Proiect de Lectieinspectie
-
Upload
lacatusiu-roxana -
Category
Documents
-
view
347 -
download
2
description
Transcript of Proiect de Lectieinspectie
PROIECT DE LECTIE
DATA: 09.12.2010GRUPA : Pregatitoare TEMA : Cand,cum si de ce se intampla?PROIECT TEMATIC: “Comorile romanilor”SUBTEMA: “Traditii si obiceiuri de iarna”FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata(DLC-DEC)TIPUL ACTIVITATII: consolidarea si sistematizarea cunostintelor insusite
anteriorFORMA DE ORGANIZARE: Frontal,pe grupe si individualDURATA: 1 ziACTIVITATI DE INVATARE: Activitati de dezvoltare personala(ADP)
Intalnirea de dimineata:Salutul:”Buna dimineata romanasi.” Se face prezenta.Rutina: “Singurel ma spal pe maini”-deprinderea de a se spala pe maini
inainte de a merge la masa.Calendarul naturii:Se repeta numele anotimpului si se afiseaza jetoanele
potrivite vremii de afara, se precizeaza in ce zi din saptamana ne aflam.
Impartasirea cu ceilalti: Educatoarea citeste scrisoarea trimisa de Mos Nicolae –prin care ne roaga sa pastram vii traditiile si obiceiurile de iarna.
Activitatea de grup: Se poarta discutii referitoare la traditiile si obiceiurile de iarna din zona noastra.
Noutatea zilei: Educatoarea prezinta tema zilei: “Obiceiuri si traditii de la noi.”
Tranzitie: Copiii intoneaza colindul “Steaua sus rasare” in timp ce se indreapta spre centrele de interes.
Obiective operationale:- sa utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei si in
diferite imprejurari;- sa sesizeze absenta sau prezenta unui coleg,precizandu-i numele;- sa observe cu atentie vremea de afara,oferind verbal cateva
caracteristici ale acesteia,marcandu-le prin simbolurile adecvate si sa precizeze ziua si luna in care ne aflam;
- sa comunice pe baza unei teme date;- sa interpreteze colindele propuse pe parcursul activitatii.
Jocuri si activitati liber alese (ALA)
Arta: “Globulete,stelute,clopotei” – colorare,lipire,decorare
Obiective operationale:- sa recunoasca obiectele date;- sa picteze globurile,stelele si clopoteii corespunzator;- sa decoreze ornamentele cu diferite materiale;
Nisip si apa: “Stelute si ingerasi”
Obiective operationale: -sa realizeze din nisip si apa ingerasi si stele de craciun; - sa pastreze curatenia la locul de joaca;
Arta: “Ornamente pentru brad” Obiective operationale:
- sa picteze ornamentele din gips cu culorile corespunzatoare;- sa lucreze cu grija pentru a nu sparge modelele din gips;
Activitate gospodareasca: “Pregatim covrigi pentru colindatori” Obiective operationale:
- utilizeze corect materialele puse la dispozitie,manifestand creativitate in abordarea temei;
- sa se exprime verbal, folosind expresii adecvate actiunii efectuate;
- sa realizeze din aluat covrigi pentru colindatori;
Tranzitie: Copiii impodobesc bradul de Craciun din sala de clasa cu ornamentele realizate de ei. Acestia vor canta colinde in timp ce il impodobesc.
Activitati pe domenii experientiale(ADE)
DLC- Educarea limbajului Joc didactic: “Bradul cu surprize”
Sarcina didactica: aflarea numarului silabelor dintr-un cuvant,identificarea sunetelor initiale,alcatuirea de propozitii si reprezentarea grafica a propozitiilor.Elemente de joc: surpriza, aplauze, intrecerea, recompense
Regulile jocului: copilul numit denumeste obiectul din imagine si desparte cuvantul respectiv in silabe; un alt copil formeaza propozitii cu cuvantul respective si reprezinta grafic propozitia
Obiective operationale: a) Cognitive :
- sa denumeasca imaginile ascunse in plicuri;- sa desparta cuvintele in silabe ;- sa numere silabele dintr-un cuvant ;- sa identifice silaba initiala dintr-un cuvant ;- sa gaseasca cuvinte care incep cu aceeasi silaba ;- sa alcatuiasca propozitii corecte din punct de vedere gramatical;
b) Psiho-motori:- sa coreleze numarul de silabe cu bataia ritmica din palme sau cu miscarea palmei asezata sub barbie ;- sa reprezinte grafic propozitiile , folosind simbolul cunoscut-
liniuta; c) Afectiv-atitudinale :
- sa manifeste interes pentru activitate ; - sa aprecieze raspunsurile colegilor si pe cele proprii
Tranzitie: se va realiza prin versuri ritmate.
DEC- Activitate practica: confectionare: “Traistutele colindatorilor” si “Sorcove”
Obiective operationale:a) Cognitive:
- sa identifice materialele puse la dispozitia fiecarei grupe;- sa identifice cat mai multe solutii pentru realizarea temei propuse;- să folosească materialele puse la dispoziţie , iar prin îmbinarea
optimă a acestora să finalizeze lucrarea pe tema sugerată;
b) Psiho-motrice:- sa manuiasca cu grija materialul didactic;- sa se orienteze in spatial de lucru- să execute sarcina dată păstrând curăţenia la locul de lucru;
- să păstreze poziţia corectă în timpul desfăşurării activităţii.
c) Afective:- să aprecieze corect lucrarea proprie şi pe cele ale colegilor- să analizeze critic şi autocritic lucrările realizate;
Strategii didactice:
a) Metode si procedee: explicatia, conversatia, demonstratia, exercitiul, turul galeriei, munca in perechi,
b) Materiale didactice:
ALA: - ornamente din gips,acuarele, stelute globuri si clopotei din zapada artificiala, sclipici, stelute colorate, masa de nisip, aluat, vase de plastic, sortulete;
ADE: - panou cu bradul cu surprize, imagini, panou cu buline,tabla magnetica; stelute si globulete.
- etamina,jnur colorat, braduti si stele din materiale textile, bete , hartie glasata;
BIBLIOGRAFIE:“Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7ani)” Revista invatamantului prescolar nr 3-4 2010Ziua buna incepe de la “Intalnirea de dimineata” Ed Pre; S. Cioflica, G. Berbeceanu
SCENARIUL ZILEI
La Intalnirea de dimineata copiii se aseaza pe covor in semicerc, unde are loc salutul, completarea Calendarului naturii, se realizeaza prezenta, urmata de impartasirea cu ceilalti, unde se va discuta despre tema zilei. Educatoarea prezinta scrisoarea primita de la Mos Nicolae in care acesta ii roaga pe copii sa pastreze vii traditiile si obiceiurile de iarna.
Printr-o scurta tranzitie realizata prin intonarea colindului steaua sus rasare, se trece la lucrul pe sectoare: ALA :
Arta- “Ornamente pentru brad” “Globulete,stelute,clopotei” Nisip si apa: Stelute si ingeras Activitate gospodareasca: “Pregatim
covrigi pentru clindatori”Tranzitie: In atmosfera de sarbatoare, pe fond musical de colinde se
impodobeste bradul de craciun din sala de clasa cu materialele confectionate la sectoare. Se interpreteaza de catre copii colinde invatate in timp ce impodobesc bradul.
ADE: Se trece apoi la activitatile pe domenii experientiale, la Jocul didactic “Bradul cu surprize” iar apoi se vor confectiona traiste pentru colindatori si sorcove.
Trecerea de la prima activitate la a doua se va realiza prin versuri ritmate si prin iesirea la baie a copiilor.
ALA2 – In incheierea zilei se va interpreta unul dintre obiceiurile cunoscute de copii, si anume capra, si pentru ca sa demonstram ca pastram vii obiceiurile si traditiile noastre copiii vor juca dansul “Brasoveanca”.
Nr.Crt
Secventa didactica Continut stiintific Strategii didactice
Evaluare
1 Moment organizatoric
Amenajarea spatiului grupei pentru inceperea activitatii:-mesele asezate in patru grupuriPregatirea materialului didactic pentru activitatea de grup din cadrul Intalnirii de dimineata si pentru lucrul pe centre de interes.
2. Captarea atentiei Se realizeza prin citirea scrisorii de la Mos Nicolae.
Expunerea conversatiaexplicatia
Observarea comp copiilor
3. Anuntarea temei si a obiectivelor
Se realizeaza in cadrul Intalnirii de dimineata, la Noutatea zileiTranzitie: Colindul Steaua sus rasare
4. Dirijarea invatarii ALA: In cadrul fiecarui sector se explica grupului de copii sarcinile pe care le au de indeplinit. Copiii vor lucra, indrumati in permanenta de educatoare, in grupuri, la centre de interes.Pe fiecare sector se realizeaza evaluarea lucrarilor.Tranzitie: Se impodobeste bradul si se colinda.
ADE: DLC – Joc didactic Bradul cu surpriseSe prezinta Bradul cu surprise, in care se afla imagini ascunse in fiecare plic.Se explică şi se demonstrează jocul: Un copil va trebui sa aleaga din plicurile colorate o imagine, apoi va denumi ce este desenat. Apoi cuvantul spus va fi despartit in silabe, si va spune numarul de silabe. Un alt copil va da exemplu de un alt cuvant ce incepe cu acelasi sunet. Se va forma o propozitie cu cuvantul
ExplicatiaDemonstratiaExercitiulLucrul in perechiMunca individuala
Observatia
Explicatia
Demonstratia
Raspunsurile copiilor
Analiza produselor activitatii
5.
6.
Obtinerea performantei
Asigurareafeed-back-ului
reprezentat in imagine si apoi acea prop va fi reprezentata grafic.Executarea jocului de proba: Un copil va desfasura jocul de proba verificand in ce mod copiii au inteles regulile jocului.Desfasurarea jocului: Se va desfasura jocul, respectandu-se regulile si solicitand cat mai multi copii.Complicarea jocului prin impartirea grupei in doua subgrupe: grupa stelutelor si a clopoteilor.Jocul se va desfasura sub forma de concurs.
Castiga echipa care acumuleaza cele mai multe bile rosii . Echipa cu cele mai multe puncte este declarata castigatoare si este aplaudata de catre cealalta echipa.
Tranzitie: se va realiza prin versuri ritmate si prin iesirea la baie a copiilor.
ExercitiulConversatia
EplicatiaDemonstratiaExercitiul
Analiza raspunsurilor copiilor
Aprecierea raspunsurilor copiilor cu bile rosii
7. Asigurarea retentiei si a transferului DEC:Confectionare de traistute pt colindatori
si sorcove. Copiii vor fi impartiti in doua grupe. O grupa va confectiona traistute de colindatori iar cealalta grupa va confectiona sorcove. Pe masa de lucru a fiecărui grup se vor afla materialele necesare activităţii practice: crengute de lemn, flori din hartie creponata, fasii de hartie creponata; traistuta din etamina, braduti si stelute din material textil.După intuirea materialului se realizează observarea fiecărui model pe care îl au de executat, iar educatoarea va explica modul de realizare a lucrării. Este solicitat un copil de la fiecare măsuţă
să repete etapele de lucru; Se reactualizează cerinţele privind
Converatia
Explicatia
ExercitiulMunca individuala
Aprecieri verbale
corectitudinea şi acurateţea lucrărilor, cooperarea între copii;
Se realizează exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinilor;
Se trece apoi la realizarea propriu-zisă a modelului;
În timp ce copiii lucrează, educatoarea îi îndrumă, stimulându-le încrederea în forţele proprii şi încurajându-i.
Se lucreaza in cantec de colinde.8. Evaluarea activitatii Una din echipe va iesi in fata clasei si isi va
prezenta lucrarile. Cealalta echipa va analiza lucrarile grupei tinand cont de criteriile de evaluare: folosirea materialelor puse la dispozitie, daca au fost creativi, daca este realizata ingrijit lucrarea, daca au terminat lucrarile de realizat.Cea de-a doua echipa va trebui sa se autoevalueze tinand cont de criteriile de evaluare.
Conversatia
9. Incheierea activitatii Educatoarea cere fiecarui grup sa interpreteze obiceiul de iarna specific lucrarilor realizate. Grupul cu traistute sa colinde, iar grupul cu sorcove sa sorcoveasca. Copiii vor primi la sfarsit recompense.
Interpretarea
Aprecieri verbale si recompense