retelei sunt ioni

retinuti prin forte electrostatice.

Rețeaua clorurii de sodiu este cubică avînd

fețe centrate si centrata intern.

Adica, ionii de Na+ ocupa colturile si centrul

fetelor unui cub, iar ionii de Cl─ ocupa

muchiile si centrul cubului.

Astfel, fiecare ion este inconjurat de sase

ioni de semn contrar: Na+/Cl─ = 6/6.

Rețelele cristaline în ale căror noduri se

află ioni se numesc rețele ionice.

Elevii fac notițe

Modelare

Explicația

Page 7: Proiect Didactic La Chimie Nr1 Pr2

6. Conexiunea

inversă

O2

O4

O1

O3

O5

Exercitii propuse: 1.Modeleaza formarea legaturii ionice pentru: BaO, MgO, CaCl2,CaF2, NaF, KBr. 2. Scrieti formulele chimice și modelați legăturile ionice pentru urmatorii compusi: - oxid de potasiu - azotat de calciu - florura de magneziu 3.Cum se poate realiza legatura ionica? 4.Cum se gaseste clorura de sodium in stare naturala? 5. In ce conditii clorura de sodium poate conduce curentul electric?

3.Legătura ionică se realizează

prin atragerea electrostatică a

ionilor cu sarcini opuse.

4. Clorura de sodiu (NaCl) , se gaseste in stare naturala fie sub forma de sare gema, in saline , fie dizolvata in apa marilor si oceanelor, lacurilor sarate si apele minerale. 5. In stare lichida clorura de sodiu conduce curentul electric datorita prezentei ionilor

Problematizare

Lucrul la tablă

Exerciții

Modelare

Interogare

Page 8: Proiect Didactic La Chimie Nr1 Pr2

O2

O4

O1

O3

O5

6. In ce tip de retea cristalizeaza clorura de sodiu?

7. Explicati formarea moleculei de clorura de sodiu.

8. Spuneti ce proprietati fizice prezinta clorura de sodiu.

9. Alegeti raspunsul correct: a) Cristalele ionice sunt / nu sunt casante b) Punctele de topire si fierbere sunt mici / mari c) Compusul clorura de sodiu este un compus ionic / covalent d) In stare solida clorura de sodiu conduce / nu conduce curentul electric e) Clorura de sodium este / nu este neutral din punct de vedere electric

mobili de Na+ si Cl-. 6. Clorura de sodiu cristalizeaza in retea cubica, in nodurile careia se gasesc ionii de Na+ care alterneaza cu ionii de Cl-.

7. .. .. Na• + •Cl: → Na

+ [:Cl:]

.. .. 8.Este o substanță solidă, ionică,

cristalină (structură cubică cu fețe centrate); punctul de fierbere este

1413 0C iar punctul de topire 801

0C.

Este foarte solubilă în apă - 360,9 g/L la

20 0C. (H2O); Sarea este higroscopică..

9.

a)nu sunt casante

b)sunt mari

c)ionic

d)nu conduce

e)nu este

Modelare

Lucrul la tablă

7. Tema pentru

acasa 1. De studiat tema sus menționată

2. De rezolvat ex. 4 pag. 85 din manual

Elevii își notează ce au de facut