Proiect de Activitate 20

7
1 Proiect de activitate Gradinita P.P. Nr. 9 Galați Data: 13.10.2015 Grupa: Mijlocie A Propunător: Claudia Dragan Educatoare: Veronica Ursu Profesor coordonator: Cristina Butnaru Profesor matodist:Dragostina Petrea Tema anuala de studiu: "Cand,cum si de ce se intampla?" Tema saptamanii: "Galbene si rosii frunze" Domeniul: Educatie fizica Subiect: Predarea mersului organizat intr-o directive data Mijloc de realizare: Joc didactic "Vino la ursulet!" Tipul activitatii: Invatare Durata: 25 minute OBIECTIV DE REFERINȚĂ Sa fie apt sa utilizeze deprinderile insusite in diferite contexte. Sa manifeste in timpul activitatii atitudini de cooperare,spirit de echipa,de competie, fair-play. OBIECTIVE OPERAȚIONALE a) Cognitiv O1: Sa mearga in coloana cate unu in directia indicata. O2:Sa execute miscari prin imitatie si numarare. O3:Sa urmareasca cu atentie indicatiile propunatoarei. b) Afectiv O4: Să manifeste interes față de activitatea desfășurată; O5: Sa respecte regulile de joc. c) Psihomotric O6: Sa aiba pe tot parcursul lectiei o tinuta corecta.

description

acest proiect este necesar persoaneleor cu interes in institutiile pedagogice.

Transcript of Proiect de Activitate 20

Page 1: Proiect de Activitate 20

1

Proiect de activitate

Gradinita P.P. Nr. 9 GalațiData: 13.10.2015Grupa: Mijlocie APropunător: Claudia DraganEducatoare: Veronica UrsuProfesor coordonator: Cristina ButnaruProfesor matodist:Dragostina PetreaTema anuala de studiu: "Cand,cum si de ce se intampla?"Tema saptamanii: "Galbene si rosii frunze"Domeniul: Educatie fizicaSubiect: Predarea mersului organizat intr-o directive dataMijloc de realizare: Joc didactic "Vino la ursulet!"Tipul activitatii: InvatareDurata: 25 minute

OBIECTIV DE REFERINȚĂ

Sa fie apt sa utilizeze deprinderile insusite in diferite contexte. Sa manifeste in timpul activitatii atitudini de cooperare,spirit de echipa,de competie, fair-

play.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

a) CognitivO1: Sa mearga in coloana cate unu in directia indicata.O2:Sa execute miscari prin imitatie si numarare.O3:Sa urmareasca cu atentie indicatiile propunatoarei.

b) AfectivO4: Să manifeste interes față de activitatea desfășurată;O5: Sa respecte regulile de joc.

c) PsihomotricO6: Sa aiba pe tot parcursul lectiei o tinuta corecta.O7: Sa execute rapid si corect miscarile comandate la semnale vizuale,auditive.

STRATEGIA DIDACTICĂ

a) Metode și procedee: jocul,conversatia,explicatia,observatia,instructajul verbal si aprecierea verbala

b) Materiale didactice: Ursulet de plus, cos cu frunze/legume si fructe de toamna c) Forme de organizare: frontal și individual

Page 2: Proiect de Activitate 20

2

Etapele activității DozareConținutul instructiv-educativ al activității Strategia didactică

Activitatea propunătoarei Activitatea copiilor Formatii de lucru

Indicatii metodice

1. Moment organizatoric

2 minPregatirea materialelor nesecsare .Alinierea-verificarea tinutei;Salutul.Anuntarea temei si a obiectivelor.

Copiii se aliniaza și așteaptă începerea activității.

In linie,pe un rand

In linie pe rand !Drepti !

Va aliniati !Buna ziua !

2. Captarea atenției

1 min O colega a propunatoarei intra in sala de sport si intreaba"Aici se afla grupa mijlocie A? Am adus cateva surprize pentru voi. O sa vi le las doar daca sunteti cuminti. "

Copiii vor asculta curiosi iar mai apoi vor dori inceperea jocului cat mai rapida. In linie,pe un

rand

3. Pregatirea organismului pentru

efort

2 min Variante de mers si alergare in coloana.

Copii executa exercitiile exemplificate de catre propunatoare. In cerc

Pozitia corpului dreapta, privirea

inainte.Respectarea indicatiilor

propunatoarei.

4. Influentarea selectiva

3 min

1.Privim cerul si apoi podeaua2.Taiem frunzele cu foarfeca3.Leganam papusa.4. Culegem merele,ne legam la sireturi.5.Adunam frunzele de pe jos6.Culegem strugurii.

Copii executa exercitiile exemplificate de catre propunatoare.

In cerc

Pozitia corpului dreapta, privirea

inainte.Respectarea indicatiilor

propunatoarei

Page 3: Proiect de Activitate 20

3

5. Anuntarea temei si a obiectivelor

1 minJocul se va numi: "Veniti dupa ursulet”La finalul activitatii veti sti: sa mergeti organizat intr-o anumita directie data, sa lucrati in echipa.

Copiii asculta cu atentie subiectul si obiectivele activitatii.Inceperea jocului si respectarea regulilor activitatii.

Pe doua echipe,impartite in mod

egal.

-conversatia

6.Desfasurarea activitatii.

12 min Explicarea si demonstrarea jocului. Executarea jocului drept exemplu cu 1-2 copii. Executarea jocului propriu-zis.

-La semnalul START spus de propunatoare,copiii vor porni spre ursuletul de plus/cosuletul de fructe,legume. -Fiecare copil va trebui sa duca in cosul echipei fructele sau legumele,pana cand se reajunge la lider si este desemnata echipa castigatoare.-Copiii vor trebui sa mearga (cu leguma/fructul echipei) la cosulet

Pe doua echipe,impartite in mod

egal.

-conversatia

Page 4: Proiect de Activitate 20

4

in modul indicat de propunatoare. Copiii sunt impartiti in doua echipe. Cate un membru din fiecare echipa va trebui sa mearga in functie de indicatiile propunatoarei cu o leguma/un fruct in directia ursuletului/cosului pana ce se reajunge la liderii grupei si este desemnata echipa castigatoare.

7. Revenirea organismului dupa efort

3 min Joc linistitor,static:" Daca vreau sa cresc voinic,Fac gimnastica de mic.Merg in pas alergator,Sar apoi intr-un picior,Ma opresc,respir usor,Intind bratele sa zbor.Toata lumea e a meaCand m-asez jos la podea.Asta-i doar un inceputIa priviti cat am crescut !

Exercitii de respiratie.

Copiii executa exercitiile de revenire a organismului dupa efort conform indicatiilor propunatoarei.

Umflam balonul/ Mirosim floarea!

In cerc

8. Analiza activitatii 1 min. Se fac aprecieri asupra modului de comportare al copiilor pe parcursul activitatii: -‘’Ce am invatat noi astazi?’’Salutul.

Copiii raspund intrebarilor adresate de propunatoare si la salutul acesteia.

In linie