Proiect activitate integrata

7
Proiect de activitate Propunator: Diana Robu Data: 24.10.2013 Şcoala: G.P.P. Nr. 28, Bacau Grupa: Nivelul II (mare) Domeniul: Domeniul estetic si creativ- Ed. plastica Tema anuală: Cand, cum si de ce se intampla? Tema activităţii: Fructe de toamna -pictura Scopul activităţii: Dezvoltarea imaginaţiei creatoare , a sensibilităţii, a gustului estetic si formarea deprinderii de a folosi elemente de limbaj plastic, acuarele ; Obiective operaţionale: Cognitive: OC1: să identifice in mediul natural culori specifice anotimpului de toamna; OC2: să denumească materialele şi instrumentele de lucru utilizate; OC3:să aplice în situaţii noi tehnicile de lucru învăţate pentru realizarea unor compoziţii plastice originale; OC4: să descrie planşa prezentată drept model; OC5: să compuna in mod personal spatiul plastic obtinand efecte plastice, forme spontane si elaborate. Afective: OA1: să participe cu plăcere la activitate; OA2: să descrie lucrările colegilor, ţinând cont de aspectul lor şi de sentimentele pe care acestea le trezesc în sufletul copiilor. Psihomotrice: OPM1: sa adopte o pozitie corecta a corpului fata de suportul de lucru ; OPM2: sa manuiasca materialele folosite la activitate, respectand cerintele impuse de tema ; OPM3: sa coordoneze activitatea ochiului cu activitatea mainii pentru realizarea picturii; Strategia didactică: Metode şi procedee: explicaţia; demonstraţia; conversaţia; exerciţiul; pictura cu pensula; problematizarea; „Turul Galeriei”;

Transcript of Proiect activitate integrata

Page 1: Proiect activitate integrata

Proiect de activitate

Propunator: Diana RobuData: 24.10.2013Şcoala: G.P.P. Nr. 28, BacauGrupa: Nivelul II (mare)Domeniul: Domeniul estetic si creativ- Ed. plasticaTema anuală: Cand, cum si de ce se intampla?Tema activităţii: Fructe de toamna -picturaScopul activităţii: Dezvoltarea imaginaţiei creatoare , a sensibilităţii, a gustului estetic  si formarea deprinderii de a folosi elemente de limbaj plastic, acuarele ;

Obiective operaţionale:♦Cognitive:OC1: să identifice in mediul natural culori specifice anotimpului de toamna;OC2: să denumească materialele şi instrumentele de lucru utilizate;OC3:să aplice în situaţii noi tehnicile de lucru învăţate pentru realizarea unor compoziţii plastice originale;OC4: să descrie planşa prezentată drept model;OC5: să compuna in mod personal spatiul plastic obtinand efecte plastice, forme spontane si elaborate.

♦Afective:OA1: să participe cu plăcere la activitate;OA2: să descrie lucrările colegilor, ţinând cont de aspectul lor şi de sentimentele pe care acestea le trezesc în sufletul copiilor.

♦Psihomotrice:OPM1: sa adopte o pozitie corecta a corpului fata de suportul de lucru ;OPM2: sa manuiasca materialele folosite la activitate, respectand cerintele impuse de tema ;OPM3: sa coordoneze activitatea ochiului cu activitatea mainii pentru realizarea picturii;

Strategia didactică:Metode şi procedee: explicaţia; demonstraţia; conversaţia; exerciţiul; pictura cu pensula; problematizarea; „Turul Galeriei”;

Mijloace de învăţământ: Zâna Toamna, coşuleţ cu fructe de toamnă, planşă model, acuarele, pahare cu apă, şerveţele, foi de desen, panou de expunere a lucrărilor;

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupuri.

Tipul activităţii: formare de priceperi şi deprinderi; consolidarea deprinderilor si abilitatilor plastice.

Bibliografie:1. Viorica Preda, Mioara Pletea, Marcela Călin, Aureliana Cocoş, Daniel Oprea, Filofteia Grama, „Ghidpentru proiecte tematice. Abordare în manieră integrată a activităţilor din grădiniţă”, Ed. HumanitasEducaţional, Bucureşti, 20052. Silvia Borţeanu, Rodica Brănişteanu, Silvia Breben, Mihaela Fulga, Filofteia Grama, RoxanaHaiden, Eugenia Ignat, Liana Mânzu, Gabriela Necula, Irinela Nicolae, Carmela Popescu, DanielaRăileanu „Curriculum pentru învăţământul preşcolar. Prezentare şi explicitări”, Ed. DPH, Bucureşti, 2009

Page 2: Proiect activitate integrata

Scenariul didactic

Etapele activităţii Obiective operaţionale

ConţinuturiStrategia didactică

EvaluareMetode Mijloace Forme de organizare

1. Captarea atenţiei Va sosi în grupă elementul surpriză al activităţii –O mascota din hartie sub forma de Zana Toamnei– care aduce copiilor o imagine în care sunt ilustrate aspecte de toamna;„Cu papucii ei de frunze, toamna a venit in zbor Si-auzim pe orice buzeUite, mai pleaca un cocor...Asta nu mai e minciunaMandra vara a plecat!Toamna ca o zana buna se apuca de pictatFrunze moarte, vestejite...”

Cine a venit la noi? (Zana toamnei)

Surpriza

Explicaţia

Zâna Toamna

Frontal

Probă orală:Denumirea unor aspecte caracteristice anotimpului toamna.

2. Reactualizarea cunoştinţelor

Se va realiza printr-o serie de întrebări despre toamna:

Ce ştiţi voi despre anotimpul toamna?

( păsările călătoare pleaca in stoluri in tarile calde, iarba se vestejeste, este frig si ploua, cad frunzele din copaci, se culeg fructele si legumele, ne imbracam mai gros, ne jucam mai putin timp afara etc.) Cum se numesc păsările

care pleaca in ţările calde? (berzele, rândunelele, cocorii, , ratele salbatice, etc)

Cum este vremea in acest anotimp? Cum este noaptea fata de zi?

(se raceste, semicsoreaza ziua si noaptea se mareste-se insereaza devreme )

Braistorming-ul

Conversaţia

Zâna Toamna

Frontal

Probă orală:Enumerarea unor aspecte caracteristice anotimpului toamna.

Page 3: Proiect activitate integrata

Ce fenomene ale naturii sunt specifice numai anotimpului toamna? ( ploaia mocaneasca, bruma, ceata, vant rece, ingalbenirea frunzelor, soarele nu mai este atat de puternic, insectele, animalele se pregatesc pentru iernat, etc)

Care este activitatea oamenilor prin grădini/ parcuri?

( pregatesc conserve, culeg recolte, curăţă crengile uscate ale pomilor si frunzele uscate, ,etc.) Ce sarbatori sunt specifice

acestui anotimp?

Braistorming-ul

Conversaţia

3. Enunţarea scopului şi a obiectivelor activităţii

Astăzi, vom vorbi despre aspecte specifice anotimpului toamna.Tema activităţii este „Fructe de toamna” iar voi veţi picta fructe de toamna, folosind culorile caracteristice.

Explicaţia

Conversaţia

planşă model

Frontal

4. Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării

Cu materialul pus la dispoziţie, copiii vor realiza tema propusă.De asemenea, se vor face exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinii, după care se va trece la activitate propriu-zisă.Educatoarea va observa modul de lucru, cooperarea, va încuraja şi stimula copiii.Vor fi ajutaţi copiii care solicită acest lucru.

Explicaţia

Demonstraţia

coşuleţ cu fructe de toamnă

acuarele, pahare cu

apă, foi de desen

Frontal

Individual

Probă orală:Descrierea materialului pregătit şi a sarcinilor de lucru

5. Obţinerea performanţei Educatoarea urmăreşte şi îndrumă activitatea copiilor; intervine cu noi explicaţii dacă e cazul.Dupa ce totii copiii au realizat lucrarile, scot cateva lucrari in fata pe care le evaluam impreuna in functie de criterii enuntate. Un prescolar alege o lucrare preferata si precizeaza de ce ii place acea

- „Turul Galeriei”, problematizarea, conversaţia

acuarele, pahare cu

apă, şerveţele,

foi de desen

Frontal

Pe grupuri

Page 4: Proiect activitate integrata

lucrare in mod deosebit.Cativa copii isi autoevalueaza lucrarea.

6. Feedbackul Se fac aprecieri referitoare la participarea

copiilor la activitate, originalitatea interpretării lucrării şi obiectivitatea aprecierii celorlalte lucrări.

Individual

7. Evaluarea performanţeiEducatoarea face aprecieri asupra comportamentului copiilor pe durata activităţii şi o invită pe Zâna Toamnă să facă aprecierile necesare. Copiii primesc recompense de la Zana Toamna.Se va face o expozitie cu lucrarile copiilor.

Zâna Toamna

panou de expunere a lucrărilor

frontal orală- frontală- pe grupuri- individual

8. Transferul si Fixarea cunoştinţelor

Rezultatele activitatii, materializate in picturile copiilor, vor fi analizate. Copii vor recita poezii de toamna si vor asculta cantecele de toamna.Picturile rezultate vor fi afişate pe mese, panouri.Educatoarea va prezenta rezultatele cerându-le copiilor să stabilească care sunt colegii care i-au demonstrat Toamnei că sunt pictori priceputi..

Voi numi un copil să aleagă trei planşe realizate estetic, pe care le vor analiza copii, apoi voi realiza o mică expoziţie cu restul planşelor.

Conversaţia

„Turul Galeriei”

panou de expunere a lucrărilor

In grup

In grup