Proiect dc2

8
PROIECT DIDACTIC Propunător: stud. Ioan Hodean Data: 02.12.2014 Unitatea de învăţământ: Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad Clasa: a X-a Disciplina: Religie ortodoxă Subiectul lecţiei: Fericirile – partea a doua Tipul lecţiei: comunicare/însuşire de noi cunoştințe Scopul lecţiei: formarea conduitei religios-morale conforme cu învățăturile date de Mântuitorul în Predica de pe munte Obiective operaţionale: La sfârşitul lecției, toți elevii vor fi capabili: 01 -să explice legătura între Decalog şi Fericiri. 02 - să descrie ce înseamnă fericirea în accepțiunea creştină. 03 - să redea cele nouă Fericiri; 04 - să precizeze care este răsplata pentru dobândirea virtuților; 05 - să identifice relația între virtuți şi starea de fericire; 06 - să recunoască printre virtuțile menționate în Fericiri pe cele care sunt deja prezente în viața lor. Strategia didactică 1. Metode şi procedee: execițiul, expunerea, conversația, explicația, meditația religioasă, conversația euristică. 2. Mijloace de învățământ: Icoana – Hristos pe Muntele Fericirilor. 3. Forme de organizare a activității elevilor: activitate frontală, activitate individuală. Resurse bibliografice: 1.*** Biblia sau Sfânta Scriptură, Ediție jubiliară, Bartolomeu Anania, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2002. 2 Stăniloae, Dumitru Teologie Dogmatică Ortodoxă, vol. 1, Ed. IBMBOR, Bucureşti, 2012. 3. Ioan Scărarul, Scara, în Filocalia vol. 9, Ed. Humanitas, Bucureşti, 2009. 1

description

vcvsdfa

Transcript of Proiect dc2

PROIECT DIDACTICPropuntor: stud. Ioan HodeanData: 02.12.2014Unitatea de nvmnt: Colegiul Naional Moise Nicoar AradClasa: a X-aDisciplina: Religie ortodoxSubiectul leciei: Fericirile partea a douaTipul leciei: comunicare/nsuire de noi cunotine

Scopul leciei: formarea conduitei religios-morale conforme cu nvturile date de Mntuitorul n Predica de pe munteObiective operaionale:La sfritul leciei, toi elevii vor fi capabili:

01 -s explice legtura ntre Decalog i Fericiri.02 - s descrie ce nseamn fericirea n accepiunea cretin.03 - s redea cele nou Fericiri;04 - s precizeze care este rsplata pentru dobndirea virtuilor;

05 - s identifice relaia ntre virtui i starea de fericire;

06 - s recunoasc printre virtuile menionate n Fericiri pe cele care sunt deja prezente n viaa lor.

Strategia didactic1. Metode i procedee: execiiul, expunerea, conversaia, explicaia, meditaia religioas, conversaia euristic.

2. Mijloace de nvmnt: Icoana Hristos pe Muntele Fericirilor.3. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal, activitate individual.

Resurse bibliografice: 1.*** Biblia sau Sfnta Scriptur, Ediie jubiliar, Bartolomeu Anania, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 2002.

2 Stniloae, Dumitru Teologie Dogmatic Ortodox, vol. 1, Ed. IBMBOR, Bucureti, 2012.3. Ioan Scrarul, Scara, n Filocalia vol. 9, Ed. Humanitas, Bucureti, 2009. 5. ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian; Opri, Dorin; Opri, Monica, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea", Alba lulia, 2000.

6. Cuco, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare i grade didactice, lai, 1998.

DEMERSUL DIDACTIC

Nr. crt.Etapele LecieiOb. op.Timp Activitatea profesorului/ Activitatea elevuluiMetodei procedeeMijloacede nv-mntForme de organi-zareEvaluare

123456789

1.Momentul organizatoric

2'- salut elevii cnd intru n sala de clas i rostesc mpreun cu ei rugciunea- elevii rspund la salut, spun rugciunea i se pregtesc pentru nceperea activitii didactice;

exerciiulActivitate frontal

2.Pregtirea elevilor pentrureceptarea noilor cunotine

10'Legarea de materia predat:

Decalogul ca lege a Vechiului Testament.Fericirile legea Noului Testament.

Legtura ntre Decalog i Fericiri.

Fericirea n accepiunea cretin.

Prima Fericire: ce este smerenia? Care este rsplata smereniei?

A doua Fericire: ce este pocina? Care este rsplata pocinei?

AnamnezaConversa-

ia

Activitate frontal

Aprecieri verbale

3.Anunarea titlului lecieii aobiectivelorleciei

1'Voi anuna i voi scrie pe tabl data i titlul leciei: Fericirile". Astzi vom continua s vorbim despre Fericiri i nsemntatea lor pentru noi. - Elevii scriu data i titlul leciei n caiete i ascult explicaiile date. explicaiaActivitate frontal

4.Comunicarea/ nsuirea noilor cunotine

25'Prezentarea icoanei cu Hristos pe Muntele Fericirilor.

Lecturarea textului Fericirilor din Sf. Scriptur: Mt 5, 1-12.

1. Fericii cei blnzi, c aceia vor moteni pmntul.

Elevii scriu a treia fericire n caiet.Legarea blndeii de primele dou fericiri.Exemple de binefacerile blndeii.

Blndeea ca asemnare cu Dumnezeu.

ndemn vizitarea unui printe mbuntit i blnd.

Citat Sartre: nimic nu e mai greu dect s supori pe cel de lng tine. Cteva opinii ale elevilor.Rsplata blndeii: motenirea pmntului aici i n venicie.2. Fericii cei ce flmnzesc i nsetoeaz de dreptate, c aceia se vor stura.

Elevii scriu a patra fericire n caiet.Ce este dreptatea? (Exist dreptate n afara iubirii? Dreptatea este o regul seac, sau un minimum de iubire?) Rspund elevii opiniile lor.Explicarea folosirii verbelor a flmnzi i a nseta n acest context ca nevoie fundamental pentru a ndrepta problemele cu care se confrunt lumea (srcie, nedreptate, hoie, etc.). Nu rmn nemplinite, ci prin Hristos primim puterea care chiar schimb lumea.

Rsplata acestei fericiri: mplinirea problemelor cu care se confrunt lumea i linitirea sufletului.

3. Fericii cei milostivi, c aceia se vor milui.

Elevii scriu a cincea fericire n caiet.

Ce este milostenia? Rspund elevii.A renuna la tine pentru cellalt. Rsplata acestei renunri este chiar miluirea, adic primirea ajutorului lui Dumnezeu i mai ales a Raiului.

Citat Sf. Ioan Gur de Aur: cu banii pmnteti cumperi cerul.A fi milostiv este a fi dup chipul lui Dumnezeu, cel ce este Milostiv prin excelen.

Egoismul blocheaz milostivirea.

Rsplata milostivirii este primirea milei lui Dumnezeu.

4. Fericii cei curai cu inima, c aceia vor vedea pe Dumnezeu.Elevii scriu a asea fericire n caiet.nelegerea curiei inimii ca urmare a milostivirii prin iubire, ne debarasm de ceea ce este ru n noi i ne pregtim pentru vederea lui Dumnezeu.

De ce am vrea s-l vedem pe Dumnezeu? Preri ale elevilor.

Citire a unor versuri din un cntec contemporan: Ce-ar fi dac Dumnezeu ar fi ca unul dintre noi? ( de ajuns la ideea bucuriei vederii lui Dumnezeu, la necesitatea acestui lucru).Vederea lui Dumnezeu este mplinirea plnsului existenial regsit n Fericirea a doua.

Rsplata pentru curia inimii este vederea lui Dumnezeu.5. Fericii fctorii de pace, c aceea fii lui Dumnezeu se vor chema.

Opinii ale elevilor legate de facerea de pace.

Fctor de pace este omul care a trecut prin strile amintite mai sus i devine pentru cei din jur izvor de lumin i pace, ducndu-i la Dumnezeu.

Cazul Sf. Serafim de Sarov dobndete pacea i mii se vor mntui n jurul tu.Fii ai lui Dumnezeu ne asemnm lui Hristos, cel ce a adus mntuirea n lume, iar noi devenim intermediari pentru cei din jurul nostru.

Rsplata pentru a fi fctor (dttor) de pace este a fi numit fiu al lui Dumnezeu.

6. Fericii cei prigonii pentru dreptate, c acelora este mpria Cerurilor. Fericii vei fi, cnd v vor ocr i v vor prigoni i vor zice tot cuvntul ru mpotriva voastr minind din pricina Mea. Bucurai-v i v veselii c plata voastr mult este n ceruri.Elevii scriu Fericirea a opta i a noua n caiet.

Existena mucenicilor. Pentru noi, nedezicerea de Dumnezeu. Exemple de astfel de cazuri.

Rsplata acestei i a tututor Fericirilor: plata mult n ceruri.

Lectura

Explicaia

ConversaiaExpunereaConversaie

ConversaieExpunere

Conversaie

ExpunereaConversaie euristicExpunerea

Conversai

Expunerea

IcoanaText biblicText patristicActivitate frontal

Activitate individualActivitate frontal

Activitate individualActivitate frontal

Activitate individualActivitate frontal

Activitate individual.

Activitate frontal

Activitate individual

Activitate frontal

Activitate individual

Capacitatea de a identifica

virtutea i rsplataCapacitatea de a identifica

virtutea i rsplataCapacitatea de a identifica

virtutea i rsplataCapacitatea de a identifica

virtutea i rsplataCapacitatea de a identifica

virtutea i rsplataCapacitatea de a identifica

virtutea i rsplata

5.Fixarea i sistematizarea cunotinelor

O3O1O2

O5

O4O6

7' Timp de ntrebri:Care sunt cele fericirile?

Care este legtura ntre Decalog i Fericiri?La ce se refer prima fericire?ce nseamn fericirea n accepiunea cretin?La ce se refer a doua fericire?Ce reprezint blndeea?

Care este nelesul verbelor a flmnzi i a nseta?

Cum ne asemnm noi lui Dumnezeu prin milostenie?

De ce am vrea s-L vedem pe Dumnezeu?

Cum arat un om fctor de pace?

Ce sunt mucenicii?

Cum mrturisim noi credina?

Care este nelesul general al Fericirilor?

Care este rsplata pentru mplinirea acestor virtui?

Care Fericiri le regsii n viaa voastr?

Meditaie:

Tendina lumii de a avea. Hristos ne cheam la a fi. Noul mod de existen cretin. Ce vreau s fiu?Conversaie

ProblematizareActivitate frontal

Activitate frontal Activitate frontal

Activitate frontal

Capacitatea de a reda reguli de conduit din Decalog i din FericiriCapacita- tea de a

defini FericirileCapacita tea de a sublinia rsplata pentru dobndirea Fericirilor

6.Apreciereaactivitiielevilor

2'Voi face aprecieri generale i individuale, privind implicarea elevilor n predarea noilor cunotine.

Notez elevii care au participat la lecie.- Elevii ascult cu atenie.

expunereaActivitate frontal

Aprecieri verbale

7.Precizarea iexplicareatemei pentruacas

2'Voi anuna i explica tema pentru acas .

a) Memorai Fericirile i explicai semnificaia lor.

b) Ce schimbri ale stilului tu de via te-ar putea ajuta s te conformezi mai mult cu modul de via precizat de Hristos n Fericiri?explicaiaActivitate frontal

8.ncheierea activitii

1'Rostesc rugciunea mpreun cu elevii, salut;

- elevii rostesc rugciunea i rspund la salut i ies din sal;

exerciiulActivitate frontal

PAGE 4