Plan de Lectie

5
Unitatea de învăţământ: Liceul de Informatica „Grigore Moisil” Brasov Disciplina: Economie Profesor/propunător: Anca Lipan Clasa: a XI-a A Data: 06.01.2013 Nr ore/săpt: 2 ore Nivelul clasei: 25 elevi efectiv ( dintre care 3 foarte buni, 5 buni, 12 medii, 5 slabi şi mediocri ) Proiect didactic Unitatea de învăţare: Consumatorul şi comportamentul său raţional Subiectul lecţiei: Nevoi şi resurse Tipul lecţiei: mixtă Competenţa specifică: Formarea unui comportament economic necesar pentru integrarea in societate Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei toţi elevii să fie capabili: să identifice nevoile economice conform piramidei nevoilor să clasifice nevoile conform Maslow să definească noţiunea de spirit antreprenorial sa argumenteze noţiunile: nevoi şi resurse Locul desfăşurării: sala de clasă Forme de organizare a activităţii: individuală, pe grupe, frontală

description

Plan de Lectie

Transcript of Plan de Lectie

Page 1: Plan de Lectie

Unitatea de învăţământ: Liceul de Informatica „Grigore Moisil” BrasovDisciplina: Economie Profesor/propunător: Anca LipanClasa: a XI-a A Data: 06.01.2013Nr ore/săpt: 2 oreNivelul clasei: 25 elevi efectiv ( dintre care 3 foarte buni, 5 buni, 12 medii, 5 slabi şi mediocri )

Proiect didactic

Unitatea de învăţare: Consumatorul şi comportamentul său raţionalSubiectul lecţiei: Nevoi şi resurseTipul lecţiei: mixtăCompetenţa specifică: Formarea unui comportament economic necesar pentru integrarea in societateObiective operaţionale:

La sfârşitul lecţiei toţi elevii să fie capabili: să identifice nevoile economice conform piramidei nevoilor să clasifice nevoile conform Maslow să definească noţiunea de spirit antreprenorial sa argumenteze noţiunile: nevoi şi resurse

Locul desfăşurării: sala de clasă Forme de organizare a activităţii: individuală, pe grupe, frontalăMetode şi procedee: brainstorming, conversaţia euristică, problematizarea, explicaţia.Mijloace de învăţământ: fişa de lucru, fişa de evaluare, manual, planşa didactică.Bibliografie: 1. Economie, Manual pentru clasa a XI – a, Editura Corint, Bucuresti 2006

2. Economie, Ghid de pregătire intensivă pentru examenul de bacalureat, Editura Nomina, Bucureşti 2013

Page 2: Plan de Lectie

Desfăşurarea lecţiei

Etapele(momentele

lecţiei)

Timp alocat fiecărei etape

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor Metode Procedee(forme de

organizare)

Mojloace Modalităţi de evaluare

1.Captarea atenţiei

6’ Prezentarea unui film didactic din care elevii să identifice principalele nevoi şi resurse ale economiei

Urmăresc filmulFac observaţii/analize

Conversaţia Lucru în grup Film didactic

Observaţia sistematică

2.Anunţarea titlului şi a obiectivelor

de atins

2’ Anunţarea titlului Nevoi şi resurse şi a obiectivelor lecţiei

Notează în caiet titlul lecţiei şi obiectivele şi fac discuţii pe marginea acestora

ConversaţiaPPT – ul cu noţiunile principale ale lecţiei

Individual Frontal

ManualulCaietul de notiţe

Observaţia sistematică

3.Reactualizar

ea cunoştinţelor

dobândite anterior, necesare învăţării

care urmează

7 ’ Profesorul propune elevilor o fisă recapitulativă prin care verifică cunoştinţele acumulate la lecţia anterioară(fişa nr. 1- fişă pe grup)

Elevii organizaţi in grupe omogene de 5 persoane rezolvă fişa (timp de lucru 4’) apoi fac autoevaluare+ evaluare intre grupe si apoi discuţii pe marginea fişelor.

Rezolvarea de exerciţiiAutoevaluareaEvaluarea intergrupalăDiscuţiiAnalizeExplicaţii

Lucru in grupDiscuţii frontale

Fisă de lucru pentru recapitulare

Fişa de evaluare orală

4.Comunicarea

noului conţinut + dirijarea ănvăţării

25’ Pe baza manualului şi pe marginea PPT-ului, profesorul îi lasă pe elevi timp de 15 min să descopere in grup noţiunile ce trebuiesc asimilate

Elevii lucrează in echipe după metoda mozaicului (fiecare trebuind sa descopere o parte a temei, să o inţeleagă, şi apoi să se întoarcă în grupa de bază). Elevii devin astfel experţi pe o parte a lecţiei: identificarea nevoilor

Învăţarea prin descoperireMozaicConversatii euristiceExplicaţiiDezbateri

Lucru in grup ManualulPPT-ul

Observarea sistematică

Page 3: Plan de Lectie

(a celor elementare şi colective), identificarea resurselor, clasificarea nevoilor conform piramidei nevoilor, analiza noţiuniilor de resurse, bunuri, spirit antreprenoriat

5.Asigurarea

feedbackului

4’ Profesorul prezintă fişă de feedback “Piramida nevoilor”

Elevii trebuie să completeze piramida nevoilor

Exerciţiul didactic Individual Fişa de feedback

Evaluare orală

6.Evaluare

4’ Întrebări sistematice

Răspund la întrebări, fac corelaţii

Conversaţii Frontal Evaluare formativă

7.Tema pentru

acasă

2’ Argumentaţi în minim 1 pagină faptul că nevoia de muncă şi cererea de muncă nu sunt noţiuni economice cu aceeaşi sfară de cuprindere.

Explicaţii

Fişă recapitulativă (fişa nr. 1)

1. Explicati următorii termeni: microeconomie, macroeconomie, raritate economică, cost de oportunitate.2. Enumerati minim 5 utilizatori ai economiei.

Fişă de feedbackCompletati piramida nevoilor (după Maslow)