Proiect de Lectie - Metode Interactive
-
Upload
daniel-uricaru -
Category
Documents
-
view
351 -
download
0
Transcript of Proiect de Lectie - Metode Interactive
DATA: 16.03.2013CLASA: a VII-aŞCOALA: Şcoala cu clasele I-VIII ,,Gheorghe Bantaş” Iteşti, com. IteştiPROPUNĂTOR: prof. Uricau Diana-MonicaARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicareDISCIPLINA: Limba Şi literatura românăSUBIECTUL: Adjectivul – consolidareTIPUL LECŢIEI: aprofundare de cunoştințe DURATA : 50 ‘
COMPETENŢE GENERALE, SOCIALE ŞI CIVICE
Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare; Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de
comunicare monologată şi dialogată; Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse; Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse.
COMPETENŢE SPECIFICE
3.3 sesizarea corectitudinii şi valorii expresive a categoriilor gramaticale şi lexicale învăţate, într- un text citit;4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie.
OBIECTIVE
A. COGNITIVE
O1. Să definească corect adjectivul/ locuțiunea adjectivală;O2. Să identifice felurile adjectivului;O3. Să definească articolul demonstrativ / adjectival;O4. Să treacă adjectivele date la anumite grade de comparaţie, precizându-le;O5. Să analizeze adjectivele / locuțiunile adjectivale date conform cerinţelor;O6. Să identifice corect funcţiile sintactice ale adjectivului;O7. Să construiască enunţuri în care unele adjective să îndeplinească anumite funcţii sintactice;
B. AFECTIVEO1. manifestarea interesului pentru rezolvarea sarcinilor dateO2. Să recepteze informaţiile noi;O3. Să participe activ şi conştient la desfăşurarea lecţiei.
RESURSE
A. BIBLIOGRAFICE
1. Ş TIINŢIFICE : Limba şi literatura română, manual pentru clasa a VII-a, ed. Corint, Bucureşti, 2003;
Mioara Avram, Gramatica pentru toţi, ed. Humanitas, Bucureşti, 2000;
Ştefania Popescu, Gramatica practică a limbii române, ed. Exigent, Bucureşti, 2006;
2. PEDAGOGICE : Gh. Dumitriu, Constanţa Dumitriu, Psihopedagogie, EDP, Bucureşti, 2003;
3. METODICO-DIDACTICE : C. Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, ed. Polirom, Iaşi, 1999;
Ion Al. Dumitru, Dezvoltarea gândirii critice şi învăţare eficientă, Editura de Vest, Timişoara, 1999.
B. METODOLOGICE
1. STRATEGIA DIDACTICĂ: algoritmică – mixtă;
2. METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, exerciţiul, ciorchinele, mozaic, graffiti;
3. MIJLOACE DE INVĂŢĂMÂNT: fişe de lucru, coli, calculator;
4. FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală / individuală / echipe.
C. TEMPORALE
- durata lecţiei: 50 minute.
EVENIMENTELE LECŢIEI
OB. TIMPCONŢINUTURI ŞI SARCINI DE
ÎNVĂŢARE
STRATEGIA DIDACTICĂ
EVALUARE
METODE MIJLOACEFORME DE
ORGANIZARE0. Moment
organizatoric2 min.
-se asigură condiţiile necesare demersul didactic;
conversaţia frontală
1. Captarea atenţiei 3 min.
-profesorul prezintă elevilor o imagine şi îi roagă pe aceştia să propună trei adjective pentru a o caracteriza;
conversaţiajocul didactic
Calculator, video-proiector
frontală evaluare orală
2. Enunţarea temei şi a obiectivelor 2 min.
- profesorul prezintă cele şapte obiective (O1 – O7), într-o formă accesibilă înţelegerii elevilor; scrie titlul lecţiei pe tablă şi roagă elevii să-l noteze în caiete;
conversaţia tablăcaietele elevilor
frontală
3. Actualizarea cunoştinţelor 5 min.
-profesorul roagă elevii să completeze ciorchinele desenat pe tablă, evidenţiid algoritmul analizei unui adjectiv;
conversaţiaexerciţiulciorchinele
fişă de lucru frontalindividuală
aprecieri verbale
4. Dirijarea învăţării
O1
O3
20min. - profesorul scrie la tablă două enunţuri şi roagă elevii să identifice adjectivele;
Am primit în dar un buchet mare de flori.
Cartea de la tine este interesantă.
-profesorul cere elevilor să identifice substantivele determinate de aceste adjective şi să formuleze întrebări pentru a atribui funcţia sintactică potrivită.
Ce fel de buchet? – Răspuns: mare (atribut adjectival)
Formează predicatul nominal împreună cu verbul copulativ ,,a fi” – nume predicativ
-profesorul oferă elevilor un model de analiză sintactico-morfologică pentru adjectiv - sunt luate ca model cele două exemple.
mare = atribut adjectival, exprimat prin adj.
conversaţiaexerciţiul
conversaţiaexerciţiul
tablăcaietele elevilor
tablăcaietele elevilor
frontalindividual
frontalindividual
aprecieri verbale
aprecieri verbale
propriu – zis, variabil cu două forme flexionare, se acordă în gen, nr. şi caz cu substantivul determinat ,,un buchet” (neutru, singular, acuzativ).
interesantă = nume predicativ, exprimat prin adjectiv propriu-zis, variabil cu patru forme flexionare, se acordă în gen, nr., şi caz cu substantivul determinat ,,cartea” (feminin, singular, nominativ).
-elevii sunt rugaţi, din nou, să extragă câte un bilet din bol şi să analizeze oral adjectivul identificat în enunţul scris pe bilet.
conversaţiaexerciţiul
tablăcaietele elevilorbilete
frontalindividual
aprecieri verbale
5. Obţinerea performanţei
O1O2O3
6 min.
-profesorul împarte elevii în grupe de câte 4 elevi, aceştia primind câte un număr de la 1 la 4. Fiecare număr va primi câte o temă de studiat, urmând ca apoi să se creeze grupe de studiu în funcție de numărul primit(grupa numărului 1 etc.). După finalizarea timpului de studiu , elevii se reîntorc în grupele inițiale, în calitate de experți. Vor primi o nouă fişă de lucru, contribuind toți la rezolvarea sarcinilor prin realizarea unui produs final. (anexa 1);
exerciţiulconversaţiaMOZAIC
fişe de lucru individualfrontalechipe
aprecieri verbale
6. Feed – back O1O2O3
5 min.
-elevilor li se cere să completeze coli împărțite în prealabil de profesor, răspunzând în acelaşi timp la câteva întrebări de feed-back;
exerciţiulconversaţiagraffiti
coli individualfrontal
aprecieri verbale
7. Evaluare5 min.
- se fac aprecieri generale şi individuale;- elevilor li se cere să rezolve un exercițiu pe calculator ( se pot autoevalua);
conversaţiaexercițiul
calculator frontalindividual
aprecieri verbale
8. Retenţia şi transfer
2 min.
-elevilor se dă spre rezolvare, ca temă, relizarea unei compuneri, având ca mod de expunere descrierea, plecând de la o imagine dată (anexa 2).
conversaţia Fişe de lucru frontal aprecieri verbale
Anexa 1Temele de studiu pentru experți:
1. Definirea adjectivului/locuțiunii adjectivale, evidențierea felului adjectivului şi a articolului demonstrativ / adjectival;
2. Gradele de comparație;
3. Analiza unui adjectiv;
4. Funcțiile sintactice ale adjectivului / locuțiunii adjectivale;
Fişa de lucru finală:Adjectivul – consolidarea). Definiți adjectivul şi locuțiunea adjectivală, precum şi articolul demonstrativ;b). Evidențiați prin exemple felul adjectivului;c). Treceți adjectivul isteț la toate gradele de comparație şi exemplificați alte două modalități de formare a superlativului absolut;d). Analizați adjectivele din enunțul de mai jos:De tânăr mi-am dat seama de aceste calități ale ei.e). Construiți enunțuri în care adjectivul mic să aibă pe rând trei funcții sintactice diferite;
Anexa 2