Plan de Lectie Chimie Cls.vii
-
Upload
danielaalamorean -
Category
Documents
-
view
400 -
download
24
description
Transcript of Plan de Lectie Chimie Cls.vii
PROIECT DIDACTIC
PROIECT DIDACTIC
Data: 26.11.2012Clasa: a VII-a
Disciplina: Chimie
Unitatea de invatare: ATOM. ELEMENT CHIMIC. MASA ATOMICATipul lectiei: Lectie mixta (de evaluare a rezultatelor invatarii si comunicare/insusire de noi cunostinte)Titlul lectiei: Masa atomica. Mol de atomiObiective operationale:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O1 sa defineasca si sa inteleaga conceptul de masa atomica
O2- sa defineasca marimea fizica mol de atomi
O3- sa-si insuseasca corect algoritmul de lucru pentru transformarea unei cantitati m(g)/moli/nr.particule dintr-un element;
O4- sa rezolve exercitii de calcul a nr.de moli, nr.de particule cand se cunoaste cantitatea in g dintr-un element
O5 sa stie sa foloseasca anexele de la sfarsitul manualului in care se gasesc maselor atomice relative rotunjite;
O6- sa foloseasca terminologia stiintifica specifica chimiei
Competente specifice
2.1 Precizarea nr.de particule elementare dintr-un atom cunoscand Z si A
2.2. Formularea ipotezelor referitoare la caracteristicile structurale ale diferiilor atomi
3.3. Deducerea si aplicarea unor algoritmi de calcul
4.2. Folosirea terminologiei specifice chimiei n scopul denumirii elementelor .
Activitati de invatare
- exerciii de scriere a simbolurilor elementelor chimice;
- exerciii de reprezentare simbolic a particulelor elementare;
- exerciii de comparare a particulelor din punct de vedere al dimensiunii, al sarcinii i al masei.
- interpretarea informaiilor obinute prin intermediul computerelor, filmelor, diapozitivelor;
- stabilirea numrului de particule elementare pentru anumii atomi;
- calcularea numrului de moli cuprini ntr-o mas dat de substan;
- descrierea pe baz de model a structurii atomului;
Strategii didactice:
Metode didactice
-explicatia-prof.explica pe intelesul elevilor modalitatea prin care s-a determinat masa atomica prin raportarea masei reale a atomilor la u.a.m
-modelarea-se foloseste modelul planetar al atomului, modele pe tabla magnetica, softuri educationale/programul AEL
-metoda descoperirii independente-se realizeaza prin activitatea independenta a elevului, prof.supraveghind si controland acest proces
Ex Sarcina de lucru.(5 min)
a)Prof.ofera informatia: 1 mol din orice element chimic este numeric egal cu masa atomica relativa exprimata in grame.
De ex.Stiind ca AAl=27 ANa=23 AO=16 AMg=24 ACa=40 AFe=56 AC=12
1 mol de Al27g
2 moli de Na.46 g
8 g de O..0,5 moli de O
2,4 g de Mg0,1 moli de Mg
b) Folosind regula de trei simpla calculati nr.de moli reprezentati de: 4g calciu, 8g fier si 2g carbon.
c) Generalizati si deduceti o formula de calcul pentru nr.moli n cand se cunoaste A si m(g)
d0 prof.evalueaza corectitudinea rezolvarii sarcinii de lucru
-rezolvarea de exercitii--Algoritmizarea-algoritm de rezolvare a unui exercitiu
De ex.pentru calcularea nr.de moli
-scrierea datelor problemei
-notarea masei atomice
-scrierea formulei de calcul
-inlocuirea i formula a datelor
-scoaterea necunoscutei din proportie- invatare prin cooperareResurse materiale: -softuri educationale, Wikipedia, manualul Chimie pentru cls.VII, Editura Corint; Culegere Probleme de chimie Ed.Did si Pedagogica-1982, autori Cornelia Gheorghiu si Carolina Parvu, -tabla;Resurse temporale: 50 minute;
Activitati de invatare: - stabilirea numrului de particule elementare pentru anumii atomi;- calcularea nr.de atomi cuprinsi intr-o masa dintr-un element dat;
- calcularea numrului de moli cuprini ntr-o mas dat de substan;
Forme de organizare: activitate frontala; activitate individuala
Evaluare: observatie sistematica, fisa de exercitii, evaluare orala;
BIBLIOGRAFIE
1. Sanda Fatu, Felicia Stroe, Constantin Stroe, Chimie. Manual pentru clasa a 7-a, Editura Corint, Bucuresti 19992. Sanda Fatu Didactica chimiei-Ghid metodologic al profesorului , Bucuresti, Editura Corint, Bucuresti 20073. Cornelia Gheorghiu, Carolina Parvu, Probleme de chimie pentru clasele VII-VIII, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti-1982
4. Programa scolara
5. Planificarea calendaristica
Desfasurarea lectiei
Obiectivele operationaleEtapele lectieiActivitate profesorActivitate elevEvaluare
Moment organizatoric-noteaza absentele in catalog
-verifica materialul didactic-isi pregatesc materialele pentru lectie
O4, O7Verificarea lectiei predate-verifica tema pentru acasa verificand notiunile teoretice
-aplica testul nr.1 (evaluare initiala)-corecteaza tema pe caiet si la tabla
-rezolva individual exercitiile din testul nr.1Fisa de evaluare initiala
O7Captarea ateniei pentru lecia nou
-foloseste internetul si wikipedia pentru a arata elevilor cat de mici sunt atomii
-foloseste lectii din aplicatia AEL pentru a putea pune in evidenta dimensiunile extrem de reduse ale atomilor.-urmaresc si folosesc momente ale unor lectii din aplicatia AEL pentru a observa si a-si imagina dimensiunile extrem de reduse ale atomilorObservare sistematica
O1, O2, O7, Reactualizarea noiunilor necesare trecerii la lecia nou
Enunarea obiectivelor -scrie pe tabla titlul lectiei: Masa atomica. Mol de atomi-profesorul intreaba pe elevi care este masa unui proton, neutron si electron.-Unde este concentrata masa atomului?
-Ce atom este mai mare si/sau mai greu: unul de hidrogen sau unul de uraniu?Argumentati raspunsul.-scrie titlul lectiei pe caiet-masa unui proton/neutron este 1,67*10-27kg iar a electronului 9,1*10-31kg.
-masa atomului este concentrata in nucleu
-atomul de hidrogen este mai usor avand mai putini electroni asadar si mai putine straturi electronice decat atomul de uraniuObservare sistematica
O1, O2, O3, O4, O5Prezentarea optim a coninutului
-deoarece masele atomilor exprimate in g/kg sunt dificil de utilizat in calcule chimice, se utilizeaza masele atomice relative, adica masele atomilor raportate la unitatea atomica de masa notata cu u-defineste u ca fiind a 12-a parte din masa atomului de C-12
-defineste masa atomica relativa rotunjita notata cu Ar(g/mol);
-introduce
nmoli=m(g)/Ar(g/mol)-prezinta elevilor Anexa 2 de la sf.manualului cu masele atomice relative rotunjite;
-introduce si defineste marimea fizica numita numar de moli-prezinta formula de calcul si unitatea de masura mol-determinarile experimentale au demonstrat ca intr-un mol din orice element se gasesc 6,022*1023 atomi din acel element. Acesta este numarul lui Avogadro.
NA=6,022*1023particule/molNparticule=nmoli*6,022*1023
-scriu pe caiete definitia u si a masei atomice relative -scriu pe tabla si pe caiete regula de trei simpla apoi generalizeaza si deduc formula nr.de moli
-cauta la sf.manualului in Anexa nr.2 masele atomice relative rotunjite-noteaza valoarea numarului lui Avogadro dar si formula de calcul a nr.de particule corespunzatoare unei cantitati date dintr-un element sau cunoscand nr.de moliObservare sistematica
Fisa de lucruExaminare orala
O4, O5, O7Dirijarea nvrii -propune spre rezolvare in clasa, la tabla, sub indrumarea profesorului:
Ex.nr.4,6/pag.45 din manual
-rezolva la tabla exercitiile propuse de profesorEvaluare orala si scrisa
O3, O4, O5, O7
Conexiunea invers
(feed-back-ul)
-pune cateva intrebari de control:
1) Ce masa atomica relativa are Al, Si, Mg, Br?
2) Cate grame reprezinta 2 moli de Al?
3) Cati moli reprezinta 48g de magneziu?
4) Cati atomi se gaesc in 32 de grame de cupru?-raspund intrebarilor:
1) 27, 28, 24, 80
2) 54g
3) 2 moli Mg
4) 3,011*1023atomi CuObservare sistematicaExaminare orala
Evaluarea
Distribuie elevilor testul nr.2-elevii rezolva individual cerintele din testul nr.2Fisa de lucru
Fixarea
Verifica cu ajutorul videoproiectorului rezultatele ex.din test.-verifica rezultatele obtinute prin comparare cu fisa etalonExaminare orala
Tema pentru acasaAnunta tema pentru acasa: Ex.7,8,9/pag.45 manual-noteaza tema pentru acasa