Proiect

34
Crearea formularelor în regimul Form Wizard

Transcript of Proiect

Page 1: Proiect

Crearea formularelor în regimul Form

Wizard

Page 2: Proiect

Aprob AprobȘef catedră ”Matematică și știință” Director adjunct i/p a Şcolii Profesionale Floreşti______________ L. Novac ____________ V.Crețu.

PROIECT DIDACTIC

La instruirea practică

Tema:Crearea formularelor în regimul Form Wiward.

Maistru:Patrașco Ecaterina

Page 3: Proiect

Proiect didactic

Disciplina:Instruirea practică

Grupa: 26 (operatori la calculatoare)

Data: 23.01.2013

Maistru: Patraşco Ecaterina

Unitatea de învăţare: Sistemul de gestiune a bazelor de date relaţionale -Access

Tema lecţiei: Crearea formularelor în regimul Form Wizard

Tipul lecţiei: lecţie de formare de priceperi şi deprinderi

Durata: 270min

Locul de desfăşurare: laboratorul de informatică

Nivelul iniţial al clasei:

- elevii au însuşit noţiunile teoretice referitoare la proiectarea unei baze de date.

- elevii şi-au format/dezvoltat deprinderile de creare a tabelelor, interogărilor Access.

Scopul lecţiei:

Formarea abilităţilor de creare a formularelor Access; Crearea şi utilizarea formularelor în regimul Form Wizard

Competențe generale:

- Utilizarea aplicaţiilor software specializate pentru baze de date – Access

Obiective operaţionale:

- să lanseze în execuţie aplicaţia Microsoft Access;

- să creeze un formular utilizând Form Wizard.

- să introducă corect date în baza de date folosind formulare simple;

- să aplice o anumită formatare textului;

- să realizeze schimbarea culorii fondului într-un formular;

- să realizeze importul unei imagini sau fişier text într-un formular;

Page 4: Proiect

- să modifice modul de aranjare a obiectelor în formular

- să argumenteze avantajele utilizării formularelor Access;

- să se implice cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei.

Strategii didactice:

-Metode şi procedee:

Expunere, conversaţie euristică, problematizare; povestirea, exerciţiul, învățare prin descoperire, jocul didactic, observarea,

algoritmizarea, studiul de caz.

-Forme de organizare:

- Frontală, pe grupe, individual

-Resurse materiale:

- fişe de lucru, calculator, proiector multimedia, pinboard,

- material bibliografic:

- Inga Camerzan, Teodora Vascan. Editura Chișinău 2010. „Didactica Informaticii”

- Anca Gheorghiu. Editura Victor București 2004 ”Baze de date”

- Sergiu Crețu. Editura Chișinău 2009 ”Proiectarea bazelor de date în mediu Acces”

- Ion Bolun, Ion Covalenco, Editura ASEM,1999, 2004 ” Bazele informaticii aplicate” ediția 3.

- http://office.microsoft.com , http://windowsgeek.info.

Page 5: Proiect

Desfăşurarea activităţii

Etapele lecţiei(dozarea)

Activitate desfăşurată de Strategii didactice

ObservațiiProfesor Elev

Evocare(15 min)

pregătirea elevilor pentru o mai bună desfăşurare a orelor.

verificarea frecvenţei elevilor; verificarea stării reţelei de calculatoare

raportează absenţii şi motivele absentării

raportează eventualele defecţiuni tehnic

Conversaţia

Captarea atenţiei elevilorÎmpart elevii în 3 echipe I echipă: TabeleII echipă: Interogări III echipă:FormularePropun elevilor jocul „Domino” rezolvînd acest joc elevii vor descoperi tema lecţie. și denumirea echipei III

anunţarea şi acroşare la pinboard a subiectului

Elevii rezolvă jocul „Domino”, care le ajută să-şi amintească termenii legaţi de subiectul lecţiei.Va apărea cuvîntul „Formulare”.

elevii ascultă profesorul

Jocul didactic.

Conversaţia

Definiţie Denumire 4.SGBD realizat de firma Microsoft.

Relationship

6.Structura de date –o—o—o—

MS Access

1. Definirea caracteristicilor de prezentare a informațiilor în cadrul documentului.

Liniară

2. Buton de deschidere a unui tabel

Open

3. Opţiune de stabilire a relaţiilor într-un tabel

Update Query

7.Coloană Entitate8.Unu la unu, mulţi la mulţi, unu la mulţi.

Atribut

9.Tabel Relaţie

5.Interogare de modificare. Formatare

Formulare

Page 6: Proiect

Etapele lecţiei(dozarea)

Activitate desfăşurată de Strategii didactice

ObservațiiProfesor Elev

anunţarea obiectivelor orei.

Realizarea sensului.(30 min)

Profesorul realizează reactualizarea cunoştinţelor printr-un set de întrebări :Propun elevilor să adreseze cîte 3 întrebări celeilalte echipe.Întrebările să fie formulate în dependență de denumirea echipei. (De exemplu echipa tabele adresează întrebări din tema Crearea tabelelor etc.)

Întrebări de rezervă Ce reprezintă un formular?

Care sunt elementele unui formular?

Ce operaţii pot fi realizate cu un formular?

Cum putem crea un formular?

Explicaţi procedura de creare a unui formular în regimul Form Wizard.

Elevii acordă întrebări.

Elevii raspund la întrebări:

- formularul reprezintă un obiect Acces prin intermediul cărora se pot introduce, vizualiza şi actualiza o bază de date.- un formular conţine un antet de pagină, un antet de formular, sectiunea de detalii, un subsol de formular şi un subsol de pagină.- operatiile ce pot fi aplicate cu formularele într-o bază de date sunt: inserarea de noi înregistrari în tabele, vizualizarea inregistrarilor din tabele şi interogări, reactualizarea tabelelor, sortări şi filtrari de date în tabele şi interogări.- există două modalităţi de realizare a formularelor prin utilizarea: Wizard şi a Design view.

Conversaţiaeuristică

Ghidul de performanţă

Page 7: Proiect

Etapele lecţiei(dozarea)

Activitate desfăşurată de Strategii didactice

ObservațiiProfesor Elev

Propun elevilor GPCreeză un Formular în baza unei interogări.

1) Lansați în execuției aplicația Ms Acces.2) Deschideți Baza de date în care doriți

să creați formularul.3) Selectați fila Create.4) Din grupul Forms alegeți opțiunea

More Forms5) Selectați opțiunea Form Wizard pentru

crearea unui formular.6) Selectaţi tabelul/ interogarea în baza

căruia va fi creat formularul, în câmpul Tables/Queries.

7) Selectaţi câmpurile care vor fi incluse în formular cu ajutorul utoanelor ,

8) Apăsaţi butonul Next.9) Alegeți modul de afișare a foii

Tabular/Datasheet,10) Apăsaţi butonul Next.11) Alegeți un stil de formatare pe care

doriți să-l conțină formularul.12) Apăsaţi butonul Next.13) Completăm numele pentru formular.14) Apasăm  butonul Finish.

În cele ce urmează vom trece la calculatoare şi veţi primi fişele de lucru. dar nu înainte de a ne aminti:-Care sunt factorii de risc ai lucrului la calculator?

Citeşte fiecare pas din GP.

Urmăresc cu atenție fiecare pas din ghidul de performanță

-riscuri de electrocutare-poziţia

Expunerea

Observaţia

Practica ghidată.

Page 8: Proiect

Etapele lecţiei(dozarea)

Activitate desfăşurată de Strategii didactice

ObservațiiProfesor Elev

-Care sunt riscurile de electroctare?

-Ce trebuie să facem ca să prevenim electrocutarea?

-Ce se are în vedere prin poziţie?

-Care sunt riscurile de îmbolnăvire profesionale şi cum să le prevenim.?

-riscuri de îmbolnăvire profesională.

-cabluri electrice sub tensiune

-să anunţăm profesorul în caz de fire dezgolite.să nu încercăm să reparăm de sine stătător.-interfaţa utilizator calculator.

-trebuie să ne recreem.

Reflecţie.(180 min)

Profesorul propune elevilor fişa de exerciţii destinata în scopul formării abilităţii de creare a formularelor. Profesorul solicită elevilor să urmarească GP şi să efectueze simultan paşii parcurşi de acesta în rezolvarea sarcinilor propuse.

Elevii sunt rugaţi de profesor: - sa rezolve sarcinile propuse - sa analizeze modalitatea de rezolvare a

acestora şi să coreleze cu noţiunile predate la orele de tehnologii informaţionale.

Profesorul coordonează şi urmăreşte desfăşurarea orei.

- urmăreşte capacitatea elevilor de a realiza sarcinile propuse şi ajută acolo unde este cazul;

Elevii salveaza lucarile pe dischete (care vor fi adaugate la portofoliul personal), inchid programul,

Elevii studiază fişele propuse şi propun modalităţile de rezolvarea acestora.

- se utilizează modul Design view pentru crearea formularelor şi modul Datesheet view pentru introducerea datelor în formulare.- se foloseşte Wizard-ului pentru crearea formularelor pentru tabelele bazei de date şi pentru interogare.- să identifice modul de introducere a datelor propuse în tabelul corespunzător şi să le vizualizeze.- se formateze datele din formulare.

Conversaţia

Expunerea

Problematizarea

Exerciţiul practic

Page 9: Proiect

Etapele lecţiei(dozarea)

Activitate desfăşurată de Strategii didactice

ObservațiiProfesor Elev

Debrifarea(5min)

Propun elevilor să facă o totalizare a rezultatelor lecţiei.Am aflat…Mi-a plăcut..Nu mi-a plăcut…Aş dori să aflu…

Elevii menţionează ca s-a realizat şi ce nu s-a realizat din obiectivele propuse, ce le-a plăcut, nu le-a plăcut, ce ar dori să înveţe.

Evaluarea finală,

autoevaluarea, notarea.(35min)

Se va face autoevaluarea. Notarea lucrărilor practice conform criteriilor de evaluare.Evaluarea cu ajutorul unui elev(profesor şi elev).Notarea și argumentarea notelor.

Elevii se autoevaluează conform criteriilor de evaluare. Conversaţia

6.Tema pentru acasă

(5 min)

Propun elevilor teme pentru proiectele la compartimentele BD, şi anume la crearea formularelor, şi criteriile de apreciere a lor.

elevii primesc fişa cu temaConversaţia

Page 10: Proiect

Anexa 1

Definiţie Denumire

4.SGBD realizat de firma Microsoft. Relationship6.Structura de date –o—o—o— MS Access1. Definirea caracteristicilor de prezentare a informațiilor în cadrul documentului.

Liniară

2. Buton de deschidere a unui tabel Open3. Opţiune de stabilire a relaţiilor într-un tabel

Update Query

7.Coloană Entitate8.Unu la unu, mulţi la mulţi, unu la mulţi. Atribut9.Tabel Relaţie

5.Interogare de modificare. Formatare

Page 11: Proiect

Definiţie Denumire

1. Definirea caracteristicilor de prezentare a informațiilor în cadrul documentului.

Formatare

2. Buton de deschidere a unui tabel Open3. Opţiune de stabilire a relaţiilor într-un tabel

Relationship

4.SGBD realizat de firma Microsoft. MS Access5.Interogare de modificare.(engleză) Update Query6.Structura de date –o—o—o— Liniară7. Coloană Atribut8.Unu la unu, mulţi la mulţi, unu la mulţi.

Relaţie

9.Tabel Entitate

Anexa 2

Page 12: Proiect

Tema: Crearea formularelor în regimul Form Wizard.

Ghid de performanţă

Abilitatea: Crearea formularelor în regimul Form Wizard.Condiţii: Calculator în funcţiune. MS Office. (Ms Acces)

Nr. Paşii Da Nu1. Lansați în execuției aplicația Ms Acces.2. Deschideți Baza de date în care doriți să creați

formularul.3. Selectați fila Create.4. Din grupul Forms alegeți opțiunea More Forms5. Selectați opțiunea Form Wizard pentru crearea unui

formular.6. Selectaţi tabelul/ interogarea în baza căruia va fi creat

formularul, în câmpul Tables/Queries.7. Selectaţi câmpurile care vor fi incluse

în formular cu ajutorul utoanelor ,

8. Apăsaţi butonul Next.9. Alegeți modul de afișare a foii Tabular/Datasheet,10. Apăsaţi butonul Next.11. Alegeți un stil de formatare pe care doriți să-l conțină

formularul.12. Apăsaţi butonul Next.13. Completăm numele pentru formular.14. Apasăm  butonul Finish.15.16. Timpul nu depăşeşte 10 min.

Anexa 3 Tabele

Page 13: Proiect

Interogări

Page 14: Proiect

Formulare

Page 15: Proiect

Anexa 4Fişă de lucru

Tema: Crearea formularelor în regimul Form Wizard

Durata:180 min

1. Creaţi un formular pentru afişarea datelor despre autor şi cărţile lor de care dispune fondul bibliotecii.

2. Creaţi un formular pentru afişarea datelor despre cărţile fondului şi tematicile lor.

3. Creaţi un formular pentru afişarea datelor despre autor .

4. Formularul va fi pe fundal albastru, etichetele cîmpurilor vor fi pe fond alb , textul =roşu, aldin

dimensiune 14 ; datele vor fi pe fond galben, textul =roşu, aldin, dimensiune 14.

5. Să se adauge în antetul formularului o imagine din Internet a autorului.

6. Creaţi un formular pentru afişarea datelor despre comenzile cititorilor.

7. Să se creeze un formular care ar afişa preţul maximal al cărţilor din Moldova.

8. Creaţi în baza de date Biblioteca utilizând opţiunea Form Wizard un formular pentru tabelul Cititori.

Formularul trebuie să aibă un layout într-o singură coloană şi un format standard. Daţi formularului numele Citirori form.

9. Deschideţi formularul în modul Design View.

10. Marcaţi toate câmpurile de tip Text şi cele de denumiri şi setaţi-le tipul de caractere Times New Roman.

11. Caracterele din câmpul de text trebuie să fie de culoare verde închis.

12. Formataţi caracterele tuturor câmpurilor de denumiri aldin (bold) verde deschis.

13. Marcaţi toate câmpurile cu denumiri şi coloraţi fundalul câmpurilor în acelaşi gri închis ca şi al

caracterelor câmpurilor cu text.

14. Salvaţi rezultatul

15. Măriţi lăţimea formularului {Detail) cu 10 cm.

16. Măriţi înălţimea fundalului cu 7 cm.

17.Mutaţi câmpul denumirii (titlu) în colţul din dreapta jos.

Page 16: Proiect

18. Marcaţi toate câmpurile şi plasaţi întreaga grupă în mijlocul formularului.

19.Adăugaţi o imagine de fundal.

20. Măriţi scrisul din câmpurile de tip text la 14.

21. Adăugaţi, o imagine fiecărui cititor din baza voastră de date.

22. Micşoraţi obiectul grafic şi plasaţi-l în colţul din dreapta jos al formularului.

23. Completaţi formularul cu 10 înregistrări:

Page 17: Proiect

Anexa 5Lista temelor propuse pentru proiecte individuale

Subiectul:”Baze de date relaţionale”Nr. Subiectul Tabele1 Publicaţii (vînzarea publicaţiilor în baza abonamentelor ) Edituri, Reviste, Clenţi, ş.a.

2 Societatea comercială Producţie, Aprovişionare, Desfacere, Gestiune ş.a.3 Admitere Concurenţi, Probe, Rezultate, Comisia, ş.a.4 Policlinica Medici, Specializări, Cabinete, Pacienţi, ş.a.

5 Campionatul la forbal Echipe, Jucători, Concursuri, ş.a.6 Asociaţia de locatari Normative de plată, Locatari, Plata, ş.a.7 Lumea muzicii Cîntăreţi, Piese, Concerte(sau Albume), ş.a.8 Artă plastică Pictori(Sculptori), Lucrări, Muzee, ş.a.9 Birou turistic Rute, Transport, Turişti, ş.a.10 Gara Auto( Gara de trenuri, Aeroport, Port maritim) Autobuse, Rute, Conducători Auto, ş.a.11 Universitate Facultăţi, Profesori, Grupe, Obiecte, ş.a.12 Magazin( magazinede diferite profiluri) Marfuri, Clienţi, Vînzări, ş.a.13 Teatru Spectacole, Teatre, Actori, ş.a.14 Barou de avocaţi Avocaţi, Specializări, Clienţi, ş.a.

Cerinţe faţă de proiectele individualeCriterii Nivelul de performanţă

Minim Mediu Maxim-ExcelentTabele 2 tabele corelate

corect3-4 tabele corelate corect 5 şi mai multe tabele corelate corect

Interogări 4 interogări corecte de diferite tipuri

5-6 interogări corecte de diferite tipuri

6-8 interogări corecte de diferite tipuri, inclusiv interogări în baza a mai multor tabele

Page 18: Proiect

Formulare 2 formulare 3 formulare:a) în baza unui table;b) formular cu subformular;c) formular cu subformular subordonat.

3 formulare:a) în baza unui table;b)nformular în baza unei interogări;c) formular cu subformular;d) formular cu subformular subordonat.

Page 19: Proiect

Am aflat…

Nu mi-a plăcut…

Mi-a plăcut…

Page 20: Proiect

Aş dori să aflu…

Vom învata…

Page 21: Proiect

-să creem formulare în regimul Form Wizard

-să introducem date noi în formulare

Page 22: Proiect

-să formatăm elementele formularului

-să aplicăm formatări asupra textului.

Page 23: Proiect

Fișă de autoevaluare

Numele prenumele elevului

Criteriile de evaluare

a b c d e f g

Fișă de autoevaluare

Numele prenumele elevului

Criteriile de evaluare

a b c d e f g

Fișă de autoevaluare

Numele prenumele elevului

Criteriile de evaluare

a b c d e f g

Fișă de autoevaluare

Numele prenumele elevului

Criteriile de evaluare

a b c d e f g