PROIECT DE ACTIVITATE · 2020. 10. 13. · PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ Data: 20 –III –2014...

17
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ Cerc pedagogic învățători ORADEA aprilie 2014

Transcript of PROIECT DE ACTIVITATE · 2020. 10. 13. · PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ Data: 20 –III –2014...

  • PROIECT DE ACTIVITATE

    INTEGRATĂCerc pedagogic învățători

    ORADEA

    – aprilie 2014 –

  • PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

    Data: 20 –III – 2014

    Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială ,,Ioan Slavici”, Oradea

    Clasa: pregătitoare A

    Propunător: prof. Coșereanu Mihaiela-Doina

    Disciplina: Comunicare în limba română

    Unitatea tematică: ,,Meserii”

    Subiectul lecției: „ Litera Ț mare de tipar ”

    Tipul lecției: mixtă

    Auxiliare utilizate: caietul special de ,,Comunicare în limba

    română” de Maria Oprescu, Ed. Heliopolis 2013;

    Domenii integrate: Comunicare în limba română+Matematică şi

    explorarea mediului+Muzică şi mişcare

  • COMPETENŢE GENERALE:

    1. Receptarea de mesaje orale în contexte de

    comunicare cunoscute;

    2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de

    comunicare;

    3. Receptarea unei varietǎţi de mesaje scrise, în

    contexte de comunicare cunoscute;

    4. Redactarea de mesaje in diverse situații de

    comunicare.

    Scopul lecției: familiarizarea elevilor cu sunetul Ț

    și litera Ț mare de tipar;

  • Competențe vizate:

    a) Comunicare în limba română

    1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;

    1.3 Identificarea sunetului inițial și\sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor

    din propoziții rostite clar și rar;

    2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple

    2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru

    comunicare

    4.1. Trasarea elementelor grafice şi a conturului literelor, folosind resurse variate;

    b) Matematică şi explorarea mediului

    1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31;

    2.1. Orientarea şi mişcarea în spaţiu în raport cu repere/direcţii precizate, folosind

    sintagme de tipul: în, pe, deasupra, dedesubt, lângă, în faţa, în spatele, sus, jos, stânga,

    dreapta, orizontal, vertical, oblic;

    5.1. Sortarea/clasificarea unor obiecte/ materiale etc., pe baza unui criteriu dat.

    • c) Muzică şi mişcare

    • 1.4. Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO1-La, cu o structură

    ritmico-melodică asemănătoare cântecelor din folclorul copiilor;

    • 2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text.

  • OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

    O1 - să identifice și să denumească litera Ț și cel puțin 10 litere învățate;

    O2- să despartă corect în silabe cuvintele sugerate de imaginile date;

    O3- să dea exemple de cuvinte, după cerințe;

    O4- să rezolve cel puțin două exerciții din cele trei, de pe fișa de muncă independentă;

    O5- să manifeste atitudine pozitivă față de colegi și de activitatea propriu-zisă.

    STRATEGIA DIDACTICĂ:

    Metode și procedee: jocul didactic, problematizarea, munca independentă, exerciţiul,

    explicația, conversaţia;

    Forme de organizare: frontal, individual, în perechi;

    Resurse materiale: mașinuțele-puzzle, jetoane cu imagini, două marionete, săculețul cu

    litere, caietul special, cutiuțele cu capace de plastic, fişe de muncă independentă,

    creioane grafice+colorate, carioci, gumă adezivă, casetofon, CD;

    Resurse temporale: 35 de minute + 15 minute activităţi în completare;

    Resurse umane: 25 de elevi , prezenţi: _____ elevi. ( 9 elevi știu citi propoziții, 5 nu

    recunosc toate literele învățate, iar 11 citesc cuvinte din două – trei silabe. Se

    recomandă activitate diferențiată la clasă.)

    Forme şi strategii de evaluare:

    - a) evaluare formativă prin aprecieri verbale / scrise, autoevaluare;

    - b) evaluare de proces prin fişe de muncă independentă ;

    - c) evaluare de produs prin aprecieri verbale şi autoevaluare (fișa de evaluare).

  • BIBLIOGRAFIE:

    Crăciun, Corneliu - „Metodica predării limbii române în învăţământul primar” , Ed. EMIA, Deva 2001

    *** Ministerul Educației Naţionale – Programa școlară pentru Clasa pregătitoare, nr. 3418/ 19.03.2013.

  • ETAPELE

    LECŢIEI

    Ob

    op.Activitatea profesorului Activitatea elevilor

    STRATEGII DIDACTICE

    EVALUAR

    EMetode

    procedee

    Resurse

    materiale

    Forme de

    organizare

    1. Moment

    organizatoric

    1 min.

    Asigurarea condiţiilor de ordine și

    disciplină și pregătirea materialelor

    necesare desfăşurării în bune

    condiţii a lecţiei.

    - răspund cerinţelor

    - pregătesc materialele solicitate

    - se aşează la locurile indicate

    Conver

    saţia

    Frontal Observarea

    sistematică

    2.

    Verificarea

    cunoştinţelor

    teoretice

    5 min.

    O5 Intâlnirea de dimineață: salutul:

    ,,Bună dimineața, copii din ȚARA

    mea! Astăzi ne vom saluta spunând

    litera de pe jumătatea mașinuței

    alese.”

    Se face prezența; pozele copiilor

    care lipsesc se pun în partea de jos a

    panoului; se descrie vremea; sunt

    precizate noutățile zilei.

    Fiecare elev alege din coșuleț o

    jumătate de mașinuță, apoi salută,

    denumește litera și lipește cu gumă

    adezivă jumătatea de mașină de pe

    hârtia albă. Trei elevi de serviciu

    completează panoul ,,Întâlnirea de

    dimineață”.Apoi împărtășesc cu

    noi evenimentele sau trăirile lor

    speciale.

    Conver

    saţia

    Panoul

    „Intâlnirea

    de

    dimineață”

    Cartonașe-

    mașinuțe cu

    litere

    Gumă

    adezivă

    Frontal

    /

    în perechi

    Aprecierea

    verbală:

    Da!

    Bravo!

    Așa este!

    Minunat!

    Foarte bine!

    Excelent!

    sau:

    Mai

    încearcă!

    Ești sigur că

    acesta e

    răspunsul

    corect?

    Ia să ne

    gândim!

    2.

    Pregătirea

    psihologică

    2 min.

    O1 - Ceea ce vedem pe panou sunt

    mașini cu litere. Cum le spunem,

    dacă mașinile sunt mici?

    Marionetele Țicu și Țugulea!

    Desparte în silabe!

    Știe cineva să scrie acest cuvânt?

    (dacă niciun copil din clasă nu se

    oferă, atunci se vor prezenta două

    cartonașe pe care sunt scrise

    cuvintele: TICU și ȚICU, iar ei vor

    alege, prin eliminare.)

    .....mașinuțe.

    Despart în silabe, apoi pronunță

    separat fiecare sunet.

    Repetă numele, despart în silabe,

    precizează sunetul inițial.

    Un elev scrie cu litere mari de

    tipar, la tablă: ȚICU.

    Marionetele

    Țicu și

    Țugulea

    Frontal

    Individual

    DESFĂȘURAREA LECȚIEI

  • 3. Anunţarea

    subiectului

    lecției şi a

    obiectivelor

    2 min.

    O5 Astăzi, veți învăța litera Ț

    mare de tipar, să știți să o

    recunoașteți pe afișe, când mergeți

    în oraș, sau când vă uitați prin

    reviste, sau cărți. Cine este atent,

    va ști la sfârșitul orei să rezolve

    fișa cu exerciții! Să începem!

    Deschid caietul special și

    colorează cu galben cerculețul

    unde e numerotată pagina.

    Fac o trecere în revistă asupra

    exercițiilor.

    Frontal Observarea

    sistematică

    4.

    Transmiterea/

    însuşirea noilor

    cunoştinţe

    5 min.

    O5

    O1

    Se discută scrierea literei,

    asemănarea ei cu litera T, modul

    de scriere a semnului de sub literă.

    Elevii sunt cei care găsesc

    asemănarea cu literele T și Ș.

    Conturează titlul și colorează la

    alegere.

    Desenează litera în aer, pe

    maculator, apoi recunosc, prin

    încercuire, litera pe un text

    identic pentru toți elevii și

    numără câți de Ț au încercuit.

    Litere

    magnetice

    Planșa cu

    literele Ț, ț.

    Aprecieri

    verbale

    5.

    Fixarea şi

    consolidarea

    cunoştinţelor

    10 min.

    O1

    O2O1

    1. Recunoașterea literei Ț.

    2. Discutarea imaginilor din caiet.

    3. Scrieți 3 de Ț și vă opriți pentru

    verificare! Cei care au scris

    frumos și corect, pot scrie mai

    departe!

    Se apreciază caietele, sunt

    încurajați elevii.

    Elementul – surpriză: ,,Punguța

    cocoșului din poveste... Ce are

    oare înăuntru?” (literele; joc de

    recunoaștere prin pipăire)

    Moment recreativ: ,,Eu cunosc un

    orășel”

    Exerciții pentru mânuțe:

    Mâinile pe bancă să le aşezăm

    Şi privind în sus să le ridicăm.

    Batem toba: bum, bum, bum!

    Spatele e drept acum.

    Să ieşim din bancă,

    Făr‘ să facem poc.

    Şi la fel de iute

    Trecem iar la loc.”

    Elevii scriu în caiete.

    Recunosc literele prin pipăire.

    Intonează cântecul și execută

    mișcările sugerate de text.

    Exercițiul

    Conversația

    Joc didactic

    Jetoane cu

    țap, țânțar,

    țară, rață,

    problematiz

    area

    Punguța cu

    litere

    Frontal

    In perechi

    Observarea

    sistematică

    Evaluarea

    activității

    elevilor.

  • 6. Evaluare

    /Aprecieri –

    criterii

    15 min.

    O5 Fișa de lucru: muncă

    independentă.

    Cine termină, își alege fișa

    suplimentară.

    După strângerea fișelor, se

    analizează oral fișa de lucru.

    Elevii rezolvă exercițiile.

    - se raportează la aprecierile

    formulate .

    Munca

    indep.

    Fișele de

    muncă

    indep.

    individual Observarea

    sistematică

    7.

    Tema pentru

    acasă. Indicaţii

    pentru studiul

    individual

    2 min.

    Activităţi în

    completare

    6 min.

    O4

    O5

    Fac aprecieri generale şi

    individuale asupra participării

    elevilor la lecţie, precum şi asupra

    continuării recunoașterii literelor

    pe afișe, în cărți, ziare, reviste,

    numere de înmatriculare etc.

    Activități în completare:

    ,,Jocul diminutivelor”:

    ,,Alintăm cuvintele”: Țugulea

    spune masă. Țicu, fiind mai

    micuț, o alintă și îi spune măsuță.

    Să-l ajutăm pe Țicu să răspundă la

    toate provocările lui Țugulea!

    Modelare: Litera Ț.

    Copiii vor primi recompensă.

    La clasa pregătitoare nu se dau

    teme de scris acasă.

    - masă- măsuță

    -casă – căsuță

    - bancă – băncuță

    - bunică – bunicuță

    - rață – rățușcă

    -fată – fetiță; băiat – băiețel

    etc.

    Vor modela din sârmă plușată și

    din bețișoare/bețe de chibrit

    litera Ț.

    Joc didatic

    Marionetele

    Țicu și

    Țugulea

    Bețigașe,

    sârmă

    plușată

    Individual

    Observarea

    sistematică

    Aprecieri

    verbale

    8. Încheierea

    lecţiei

    2 min.

    O5 MM: Cântec și mișcare: „

    Păpădia” (Anexa 2)

    Elevii intonează cântecul,

    pe negativ, executând mișcările

    potrivite.

    Casetofon

    CD

    Apecieri

    finale

  • Păpădia

    Păpădie, păpădie,

    Vreau să-ți suflu-n pălărie!

    Pufișorii cu semințe

    Zboară, parcă-s umbreluțe!

    Puf, puf, puf,

    Glob de puf, te-ai dus!

    Puf, puf, puf,

    Zboară cât mai sus!

    Păpădie, păpădie,

    Azi, salată-n farfurie,

    Știi din tine ce-am să fac?

    Pentru iarnă ceai de leac.

    Puf, puf, puf,

    Glob de puf, te-ai dus!

    Puf, puf, puf,

    Zboară cât mai sus!

  • Imagini din activitate

  • Cântecul ,,Eu cunosc un orășel”

  • Aspecte din alte activități