Proiect de Lectie Abilitati

6
Proiect de lecţie Clasa: a II- a C Obiectul: ABILITĂŢI PRACTICE Subiectul: Podoabe pentru Pomul de Crăciun (globuri) Scopul: - Formarea priceperilor şi deprinderilor de a confecţiona globuri din hârtie prin procedeul de decupare, folosind dezvoltarea creativităţii, a simţului artistic, a îndemnării; - Stimularea interesului pentru ora de lucru manual şi pentru confecţionarea de globuri pentru pomul de Crăciun, în special; Obiective: - să cunoască materialele cu care lucrează şi întrebuinţarea lor; - să decupeze după conturul desenat, folosind simetria; - să lipească corect formele obţinute; - să decoreze şi să finiseze lucrările; - să participe cu interes la confecţionarea lucrărilor, în spiritul muncii în echipă; - să păstreze curăţenia şi ordinea la locul de muncă. Metode şi procedee: Conversaţia, exerciţiul, demonstraţia, observaţia. Tipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi. 1

description

Proiect de Lectie Abilitati

Transcript of Proiect de Lectie Abilitati

Page 1: Proiect de Lectie Abilitati

Proiect de lecţie

Clasa: a II- a CObiectul: ABILITĂŢI PRACTICE

Subiectul: Podoabe pentru Pomul de Crăciun (globuri)

Scopul: - Formarea priceperilor şi deprinderilor de a confecţiona globuri din hârtie prin procedeul de decupare, folosind dezvoltarea creativităţii, a simţului artistic, a îndemnării;

- Stimularea interesului pentru ora de lucru manual şi pentru confecţionarea de globuri pentru pomul de Crăciun, în special;

Obiective: - să cunoască materialele cu care lucrează şi întrebuinţarea lor; - să decupeze după conturul desenat, folosind simetria; - să lipească corect formele obţinute; - să decoreze şi să finiseze lucrările; - să participe cu interes la confecţionarea lucrărilor, în spiritul muncii în echipă; - să păstreze curăţenia şi ordinea la locul de muncă.

Metode şi procedee: Conversaţia, exerciţiul, demonstraţia, observaţia.Tipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi.Mijloace de învăţământ: Diferite podoabe pentru pomul de Crăciun, globurile model, hârtie glasată colorată, pene, şabloane, foarfece, lipici, brad, casete cu colinde, planşe.

Propunător: Maria Iacob

1

Page 2: Proiect de Lectie Abilitati

ETAPELE LECŢIEI

CONŢINUTUL ESENŢIAL

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

STRATEGIIPREDARE

DEÎNVĂŢARE

EVALUARE

I.Momentul organizatoric

- pregătirea pentru oră;- captarea atenţiei;

- să se pregătească cu cele necesare pentru desfăşurarea orei în condiţii optime;

- cer elevilor să-şi pregătească în linişte materialele necesare pentru oră şi să nu se atingă de plicurile aşezate pe bănci;

- elevii se pregătesc cu cele necesare pentru oră;- elevii interpretează colindul „Măruţ, mărgăritar”;

- observarea comporta-mentului non-verbal;

II.Discuţii pregătitoare

- reactualizarea cunoştinţelor;

- să-şi reactualizeze cunoştinţele;

- Cu ce materiale am lucrat până acum? (Discuţiile se poartă pe un fundal muzical de Vivaldi-„Anotimpurile”-iarna);- Ce lucrări am realizat?

- Din ce am lucrat peştişorul?

- Ce tehnică de lucru am folosit?

- Aţi recunoscut simfonia?

- Ce bucurii ne aduce acest anotimp?- Cu ce împodobim bradul?- Din ce pot fi făcute globurile?- le arăt câteva modele de globuri;

-hârtie glasată colorată, materiale din natură(frunze), fire;-covorul frunzelor de toamnă, animale, semnul de carte, păpuşi peştişorul etc.- „din hârtie colorată”;- „conturarea, decuparea şi asamblarea prin lipire”;- elevii răspund la întrebare (iarna);- „...:Moş Crăciun cu bradul”;- „beteală, globuri, lumânări etc”.

- evaluarea frontală, orală;

2

Page 3: Proiect de Lectie Abilitati

III.Anunţarea subiectului

lecţiei

- anunţarea subiectului;

- prezentarea modelelor

- să înţeleagă ceea ce trebuie să realizeze;

- să observe modelele;

- Astăzi la ora de lucru manual vom confecţiona şi noi globuri din hârtie glasată. Vom confecţiona câteva animale care locuiau în curtea lui Arghezi împreună cu „Hoţu”, câinele orb.- Care sunt acelea?- prezint planşe cu cocoşul şi porumbelul;

- elevii urmăresc cele expuse;

- „...un porumbel şi orătănii, un cocoş”;

IV.Descrie-rea fazelor

lucrării

- precizarea fazelor lucrării;- explicarea şi demonstrarea tehnicii de lucru;

- să-şi însuşească fazele tehnicii de lucru;

- prezint materialele cu care se lucrează: hârtie glasată şi pene;- se explică şi se demonstrează tehnica de lucru pe etape: - alegerea hârtiei; - trasarea conturului după şablon; - decuparea formelor realizate folosind simetria; - asamblarea şi lipirea lor, între ele prinzându-se un fir de aţă; - finisarea şi decorarea lucrărilor;- Cu ele vom împodobi la sfârşitul orei bradul din faţa clasei;- De asemenea, acasă veţi putea crea şi alte modele de globuri, folosind această tehnică de lucru;

- elevii reţin fazele tehnicii de execuţie;- 1-2 elevi repetă tehnica de lucru;

V.Efectuarea lucrării

- efectuarea propriu-zisă a lucrării;

- să execute lucrările respectând cerinţele prezentate;

- se asigură o atmosferă plăcută de lucru printr-un fond muzical (colinde);- se supraveghează activitatea

- elevii execută în mod independent lucrările;

- observarea modului de lucru;

3

Page 4: Proiect de Lectie Abilitati

şi se intervine cu observaţii unde situaţia o cere;- li se spune elevilor că vor concura după rândurile de bănci;

VI.Analiza şi aprecierea lucrărilor

- analiza lucrărilor; - să exprime păreri obiective, critice şi auto-critice referitoare la lucrări;

- se analizează şi se apreciază lucrările pe rândurile de bănci, aşezându-le în bradul din faţa clasei;

- le cer să cânte bradului pentru că nu este singur printre stele, ci împreună cu copiii, aşa cum vor învăţa într-o lecţie viitoare la citire;

- elevii analizează lucrările proprii şi pe cele ale colegilor, comparându-le cu modelele prezentate de învăţător, apreciind cele mai bune lucrări;- elevii cântă: „O brad frumos!”;

- aprecierea şi notarea lucrărilor;

VII.Încheie-rea activităţii

- curăţarea locului de muncă;

- să adune materialele precum şi resturile de materiale;- să se preagătească pentru casă;

- le cer să-şi curăţe locul de muncă şi să se pregătească pentru plecarea acasă;

- elevii îşi curăţă locul de muncă şi se pregătesc pentru casă;

4