Planul Unei Lectii

9
PROIECT DIDACTIC Data: ........ Clasa a VIII-a Tema : Substanţe compuse Titlul lecţiei : Proprietăţile acizilor şi bazelor Tipul lecţiei : Lecţie de sistematizare Elemente de conţinut: Recapitulare. Definirea acizilor şi bazelor Reacţia de neutralizare Reacţia acizilor cu metale şi oxizi de metale Reacţia bazelor cu oxizi de nemetale Reacţia bazelor şi acizilor cu sărurile Indicatorii şi rolul lor în determinarea caracterului acido - bazic al unei soluţii. Obiective operaţionale: O 1 – Să recunoască speciile: acid şi bază cunoscând definiţiile lor.

Transcript of Planul Unei Lectii

Page 1: Planul Unei Lectii

PROIECT DIDACTICData: ........

Clasa a VIII-a

Tema: Substanţe compuse

Titlul lecţiei: Proprietăţile acizilor şi bazelor

Tipul lecţiei: Lecţie de sistematizare

Elemente de conţinut: Recapitulare.

Definirea acizilor şi bazelor

Reacţia de neutralizare

Reacţia acizilor cu metale şi oxizi de metale

Reacţia bazelor cu oxizi de nemetale

Reacţia bazelor şi acizilor cu sărurile

Indicatorii şi rolul lor în determinarea caracterului acido -

bazic al unei soluţii.

Obiective operaţionale:

O1 – Să recunoască speciile: acid şi bază cunoscând definiţiile lor.

O2 – Să explice caracterul acid şi bazic cu ajutorul indicatorilor şi a

hârtiei de pH

O3 – Să efectueze experienţe simple sub supravegherea

profesorului şi să folosească aparatura şi substanţele chimice.

O4 – Să efectueze calcule chimice simple

O5 – Să identifice din seturi de reacţii proprietăţi chimice ale

acizilor şi bazelor evidenţiate

O6 – Să recunoască cu ajutorul reactivilor chimici unele substanţe

Page 2: Planul Unei Lectii

Metode şi procedee:

- învăţarea prin descoperire dirijată

- experimentul de laborator

- exerciţiul

- activitate diferenţiată pe grupe de nivel

Materiale didactice : - substanţe şi ustensile

- fişe de lucru

Desfăşurarea activităţii

Captarea atenţiei:

S-a constatat că o serie de substanţe din natură prezintă

caracter acid sau bazic în funcţie de substanţă. Este important să se

cunoască caracterul substanţei analizate sau cu care se lucrează în

practică sau să ştim cum trebuie manipulate aceste substanţe care

pot produce accidente destul de grave dacă nu le manipulăm

corect.

Enunţarea obiectivelor

La sfârşitul orei elevii trebuie să cunoască proprietăţile

acizilor şi bazelor.

Actualizarea cunoştinţelor învăţate anterior şi conducerea

învăţării se vor realiza cu ajutorul fişei de lucru pentru fiecare

nivel diferenţiat.

Page 3: Planul Unei Lectii

Fişă de lucru

Proprietăţile chimice ale acizilor şi bazelor

Informaţia nr. 1

Din punct de vedere al clasificării substanţelor compuse

sunt substanţe ce conţin un număr de grupări OH şi altele

care conţin un număr de atomi de hidrogen la începutul

formulei.

Sarcina aplicativă nr. 1

Nivel A

- definiţi

acizii

-definiţi

bazele

Nivel B

definiţi acizii

şi bazele şi

clasificaţi

acizii

Nivel C

Cunoscând definiţiile acizilor şi

bazelor recunoaşteţi din şirul de

substanţe acizii şi bazele

recunoscute:

SO2, H2SO3, S(OH)2, Ca(OH)2,

HCl, CaSO4, Ba(OH)2, H2SO4,

HclO4, HBr, H3PO4, NaOH, NaCl

Sarcină aplicativă nr. 2

Nivelul A

- din şirul de

substanţe

recunoaşteţi acizii

şi bazele:

Nivelul B

Din şirul de

substanţe date

alegeţi bazele şi

acizii scrişi corect,

Nivelul C

Scrieţi produşii de

reacţie pentru

reacţiile următoare

şi specificaţi care

Page 4: Planul Unei Lectii

Ca(OH)2, SO2,

H2SO4, NaOH,

KOH, CuSO4, HCl,

HclO4, Ca(ClO4)2,

KOH, H2SO3, HI,

KOH.

iar acele formule

ale bazelor şi

acizilor scrise

greşit corectaţi-le:

HS, H2SO3, HCl2,

H2I, H2SO4, CuOH,

Ca(OH)2, ClOH,

KOH, Na(OH)2,

CO2, Mg(OH)2

sunt reacţii de

obţinere a acizilor

şi bazelor:

CO2 + H2O =

Na + H2O =

H2 + Cl2 =

SO2 + H2O =

CaO + H2O =

NaCl + H2SO4 =

NaOH + CuSO4 =

Mg + H2O =

Informaţia nr.2

În soluţii apoase acizii şi bazele se comportă diferit atunci când vin în contact cu

soluţii de indicatori de culoare. Cei mai utilizaţi indicatori sunt în tabelul de mai jos cu

variaţiile de culoare în fiecare mediu.

INDICATOR MEDIU

ACID

MEDIU

NEUTRU

MEDIU

BAZIC

METIL –

ORANGE

ROŞU PORTOCALIU GALBEN

TURNESOL ROŞU VIOLET ALBASTRU

FENOLFTALEINA INCOLOR INCOLOR ROŞU

Sarcină aplicativă nr. 3

Page 5: Planul Unei Lectii

Pe masa de lucru aveţi 3 eprubete notate A, B, C, ce

conţin un acid, o bază şi apă (toate sunt incolore). Identificaţi

soluţiile din cele 3 eprubete folosind indicatorii cunoscuţi:

Informaţia nr. 3

Acizii şi bazele reacţionează cu oxizii.

Sarcină aplicativă nr. 4

Nivelul A

Acizii reacţionează

cu oxizii de

-----------

Bazele

reacţionează cu

oxizii de

-------------------

Nivelul B

Completaţi

produşii de reacţie

pentru reacţiile

dintre:

Ca(OH)2 + CO2 =

NaOH + SO3 =

NaOH + SO2 =

HCl + MgO =

H2SO4 + CaO =

HNO3 + K2O =

Nivelul C

Daţi două exemple

de reacţii dintre un

acid şi oxizi de

metal şi două

exemple dintre o

bază şi oxizi de

nemetal. Ce

importanţă

practică are

reacţia dintre CO2

şi laptele de var?

Concluziile rezultate din lecţia de repetare:

1. Acizii pot reacţiona cu:

- metalele. Metalele situate înaintea H pot înlocui H din

hidracizi şi oxiacizi. Metalele situate după H în serie nu pot

înlocui H din acizi însă, oxiacizii pot reacţiona cu metalele

formând oxizi de nemetal, sau şi apă.

Page 6: Planul Unei Lectii

- cu oxizii bazici (sau de metal) formând sare şi apă.

- cu sărurile formând alt acid şi altă sare.

2. Bazele pot reacţiona cu:

- oxizii de nemetal (reacţie de recunoaştere pentru unii oxizi)

- cu acizi – reacţie de neutralizare.

- cu sărurile când se formează altă sare şi altă bază.

Notarea elevilor

Temă pentru acasă

I. Stabiliţi legătura între mediu notat cu o literă şi

culoarea notată cu o cifră.

a) mediu acid 1. fenolftaleină –

roşu

b) mediu bazic 2. metil orange –

galben

c) mediu neutru 3. metil

orange – roşu

4. turnesol –

violet

5. turnesol –

albastru

Page 7: Planul Unei Lectii

II. 146g HCl reacţionează cu Mg. Calculaţi ce cantitate

de Mg se consumă şi ce cantitate de produşi de reacţie

rezultă.