Plan de Lectie 2

7
PROIECT DE LECTIE 1 LICEUL CLASA a XII a DISCIPLINA: Consiliere şi orientare COMPONENTA EDUCATIVĂ: Dezvoltarea personalităţii şi dezvoltarea carierei SUBCOMPONENTA: Dezvoltarea carierei elevului TEMA: ”Planurile mele de viitor?” DURATA: 50 minute TIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi şi deprinderi PROPUNĂTOR: prof. Ing. Steluta Dinu COMPETENŢE GENERALE : B.I.1. Formarea şi dezvoltarea capacităţii de autocunoaştere, în vederea conturării unei atitudini favorabile faţă de sine B.I.2. Dezvoltarea capacităţii de valorizare maximă a potenţialului propriu, prin deprinderi de comunicare B.II.1. Stimularea motivaţiei învăţării continue (personale) în scopul dezvoltării propriei cariere B.II.2. Dezvoltarea abilităţii de informare privind cariera şi identificarea stării de prioritate B. II. 3. Formarea şi dezvoltarea capacităţii decizionale C. I. 2. Armonizarea şi exersarea propriului sistem de valori în acord cu cel social, pentru o mai bună organizare (structurare) a conştiinţei de sine COMPETENŢE SPECIFICE: Elevii vor fi capabili : 1 – să precizeze dacă s-au hotărât ce doresc să facă în viaţă, enumerând factorii care au contribuit în luarea acestor decizii; 2 – să evidenţieze rolul activ sau pasiv al părinţilor în opţiunea lor; 3 – să îşi expună părerea în legătură cu plecarea tinerilor în străinătate pentru a-şi asigura un viitor; 4 – să precizeze dacă ar alege opţiunea plecării în străinătate, motivând această alegere; 5 – să evidenţieze în ce măsură ar putea să se afirme în ţară peste câţiva ani dacă ar urma domeniul dorit; 6 – să argumenteze dacă în prezent cariera profesională a unui tânăr depinde de calităţile sale şi de performanţele obţinute la învăţătură, sau şi de cunoştinţe (relaţii) sau de bani. STRATEGIA DIDACTICĂ 1 | Page

Transcript of Plan de Lectie 2

Page 1: Plan de Lectie 2

PROIECT DE LECTIE 1

LICEUL CLASA a XII aDISCIPLINA: Consiliere şi orientareCOMPONENTA EDUCATIVĂ: Dezvoltarea personalităţii şi dezvoltarea cariereiSUBCOMPONENTA: Dezvoltarea carierei elevuluiTEMA: ”Planurile mele de viitor?”DURATA: 50 minuteTIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi şi deprinderiPROPUNĂTOR: prof. Ing. Steluta DinuCOMPETENŢE GENERALE : B.I.1. Formarea şi dezvoltarea capacităţii de autocunoaştere, în vederea conturării unei atitudini favorabile faţă de sineB.I.2. Dezvoltarea capacităţii de valorizare maximă a potenţialului propriu, prin deprinderi de comunicareB.II.1. Stimularea motivaţiei învăţării continue (personale) în scopul dezvoltării propriei cariereB.II.2. Dezvoltarea abilităţii de informare privind cariera şi identificarea stării de prioritateB. II. 3. Formarea şi dezvoltarea capacităţii decizionaleC. I. 2. Armonizarea şi exersarea propriului sistem de valori în acord cu cel social, pentru o mai bună organizare (structurare) a conştiinţei de sine

COMPETENŢE SPECIFICE: Elevii vor fi capabili :1 – să precizeze dacă s-au hotărât ce doresc să facă în viaţă, enumerând factorii care au contribuit în luarea acestor decizii;2 – să evidenţieze rolul activ sau pasiv al părinţilor în opţiunea lor;3 – să îşi expună părerea în legătură cu plecarea tinerilor în străinătate pentru a-şi asigura un viitor;4 – să precizeze dacă ar alege opţiunea plecării în străinătate, motivând această alegere;5 – să evidenţieze în ce măsură ar putea să se afirme în ţară peste câţiva ani dacă ar urma domeniul dorit;6 – să argumenteze dacă în prezent cariera profesională a unui tânăr depinde de calităţile sale şi de performanţele obţinute la învăţătură, sau şi de cunoştinţe (relaţii) sau de bani.

STRATEGIA DIDACTICĂ RESURSE PROCEDURALE: metode şi procedee: conversaţia, aprobarea, dezaprobarea, exemplul, argumentul, contraargumentul,

jocul de rol forme de organizare: frontal, individual

RESURSE MATERIALE: cărţi, reviste, scrisori, mesaje de la prieteni plecaţi în străinătate, etc.

BIBLIOGRAFIE:1. Ion Drăgan, Dorina Mărgineanţu, Pavel Petroman – Educaţia noastră cea de toate zilele, Editura

Eurobit, Timişoara, 19922. Noi repere privind activitatea educativă. Ghid metodologic , 2002

1 | P a g e

Page 2: Plan de Lectie 2

NR.CRT

ETAPELE LECŢIEI

COMP. CONŢINULTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ

Dozare Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor Metode şi procedee Forme de organizare

Resurse materiale

1. Moment organizatoric

(2 min.) şi

Exerciţiu de dezgheţ (5min.)

-Se consemnează absenţele.-Verifică existenţa resurselor materiale.

“Cum te vezi peste 1, 5, 10 ani” (se lucrează pe fişe, prin autocaracterizare şi “ reflexia în oglindă” a aplicaţiei)

- Răspund la întrebări.-Schimbă amplasamentul băncilor sub formă de cadru deschis

-Se deplasează pentru a forma grupe de lucru

-Conversaţia-Se compară autocaracterizarea cu caracterizări făcute de colegi unii altora

frontal

individual şi cu un coleg

2. Motivarea elevilor:

- sensibilizarea elevilor- captarea atenţiei (3min.)

“Viaţa omului este preţioasă numai atunci când urmăreşte un ideal” (Liviu Rebreanu)“Numai o dată în a ta viaţă / Stai cu norocul faţă-n faţă / Prinde-l atuncea cu putere, / Leagă-l în lanţuri, leagă-l în fiare, / Căci, dacă-ţi scapă din mână atunci, / Cu orice putere nu-l mai aduci.” (Mihai Eminescu)

-Elevii citesc cu atenţie textul şi încearcă o posibilă caracterizare a noţiunii de plan de viaţă.

conversaţia

aprobarea

dezaprobarea

frontal

individual

3. Comunicarea obiectivelor

lecţiei (2min.)

Se propune abordarea a două aspecte de bază :- care ar fi planul de viitor privind cariera profesională şi cum s-a ajuns la luarea deciziilor?- consideraţi că o carieră profesională depinde doar de calităţi, de performanţele sau şi de alţi factori?

-Elevii ascultă cu atenţie şi notează tema în caiete sau desenează, ilustrând ideile şi astfel

Individual şi cu un coleg

4. Desfăşurarea dezbaterii (20

min.)

1 -Se pun în discuţie termenii de carieră şi plan de viaţă.

-Aveţi un plan de viitor în ceea ce priveşte cariera voastră profesională?

-Elevii se implică activ în dezbaterea aspectelor propuse.

-Explică şi exemplifică planurile lor de viitor.

conversaţia

exemplul

frontal

2 | P a g e

Page 3: Plan de Lectie 2

4. Desfăşurarea dezbaterii (20

min.) - continuare

2

3

4

-Cine v-a influenţat în acest sens?

-Ce modele aţi urmat?

- Aveţi posibilitatea de a opta singuri în ceea ce priveşte viitorul vostru?

-Vă influenţează părinţii în alegerea viitorului? În ce sens?

-Se pune în discuţie posesivitatea părinţilor şi libertatea copiilor în luarea deciziilor.

-Ce părere aveţi despre valul de tineri care pleacă în străinătate pentru a se realiza? Consideraţi că au dreptate să rămână acolo?

-Aţi alege să plecaţi în străinătate? Ce motivaţie aveţi?

-Argumentează de ce se sau nu se lasat influenţaţi în luarea deciziilor asupra viitorului lor şi de către cine?

-Enumeră persoanele alese ca modele de viaţă şi dau exemple de calităţi pe care acestea le au.

-Sunt stimulaţi să se exprime dacă au posibilitatea de a lua singuri decizii în privinţa viitorului

-Comentează rolul şi importanţa părinţilor in luarea deciziilor.

-Sintetizează avantajele/ dezavantajele implicării părinţilor în orientarea lor viitoare.Exemplifică şi motivează.

-Sunt stimulaţi să se exprime pâna unde ar trebui să meargă libertatea copiilor şi dacă această libertate subminează autoritatea părinţilor.

- Comentează pe baza fenomenului de migraţie a tinerilor (“materie cenuşie” şi forţă de muncă).

-Motivează de ce ar/nu ar emigra.

aprobarea

dezaprobarea

exemplul

conversaţia

aprobarea

dezaprobarea

exemplul

conversaţia

aprobarea

dezaprobarea

individual

Se pot citi ca modele scrisori

(mesaje, felicitări etc.) primite de la

prieteni plecaţi în străinătate

frontal

individual

3 | P a g e

Page 4: Plan de Lectie 2

5. Obţinerea performanţei (10 minute)

- Consideraţi că o carieră profesională depinde numai de calităţi, de performanţele sau de cunoştinţe sau bani?

-Comentează rolul şi importanţa anumitor factori in ascensiunea profesională

-Exemplifică şi argumentează.

conversaţia

exemplulfrontal

individual

7. Concluzii(5 minute)

Fixarea noţiunilor

- Credeţi că peste 10 ani, când ar trebui sa fiţi angajaţi într-un serviciu, lucrurile vor fi altfel şi vă veţi putea realiza profesional aşa cum doriţi în ţară?

-Exemplifică şi comentează alegerea făcută.

conversaţia

exemplul, joc de rol

frontal

individual

8. Evaluare(3 minut)

- Analizează dacă acum, în urma acestei activităţi, autocaracterizările şi caracterizările colegilor de la începutul orei, de la ex. de dezgheţ, se pot modifica în mod constructive, în vederea dezvoltării personale

Joc de rol: părinţi, copii,

prieteni plecaţi sau reveniţi din străinătate

Frontal şi pe grupe

4 | P a g e