Plan lectie matematica.doc

2
SCHIŢĂ LECŢIE Clasa: a VII–a Durata:1 oră Disciplina: Matematică- Geometrie Profesor: Pamp Adriana Livia Tema Lecţiei: Linii importante în triunghi-Linia mijlocie Tipul lecţiei: Comunicarea şi însuşirea de noi cunoştinţe Obiective operaţionale a) cognitive: 1) Să definească linia mijlocie într-un triunghi; 2) Să rezolve probleme utilizând proprietăţile liniei mijlocii; b) afective: 1) Să participe activ la lecţie, 2) Să fie atenţi, 3) Să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii. Strategii didactice a) Metode şi procedee: conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia, elemente de problematizare; b) Mijloace de realizare: trusa de geometrie, creta colorată; c) Forme de organizare: - frontală, - individuală. Desfăşurarea lecţiei: Prezentare Momentul organizatoric Verificarea temei Reactualizarea cunoştinţelor: Linii importante în triunghi Elevii vor răspunde la următoarele întrebări: Ce este bisectoarea într-un triunghi? Câte bisectoare se pot construi într-un triunghi? Care este punctul de intersecţie al bisectoarelor? Ce este mediana într-un triunghi? Cum se numeşte punctul de intersecţie al

description

plan de lectie

Transcript of Plan lectie matematica.doc

Page 1: Plan lectie matematica.doc

SCHIŢĂ LECŢIE

Clasa: a VII–a Durata:1 orăDisciplina: Matematică- GeometrieProfesor: Pamp Adriana LiviaTema Lecţiei: Linii importante în triunghi-Linia mijlocieTipul lecţiei: Comunicarea şi însuşirea de noi cunoştinţe Obiective operaţionalea) cognitive:

1) Să definească linia mijlocie într-un triunghi;2) Să rezolve probleme utilizând proprietăţile liniei mijlocii;

b) afective:1) Să participe activ la lecţie,

2) Să fie atenţi,3) Să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii.

Strategii didacticea) Metode şi procedee: conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia, elemente

de problematizare;b) Mijloace de realizare: trusa de geometrie, creta colorată;c) Forme de organizare:

- frontală,- individuală.

Desfăşurarea lecţiei:

Prezentare Momentul organizatoric Verificarea temei Reactualizarea cunoştinţelor: Linii importante în triunghiElevii vor răspunde la următoarele întrebări: Ce este bisectoarea într-un triunghi? Câte bisectoare se pot construi într-un triunghi? Care este punctul de intersecţie al bisectoarelor? Ce este mediana într-un triunghi? Cum se numeşte punctul de intersecţie al medianelor? Ce este înălţimea? Cum se numeşte punctul de intersecţie al înălţimilor într-un triunghi? Anunţarea temei: Linia mijlocie în triunghiElevii primesc o fişă cu noţiunile despre linia mijlocie şi proprietăţile ei şi sunt rugaţi să studieze individual.(Metoda Învăţare individuală)

Aplicare Elevii primesc o fişă cu probleme despre linia mijlocie în triunghi.Problemele se rezolvă la tablă.(Învăţare interactivă)

RecapitulareElevii vor primi o fişă cu o problemă în care trbuie să deseneze liniile mijlocii într-un triunghi şi să le determine.(Sinteza de 1 minut)Tema de casă: fişă cu probleme cu linia mijlocie