Proiect de Lectie - Comunicare Si Abilitati Sociale

8
ALTE DOCUMENTE RAPORT DE sCOLARIZARE CONCURSUL DE LIMBĂ FRANCEZĂ Proiect didactic - Educatie tehnologica PLANIFICARE CALENDARISTICĂ - engleza 2009 OLIMPIADA DE BIOLOGIE PROGRAMA PENTRU LIMBA sI LITERATURA ROMÂNĂ clasa a VII - a PLAN DE ÎNVĂŢĂMÂNT Aparitia noii editii a „Gramaticii Academiei” OLIMPIADA TEHNICA INTERDISCIPLINARA Faza pe scoala 2008 SPECIALIZAREA :TEHNICIANAN MECATRONIST –clasa a XI a METODE ACTIVE ÎN ÎNVĂŢAREA CENTRATĂ PE ELEV Username / Parola inexistente email ●●●●●● Login Am uitat parola x Creaza cont nou Home Exploreaza Upload Administratie Arta cultura Biologie Casa gradina Diverse Economie Geografie Gradinita Istorie Jurnalism Limba Literatura romana Management Medicina Personalitati Profesor scoala Educatie civica Sociologie Stiinta Tehnica mecanica Timp liber PROIECT DE LECTIE - COMUNICARE sI ABILITĂŢI SOCIALE DATA: 17 noiembrie 2006 CLASA : I E sCOALA : sCOALA CU CLASELE I-VIII NR.11 « GEORGE TUTOVEANU » , BÂRLAD PROPUNĂTOR : ARIA CURRICULARĂ : CONSILIERE sI ORIENTARE MODULUL II -COMUNICARE sI ABILITĂŢI SOCIALE VALORI sI ATITUDINI : Receptivitate la emotiile celorlalti ; Valorizarea relatiilor inter-personale. OBIECTIV CADRU :Formarea atitudinilor, achizitionarea cunoş 23323c219x ;tintelor si abilitatilor inter-personale OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :sa recunoasca emotii de baza aparute in situatii variate OBIECTIVE OPERAŢIONALE : O.1 sa identifice anumite stari emotionale ; O.2 sa dea exemple de situatii în care au trait emotii diverse ; O.3 sa redea prin mima anumite emotii ; O.4 sa manifeste receptivitate la emotiile celorlalti ; O.5 sa analizeze starile emotionale traite de personaje din poezii , povesti cunoscute de elevi ; METODE :conversatia,explicatia, demonstratia,problematizarea , modelarea . RESURSE MATERIALE : planse , figuri care redau emotiile de baza ,fise individuale , plastilina . RESURSE UMANE :colectivul de elevi. DURATA :50minute DESFĂsURAREA METODICĂ A LECŢIEI NR. CRT. ETAPELE LECŢIEI OB. ACTIVITĂŢI DESFĂsURATE METODE 1. Moment organizatoric Se asigura conditii optime pentru desfasurarea activitatii Se pregateste materialul didactic ; Se verifica prezenta. 2. 3. 4. Reactualizarea cunostintelor însusite anterior Captarea atentiei Anuntarea lectiei noi si a obiectivelor urmarite - Pentru ce ora ne-am pregatit acum ? R : Acum ne-am pregatit pentru ora de Consiliere si Orientare . - Despre ce am discutat pâna acum la orele de Consiliere si Orientare ? R : În orele de Consiliere si Orientare am învatat sa ne cunoastem pe noi însine . Selectiv , întreb câtiva copii cum se numesc , din cine este formata familia lor , unde sunt scrise datele lor personale . Se face prezentând planse pe care sunt desenate imagini care exprima anumite stari de spirit ;bucurie, tristete, mirare… Se pun intrebari referitoare la starile emotionale care sunt exprimate de acele imagini . - Copii , bucuria , tristetea , mânia , mirarea , dezgustul si frica se numesc emotii . Astazi , la ora de consiliere si orientare , vom discuta despre emotii . Conversatia Dialogul euristic Conversatia 5. 6. Dirijarea invatarii Asigurarea feed-back-ului O.1 O.2 O.1 Cer elevilor sa aleaga , pe rând ,din cutia emotiilor , figura care arata emotia sugerata de fiecare plansa Exercitiul Conversatia Problematizare PROIECT DE LECTIE - COMUNICARE sI ABILITĂŢI SOCIALE http://www.scritube.com/profesor-scoala/PROIECT-DE-LECTIE-C... 1 of 8 30/05/2011 16:19

Transcript of Proiect de Lectie - Comunicare Si Abilitati Sociale

Page 1: Proiect de Lectie - Comunicare Si Abilitati Sociale

ALTE DOCUMENTERAPORT DE sCOLARIZARE

CONCURSUL DE LIMBĂ FRANCEZĂ

Proiect didactic - Educatie tehnologica

PLANIFICARE CALENDARISTICĂ - engleza 2009

OLIMPIADA DE BIOLOGIE

PROGRAMA PENTRU LIMBA sI LITERATURAROMÂNĂ clasa a VII - a

PLAN DE ÎNVĂŢĂMÂNT

Aparitia noii editii a „Gramaticii Academiei”

OLIMPIADA TEHNICA INTERDISCIPLINARA Fazape scoala 2008 SPECIALIZAREA :TEHNICIANANMECATRONIST –clasa a XI a

METODE ACTIVE ÎN ÎNVĂŢAREA CENTRATĂ PEELEV

Username / Parola inexistente

email ●●●●●●

Login Am uitat parola x Creaza cont nou

Home Exploreaza Upload

Administratie

Arta cultura

Biologie

Casa gradina

Diverse

Economie

Geografie

Gradinita

Istorie

Jurnalism

Limba

Literatura romana

Management

Medicina

Personalitati

Profesor scoalaEducatie civica

Sociologie

Stiinta

Tehnica mecanica

Timp liber

PROIECT DE LECTIE - COMUNICARE sI ABILITĂŢI SOCIALE

DATA: 17 noiembrie 2006

CLASA : I E

sCOALA : sCOALA CU CLASELE I-VIII NR.11 « GEORGE TUTOVEANU » , BÂRLAD

PROPUNĂTOR :

ARIA CURRICULARĂ : CONSILIERE sI ORIENTARE

MODULUL II-COMUNICARE sI ABILITĂŢI SOCIALE

VALORI sI ATITUDINI : Receptivitate la emotiile celorlalti ;

Valorizarea relatiilor inter-personale.

OBIECTIV CADRU :Formarea atitudinilor, achizitionarea cunoş 23323c219x ;tintelor si abilitatilor

inter-personale

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :sa recunoasca emotii de baza aparute in situatii variate

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

O.1 sa identifice anumite stari emotionale ;

O.2 sa dea exemple de situatii în care au trait emotii diverse ;

O.3 sa redea prin mima anumite emotii ;

O.4 sa manifeste receptivitate la emotiile celorlalti ;

O.5 sa analizeze starile emotionale traite de personaje din poezii , povesti

cunoscute de elevi ;

METODE :conversatia,explicatia, demonstratia,problematizarea , modelarea .

RESURSE MATERIALE : planse , figuri care redau emotiile de baza ,fise individuale ,

plastilina .

RESURSE UMANE :colectivul de elevi.

DURATA :50minute

DESFĂsURAREA METODICĂ A LECŢIEI

NR.CRT.

ETAPELE LECŢIEI OB. ACTIVITĂŢI DESFĂsURATE METODE

1. Moment organizatoric Se asigura conditii optime pentrudesfasurarea activitatii

Se pregateste materialul didactic ;

Se verifica prezenta.2.

3.

4.

Reactualizareacunostintelor însusiteanterior

Captarea atentiei

Anuntarea lectiei noisi a obiectivelorurmarite

- Pentru ce ora ne-am pregatit acum ?

R : Acum ne-am pregatit pentru ora deConsiliere si Orientare .

- Despre ce am discutat pâna acum laorele de Consiliere si Orientare ?

R : În orele de Consiliere si Orientare amînvatat sa ne cunoastem pe noi însine .

Selectiv , întreb câtiva copii cum senumesc , din cine este formata familia lor ,unde sunt scrise datele lor personale .

Se face prezentând planse pe care suntdesenate imagini care exprima anumitestari de spirit ;bucurie, tristete, mirare…

Se pun intrebari referitoare la starileemotionale care sunt exprimate de aceleimagini .

- Copii , bucuria , tristetea , mânia ,mirarea , dezgustul si frica se numescemotii .

Astazi , la ora de consiliere si orientare ,vom discuta despre emotii .

ConversatiaDialogul euristic

Conversatia

5.

6.

Dirijarea invatarii

Asigurareafeed-back-ului

O.1

O.2

O.1

Cer elevilor sa aleaga , pe rând ,din cutiaemotiilor , figura care arata emotiasugerata de fiecare plansa

Exercitiul

Conversatia

Problematizare

PROIECT DE LECTIE - COMUNICARE sI ABILITĂŢI SOCIALE http://www.scritube.com/profesor-scoala/PROIECT-DE-LECTIE-C...

1 of 8 30/05/2011 16:19

Page 2: Proiect de Lectie - Comunicare Si Abilitati Sociale

O.5

O.3

O.4

O.2

( , , , , ,

)

Câte un elev merge si extrage din cutiaemotiilor figura care arata emotia sugeratade plansa indicata de invatator.

În continuare are loc un dialog întreînvatator si elevi despre emotiile traite deacestia în diferite situatii .

- Când ne bucuram ?

- Când suntem tristi ?

- Când suntem mirati ?

- Când ne înfuriem ?

- Acum vom face un concurs . Veti fiîmpartiti în trei echipe : echipa galbena ,echipa albastra si echipa verde . Am sava citesc niste fragmente din poezii sipovesti cunoscute de voi , iar voi trebuiesa recunoasteti poezia sau povestea dincare face parte fragmentul respectiv si saridicati figura care exprima emotia traitade personajul despre care este vorba înfragment . Echipa care ridica figuracorespunzatoare starii emotionale pe careo are personajul din fragmentul cititprimeste o bulina rosie iar echipa careraspunde gresit nu primeste nimic .

- „ Eu am numai trei picioare ,

si de-abia ma misc : top- top,

Râd când ma-ntâlnesc copiii

si ma chema „ cutu schiop” .

Fratii mei ceilalti se joaca

Cu copiii toti , dar eu

Nu pot alerga ca dânsii ,

Ca sunt schiop si cad mereu!”

(Catelusul schiop , Elena Farago)

„ Mosneagul , iute ca un prâsnel, asterne

tolul . Cucosul atunci se asaza pe tol ,

scutura puternic din aripi , si îndata se

umple ograda si livada mosneagului , pe

lânga paseri , si de cirezi de vite , iara pe

tol toarna o movila de galbeni care

straluceau la soare , de-ti luau ochii !

Mosneagul vazând aceste mari bogatii ,

nu stia ce sa faca de bucurie , sarutând

mereu cocosul si dezmierdându-l .”

( Punguta cu doi bani , Ion Creanga )

„ Saracutul de mine ! – zise cel mic . Sa

nu cumva sa-i deschideti , ca-i vai de noi

! Asta nu-i mamuca .”

( Capra cu trei iezi , Ion Creanga)

Echipa care acumuleaza trei buline rosiieste declarata câstigatoare si membriiacesteia primeste stimulente .

- Acum vom juca un joc care se numeste :„ Micii actori” .

Din cutia cu emotii un copil va extrage ofigura pe care o va vedea doar el , vamima în fata colegilor emotia sugerata dedesen , iar acestia vor ghici emotiamimata . Se va proceda în acest fel pânase vor extrage toate cele sase emotii debaza . De asemenea colegii trebuie saconsoleze pe cel care mimeaza tristetea ,sa-l încurajeze pe cel care mimeaza fricasau teama , sa-l felicite pe cel caremimeaza bucuria .

Se cere elevilor sa lucreze pe fiseleprimite . Se explica sarcinile de lucrupentru fiecare item .

Coloreaza figura care exprima tristetea.

1.

Realizeaza corespondenta de laimagine la figura potrivita .

2.

Modeleaza , din plastilina, o figuracare exprima bucuria si lipeste-ope fisa .

3.

Explicatia

Lucrul în echipa

Jocul didactic

Mimarea emotiilor

Jocuri de rol

Explicatia

Excercitiul

Modelarea

PROIECT DE LECTIE - COMUNICARE sI ABILITĂŢI SOCIALE http://www.scritube.com/profesor-scoala/PROIECT-DE-LECTIE-C...

2 of 8 30/05/2011 16:19

Page 3: Proiect de Lectie - Comunicare Si Abilitati Sociale

Numele si prenumele ................................................... Data : 17 noiembrie 2006

Fisa de lucru

1. Coloreaza imaginea care sugereaza tristetea :

2. Realizeaza corespondenta între imagine si emotia potrivita :

3. Modeleaza , din plastilina , o figura care sa sugereze bucuria si lipeste-o în chenarul careindica cifra 5 .

8 2 5

PROIECT DE LECTIE - COMUNICARE sI ABILITĂŢI SOCIALE http://www.scritube.com/profesor-scoala/PROIECT-DE-LECTIE-C...

3 of 8 30/05/2011 16:19

Page 4: Proiect de Lectie - Comunicare Si Abilitati Sociale

PROIECT DE LECTIE - COMUNICARE sI ABILITĂŢI SOCIALE http://www.scritube.com/profesor-scoala/PROIECT-DE-LECTIE-C...

4 of 8 30/05/2011 16:19

Page 5: Proiect de Lectie - Comunicare Si Abilitati Sociale

PROIECT DE LECTIE - COMUNICARE sI ABILITĂŢI SOCIALE http://www.scritube.com/profesor-scoala/PROIECT-DE-LECTIE-C...

5 of 8 30/05/2011 16:19

Page 6: Proiect de Lectie - Comunicare Si Abilitati Sociale

PROIECT DE LECTIE - COMUNICARE sI ABILITĂŢI SOCIALE http://www.scritube.com/profesor-scoala/PROIECT-DE-LECTIE-C...

6 of 8 30/05/2011 16:19

Page 7: Proiect de Lectie - Comunicare Si Abilitati Sociale

PROIECT DE LECTIE - COMUNICARE sI ABILITĂŢI SOCIALE http://www.scritube.com/profesor-scoala/PROIECT-DE-LECTIE-C...

7 of 8 30/05/2011 16:19

Page 8: Proiect de Lectie - Comunicare Si Abilitati Sociale

Document Info

Accesari: 1084

Apreciat:

Comenteaza documentul:Nu esti inregistratTrebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta

Creaza cont nou

A fost util?Daca documentul a fost util si crezi ca meritasa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codulin pagina web a site-ului tau.

Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2011 )

PROIECT DE LECTIE - COMUNICARE sI ABILITĂŢI SOCIALE http://www.scritube.com/profesor-scoala/PROIECT-DE-LECTIE-C...

8 of 8 30/05/2011 16:19