proiect de lectie.semne de alteratie

6
Unitatea de învăţământ: Propunător: Data: Clasa: Ora: Cadrul didactic: Aria curriculară: Disciplina: Tipul lecţiei: Subiectul lecţiei: Obiective de referinţă: Obiective operaţionale: Metode şi procedee: Mijloace de învăţământ: Şcoala Generală nr.25 15.11.2010 a- VII-a A 10,10- 11,00 Arte Educaţie muzicală Lecţie de dobândire de cunoştinţe Semnele de alteraţie:, becarul, bemolul; Fragment din Mioriţa- muzica Paul Constantinescu -să interpreteze vocal ( individual sau în grup) cântece la unison sau aranjamente armonico-polifonice simple, respectând indicaţiile de interpretare şi gestică dirijorală O1- să- şi însuşescă subiectul baladei „Mioriţa” O2- stabilească rolul semnelor de alteraţie; O3 - să solfegieze noul cântec O4- să interpreteze cântecul ”Mioriţa” colectiv, pe grupe cât şi individual - conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, observaţia, dramatizarea, evaluarea; -flori , fragmente din balada

Transcript of proiect de lectie.semne de alteratie

Page 1: proiect de lectie.semne de alteratie

Unitatea de învăţământ:Propunător:Data:Clasa:Ora:Cadrul didactic:Aria curriculară:Disciplina:Tipul lecţiei:Subiectul lecţiei:

Obiective de referinţă:

Obiective operaţionale:

Metode şi procedee:

Mijloace de învăţământ:

Şcoala Generală nr.25

15.11.2010a- VII-a A10,10- 11,00

ArteEducaţie muzicalăLecţie de dobândire de cunoştinţe Semnele de alteraţie:, becarul, bemolul;Fragment din Mioriţa- muzica Paul Constantinescu

-să interpreteze vocal ( individual sau în grup) cântece la unison sau aranjamente armonico-polifonice simple, respectând indicaţiile de interpretare şi gestică dirijorală

O1- să- şi însuşescă subiectul baladei „Mioriţa” O2- să stabilească rolul semnelor de alteraţie;O3 - să solfegieze noul cântecO4- să interpreteze cântecul ”Mioriţa” colectiv, pe grupe cât şi individual

- conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, observaţia, dramatizarea, evaluarea;

-flori , fragmente din balada „Mioriţa”, după Vasile Alecsandri, recompense;

Page 2: proiect de lectie.semne de alteratie

SECVENŢE

TIMP

OBOP

CONŢI-NUTUL ÎNVĂ-ŢĂRII

METODE

MIJLOACE

TIP DEÎNVĂŢARE

C G I INTERACŢIUNEAPROFESOR-ELEV

1. Organizareaînvăţării

2’ -aerisirea sălii de clasă-se face prezenţa-elevii sunt îndrumaţi să se pregătească pentru lecţie

2. Reactua-lizarea cunoştinţelor anterioare

7’ Exerciţii de respiraţie şi vocalize

Celule melodice

-CONVERSAŢIA -DEMONSTRAŢIA

-EXPLICAŢIA-EXERCIŢIUL

FLORI

D

I

R

I

J

A

T

Exerciţii de respiraţie şi vocalize- fiecare elev primeşte câte o floare de toamnă, pe care o vor mirosi, cu gura închisă, ajutându-i astfel să realizeze o inspiraţie profundă; -apoi, vor expira uşor, astfel încât să nu se mişte petalele florilor-repetăm exerciţiul de câteva ori-pentru realizarea încălzirii vocii se aleg exerciţii ajutătoare noului material ce va fi predat:- se vor intona secunde mari şi mici de pe diferite sunete

Acum că vocile noastre sunt pregătite pentru a cânta, haideţi să ne aducem aminte ce am învăţat data trecută?(„Fata de păstor”)-le voi da tonul( inclusiv prima frază muzicală) şi voi cânta cu toată clasa cântecul;- se va cânta pe grupe, în alternanţă

3. Captarea atenţiei

8’ O1 DRAMATIZAREA

Balada Mioriţa

CREATIVĂ

DIRIJAT

-voi alege câţiva elevi, care vor citi, pe roluri, fragmente din Balada Mioriţa- în prelucrarea lui Vasile Alecsandri- pentru a se familiariza cu conţinutul baladei.

Page 3: proiect de lectie.semne de alteratie

4.Anunţarea subiectului şi a obiectivelor lecţiei

1’ CONVERSAŢIA

„Astăzi vom învăţa semnele de alteraţie a sunetelor becar- bemol şi un fragment din cântecul „Mioriţa” de Paul Constantinescu

5. Predarea noului conţinut

25’ O2

03

A altera înseamnă a modifica;Astfel, semnele de alteraţie sunt cele care modifică înălţimea unui sunet.

1.. Bemolul este semnul de alteraţie ce modifică coborâtor sunetul în faţa căruia este scris cu un semiton.2. Semnul de alteraţie care anulează efectul bemolului este becarul.Aceste semne de alteraţie sunt valabile doar în cadrul măsurii în care se află.

CONVERSAŢIA

EXPLICAŢIA

RECEPTIV-REPRODUCTIVĂ

D

I

R

I

J

A

T

-Haideţi să înţelegem ce înseamnă semne de alteraţie

După cum aţi spus, semnele de alteraţie sunt cele care modifică înălţimea unui sunet.Înălţimea sunetelor poate fi modificată în 2 moduri: coborâtor sau suitor.Aceste semne de alteraţie sunt:bemolul şi becarul.

-se va solfegia având în vedere suntele alterate;

-se va citi textul cântecului de către un elev, după care tot cu ajutorul elevilor se va povesti subiectul cântecului, în întregime, dramatizat anterior, la „Captarea atenţiei”

Page 4: proiect de lectie.semne de alteratie

O4

-se trece la etapa următoare, în care se aplică text solfegiului, pe fragmente mici;-se intonează colectiv cât şi pe grupe noul cântec, sau în alternanţa profesor-elevi;

6.Intensificarea retenţiei

4’ REPRODUCTIVĂ

DIRIJAT

- „Despre ce am discutat astăzi?”-„Ce reprezintă semnele de alteraţie?”-„De câte feluri pot fi acestea?”-„Care este rolul fiecărui semn de alteraţie?”-„Cât timp sunt valabile semnele de alteraţie?”

7.Încheierea activităţii

1’ -aprecieri pozitive şi negative cu privire la modul în care s-a desfăşurat lecţia-recompense