Plan de Lectie Ecuatii de Gradul Doi
-
Upload
cristina-cristea -
Category
Documents
-
view
452 -
download
18
description
Transcript of Plan de Lectie Ecuatii de Gradul Doi
PLAN DE LECTIE
Scoala Gimnaziala Nr.1 FrasinetPLAN DE LECIE
Clasa :a VIII a CData : 13.04.2011Profesor: Cristea CristinaDisciplina: Matematic-algebr
Titlul leciei:Ecuatia de agradul II.Exercitii aplicative.Tipul lectiei: de fixare a cunostintelorCompetente generale:
CG1.Identificarea unor date si relatii matematice si corelarea lor in functie de contextual in care au fost definite;
CG5.Analiza si interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situatii problema.
Competente specifice:
1. Deducerea si aplicarea formulelor de calcul prescurtat pentru optimizarea unor calcule;
2. Detreminarea solutiilor unor ecuatii ,inecuatii sau sisteme de ecuatii;
3. Identificarea unor probleme care se rezolva cu ajutorul ecuatiilor,inecuatiilor sau a sistemelor de ecuatii;rezolvarea acestora si interpretarea rezultatului obtinut;
Obiective operationale:
a)cognitive:-s-i nsueasca formula discriminantului si formula de rezolvare a
ecuaiei de gradul al II-lea ax2+bx+c= 0 ,a(0
-sa utilizeze operatii cu numere reale si proprietatile acestora in rezolvarea unor ecuatii
-sa aplice reguli de calcul si folosirea parantezelor
-sa determine conditiile de existenta a unei ecuatii;
-sa resolve ecuatii reductibile la forma ax2+bx+c=0(a0)
b)formative:-s poat determina dac o ecuaie de gradul al II-lea are sau nu
soluii i n caz afirmativ s tie s le determine folosind formula de
rezolvare;
-s prezinte ntr-o maniera clar, corect i concis, oral sau scris
succesiunea pailor de rezolvare a ecuaiei de gradul al II-lea
folosind terminologia si noiunile adecvate;
c)afective:-dezvoltarea dorinei de a cunoate ct mai bine ecuaia de
gradul al II-lea
Metode si procedee: conversaia euristica, explicaia, demonsratia, exerciiul,
observaia, munca individuala, expunerea;
Resurse: a)materiale: -manual clasa a VIII,editura Teora/culegere Mate 2000
-cret alb, colorat, caiete de notie,fie de lucru;
b)umane: -clas omogen -activiti frontale,individuale;
c)timp: 50 min;
Scenariu didactic:
Momentele lecieiCom. Desfasurarea lectiei
ResurseTimp MetodeEvaluare
1.Moment organizatoric-se face prezenta elevilor,trecandu-se absentele in catalog-verificarea inutei elevilor si celor necesare defaurarii orei
-pregatirea clasei pentru ora. 2`
2.Capterea ateniei-verificarea temei elevilor se face prin sondaj folosind dialogul profesor elev, elev-elev,prin confruntarea rezultatelor. Se rezolva la tabla exercitiile ,din tema, care au intampinat greutati in rezolvare .2`Activitate comunAnaliza raspunsurilor
3.Informarea elevilor asupra leciei In cadrul orei de astzi vom rezolva ecuatii echivalente cu ecuatii de gradul al doi-lea2`explicaiaObservare sistematic a atentiei
4.Verificarea cunotinelor Se propune elevilor o activitate interactiva frontal n care elevii vor scrie la tabl i n caietele de notie forma ecuaiei de gradul al II-lea, formula discriminantului si formula de rezolvare a ecuaiei si numarul de soluii a ecuaiei din condiiile discriminantului ,precum si formele incomplete4`
Activitate
frontala
Aprecieri verbale
5.Consolidarea cunotinelor si asigurarea feed-back-uluiSe propune elevilor o fi de lucru ce conine:
-aplicaii ce conduc la obinerea formulei de rezolvare a ecuaiei de gradul al II-lea
-identificarea condiiilor ca o ecuaie sa aiba soluii reale sau nu;
-exerciii de validare a condiiilor impuse discriminantului pentru ca o ecuaie s aib sau nu soluii reale;
-gsirea unor metode alternative de rezolvare a ecuaiei de gradul al II-lea 30`colaborare in grup
exerciiul
activitate pe grupeAnaliza rspunsurilor
Investigaia
6.Retenia si transferulProfesorul propune elevilor o fi de lucru ce cuprinde forme incomplete ale ecuatiei de gradul II,ecuatii de gradul doi si ecuatii reductibile la ecuati de gradul al II-lea.Elevii numiti,vor iesi pe rand la tabla,restul casei lucrand individual in caiete si intervenind acolo unde este nevoie.
Pe parcursul rezolvarii fisei de lucru se vor prezenta si metodele de rezolvare a formelor incomplete si formula de rezolvare a ecuatiei de gradul doi.
-profesorul va accentua astfel importana asimilarii de ctre elevi a acestor cunotine referitoare la ecuaia de gradul al II-lea cunotine necesare in capitolul urmtor Simplificarea expresiilor5`Exerciiul
Conversatia
Aprecieri verbale
8.Tema pentru acasa-culegere mate 2000,pag 40 Test de evaluare +problemele rmse din fis
-indicaii la tem;3`Conversaia
9.Aprecieri -se noteaz elevii ce s-au evidentiat in timpul orei 2`Aprecieri verbale
note
Ecuatia de gradul al II-lea-ecuatii echivalenteFisa de lucru
1.Media aritmetica a solutiilor ecuatiei x2+2x=-3(x+2) este egala cu..
2.daca a si b sunt solutiile ecuatiei 2(x2+1)=(x-1)(x+1)+4,atunci :
a)suma numerelor a si b este
b) a2+b2=.
3.rezolvati ecuatiile:
4.Gasiti multimea solutiilor rationale ale ecuatiilor:
a) 2x2+10x=6(x+1) b)(2x-3)2=6-5x
c)(x+1)(x+5)=5(x+6)+5 d)3x(x-1)+2(x+4)=x(2x+3)+8
e)(x+1)2+(x-2)(x+3)=(x-1)(x+1) f)(x-3)2+2(x-1)2=4x+3
g)(x+5)(x-4)+3(x-3)(x+2)=(x+2)2+2(x+9)5.Rezolvati ecuatiile precizand conditiile de existenta :
6.Rezolvati ecuatiile(ecuatii deosebite)a)(x2-16x)2-2(x2-16x)-63=0
b)
c)(x2+x+1)(x2+x+2)=12
d)
6.Dimensiunile laturilor unui triunghi dreptunghic sunt exprimate prin numere pare consecutive.Aflati lungimile laturilor.7.Detreminati valoarea lui ,stiind ca ecuatia x2+ax-12 =0 are solutia 1.
8.Determinati ecuatia de forma x2+bx+c=0,stiind ca multimea solutiilor ecuatiei este S={-7;2}.
9.Determinati ecuatia de forma ax2+bx+c=0,stiind ca multimea solutiilor ecuatiei esteS={4;5}.
_1361213096.unknown
_1361213810.unknown
_1361213397.unknown
_1361209168.unknown
_1361013171.unknown