LECŢIA DE PREDARE

8
LECŢIA DE PREDARE-ÎNVĂŢARE (MIXTĂ) PROIECT DIDACTIC A. REPERE GENERALE Şcoala: Cadru didactic: DISCIPLINA: Fizica Data : 25 noiembrie 2011 Unitatea de învăţare (capitolul) : Fenomene termice Subiectul lecţiei: Transformări ale stărilor de agregare. Călduri latente. Topirea şi solidificarea Tipul lecţiei: Mixtă (predare-învaţare) Durata : 50 min. II. COMPETENŢE SPECIFICE La sfîrşitul lecţiei elevul trebuie să fie capabil : O1 – Să cunoască transformările ale stărilor de agregare, pe baza fişei de documentare, consemnându-le în fişa de lucru în 5 min. O2 – Să explice fenomenele întîlnite în natură, determinate de transformările ale stărilor de agregare, pe baza observarilor proprii, completand fisa de lucru. O3 – Să lămurească mecanismul fenomenului de topire(solidificare), pe baza manualului, completând fişa de lucru în 7 min.; O4 – Să explice specificul fenomenelor de topire(solidificare) O5 – Să definească căldura latentă de topire(solidificare), pe baza materialului teoretic, facabd notite in caiet. O6 – Să rezolve probleme,aplicînd expresiile pentru determinarea căldurii latente de topire, pe baza cunostintelor acumulate, scriind rezolvarea si raspunsul in caiet. III. STRATEGII DE PREDARE-ÎNVĂŢARE a) Metode - Metode şi tehnici : conversaţia euristică, demonstrare, analiză, sinteză, activitate experimentală, problematizare, observaţie, test, rezolvări de probleme, lucrul cu manualul b) Mijloace de învăţământ

Transcript of LECŢIA DE PREDARE

Page 1: LECŢIA DE PREDARE

LECŢIA DE PREDARE-ÎNVĂŢARE (MIXTĂ)

PROIECT DIDACTIC

A. REPERE GENERALE

Şcoala: Cadru didactic: DISCIPLINA: FizicaData : 25 noiembrie 2011Unitatea de învăţare (capitolul) : Fenomene termice

Subiectul lecţiei: Transformări ale stărilor de agregare. Călduri latente. Topirea şi solidificarea

Tipul lecţiei: Mixtă (predare-învaţare)Durata : 50 min.

II. COMPETENŢE SPECIFICE

La sfîrşitul lecţiei elevul trebuie să fie capabil :O1 – Să cunoască transformările ale stărilor de agregare, pe baza fişei de documentare, consemnându-le în fişa de lucru în 5 min.O2 – Să explice fenomenele întîlnite în natură, determinate de transformările ale stărilor de agregare, pe baza observarilor proprii, completand fisa de lucru.O3 – Să lămurească mecanismul fenomenului de topire(solidificare), pe baza manualului, completând fişa de lucru în 7 min.;O4 – Să explice specificul fenomenelor de topire(solidificare)O5 – Să definească căldura latentă de topire(solidificare), pe baza materialului teoretic, facabd notite in caiet.O6 – Să rezolve probleme,aplicînd expresiile pentru determinarea căldurii latente de topire, pe baza cunostintelor acumulate, scriind rezolvarea si raspunsul in caiet.

III. STRATEGII DE PREDARE-ÎNVĂŢARE

a) Metode - Metode şi tehnici : conversaţia euristică, demonstrare, analiză, sinteză, activitate experimentală, problematizare, observaţie, test, rezolvări de probleme, lucrul cu manualul

b) Mijloace de învăţământ Resurse materiale (M.d.): m1 : tabla; m2 : planşa nr. 1; m3 : culegere de probleme

Resurse tehnice (M.t.): Fişe de lucru (f.l.); Caiete (c.); vase; gheaţă; termometru; reţea cristalină

c) Moduri de organizare a colectivului (M.O.C.): Activitate - frontală (F); individuală (I); pe grupe (G)

IV. BIBLIOGRAFIE:1. I.Botgros, V.Bocancea, N.Constantinov, Fizică – manual pentru clasa a VIII- a.2. M.Marinciuc şi alţii, Culegere de probleme clasele VIII-IX.3. V.Lucaşic, Culegere de probleme de fizică, clasele VII-VIII.4. R.Spoială, Ne place fizica?5. Fizica. Curriculum pentru învăţămîntul gimnazial.

Page 2: LECŢIA DE PREDARE

Secvenţelelecţiei

Ob.operaţ.

Conţinutulştiinţific al temei

Strategii de predare-învăţare Evaluare Metode Mijl.

de învăţ.

MOC

1. Momentul organizatoric (2 min.)

-Voi face prezenţa şi voi consemna absenţele. Elevii îşi vor pregăti cele necesare pentru desfăşurarea activităţii. -Voi asigura un climat de ordine şi disciplină.

conversatie F Capacitatea de concentrare a atenţiei

2. Verificarea temei pentru acasă (2 min.)

Se verifică efectuarea temei:a) cantitativ ; În acest timp se

verifica prin sondaj tema. calitativ- Dacă sunt chestiuni neînţelese, se vor rezolva la tablă.

Conversatie euristica

FI

Capacitatea de rezolvare a sarcinilor temei

3. Verificarea lecţiei anterioare (3-4 min.)

-Voi face o verificare a cunoştinţelor teoretice referitoare la stările de agregare a substanţelor.

expl FI

Capacitatea de a explica diferenţele între stările de agregare.

4. Captarea atenţiei (5 min.)

- Voi folosi o schemă, care va fi completată cu ajutorul elevilor şi vom pune în evidenţă transformările de fază cunoscute deja(fişa 1)

pbl fişa 1 F Capacitatea de reactualizare a cunoştinţelor anterioare.

5. Anunţarea subiectului lecţiei noi şi a obiectivelor operaţionale(1-2 min.)

-Voi anunţa titlul temei, îl voi scrie pe tablă, iar studenţii în caiete.-Voi anunţa obiectivele operaţioanle pe înţelesul elevilor. Le voi face precizări privind modul de desfăşurare a activităţii. Le impart fişele de documentare.

cv fd F Capacitatea de conştientizare a obiectivelor temei noi

6. Predarea temei noi(15-20min.)

O1 - Voi explica fenomenul de sublimare şi desublimare-Voi atenţiona elevii la studierea fenomenelor de topire şi solidificare-Voi propune elevilor cîteva aplicaţii practice a transformărilor sus menţionate şi cer de la elevi alte exemple de aplicaţii practice ale topirii şi solidificării(fişa2)

cv fişa2 FI

Capacitatea de a redescoperi fenomenele naturii.

O2 -Reactualizăm cunoştinţele elevilor, privind fenomenele naturale studiate anterior-Voi propune elevilor cercetarea graficului încălzirii şi topirii a gheţii(fişa5)

Ex fişa5 G Capcitatea de aevidenţia transformări ale stării de agregare si desinteză

O3 -Voi explica mecanismul de topire şi solidificare(fişa3)

ex fişa3 F Capacitatea de a trage concluzii

O4 -Tinînd cont de concluziile Conversatie manual F Capacitatea de

Page 3: LECŢIA DE PREDARE

făcute,definesc topirea şi solidificarea

-Realizînd experimentul de determinare a temperaturii de topire a gheţii propun ca elevii să formuleze o concluzie-Discut cu elevii despre temperatura de topire ale unor substanţe, folosind tabelul(p.31,manual)

euristica

Activitate experimenta

la

Lucrul cu manualul

a defini notiunile respective

O5 -Voi discuta cu elevii despre topirea diferitor substanţe, punînd în evidenţă mărimea fizică,căldura latentă de topire-Voi propune elevilor soluţionarea problemei 1,2 (fişa 4)

Pblanaliza

fişa 4 FI

Capacitatea de a explica cazurile propuse.

O4 -Voi defini cantitatea de căldură la topire(solidificare)-Voi explica absorbţia şi cedarea căldurii la topire(solidificare)-Voi propune pentru soluţionare problema 3(fişa 4)

cv fişa 4 Gasirea solutiilor

7. Fixarea cunoştinţelor şi priceperilor(7-10min.)

O6-Voi propune elevilor spre rezolvare probleme(fişa7)

fişa7 I Capacitatea de a rezolva corect probleme

8. Tema pentru acasă (2-3 min.)

Voi face precizări în legătură cu conţinutul temei pentru acasă şi voi rezolva concret un element al acesteia.

Explsinteza

F Capacitatea de înţelegere a sarcinilor temei pentru acasă

9. Evaluarea finală

Voi face aprecieri generale şi individuale în legătură cu participarea elevilor la activitate.

cv FI

Voi acorda note justificându-le

Page 4: LECŢIA DE PREDARE

Fişa 2

Folosirea în practică a transformărilor dintr-o stare de agregare în alta: - topirea metalelor pentru a obţine din ele aliaje - aburul obţinut la vaporizarea apei pune în funcţie turbinele cu abur - gazele lichefiate se utilizează în instalaţiile frigorifice

Fişa 1 Transformări ale stărilor de agregare

Topire Vaporizare

Solid Lichid Gaz

Solidificare Condensare

Sublimare

Fişa 3

Se ştie că corpurile solide(cristalele) moleculele(atomii) sînt situate intr-o ordine strictă. În solide ele oscilează. La încălzire, mărindu-se tempetatura creşte viteza de mişcare a moleculelor (creşte Ec de mişcare). În consecinţă se măreşte amplitudinea oscilaţiilor. Cînd corpul se încălzeşte pînă la temperatura de topire, se dereglează ordinea repartizării particulelor în cristale. Legăturile se rup. Moleculele (atomii) devin liberi. Energia (căldura) pe care o primeşte un corp cristalin, se consumă pentru distrugerea cristalinului

Page 5: LECŢIA DE PREDARE

Fişa 6

1. S-ar modifica oare schimbările obişnuite ale timpului de primăvară, dacă căldura latentă de topire a gheţii va fi tot atît de mică, ca cea a mercurului?

2. De ce iarna în staţionării de lungă durată a automobilelor se varsă apa din radiatoarele lor?

3. Să se stabilească masa corpului de aluminiu, care, solidificîndu-se fără a-şi modifica temperatura, se degajă o cantitate de căldură egală cu 114 kj.

4. Ce cantitate de căldură este necesară pentru a topi 2 kg de gheaţă luată la temperatura de -10 °C, şi apa obţinută să se încălzească pînă la +30 °C ?

Fişa 7

Test

1. Procesul de trecere a substanţei din stare lichidă în stare gazoasă de numeşte: a) Topire b) Vaporizare c) Condensare

2. La topire corpul: a) Absoarbe căldură b) Cedează căldură c) Propagă căldură

3.Unitatea de măsură a căldurii latente de topire este: a) j/kg°C b) j/ °C c) j/kg 4.Unitatea de măsură a căldurii latentă de topire o are:

a) Gheaţa b) Mercurul c) Plumbul

5.Procesulde topire are loc cu: a) Creşterea temperaturii b)Fără variaţia temperaturii c) Cu micşorarea temperaturii

Fişa 4

1. De ce la Nord pentru a măsura temperatura aerului nu se folosesc termometre de mercur, ci cu alcool?

2. Temperatura de topire a oţelului este de 1400°C . La arderea prafului de puşcă în canalul ţevii unui tun temperatura ajunge la 3600°C . De ce ţeava tunului nu se topeşte?

3. Primăvara, în zilele în care există pericol de îngheţ, se practică umezirea abundentă a solului. Cum se explică această metodă de protecţie (a solului) contra îngheţului?