Proiect de Activitate Integrata 76954730

download Proiect de Activitate Integrata 76954730

of 13

description

mentionez ca nu e facut de mine,e preluat

Transcript of Proiect de Activitate Integrata 76954730

GRADINITA RAZA DE SOARE

GRDINIA RAZ DE SOARENIVEL I (grupa mic)PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATADIO PRIMVARPROPUNATOARE: BOTA FLORINAPROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATDATA: 27.05.2010GRDINIA CU P.P. RAZ DE SOARE

NIVELUL I (grupa mic)

PROFESOR II : BOTA FLORINA

TEMA DE STUDIU: CND, CUM I DE CE SE NTMPL?

SUBTEMA: Adio primvarACTIVITATE CU CONINUTURI INTEGRATE

Domenii implicate: Domeniul tiine (D)

Domeniul Estetic Creativ (DEC)

TEMA ZILEI: Grdina florii Fifi-Floare de nu m uita

TIPUL ACTIVITII: verificarea i consolidarea cunotinelorSCOPUL ACTIVITATII:

Dezvoltarea capacitii de a nelege i utiliza numere i cifre, ntrebuinnd un limbaj adecvat;

Formarea capacitii de cunoatere i nelegere a mediului nconjurtor;

Formarea capacitii de exprimare prin muzic.

A. ACTIVITI LIBER ALESE

CENTRE DE INTERES:

I. ART

Subiectul activitii: Buburuze

Mijloc de realizare: pictur si dactilopictur pe coaj de nuc;Scopul activitii: redarea temei propuse (prin pictur i dactilopictur), obinnd astfel buburuze ce vor fi aezate n gradina lui Fifi;Obiective operaionale:

Cognitiv-informaionale

s utilizeze corect instrumentele de lucru;

s aplice tehnicile de lucru nsuite pentru realizarea lucrrii;

s propun posibiliti de valorificare a propriei lucrri;

s respecte etapele de lucru;

s pstreze ordinea la locul de lucru;Psihomotrice:

s mnuiasc cu grij materialele de lucru;

Socio-afective:

s doreasc s realizeze ct mai corect i estetic buburuza;

s participe cu placere la activitate.

Metode didactice: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, lucrul individual;

Materiale didactice: carton negru, coji de nuc, tempera (roie i neagr), pensule, modelul educatoarei.

II. JOC DE MASA

Subiectul activitii: Pregtim saci cu provizii pentru furnici

Mijloc de realizare: sortarea boabelor de fasole i porumb;

Obiective operaionale:

Cognitiv-informaionale:

s sorteze dup diferite criterii boabele;

Psiho-motrice: s mnuiasc cu atenie boabele pentru a nu le mprtia;

Socio-afective:

s manifeste dorina de a ajuta i ocroti insectele.

Metode didactice: conversaia, explicaia, exerciiul, lucrul individual.

Materiale didactice: boabe de fasole i porumb, sculei din pnz.

III. TIIN

Subiectul activitii: Fi matematic

Obiective operaionale:

Cognitiv-informaionale:

s numere insectele din desen;

s deseneze attea buline cte insecte au numrat;

s corecteze greselile intenionat inserate, prin tierea cu o linie a elementului care este n plus; s coloreze attea flori i frunze cte le indic cifra; s deseneze n fiecare vaz attea flori cte le cere cifra de pe vaz.

Socio-afective:

s manifeste spirit de colegialitate, acordnd ajutor dac sunt solicitai;

Psiho-motrice:

s in corect creionul n mn;

s pstreze o poziie corect a corpului n timpul scrierii.

Metode didactice: conversaia, explicaia, exerciiul, demonstraia, lucrul individual.

Materiale didactice: fie de lucru, carioca.B. ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE

I. DOMENIUL TIINE: ACTIVITATE MATEMATICSubiectul activitii: Numrm cu cifre, flori i insecte ne jucm

Tipul activitii: consolidare

Mijloc de realizare: joc didactic

Obiective operaionale:

Cognitiv-informaionale:

s gseasc asemnarea unor elemente ale casuei-ciuperc cu unele figuri geometrice (ferestrelecercuri, uaptrat);

s formeze perechi prin coresponden 1 la 1 (ridiche-ceap);

s precizeze n care mulime sunt mai multe legume;

s motiveze de ce sunt mai multe sau mai puine;

s numere n limitele 1-3;

s asocieze cifra cu numrul corespunztor de rndunele; s asocieze numrul cifrei corespunztoare;

s intuiasc forma i semnificaia cifrelor;

s identifice i s numeasc prima/ultima galetu.

Psiho-motrice:

s mnuiasc cu grij materialul didactic;

s se deplaseze cu atenie pentru a nu deranja decorul amenajat.

Socio-afective:

- s-i ajute colegii la nevoie;

- s participle cu plcere la activitate.

Elemente de joc: surpriza, aplauze, micarea.

Regula jocului: copiii se plimb prin gradina lui Fifi descoperind diferite sarcini pe care sub ndrumarea educatoarei trebuie s le realizeze.Metode didactice: conversaia, explicaia, exerciiul, demonstraia, problematizarea, jocul, aprecierile individuale.Materiale didactice: csua-ciuperc, pomul, ldie cu pmnt, legume i flori de primvar naturale, psrele i cuiburi, muuroaie, flori i diferite insecte din carton, mascote din plu, floricica Fifi-Floare de nu m uita, gletue din plastic.II. DOMENIUL ESTETIC CREATIV: EDUCAIE MUZICALSubiectul activitatii: Primaverii i cntm

Cntecele care se vor repeata: Copcelul, Grdina mea, oricelul

Dominic, Furnicile, nfloresc grdinileMijloc de realizare: joc didactic

Obiective operaionale:

Cognitiv-informaionale:

- s cnte cu plcere cntece pentru copii individual, n grupuri mici sau

n colectiv;

- sa acompanieze ritmic cntecele prin bti din palme sau legnarea corpului.

Psiho-motrice: sa execute micri sugerate de textul cntecului.

Socio-afective:

sa participle cu plcere la activitate.Elemente de joc: aplauze, micarea, surpriza.Metode didactice: conversaia, exerciiul, aprecierile individuale i colective.

C. ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL:ntlnirea de diminea: De vorb cu Fifi Floare de nu m uita

Rutine: nvm s spunem: Bine ai venit! i Bine v-am gsit!

Tranziii: Cte unul pe crare, nfloresc grdinile, FluturaiiActiviti de relaxare: jocuri cu mingea:

Mingea sus: Copiii sunt aezai n formaie de cerc. Un copil va avea n mn o minge. La semnalul educatoarei mingea trece din mn n mn. La al doilea semnal mingea sus copilul cu mingea trebuie s ridice mingea sus. n caz de neatenie, copilul trece n centrul cercului i nu va participa la un tur de joc. Ctig copiii care nu au fost scoi din joc.

Cine prinde mingea: Copiii sunt aezai n formaie de cerc, iar educatoarea st n mijloc cu o minge n mn. Educatoarea arunc mingea n sus, iar copiii cu braele ntinse n sus i cu trunchiul extins ncearc s o prind. Dac mingea cade un copil o va aduce educatoarei. Copilul care prinde de mai multe ori mingea este declarat ctigtor.

Mingea prin tunel: Copiii sunt mprii n dou echipe egale ca numr. Ei stau aliniai n flanc cte unul, n spatele unei linii. Picioarele sunt deprtate formnd un tunel. Primul copil din fiecare grup este conductorul jocului i are n mn o minge. La comanda de ncepere a jocului dat de educatoare, copiii rostogolesc mingea prin tunel. Ctig echipa a crei minge ajunge prima la captul tunelului.FORME I METODE DE EVALUARE: evaluarea curent, aprecieri verbale, verificarea oral, examinarea prin proba practic.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual i pe grupe.BIBLIOGRAFIE:

1. Toma Georgeta, Petre Daniela, Ristoiu Marua, Anghel Magdalena, Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru nvmntul precolar(nivel 3-5 ani), Ed. Delta Card Educaional, Piteti, 2009;

2. Simpozionul judeean mijloace de evideniere a creativitii didactice n predarea integrat a cunotinelor din perspectiva noului curriculum. Trgu Mure 26-27 mai, 2009.3. Avram Iftimia, Srman Eva, Kocacs Iulia, Nagy Zita, Cartea Educatoarei. Ghid practice aplicativ. Ministerul Educaiei Naionale, ISJ Mure, Trgu Mure, 2000.

SCENARIUL ZILEI

Activitatea debuteaz cu ntlnirea de diminea.Salutul ntre copii se va realiza mbinnd elemente ale strategiei de nvare prin cooperare Cerc interior, cerc exterior cu ale metodei Amestec, nghea, formeaz perechi.Educatoarea salut copiii i apoi rostete urmtoarele versuri:

Dimineaa a venit,

Toi copiii au sosit,

n cerc s ne-adunm

Cu toi s ne salutm.Copiii formeaz un cerc i ascult explicaiile educatoarei.

La semnalul Amestec, dat de educatoare, copiii ncep s se plimbe aleatoriu ntr-un spaiu dinainte stabilit i se opresc doar la semnalul nghea, dat tot de educatoare. Atunci cnd vor auzi cuvintele Formeaz perechi copiii vor forma perechi i se vor saluta prin diverse formule de salut. Se vor repeta de mai multe ori aceleai comenzi, dndu-se astfel posibilitatea formrii ct mai multor prrechi i salutul a ct mai multor colegi.

Dup aceast etap copiii vor fi direcionai spre locul unde se va completa Calendarul naturii i unde se va purta un scurt dialog educatoare-copii. Menirea dialogului este aceea de a aduce n discuie tema sptmnii Adio primvar.

Noutatea temei o va reprezenta vizionarea unui scurt episode de desen animat urmat de apariia florii Fifi-Floare de nu m uita care le va spune copiilor c anotimpul ei preferat este primvara deoarece n acest anotimp totul se trezete la via, se ntorc psrile cltoare, ies din amoreala iernii gzele, toat natura nverzete i nflorete, iar in grdina casei sale are mult de lucru. Fifi iubete grdinritul i toat primvara a muncit n grdina ei.

Pentru c primvara trebuie s plece de la noi lsnd locul su unui alt anotimp, Fifi i invit pe copii la o plimbare prin grdina ei pentru a descoperi surprizele minunate pe care aceasta le ascunde, dar i pentru a vedea ce lucruri au nvat ei despre acest anotimp la grdini.Educatoarea i ntreab pe copii care este anotimpul ce se succede primverii, iar copilul care va da primul rspunsul la aceast ntrebare va fi numit copilul zilei i va primi o mic recompens din partea Florii.

Prin tranziia Cte unul pe crare, copiii vor fi condui de educatoare spre grdina florii Fifi, grdin care va fi amenajat ntr-un col al grupei.

Explicarea jocului: n grdina cu flori i gaze ne vom juca, vom cnta i vom dansa, dar vom i numra i admira frumuseea florilor viu colorate i hrnicia gzelor care nu stau o clip locului. Trebuie, totodat, s fim ordonai i ateni pentru a nu face deranj n frumoasa grdina!

Desfurarea propriu-zis.

Copiii descoper la intrarea n grdin csua lui Fifi. Ei vor fi rugai de educatoare s observe n ce i-a fcut floarea csua (ciuperc), ce culoare are acoperiul casei (roie), ce form au geamurile i ua (cerc i ptrat).Se ajunge apoi la straturile cu legume de primvar. Ce legume a semnat Fifi n straturi? (ridichi i ceap). Fifi cere ajutorul copiilor la recoltarea legumelor. Copiii scot legumele din pmnt, iar la cererea educatoarei formeaz perechi prin coresponden 1 la 1 pentru a vedea dac sunt mai multe ridichi sau cepe.

Etapa urmtoare o constituie ntlnirea cu pomul din grdin. Pomiorul este trist pentru c florile frumoase care i-au crescut pe crengue i-au czut (mai are doar trei flori, iar copiii sunt rugai s le numere) i se teme acum c Fifi nu-l va mai iubi. Copiii la cererea educatoareai i explic pomului c din florile sale vor crete fructe, lucru de care Fifi este tare ncntat pentru c ea ador fructele pline de vitamine.Educatoarea le propune copiilor s-i cnte pomiorului cntecul Copcelul pentru a-l mai nveseli, dar nu nainte de a face cteva exerciii pentru nclzirea vocii (mirosim florile pomului, suflm florile pomului, etc.)

Educatoarea le spune copiilor c aude ciripitul unor psrele i i roag pe acetia s imite i ei cntecul psrilor. Un stol de psrele se apropie, iar copiii sunt rugai s le aeze n cuiburile lor (cuiburi care se gsesc n pomior), dar nu oricum, ci n fiecare cuib s pun attea psrele cte arat cifra de pe ciub. Pomiorul va fi i mai fericit atunci cnd la propunerea educatoarei copiii vor aeza lng el pomiorii care i-au semnat chiar ei.Copiii merg mai departe prin grdin i descoper straturi cu flori de primvar (narcise, lalele). Lng straturi se gsesc trei vaze n care ei vor trebui s aeze doar attea flori cate indic cifra de pe fiecare vaz. La rugmintea educatoarei copiii vor numi prile componente ale lalelei, iar apoi vor cnta cu toii cntecul Grdinia mea.Pe frunzele unei plante copiii vor observa c stau aezate nite buburuze, iar la cererea educatoarei acetia vor indica frunza pe care sunt aezate trei, dou sau o buburuz( te rog s-mi ari frunza cu o buburuz).

n grdin educatoarea ntlnete nite furnici, iar prin cntecul Furnicile i cheam i pe copii pentru a le vedea. Copiii descoper trei grmezi de pmnt pe care le numesc ca fiind muuroaie. Lng ele stau nite furnici, respectiv una, dou i trei. Copiii sunt rugai ca pe fiecare muuroi s pun cifra corespunztoare numrului de furnici care stau aezate lng fiecare muuroi.Copiii recit furnicilor poezia Furnica, iar apoi poart mpreun cu educatoarea o scurt discuie despre hrnicia acestor insecte.

La umbra unei plante st i lenevete un greiera. Copiii vor cnta n duel cu educatoarea un fragment din cntecul Spune-mi iubite copila i vor sublinia contrastul dintre furnic i greiere.

Spre finalul plimbrii prin grdin copiii vor ntlni i harnicele albinue care zburnd din floare n floare au cules n gletuele lor polen. Copiii sunt rugai ca prin aprecierea global a cantitii s constate care albinu a cules mai mult polen.

Educatoarea iniiaz o scurt discuie despre viaa albinelor i despre rodul muncii lor mierea de albin. Fiind ntrebai cine ador mierea de albine copiii vor rspunde c aceasta place ursului i oricelului Dominic. Acompaniai de CD player copiii vor cnta i vor dansa pe cntecul oricelul Dominic. Copiii observ zburnd nite grupuri de fluturi, iar la cererea educatoarei ei vor trebui s indice grupul cu trei fluturi, doi fluturi, un fluture.

Dup ce voi face scurte aprecieri colective, dar i individuale referitoare la comportamentul i hrnicia copiilor i voi anuna pe copii c plimbarea prin grdina Florii Fifi se apropie de sfrit, dar Floarea de nu m uita va mai rmne cu ei pentru c acum e rndul lor s fac ceva pentru prietena lor.

Drept mulumire pentru vizita care i-au fcut-o Fifi le ofer copiilor nite medalioane (buburuze, fluturai, albinue), cu ajutorul crora se va face mprirea copiilor la centrele de interes.

Tranziia spre centrele de interes se va face prin cntecul nfloresc grdinile.

Educatoarea va explica pentru toat grupa de copii ce se va lucra la fiecare centru i care va fi finalitatea lucrrilor obinute (integrarea acestora n grdina lui Fifi).

La centrul ART, copiii vor realiza buburuze pictnd coji de nuc n rou, iar apoi aplicnd cu degetul arttor puncte negre. La acest centru educatoarea va urmrii respectarea etapelor de lucru i meninerea cureniei la locul de lucru.

La centrul JOC DE MAS, copiii vor pregti saci cu provizii pentru furnici. Mai nti vor sorta boabele de fasole de cele de porumb, iar apoi le vor pune n mici sculei de pnz.

La centrul TIIN, copiii vor completa o fi de lucru matematic. Educatoarea va citi pe rnd sarcinile fiei astfel ca fiecare copil s le poat rezolva. Dac este cazul ea va oferi explicaii suplimentare.

nainte de nceperea lucrului se execut exerciii pentru nclzirea degetelor.

Educatoarea va supraveghea munca copiilor la cele trei centre de interes, va oferi ajutor i explicaii suplimentare de fiecare dat cnd va fi cazul.

Dup terminarea lucrrilor la centrele de interes copiii vor duce ceea ce au realizat n grdina lui Fifi.

Trecerea spre activitile de relaxare se va face n pai de dans pe ritmurile melodiei Samba florilor.

n cadrul activitilor de relaxare copiii vor fi antrenai de educatoare n cteva jocuri cu mingea.

La final educatoarea va face aprecieri despre felul cum a decurs ziua, iar floricica Fifi i ia La revedere de la grupa ursuleilor i i ndemn s adopte i ei comportamentul insectelor ntlnite n grdina ei deoarece cine-i harnic i muncete are tot ce vrea!PAGE 13