Planificarea carierei

11
Liceul “Demostene Botez” Trușești Anul școlar 2012/2013 Diriginte: prof. Brânză Rodica Clasa: a XII-a A

description

aaaddacasfaff

Transcript of Planificarea carierei

Page 1: Planificarea carierei

Liceul “Demostene Botez” TrușeștiAnul școlar 2012/2013

Diriginte: prof. Brânză Rodica

Clasa: a XII-a A

Page 2: Planificarea carierei

Proiect didactic

Instituţia: Liceul “Demostene Botez” TrușeștiClasa: a XII-a

Obiectul: Consiliere si orientare

Tema: Planificarea carierei

Durata: 50 minute

Competenţe specifice:

Formarea şi dezvoltarea capacităţii de autocunoaştere;

Dezvoltarea capacităţii de valorizare maximă a potenţialului propriu;

Stimularea motivaţiei învăţării continue în scopul dezvoltării propriei cariere;

Dezvoltarea abilităţii de informare privind cariera;

Formarea si dezvoltarea capacităţii decizionale.

Obiectiv de referinţă: Dezvoltarea capacităţii de planificare a carierei.

Obiective operaţionale:

Elevii vor fi capabili:

O1 – să enumere factorii care influenţează alegerea profesiei;

O2 – să conştientizeze rolul valorilor în alegerea profesiilor;

O3 – să identifice calităţile şi abilităţile necesare pentru îmbrăţişarea unei profesii.

Resurse materiale: Chestionare; Calculator; Videoproiector; Ecran de proiecţie.

Resurse procedurale: Conversaţia euristică; Argumentaţia; Slide Show (Power Point); Observarea; Expunerea.

1

Page 3: Planificarea carierei

Scenariul didactic:

Evenimentdidactic

Activitatea profesorului Conţinutul tematic Activitatea elevilor

1. Momentorganizatoric

Profesorul face prezenţa. Organizarea clasei.

2. Motivareaelevilor

Lansează prezentarea pe ecran

”Într-o zi într-un cocon a apărut o mică gaură;un om, care trecea din întîmplare prin preajmă, s-a oprit mai multe ore pentru a observa fluturele care se forţa să iasă prin această gaură mică. După multe încercări se părea că fluturele a abandonat, şi gaura rămăsese la fel de mică.Părea că fluturele a făcut tot ce putea şi nu mai era în stare de nimic altceva. Atunci omul a decis să ajute fluturele: a luat un cuţit şi a deschis coconul. Fluturele a ieşit imediat. Însă corpul fluturelui era slab şi anemic; aripile sale erau puţin dezvoltate şi aproape că nu se mişcau. Omul a continuat să observe crezînd că dintr-un moment în altul aripile fluturelui se vor deschide şi vor putea suporta greutatea fluturelui pentru ca acesta să poată zbura. Acest lucru nu s-a întîmplat! Fluturele şi-a trăit restul vieţii tîrîndu-se pe pămînt cu corpul său slab şi cu aripile chircite. Nu a putut zbura NICIODATĂ ! Ceea ce omul, prin gestul său de bunătate şi prin intenţia sa de a ajuta, nu a înţeles, este că trecerea prin gaura strîmtă a coconului era efortul necesar pentru ca fluturele să trimită lichidul din corpul său către aripile sale pentru a putea zbura. Era chinul prin care viaţa îl punea să treacă pentru a putea creşte şi pentru a se dezvolta. Uneori, efortul este exact lucrul de care avem nevoie în viaţă.Daca ni s-ar permite să ne trăim viaţa fără a întîlni obstacole, am fi limitaţi. Nu am putea fi atît de puternici cum suntem.

Un elev citeşte textul din prezentare.

2

Page 4: Planificarea carierei

Nu am putea zbura NICIODATĂ!Am cerut putere…Şi viaţa mi-a dat dificultăţi pentru a mă face puternic. Am cerut înţelepciune…Şi viaţa mi-a dat probleme ca să le rezolv.Am cerut prosperitate…Şi viaţa mi-a dat un creier şi muşchi pentru a munci. Am cerut să pot să zbor…Şi viaţa mi-a dat obstacole de a le depăşi.Am cerut iubire…Şi viaţa mi-a dat oameni pe care să îi ajut în problemele lor.Am cerut favoruri…Şi viaţa mi-a dat potenţial. Nu am primit nimic din ce am cerut…Dar am primit tot ce aveam nevoie.Trăieşte-ţi viaţa fără frică, atacă toate obstacolele si demonstrează că le poţi suporta!

Pe parcursul vietii, fiecare dintre noi se confrunta cu situatii care ne pun in ipostaza de a alege intre mai multe posibilitati, de a lua o decizie. Una din deciziile importante, majore pentru orice persoana, este decizia privind cariera; această decizie poate sa ne coordoneze traseul personal si profesional in directia atingerii scopului dorit. Fiecare dintre noi trebuie să se cunoască pe sine însuşi, să-şi descopere talentele, să fie conştient de toate calităţile pe care poate să se bizuie, dar şi pe toate defectele împotriva cărora trebuie să lupte. Cunoscîndu-ţi calităţile personale, poţi alege meseria. Avem nevoie de o ocupaţie din diverse motive, cel mai puternic fiind acela că trebuie să ne asigurăm toate cele necesare unui trai decent.

3. Anunţarea temei şi a obiectului activităţii

Anunţă tema. „Planificarea carierei.” Elevii sunt atenţi.

4. Desfăşurarea Definirea termenilor Ce este cariera? Elevii sunt împărţiţi în 4

3

Page 5: Planificarea carierei

activităţii specificiExercitiu 1 Eu imi doresc in viata...

grupuri.Răspund la întrebări.

Exercitiu 2 Abilitățile meleCum arata copacelul abilitatilor mele?

Grupurile de elevi completeaza chestionarul

Prezintă schema cu factorii care influenţează deciziile privind cariera

Alegerea profesiei este influenţată de anumiţi factori.

Factorii care influenţează deciziile privind cariera: INTERESE VALORI CARACTERISTICI DE PERSONALITATE APTITUDINI DEPRINDERI PIAŢA MUNCII STATUTUL SOCIO-ECONOMIC ISTORIA FAMILIEI

Interesele reprezintă preferinţele cristalizate ale unei persoane pentru anumite domenii de cunoştinţe sau de activitate. Ele constituie unul din elementele importante de decizie în carieră. Preferinţele pentru anumite domenii de cunoaştere şi activităţi favorizează alegerea ocupaţiilor în care aceste interese pot fi valorificate.

Valorile reprezintă convingerile bazale ale indivizilor. Ele sunt surse motivaţionale şi ale standardelor individuale de performanţă într-un anumit domeniu. Valorile se manifestă în comportament prin evitarea sau, dimpotrivă, propensiunea pentru elemente tangibile sau intangibile cum ar fi banii, puterea, spiritualitatea. Exemple de valori sunt: performanţa, colegialitatea, mediul familial plăcut, autonomia, grija pentru alţii, banii, puterea, autoritatea, recunoaşterea. Ceea ce valorizează o persoană se reflectă la nivelul cerinţelor pentru mediul de activitate în care aceasta se angajează.

4

Page 6: Planificarea carierei

Caracteristicile de personalitate reprezintă paternuri tipice de gândire, comportament şi relaţionare pe care le manifestă o persoană. Simţul comun spune că personalitatea este variabila centrală, determinată în alegerea şi adaptarea la carieră: „Vânzătorii trebuie să fie extraverţi", „Contabilii trebuie să fie meticuloşi", „Brokerii trebuie să accepte riscuri". Nu se poate stabili însă o corespondenţă directă între caracteristicile de personalitate şi anumite ocupaţii. Mediile educaţionale sau de muncă acceptă o diversitate de „tipuri" de personalitate. Persoane cu caracteristici de personalitate similare pot să aibă performanţe bune şi să fie mulţumiţi în ocupaţii diferite, aşa cum persoane cu caracteristici diferite pot să prefere aceeaşi ocupaţie sau ocupaţii foarte similare. Aceasta, deoarece comportamentul nostru este determinat nu doar de caracteristicile noastre personale, ci şi de caracteristicile mediului în care se desfăşoară. Este vorba mai degrabă de a specifica mai bine mediul şi tipul de sarcini pe care o persoană respectivă ar prefera să le îndeplinească.

Aptitudinea şi deprinderea reprezintă potenţialul unei persoane de a învăţa şi obţine performanţă într-un anumit domeniu. Dezvoltată prin învăţare şi exersare, aptitudinea devine abilitate, iar prin aplicare în practică şi automatizare, abilitatea devine deprindere. Această înlănţuire de transformări ilustrează procesul prin care aptitudinea devine operaţională, transformându-se din potenţial în realitate.

Prezintă studiu de caz

Cine ma poate indruma cu privire la cariera?

Cautarea activă a unui loc de munca.

La cine pot apela?Ce am de facut?

Completarea unui CV.Scrierea scrisorii de intentie.Cautarea locului de munca.

Dezbateri

5

Page 7: Planificarea carierei

Citeşte mesajul.

Formulează concluzia: Calităţile profesional importante constituie însuşirile subiectului, care sunt incluse în activitatea profesională şi influenţează asupra eficienţei realizării ei conform parametrilor de bază: productivitate, calitate, siguranţă etc.

Omul are anumite cerinţe faţă de profesie şi profesia are anumite cerinţe faţă de om.

Cum credeţi, care pot fi cerinţele unui om faţă de profesia aleasă? (să fie utilă, interesantă, bine plătită, să-i asigure posibilitatea de a se dezvolta profesional, de a căpăta un statut social adecvat...)

Cum credeţi, care pot fi cerinţele profesiei faţă de om? (să aibă o stare corespunzătoare a sănătăţii, cunoştinţele teoretice şi deprinderi practice în domeniu, un comportament adecvat ...)

Aplicare chestionar 1Aplicare chestionar 2

Ascultă.

Răspund la întrebări.

Ascultă concluzia formulată de profesor.

Citeşte mesajul.

Întreabă profesorii din sală care sunt aspectele pozitive ale acestei profesii.

Evaluare

Eu sînt copilul. Tu ţii în mîinile tale destinul meu.Tu determini în cea mai mare măsură, dacă voi reuşi sau voi eşua în viaţă.Dă-mi, te rog, acele lucruri care mă vor îndrepta spre fericire.Educă-mă, te rog, ca să pot fi o binecuvîntare pentru lume...

Cred că vă daţi bine seama cui sunt adresate aceste cuvinte!?Aceasta este meseria de profesor. Aspectele plăcute ale acestei profesii le cunoaşte numai profesorul.

Ascultă.

5. Concluzii Oricare ar fi meseria aleasă de om, aduce satisfacţii pe plan spiritual dacă este făcută cu pasiune.

Formulează concluziile.

6