Proiect de Lectie Abilitati

5
Proiect de lecţie Data: 16.12.2014 Clasa: a IV- a A Obiectul: Educaţie Tehnologică Propunător: Nuţă Roxana 1. Subiectul: Activităţi cu materiale obţinute prin prelucrare (hârtia - Bradul de Crăciun) Scopul: - Formarea priceperilor şi deprinderilor de a confecţiona globuri din hârtie prin procedeul de decupare, folosind dezvoltarea creativităţii, a simţului artistic, a îndemnării; Obiective de referinta 1.2 să combine tehnici şi instrumente variate în vederea îndeplinirii unui scop propus 3.1 să-şi asume anumite roluri în proiectarea, executarea şi evaluarea unui produs 3.2 să manifeste iniţiativă în relaţiile interpersonale, în grupul de lucru în care îşi desfăşoară activitatea Obiective: - să cunoască materialele cu care lucrează şi întrebuinţarea lor; - să decupeze după conturul desenat, folosind simetria; - să lipească corect formele obţinute; - să decoreze şi să finiseze lucrările; 1

description

abilitatit rpactice

Transcript of Proiect de Lectie Abilitati

Proiect de lecie

Proiect de lecie

Data: 16.12.2014

Clasa: a IV- a AObiectul: Educaie TehnologicPropuntor: Nu Roxana1. Subiectul: Activiti cu materiale obinute prin prelucrare (hrtia - Bradul de Crciun)

Scopul: - Formarea priceperilor i deprinderilor de a confeciona globuri din hrtie prin procedeul de decupare, folosind dezvoltarea creativitii, a simului artistic, a ndemnrii;

Obiective de referinta1.2s combine tehnici i instrumente variate n vederea ndeplinirii unui scop propus

3.1si asume anumite roluri n proiectarea, executarea i evaluarea unui produs

3.2s manifeste iniiativ n relaiile interpersonale, n grupul de lucru n care i desfoar activitatea

Obiective: - s cunoasc materialele cu care lucreaz i ntrebuinarea lor;

- s decupeze dup conturul desenat, folosind simetria;

- s lipeasc corect formele obinute;

- s decoreze i s finiseze lucrrile;

- s participe cu interes la confecionarea lucrrilor, n spiritul muncii n echip;

- s pstreze curenia i ordinea la locul de munc.

Metode i procedee: Conversaia, exerciiul, demonstraia, observaia.Tipul leciei: Formare de priceperi i deprinderi.Mijloace de nvmnt: Diferite podoabe pentru pomul de Crciun, machetele model, hrtie colorat, abloane, foarfece, lipici, brad, CD cu colinde, plane.

Desfurarea activitii

Nr. crt.Etapele lecieiOb. op.Timp

Coninutul instructiv-educativStrategia didacticaEvaluare

Metode i procedeeMijloace de nvatamantForma de organizare

1.

Momentul

organizatoric1 min Pregtirea materialelor necesare elevilor pentru desfurarea activitii i asigurarea climatului favorabil

2.Reactualizarea

cunotinelor

asimilate anteriori captarea atenieiO110

min. Introducerea n activitate se va realiza printr-o scurt reactualizare a cunotinelor

- Cu ce materiale am lucrat pn acum?

- Ce lucrri am realizat?- Din ce am lucrat ngeraii i Mos Crciunul?- Ce tehnic de lucru am folosit?

- Cum se numesc melodiile de fundal?

- Ce bucurii ne aduce acest anotimp?

- Cu ce mpodobim bradul?- Din ce pot fi fcute podoabele?

conversaia

explicaia

Lucrri effectuate anteriorCD cu muzic de srbtorifrontal

Observare direct

4.

Anunarea temei i a

obiectivelor1 min.- Astzi la ora de lucru manual vom confeciona noi podoabe din hrtie. Vom confeciona bradul pe care vom pune o parte din celelalte podoabe.

conversatia--

5.Dirijarea nvriiO2

O315

min.- Prezentarea materialele cu care se lucreaz.

- se explic i se demonstreaz tehnica de lucru pe etape:

- alegerea hrtiei;

- colorarea dup ablon;

- decuparea formelor realizate folosind simetria;

- asamblarea i lipirea lor

- finisarea i decorarea lucrrilor;

Explicatia

Exercitiul

Conversatia

Munca independentLucrare modelPlan didacticFrontal

Individual

6.Fixarea cunotinelorO510

min- se asigur o atmosfer plcut de lucru printr-un fond muzical (colinde);

- se supravegheaz activitatea i se intervine cu observaii unde situaia o cere;

Conversatia

Explicatia

Invatare prin Lucrul individualMachet model FrontalIndividual

Chestionare oral

7.

Obinerea

performanteiO410

min- Se analizeaz i se apreciaz lucrrile. Elevii analizeaz lucrrile proprii i pe cele ale colegilor, comparndu-le cu modelele prezentate de nvtoare, apreciind cele mai bune lucrri;

Converstia

Turul galerieiPost- itFrontal Interevaluare

8.

Asigurarea reteniei i

a transferului3 min Comunicarea urmtoarei teme ce va fi realizat.

Se fac aprecieri generale cu privire la modul de participare al elevilor la or.Conversatia

-Frontal

PAGE 1