Plan Lectie Complet

7
LICEUL TEHNOLOGIC “MATEI BASARAB”, CRAIOVA Profesor :DRINCEANU CORNELIA Student: DUMITRESCU IULIA Forma de invatamant : LICEU TEHNOLOGIC Filiera : TEHNOLOGICA Specializarea: CONSTRUCTII, INSTALATII SI LUCRARI PUBLICE Modulul I : CONSTRUCTII Clasa: IX An scolar: 2013 - 2014 PROIECT DE TEHNOLOGIE DIDACTICA Tema : CONSTRUCTII Competente generale: Dezvoltarea la elevi a capacitatilor de observare,de analiza si de interpretare a proceselor tehnologice,de sesizare a implicatiilor dezvoltarii tehnice asupra mediului inconjurator si a societatii in general. Incurajarea cooperarii si dezvoltarea competentelor de lucru in echipa,stimularea curiozitatii pentru cercetarea unui fenomen sau a unui proces. LECTIA-ACOPERISURI ~PLAN DE LECTIE~ Tema: ACOPERISURI Tipul lectiei: Mixta Obiective operationale: La sfarsitul activitatii didactice si pe parcursul acesteia elevii trebuie sa fie capabili: O1 — elevul sa cunoasca definitia acoperisurilor O2 — elevul sa reuseasca sa clasifice diverse tipuri de acoperisuri; O3— elevul sa recunoasca diferitele tipuri de acoperisuri O4 — elevul sa poata preciza ce tip de acoperis este reprezentat. Activitati de invatare:

description

plan lectie-practica pedagogica

Transcript of Plan Lectie Complet

Page 1: Plan Lectie Complet

LICEUL TEHNOLOGIC “MATEI BASARAB”, CRAIOVA Profesor :DRINCEANU CORNELIA Student: DUMITRESCU IULIAForma de invatamant : LICEU TEHNOLOGIC Filiera : TEHNOLOGICASpecializarea: CONSTRUCTII, INSTALATII SI LUCRARI PUBLICEModulul I : CONSTRUCTII Clasa: IX An scolar: 2013 - 2014

PROIECT DE TEHNOLOGIE DIDACTICA

Tema : CONSTRUCTIICompetente generale:

Dezvoltarea la elevi a capacitatilor de observare,de analiza si de interpretare a proceselor tehnologice,de sesizare a implicatiilor dezvoltarii tehnice asupra mediului inconjurator si a societatii in general.

Incurajarea cooperarii si dezvoltarea competentelor de lucru in echipa,stimularea curiozitatii pentru cercetarea unui fenomen sau a unui proces.

LECTIA-ACOPERISURI

~PLAN DE LECTIE~

Tema: ACOPERISURI

Tipul lectiei: Mixta

Obiective operationale:La sfarsitul activitatii didactice si pe parcursul acesteia elevii trebuie sa fie capabili:

O1 — elevul sa cunoasca definitia acoperisurilor O2 — elevul sa reuseasca sa clasifice diverse tipuri de acoperisuri; O3— elevul sa recunoasca diferitele tipuri de acoperisuri O4 — elevul sa poata preciza ce tip de acoperis este reprezentat.

Activitati de invatare: A1. Realizarea unui portofoliu cu tema “ Acoperisuri”. A2. Definirea in mod corect a acoperisului unei constructii. A3. Descrierea modului in care se clasifica acoperisul unei constructii. A4. Motivarea necesitatii unei anumite clasificari a acoperisului unei cladiri. A5. Recunoasterea tipurilor de elemente component ale unui acoperis in functie de

clasificarea lor. A6. Descrierea elementelor constructive ale unui acoperis A7. Descrierea alcatuirii diverselor elemente acoperis A8. Recunoasterea tipurilor in functie de materialul din care sunt executati.

Competenţe derivate:

Page 2: Plan Lectie Complet

CD1.Defineşte corect diversele tipuri de acoperisuri CD2.Identifică diferitele tipuri de acoperisuri. CD3.Descrie corect modul de clasificare a acoperisurilor CD4.Utilizează corect manualul, fişele de lucru, modelele tehnice puse la dispoziţie. CD5.Prelucrează corect datele, informaţiile şi schemele reprezentate computerizat CD6.Stabileşte corelaţii între timpul de muncă individual şi sarcinile de lucru. CD7.Colaborează cu colegii în munca de echipă. CD8.Îşi asumă responsabilităţi şi are capacităţi de adaptare la situaţii noi în ora de curs.

Continuturi: C1 – Definirea notiunii de acoperis C2 – Clasificarea acoperisurilor C3 – Clasificarea tipurilor de acoperis C4 – Detalierea anumitor tipuri de acoperis

Resurse: Continutul portofoliului a fost alcatuit pornind de la competentele fixate si in stransa

legatura cu manualul si prevederile programei scolare. Din punct de vedere al capacitatilor de invatere,de investigare, de informare clasa este

omogena si poseda resurse suficiente avand in vedere competentele stabilite.

Resurse materiale; Materiale informative - demonstrative Fise de lucru,plan de intocmire a portofoliului Test de evaluare sumativa; Videoproiector,creta , tabla,cataloage, pliante. Materiale pentru formarea si exersarea deprinderilor (investigare, exersare, formare) Materiale si mijloace de invatamant mixte (manual, indrumatoare de laborator, prezentari

power point) Materiale de evaluare a rezultatelor invatarii (fise, teste, modele de evaluare practica, orala) Temporale: 1 ora

Locul de desfasurare a activitatii: Sala de clasa laborator de instalatii

Strategii didactice: Conversatia euristica Explicatia Expunerea Descoperirea Experimentul de laborator Jocuri didactice Studiul individual

Forme de organizare a invatarii: Activitate independent – culegerea informatiilor Activitate frontal – expunerea portofolilor Pe grupe de elevi – intocmirea portofoliilor

Page 3: Plan Lectie Complet

~STRUCTURA LECTIEI ~

ETAPELE LECŢIEIActivitatea desfăşurată de:

PROFESOR ELEVI

1. Organizarea clasei Salutul, verificarea prezenţei Verificare mijloacelor didactice pregătite:

retroproiector, laptop, fişele de învăţare ale elevilor, mostrele de materiale, portofoliul elevilor, caietele de notiţe, reviste de specialitate, pliante, articole, instrumente de scris, etc.

Răspund solicitărilor profesorului

2. Captarea atenţiei elevilor

Captarea atenţiei – Guiness book- construcţii

Prezintă ordinea desfăşurării lecţiei, modul de desfăşurare,

Enumeră obiectivele propuse a fi realizate Trasează sarcini Propune organizarea activităţii Notează elevii

Urmăresc prezentarea profesorului, îşi pregătesc materialele necesare desfăşurării orei, acceptă propunerile profesorului

3. Realizarea evaluării cunoştinţelor unităţii de învăţare propuse:

Proiectează imagini pe care trebuie să le recunoască şi să le explice

Profesorul dirijează pe baza planului adresarea întrebărilor şi receptarea răspunsurilor

Notează

- Se oferă să răspundă- Elevii pe principiul dominoului, îşi adresează întrebări şi răspund, jucând pe rând rolul profesorului- Se autoevaluează şi evaluează colegii.

4. Prezentare lecţie nouă:”Pereti din zidarie”

Prezintă lecţia în Power Point activând elevii, oferind şi o fişă de lucru ce se completează pe parcursul lecţiei

Participă la lecţie

5. Activitate de extindere

Activitate de anticipare Prezintă eseul „Acoperisuri”

6. Aprecierea lecţiei şi precizarea temei de acasă

* Realizarea fişei de învăţare*completarea portofoliilor Notează

7. Moment de final susţinut de profesor

„Acoperisuri” Urmăresc

Page 4: Plan Lectie Complet

FISA DE DOCUMENTARE

Acoperisurile sunt elemente de rezistenta care inchid cladirea la partea superioara,avand rolul de a o proteja impotriva actiunii agentilor climaticii (ploaie,zapada,radiatii solare si variatii de temperature etc.) Pentru ca apele provenite din ploi si din topirea zapezilor sa fie indepartate de pe invelitoare,acoperisurile se executa cu pante de scurgere. Pantele de scurgere depend de cantitatea precipatiilor locale,de materialele folosite pentru invelitoare si de zona de constructive,avandu-se in vedere particularitatile arhitecturii locale.

Acoperiul este,de obicei,alcatuit din urmatoarele elemente :

elementul de rezistenta-sarpanta sau planseul elementul de protectie-invelitoarea elemente auxiliare – care au rol de iluminare,ventilare,etansare,de corelarea si

indepartarea apelor meteorice (tabacher ,ucarne,luminatoare,deflectoare,stresini)

Acoperisurile se pot clasifica dupa urmatoarele criterii :

Dupa panta acoperisului,pot fi :

inclinate sau cu pante mari (sarpante) > 7 % plane sau pante mici (terasa)-<7%

Dupa materialul din care se executa elementul de rezistenta,pot fi :

din beton din lemn din metal

Dupa forma in elevatie,acoperisurile pot fi :

cu suprafete plane,inclinate cu panta mare cu o panta cu doua pante cu mai multe pante cu suprafete plane,de tip terasa,(folosite in mod curent in zone cu precipitatii

mici)realizate cu scurgere interioa sau exterioara cu suprafete curbe : bolti,cupole,conoizi

Dupa tipul structurii de rezistenta :

Page 5: Plan Lectie Complet

acoperisuri cu structura de rezistenta din sisteme plane , sub forma de sarpante acoperisuri cu structura spatiala acoperisuri suspendate pe cabluri

Acoperisuri cu sarpanta

Aceste gen de acoperis se caracterizeaza prin existent,intre invelitoare si izolatia termica dispusa peste ultimul nivel,a unui spatiu intermediar numit pod.O sarpanta este alcatuita de obicei in urmatoarele elemente : -astereala;capriori;pane;popi;clesti;talpi;

Acoperisuri tip terasa

Se incadreaza in categoria acoperisurilor compacte,avand in general straturile componente dispuse succesiv unul peste altul.Terasele sunt alcatuite din urmatoarele straturi:

-elementul de rezistenta

-beton de panta

-strat de difuzie si bariera de vapori

-izolatia termica

-stratul de protectia a termoizolatiei

-stratul support al hidroizolatiei

-izolatie hidrofuga

-protectia hidroizolatie