literatura-cinematografie
-
Upload
monica-ilie -
Category
Documents
-
view
217 -
download
4
description
Transcript of literatura-cinematografie
PROIECT DIDACTIC
PROIECT DIDACTICSAPTAMANA: 5-9.03.2012CLASA: a IX-a PROFESOR: Ilie MonicaTITLUL LECIEI: Literatura i cinematografiaTIPUL LECIEI: lecie de nsuire de noi cunotine
Text-suport: I.L. Caragiale D-ale carnavalului SCOPUL LECIEI: nelegerea relaiei dintre literatur i film i a raportului realitate-ficiune n cele dou arteVALORI I ATITUDINI Cultivarea interesului pentru lectur, a plcerii de a citi i a gustului estetic n domeniul literaturii
Stimularea gndirii autonome, reflexive i critice n raport cu diversele mesaje receptate
Formarea unor reprezentri culturale privind evoluia i valorile literaturii romne
Cultivarea unei atitudini pozitive fa de comunicare i a ncrederii n propriile abiliti de comunicare
Abordarea flexibil i tolerant a opiniilor i a argumentelor celorlali
Cultivarea unei atitudini pozitive fa de limba romn i recunoaterea rolului acesteia n dezvoltarea personal i pentru mbogirea orizontului cultural
Dezvoltarea interesului pentru comunicarea intercultural
COMPETENE GENERALE1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i n producerea mesajelor, n diferite situaii de comunicare
2. Folosirea modalitilor de analiz tematic, structural i stilistic n receptarea diferitelor texte literare i nonliterare
3. Argumentarea scris i oral a unor opinii n diverse situaii de comunicare
COMPETENE SPECIFICE:CONINUTURI:
1.1. utilizarea adecvat a achiziiilor lingvistice n receptarea diverselor texte niveluri ale receptrii textelor orale i scrise: fonetic, ortografic i de punctuaie, morfosintactic, lexico-semantic, stilistico-textual, nonverbal i paraverbal
1.3. exprimarea oral sau n scris a propriilor reacii i opinii privind textele receptate exprimarea oral i scris a reaciilor i a opiniilor fa de textul literar i fa de filmele vizionate
1.5. utilizarea corect i adecvat a formelor exprimrii orale i scrise n diverse situaii de comunicare normele limbii literare (DOOM 2) rolul elementelor verbale, paraverbale i nonverbale n comunicarea oral
2.7. compararea limbajului cinematografic cu acela al textului scris raportul text-imagine
limbajul cinematografic, limbajul literaturii (materialul de expresie specific, posibiliti de prelucrare a acestuia, impact asupra publicului)
concepte specifice cinematografiei: regie, scenariu, imagine, coloan sonor, interpretare actoriceasc
3.3 argumentarea unui punct de vedere privind textele studiate discurs argumentativ oral i scris
OBIECTIVE COGNITIVE: S utilizeze corect limba romn n organizarea discursului oral i scris propriu.
S aplice conceptele operaionale specifice comunicrii (artistice) n cele dou situaii: receptarea unui fragment al textului literar D-ale carnavalului i receptarea unui episod, corespunznd textului, din ecranizarea adaptata cinematografic dupa piesa lui Caragiale S disting ntre spectacolul de film cu scop de divertisment i cel cu scop artistic S identifice specificul literaturii i al filmului ca arte S argumenteze preferina pentru unul dintre genuriOBIECTIVE AFECTIVE: S interiorizeze valorile etico-estetice implicate de receptarea unui mesaj artistic literar sau cinematografic S-i cultive sensibilitatea prin receptarea operelor artisticeMETODE I PROCEDEE DIDACTICE: expunerea problematizant conversaie euristic
brainstorming
METODE DE EVALUARE: observarea curent chestionarea oral fi de evaluare eseul de 5MATERIALE I MIJLOACE TEHNICE DE NVMNT: fragmentul din manual (editura Art, clasa a IX-a) al textului D-ale carnavalului fie de lucru individuale tabla i cret
fi de evaluare SCENARIUL DESFURRII ACTIVITII
1. MOMENT ORGANIZATORIC: notarea absenilor, pregtirea materialelor didactice 2. CAPTAREA ATENIEI I ASIGURAREA MOMENTULUI AFECTIV
Se prezint elevilor o expunere care ilustreaz cele 7 arte, pentru a se face legtura ntre literatur i cinematografie, se discut despre conceptul de art (definiie, clasificare, caracteristici).
Apoi se prezint cteva repere n domeniul cinematografic(scenariul, regia, recuzita).
Urmeaz o scurt prezentare a operei dramatice a lui I.L. Caragiale.
Pentru a vedea modul n care elevii recepteaz literatura, pe de-o parte, i filmul, pe de alt parte, li se cere s completeze o fi cu avantajele i dezavantajele receptrii celor dou genuri. Scopul sarcinii este acela de a observa dac apare sau nu o diferen la finalul activitii n ceea ce privete opinia elevilor asupra preferinei pentru literatur sau film. (fia de lucru)3. REACTUALIZAREA CUNOTINELOR ANTERIOARE
Se reactualizeaz ideile i problemele ancor dintre obiectivele operaionale ale precedentei activiti i cele ale activitii n curs de desfurare: limbajul artistic transfigurarea realitii prin cuvinte i cunoaterea de tip artistic transfigurare a realitii prin mijloace diferite, ns cu acelai scop: sensibilizare, provocarea emoiilor de tip estetic. Discuia permite trecerea la urmtorul moment din desfurarea leciei.
4. COMUNICAREA TITLULUI LECIEI I ENUNAREA OBIECTIVELOR
Se comunic elevilor titlul leciei i obiectivele cognitive.5. PREZENTAREA SARCINILOR DE NVARE I DIRIJAREA NVRII
n vederea atingerii obiectivelor prezentate, pentru nceput, li se cere elevilor i s urmreasc asemnrile i deosebirile dintre cele dou tipuri de art n cele dou situaii: fragmentul de text literar din D-ale carnavalului i un episod al ecranizrii corespunznd fragmentului.6. OBINEREA PERFORMANEI I ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI
Elevii vor lucra individual pentru rezolvarea sarcinilor de lucru prezentate anterior i i vor prezenta rspunsurile.
Se discut, n continuare, despre elementele implicate n realizarea unui film, spre deosebire de literatur (regie, scenariu, imagine, coloan sonor, interpretare actoriceasc etc.) i se expune problema unei clasificri a filmului n funcie de efectul pe care l are asupra receptorului: divertisment/ relaxare sau cunoatere artistic. Se reia conceptul de cunoatere artistic, astfel nct, la finalul conversaiei, s se poat elabora concluziile referitoare la tema propus: relaia dintre literatur i ecranizarea operei literare/ film i existena filmului ca art.
Dup realizarea fiecrei sarcini de nvare se vor face aprecieri n legtur cu nivelul activitii (general sau individual) elevilor i se vor face referiri la calitatea rspunsurilor.
Se vor sugera soluii n cazul nereuitei nvrii i se va avea n vedere permanent eliminarea erorilor i a lacunelor.
7. EVALUAREA REZULTATELOR: evaluare formativ eseul argumentativ pe tema
Ce v sensibilizeaz mai mult: literatura sau filmul? Argumentai n 10-15 rnduri. (minimum 2 argumente pro sau contra)
8. ASIGURAREA RETENIEI I A TRANSFERULUI
Tema pentru acas: Completai schema comunicrii pentru cele dou situaii prezentate mai sus: literatura i ecranizarea/ filmulFi de lucru:
LiteraturaAvantaje:
Dezavantaje:
Filmul/ cinematografia
Avantaje:
Dezavantaje:
Tema pentru acas:
Completai schema comunicrii pentru cele dou situaii prezentate mai sus: literatura i ecranizarea/ filmul.Elementele comunicriiTextul literarEcranizarea/ filmul
Emitor
Receptor
Mesaj
Canal
Cod
Referent
PAGE 1