Proiect Didactic de Activitate Integrata

16
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA Data: 17-11-2010 Unitatea de invatamant: Gradinita nr.2 PP Saveni Nivel: I (grupa mijlocie) Propunator: Ungureanu Eugenia Nadia Tema anuala: ,,Cand, cum si de ce se intampla?’’ Tema proiect tematic: Toamna Subtema ,,Cosul cu fructe de tomna” Tema zilei:,,Surprize de la Zana Toamna” Tipul de activitate: consolidare de priceperi si deprinderi Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe Scopul: Dezvoltarea spiritului de observatie si imbogatirea materialului perceptiv si a reprezentarilor prin actiunea directa cu obiectele, prin sesizarea insusirilor lor (forma, culoare, marime); Consolidarea unor priceperi si deprinderi de manipulare a materialelor puse la dispoziţie, în vederea realizării unor lucrări; Dezvoltarea memoriei, atenţiei şi gândirii. Inventar de activitati ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA (ADP) Intalnirea de dimineata:,, Mi-as dori sa fiu....’’(fruct de toamna) Rutine: ,,Imi astept randul’’- deprinderea de a anunta prin ridicarea mainii cand solicita un lucru Tranzitii: ,,Luati seama bine!’’, ,,Bate vantul frunzele’’ CENTRE DE INTERES ALA I 1.Arta- ,,Coloram imagini cu fructe de toamna’’

Transcript of Proiect Didactic de Activitate Integrata

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Data: 17-11-2010

Unitatea de invatamant: Gradinita nr.2 PP Saveni

Nivel: I (grupa mijlocie)

Propunator: Ungureanu Eugenia NadiaTema anuala: ,,Cand, cum si de ce se intampla?

Tema proiect tematic: Toamna

Subtema ,,Cosul cu fructe de tomnaTema zilei:,,Surprize de la Zana ToamnaTipul de activitate: consolidare de priceperi si deprinderi

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

Scopul: Dezvoltarea spiritului de observatie si imbogatirea materialului perceptiv si a reprezentarilor prin actiunea directa cu obiectele, prin sesizarea insusirilor lor (forma, culoare, marime);

Consolidarea unor priceperi si deprinderi de manipulare a materialelor puse la dispoziie, n vederea realizrii unor lucrri;Dezvoltarea memoriei, ateniei i gndirii.

Inventar de activitati

ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA (ADP)

Intalnirea de dimineata:,, Mi-as dori sa fiu....(fruct de toamna)Rutine: ,,Imi astept randul- deprinderea de a anunta prin ridicarea mainii cand solicita un lucru

Tranzitii: ,,Luati seama bine!, ,,Bate vantul frunzele

CENTRE DE INTERES

ALA I

1.Arta- ,,Coloram imagini cu fructe de toamna

-Coloreaza imagini reprezentand fructe de toamna;

-Confectioneaza o cartea ,,Cartea fructelor de toamna.

2.Joc de masa- ,,Reconstituim intregul-Puzzle: frunze, legume, fructe de toamna

3.Biblioteca-,,Spune ce stii despre...?

Extrag jetoanele din plic;

Recunosc fructele de toamna si le denumesc.

Domenii experentiale: Stiinte si Om si societate

,,Darurile Zanei Toamna

1. Activitate matematica -joc exercitiu

2. Activitate practica lipire

ALA II ,,Stafeta- joc de miscare Scenariu zilei

ADP: Intalnirea de dimineata1. Salutul se realizeaza prin tehnica comunicarii rotative.

Copiii se aseaza pe pernute, in cerc. Salutul porneste de la educatoare si este continuat de toti copiii grupei, fiecare salutandu-si colegul din partea dreapta adresandu-i drept apelativ un nume de fruct de toamna: ,,Buna dimineata, para!

2. Calendarul naturii In ce zi a saptamanii suntem? Cum este vremea?

3. Prezenta: Se realizeaza in maniera interactiva, copiii, fiind invitati sa aseze la panoul de prezenta un fluturas, mimand zborul si rostind onompopeele ,,fal- fal4.Noutati / Evenimente /Stirea zilei: Prezentarea oaspetilor 5. Activitatea de grup: ,, Imi astept randul

Scop: Participarea si implicarea activa a copiilor in vederea stimularii comunicarii, favorizarii interrelationarii, impartasirii cu ceilalti si formarii comportamentului empatic la prescolari.

Obiective operationale:

-sa utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau in diferite imprezurari;

-sa sesiseze absenta sau prezenta unui coleg , cunoscandu-i numele;

Strategii didactice:

a)Metode si procedee: conversatia, explicatia, negocierea, jocul, problematizarea;

b)Elemente de joc: miscarea, surpriza, manuirea materialelor;

c)Resurse materiale: panou, Catalogul grupei, jetoane, pernute;

d) forme de organizare: frontale, in perechi, individual;

Rutine:,, Imi astept randul

Tranzitii: ,,Luati seama bine!Astazi vom avea parte de multe surprize, va invit la centre sa le descoperiti!ALA I (Activiti liber alese)

Centre de interes:

Bibliotec

Joc de mas

Art

Tema activitii:

Biblioteca -,, Spune ce stii despre..?

Joc de mas - Recostituim ntregul

Art - Coloram fructe de toamna

Mijloace de realizare:

Joc-exerciiu

Puzzle

Desen

Obiective operationale:

Bibliotec:

S recunoasca fructele de toamn i s le denumeasc pe fiecare n parte;

S rspund corect la ntrebrile adresata, avnd o pronunie corect i clar;

S comunice liber i civilizat n timpul jocului. Joc de mas:

S denumeasc materialele folosite i puse la dispoziie;

S reconstituie imagini cu fructe, legumei frunze dup modelul dat;

S manifeste spirit cooperant n activitatea de grup comunicnd cu partenerii. Art:

S coopereze n realizarea unor lucrri plastice;

Sa coloreze fructele de toamna respectand conturul;

S respecte poziia corect a corpului fa de suportul de lucru pentru o buna coordonare oculo-motorie;

S manifeste interes pentru activitate prin cultivarea dragostei pentru frumos.Strategia didactic:

a) Metode si procedee Observarea, conversaia, explicaia, expunerea.

b) Mijloace de invatamant

I. Puzzle cu frunze, fructe i legume de toamn;

II. Imagini cu fructe de toamna, creioane colorate;

III. Plicuri, jetoane (fructe i legume de toamn);IV. Casetofon, CD-uri.

c) Forme de organizarePe grupuri, individual

Evaluarea

a) Continua:

Pe parcursul ntregii activiti prin aprecieri i ndrumri cnd este cazul b) Finala:

Autoevaluarea La sfritul activitii prin concluzii i aprecieriLocul de desfasurare: Sala de grup

Surse de documentare:Curriculum pentru nvmntul Precolar, M.E.C.T. ,2008;Revista nvmntului precolar Nr. 1-2, 2009.

NR.

CRT.EVENIMENTUL

DIDACTICCONINUTUL TIINTIFICSTRATEGIA DIDACTICAEVALUARE(instrumente i indicatori)

1.Moment

organizatoric( aerisirea slii de grup;

aranjarea mobilierului;

( pregtirea materialelor didactice necesare temelor propuse pentru cele trei sectoare;

( intrarea ordonat a copiilor n sala de grup i aezarea acestora n cerc.- frontal;

Comporta

mentul copiilor

2.Captarea

ateniei Prezenta in sala de grupa a Zanei care le aduce surprize. Se realizeaz intuirea materialelor existente la cele trei sectoare: joc de mas, art si biblioteca (cercetarea centrelor de interes). - frontal;

- observatia, conversaia

Gradul de interes manifestat pentru materialul pus la dispozitie.

3.Anunarea temei i a obiectivelorSe anun tema i obiectivele:

Joc de mas:

,,Recostituim ntregul

Art:

Desen ,,Coloram fructe de toamna

Bibliotec:

Joc-exercitiu - ,,Spune ce tii despre-frontal

-conversaia, expunerea, explicaia.Capacitatea de a asculta recomandrile, indicaiile.

4.Desfurarea jocurilor pe arii de stimulare ndrumarea copiilor de ctre educatoare s se joace acolo unde doresc; copiii sunt ajutai i de mediul educaional.

Bibliotec: - copiii vor extrage cte un plic din sculeul fermecat, l deschid i vor spune ce tiu despre fructele i legumele de toamn. Vor fi ajutati cu ntrebari, dac este cazul.

Joc de masa:

- copiii au de reconstituit ntregul (puzzle frunze, fructe i legume de toamn, pornind de la modelele date)

Arta:

- copiii vor colora fructe de toamna, apoi le vor realiza o carte din aceste imagini.

Se va trece pe la fiecare sector, pentru verificarea ntelegerii sarcinilor ce urmeaz a fi duse la bun sfrit.

Se va interveni pe parcursul desfurarii activitilor, corectndu-i dac este nevoie.- pe grupuri, individual.

- observatia, conversaia, explicaia,

jocul.

-puzzle, jetoane reprezentnd frunze, fructe i legume de toamn, saculetul fermecat.

Identificarea preferinelor copiilor.

Capacitatea de a recunoate fructele i legumele.

Capacitatea de analiz, de a reconstitui ntregul.

Deprinderea de a colora imagini, de a perfora foile si de a realiza o carte .

Raspunsurile si exprimarea corecta a copiilor.

Modul de interaciune n cadrul grupului.

Comportamen-tul copiilor

5.Evaluarea performantei Se trece n grup pe la fiecare centru de interes pentru evaluarea rezultatelor.- frontal

-conversaia, analiza;

Autoevaluarea

6.ncheierea activitii Aprecieri globale i individuale privind implicarea copiilor n activitate.- frontal

-conversaia;

Receptivitatea copiilor.

Modul de implicare n activiti

ADETema activitatii: ,,Darurile Zanei Toamna

DS -Activitate matematica

DOS Activitate practica

Obiective operationale:

Cognitiv-formative: S formeze grupe dup criteriile date (forma,culoare i mrime);

S foloseasca un limbaj matematic corespunzator;

Psiho motorii:

S rspund corespunztor cerinei; S manipuleze rapid materialele puse la dispoziie pentru realizarea sarcinei; s lipeasc materialele puse la dispoziie ntr-un mod original; S pstreze o poziie corect n timpul activitatii.

Afectiv atitudinale: S coopereze pentru realizarea sarcinilor individuale i de grup;

Si exprime opinia fa de lucrarea propie i fa de lucrrile celorlali, motivndu-i prerile;

Strategia didactica:

Metode si procedee: observatia, conversaia, explicatia, exerciiul, problematizarea, jocul, evaluarea; Forme de realizare: frontal, individual;

Mijloace de invatamant: imagini reprezentnd frunze, fructe, coulee, jetoane, ecusoane, Evaluarea:

Continua: prin observarea comportamentului copiilor, prin analiza aciunilor i a rspunsurilor, corectarea imedit a greelilor, stimulare verbal i prin aplauze; Finala: aprecieri verbale ;Eveniment didactic Continut stiintific Strategii didacticeEvaluare

1. Moment organizatoricCrearea conditiilor necesare bunei desfasurari a activitatii:

-amenajarea spatiului de desfasurare a activitatilor;

-pregatirea materialului demonstrativ si distributiv;

-introducerea copiilor in sala de grupa interpretand cantecul ,,Bate vantul frunzele

Deprinderea de a se pregati pentru activitate, de a ocupa locul , de a se linisti.

2. Captarea atentieiSe citeste scrisoarea de la Zana in care ii roaga pe copii sa o ajute sa aranjeze jetoanele pe care Vantul i le-a imprastiat.Explicatia

Conversatia

Surpriza Comportamentul copiilor

3. Anuntarea temei si a obiectivelor Astazi vom juca jocul ,,Darurile Zanei Toamna Copiii sunt informati ca vor sorta fructe dupa un criteriu dat (forma,marime ,culoare) iar cu materialele de pe masute vor realiza o surpriza pentru Zana Toamna.

Conversatia

ExplicatiaComportamentul copiilor

4.Explicarea regulilor de jocPentru a o face pe Zana Toamna sa zambeasca copiii trebuie sa fie atenti la mine, sa raspunda corect, sa ridice mana atunci cand doresc sa raspunda, sa aplaude colegii atunci cand dau un raspuns corect sau sa-i ajute cand acestia au nevoie.

Conversatia

Gradul de interes manifestat

5. Desfasurarea jocului de probaPentru inceput ei sunt rugati sa priveasca cu atentie tabloul expus in fata lor si li se cere sa ajeze jetoanele pe care le-a imprastiat Vantul si sa denumeasca multimile formate.Educatoarea propune sarcina de grupare dupa criteriul formei,culorii, marimii. Observatia

Conversatia Explicatia

Jocul Problematizarea

Tehnica ,,Mana OarbaEvaluarea orala si practica

Raspunsurile copiilor

6.Desfasurarea propiu-zisa a joculuiConsolidarea deprinderilor de grupare dupa criteriiEducatoarea solicita identificarea materialelor din cosulete.Cere gruparea fructelor dupa forma ( grupa merelor si grupa perelor).Propune gruparea dupa culoare.

Propune gruparea dupa marime.Propune gruparea dupa culoare si marime a perelor (grupa perelor mari si galbene, grupa perelor mici si galbene, grupa perelor mici si verzi).

Copiii primesc medalioane cu fructe de diferite culori si marimi.

Tranzitie:,, Catre baie ne-dreptam...Explicatia

ExercitiuCapacitatea de sortare si clasificare a jetoanelor dupa criteriile indicate

7. Obtinerea performantei si asigurarea transferuluiEducatoarea propune o surpriza pentru Zana Toamna si invita copiii sa lucreze cosuri cu fructe .Copiii lipesc doar acele fructe care sunt la fel cu cele de pe medalionul lor (forma, culoare, marime)

Educatoarea explica modul de realizare a lucrarii

Sunt solicitati 2-3 copii sa repete ce au de lucru

Educatoarea solicita atentie in realizarea lucrarii si aminteste cerintele privind corectitudinea, acuratetea lucrarii, precum si cooperarea intre copii.Se realizeaza exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii.

Se trece la realizarea propriu- zisa a surprizei (cosul cu fructe).

Educatoarea indruma copiii stimulandu-le incredrea in fortele proprii, incurajandu-i.

Atmosfera de lucru este relaxanta ,copii lucreaza ascultand cantece de toamna .ObservatiaExplicatia

Lucru in perechi

DemonstratiaModul de cooperare si implicare al copiilor

Acuratetia lucrarii

Corectitudinea

8.Evaluarea activitatiiDupa expirarea timpului se evalueaza lucrarile realizate de copii.Copiii se autoevalueaza prin rezultatele obtinute de colegii lor.

ObservatiaTurul galerieiConversatiaGradul de interes pentru lucrarea personala si a colegilor.

9. Incheierea activitatiiCele mai frumoase lucrari se pun in plic pentru a fi trimise Zanei Toamna.ConversatiaReceptivitatea copiilor

Modul in care s-au implicat in activitate

Categoria de activitate: ALA II (Activiti liber alese)

Tema activitatii: tafeta

Forma de realizare: Joc de micare

Scopul activitatii: Destinderea copiilor printr-o form att instructiv ct i reconfortant; dezvoltarea ateniei, sociabilitii copiilor, formarea unor relaii de prietenie i cooperare.

Obiective operaionale: S respecte regulile impuse de joc i regulile de disciplin;

S coopereze n vederea realizrii obiectivului propus;

S manifeste interes participnd cu plcere la activitate;

Strategia didactica:

Metode si procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, jocul;

Forme de realizare: pe grupe, individual.

Mijloace didactice: coulee, fructe, cercuriModaliti de evaluare:

Continu prin observarea aciunii copiilor, a respectrii regulilor jocului;

Final prin desemnarea echipei ctigtoare.

Locul de desfasurare: Sala de grupa

Durata: 20- 25 minuteMaterial bibliografic: ,,Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii, Bucureti 2005 Jocuri i exerciii pentru dezvoltarea fizic a precolarilor, S. Dima, I. Sima, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2004Desfurarea jocului ,,tafeta

NR.

CRT.EVENIMENTUL DIDACTICCONTINUTUL TIINIFICSTRATEGIA DIDACTICevaluare

(instrumente si indicatori)

1.Moment organizatoricSe creeaz un spaiu suficient pentru desfurarea jocului.

Se pregtesc cele necesare i se asigur disciplina prin cerine verbale.- frontal

Comportamentul copiilor

2.Captarea atenieiSe prezint copiilor materialele necesare desfurrii jocului (coulee, fructe )- frontal;

- conversaia,

Gradul de interes manifestat pentru materialul prezentat

3.Anunarea i explicarea joculuiSe anun jocul tafeta i se explic regulile acestuia: mpartirea grupei de copii n doua echipe (echipa merelor rosii, echipa merelor galbene) Doi copii, cte unul din fiecare echip se vor ntrece, alergnd i srind din cerc n cerc, aducnd ct mai repede merele n coul echipei pe care o reprezint. Echipa care va umple prima coul va fi desemnat ctigtoare..

REGULI:

- ne putem ncuraja colegii;

- nu avem voie s ipam;-frontal

-conversaia,

explicaiaCapacitatea de a asculta recomandrile, indicaiile.

4.Desfurarea jocului de probCopiii sunt aezati pe doua rnduri.

Vom desfura mpreun un joc de prob. Dac se impune voi da explicaii suplimentare.-pe grupe, n perechi;

- demonstraia, explicaia.Gradul de ntelegere al regulilor jocului

5.Desfurarea propriu-zis a joculuiJocul se repeta pna cnd toi copiii au participat la ntrecere.

Se intervine numai dac copiii ntmpin greuti sau ncalc regulile stabilite.-pe grupe, n perechi;

Respectarea regulilor.

Interesul acordat jocului

6.ncheierea joculuiSe fac aprecieri globale si individuale privind implicarea copiilor n activitate.

Copiii vor primi recompense-frontal,

pe grupe;

- conversatia;

- recompense.

Comportamentul copiilor n cadrul jocului.