Plan de Lectie Anita

8
CAPITOLUL 1. PLAN DE LECŢIE CLASA A X-A F

description

plan de lectie contabilitate cls x

Transcript of Plan de Lectie Anita

Page 1: Plan de Lectie Anita

CAPITOLUL 1. PLAN DE LECŢIE CLASA A X-A F

Page 2: Plan de Lectie Anita

PLAN DE LECŢIE

Disciplina: Contabilitate Unităţii EconomiceŞcoala: Colegiul Economic „Partenie Cosma” OradeaClasa: a X-a FProfil: Servicii Data: 28.XI.2012Capitolul: Principiile și procedeele specifice metodei contabilității - ContulSubiectul lecţiei: Asemănări și deosebiri între cont și bilanțTipul lecţiei: Lecţie mixtăPropunător: Csoke AnitaProfesor coordonator: Vaşadi – Santău Marioara – Aurina Competenţe generale:

- asimilarea cunoştinţelor privind asemănările și deosebirile dintre cont și bilanțul contabil

Competenţe specifice:- reactualizarea conceptelor generale cu privire la cont: definiţie, importanţă,

structură, formele contului;- identificarea și explicarea asemănărilor dintre cont și bilanțul contabil;- identificarea și explicarea deosebirilor dintre cont și bilanțul contabil;- manifestarea curiozității de a rezolva corect fișa de lucru;- participarea activă la lecție.

Metode şi procedee utilizate: - prelegerea;- explicaţia;- conversaţia; - exerciţiul;- observaţia;- exemplificarea;- analiza;- sinteza;- problematizarea;- munca independentă;- chestionarea orală şi frontală.

Mijloace didactice:- Manualul;- Planul General de Conturi;- Minicalculatorul;- Fişele de lucru;- Tabla;- Marker.

4

Page 3: Plan de Lectie Anita

Surse informaţionale:- VIOLETA ISAI – “Contabilitate. Manual pentru clasa a X-a”, Editura BIC ALL,

Bucureşti 2005;- Vonea, O., Vonea, R.,Vaşadi – Santău, M.A. - „Culegere de probleme la

contabilitate – Ediţie revizuită şi adăugită”, Ed. Didactică Militans, Casa Corpului Didactic Oradea, 2007.

15. DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

Momente ale activităţii didactice

Conţinutul specific al lecţieiMetode şi

mijloace de învăţământ

Activităţi specifice elevilor

1. Organizarea clasei pentru

lecţie(4 min)

2.Reactualizareanoțiunilor

necesare pentru asimilarea noilor

cunoștințe (10 min)

3. Pregătirea psihologică

(4 min)

4. Anunţarea lecţiei noi(4 min)

Pregătește mijloacele necesare desfășurării lecției (tabla, manuale, caiete, culegere, fișă

de lucru, etc.)Propunătorul face prezenţa și notează absenții

în catalogSe asigură de un climat optim pentru

desfăşurarea lecţiei

Propunătorul adresează următoarele întrebări elevilor:

- Ce este contul?- Dar bilanțul contabil?

- Care sunt elementele specifice unui cont?

- În ce constă importanța contului?

- Dar a bilanțului contabil?

- Sub ce formă se prezintă bilanțul contabil?

- Dar contul?

Pentru captarea atenției propunătorul adresează elevilor următoarea întrebare care

pregătește noua lecție:

- Ce asemănări şi deosebiri identificaţi între cont şi bilanţ?

După răspunsul elevilor și adăugarea completărilor și precizărilor, propunătorul anunţă titlul noi lecţii şi notează pe tablă:

ConversaţiaObservaţiaExerciţiul

ConversaţiaChestionarea

orală şi frontalăObservațiaExplicația

PrelegereaChestionareaObservațiaConversațiaExplicaţia

Conversația

Elevii pregătesc cele necesare

orei

Elevii solicitați răspund la întrebări.

Elevii solicitaţi răspund oral la

întrebări.Ceilalți elevi

ascultă răspunsurile cu

atenție și eventual aduc

completări

Elevii notează în caiete titlul

lecţiei.

5

Page 4: Plan de Lectie Anita

5. Comunicarea şi asimilarea

noilor cunoştinţe(20 min)

”Asemănări și deosebiri dintre cont și bilanț „

Predarea de către propunător a noi lecții :

Între cont, ca instrument de lucru al contabilităţii, şi bilanţ, ca instrument de rapoarte şi sinteză contabilă, există un raport ca de la parte la întreg, între cele două existând o strânsă legătură, dar şi diferenţieri prin asemănări şi deosebiri. La începutul exerciţiului, existentele iniţiale de elemente patrimoniale din bilanţul contabil sunt preluate de conturi, sub formă de solduri iniţiale. La sfârşitul exerciţiului, bilanţul contabil final se întocmeşte pe baza datelor din conturi. Propunătorul desenează pe tabla un tabel în care va trece asemănările şi deosebirile dintre cont şi bilanţ (anexa nr. 1): Asemănări:

· Bilanţul contabil şi contul sunt procedee specifice contabilităţii;

· Între bilanţul contabil şi cont există o relaţie de interdependență;

· Bilanţul contabil şi contul au două părţi (ACTIV – PASIV respectiv DEBIT – CREDIT);

· Posturile bilanţiere de ACTIV devin conturi ale elementelor de ACTIV, respectiv posturile bilanţiere de PASIV devin conturi ale elementelor de PASIV;

· Din bilanţul contabil iniţial se stabilesc soldurile iniţiale ale conturilor;

· Cu soldul final din cont se alcătuieşte bilanţul contabil final.

Deosebiri:· Bilanţul contabil este instrument de

reprezentare globală a patrimoniului, iar contul este instrument de reprezentare individuală a fiecărui element patrimonial;

· Bilanţul contabil prezintă situaţia statică la un moment dat a patrimoniului, iar contul reflectă situaţia dinamică, individuală a fiecărui element patrimonial;

· Bilanţul contabil se întocmeşte şi se exprimă numai în unităţi valorice, iar contul se exprimă valoric, dar uneori

PrelegereaExplicaţia

ConversaţiaObservaţiaExercițiul

ExemplificareaAnaliza Sinteza

Elevii notează în caiete noile

cunoştinţe și sunt atenți la

explicații și exemple.

6

Page 5: Plan de Lectie Anita

6. Fixarea cunoştinţelor

asimilate (6 min.)

7. Darea temei pentru acasă

(2 min.)

cantitativ;· Bilanţul contabil prezintă totalitatea

utilizărilor şi rezultatelor, iar contul prezintă individual fie utilizarea, fie resursa.

· Bilanţul contabil reflectă existentele la un moment dat, iar contul existentele şi mişcări ale elementelor patrimoniale pe o perioadă;

· Cele două părţi ale bilanţului se numesc ACTIVE şi PASIVE, iar ale contului DEBIT şi CREDIT;

· Contul prezintă distinct cele două părţi ale sale, iar bilanţul contabil vertical prezintă două părţi în diferite structuri, sub formă de listă;

· Bilanţul contabil respectă întotdeauna ACTIV = PASIV, iar contul funcţionează atâta timp cât are sold, deci e neechilibrat.

Propunătorul va împărți elevilor fișa de lucru pregătită în prealabil, pe care aceştia o vor rezolva în mod individual, după care se vor verifica răspunsurile celor nominalizați de

propunător şi se vor corecta greşelileSe fac aprecieri colective şi individuale ,

notându-se cu puncte în plus elevii activi la lecție.

Propunătorul cere elevilor să înveţe noţiunile predate.

PrelegereaExplicaţia

ConversaţiaObservaţiaExercițiulAnaliza Sinteza

ConversațiaObservațiaExercițiulExplicația

Munca independentă

ProblematizareaAnalizaSinteza

ConversațiaExplicația

Elevii notează în caiete noile

cunoştinţe și pun întrebări dacă au

neclarități.

Elevii răspund la întrebări și

verifică fișa de lucru, corectează unde este cazul.

Notarea prin puncte în plus a elevilor activi.

Elevii notează în caiete tema

pentru acasă.

7