Istorie Antica

13

Click here to load reader

description

Istorie

Transcript of Istorie Antica

Page 1: Istorie Antica

PROIECT DE LECTIE

UNITATEA SCOLARA : C.N. “I. LUCA CARAGIALE” PLOIESTIPROFESOR : CARMEN BĂJENARUDISCIPLINA DIDACTICA : ISTORIECLASA : : A XII-A IDOMENIUL CONTINUT : STATUL SI POLITICAUNITATE DE INVATARE : “STATUL ROMAN MODERN: DE LA PROIECT POLITIC LA REALIZAREA ROMANIEI MARI”SUBIECTUL LECTIEI : : “CONSTITUIREA STATULUI NATIONAL UNITAR ROMAN”TIPUL LECTIEI : PREDARE-INVATARETIMP : 50 MINSTRATEGII DIDACTICE :

01. Metode si procedee didactice: conversatia euristica, expunerea, explicatia, exercitiul, problematizarea, jocul, munca in echipa, descoperirea.

02. Forme de lucru: metoda didactica a “cubului”. Structurarea clasei de elevi in sase grupe de lucru, fiecare grupa de elevi primeste spre indeplinire anumite cerinte pe baza continutului lectiei.

03. Conditii prealabile de lucru: elevul primeste un plan schematic al lectiei continand etapele si principalele evenimente ale “Constituirii statului national unitar roman”; fiecare grupa de elevi primeste cate un set de texte continand principalele documente istorice ale Unirii din 1918.

04. Materialul didactic: harta Romaniei Mari; planul schematic al lectiei; set texte cu documente istorice; set de cerinte repartizate pentru fiecare din cele sase grupe de lucru.BIBLIOGRAFIE SELECTIVA: ***Istoria Romanilor. Tratat, vol VII. Tom. 2, (coord. Prof. univ. I. Bulei), Bucuresti, 2003; Gh. Platon-acad., Istoria moderna a Romaniei, Bucuresti, 1987; Fl. Constantiniu-acad., O istorie sincera a poporului roman, Bucuresti, 2000; ***1918 la Romani, vol. I-III, Bucuresti, 1987-1988; ***Culegere de texte pentru istoria Romaniei (coord. L. Maior, St. Pascu), Bucuresti, 1977; H. Radu, P. Ioan Orha, Documente din istoria romanilor, Bucuresti, 1996.COMPETENTE :

I. Competente generale:01. Formarea si exersarea formelor de gandire logico-istorica;02. Formarea si exersarea perceptiilor privitoare la intelegerea spatiului si a timpului istoric;03. Formarea deprinderilor intelectuale si practice specifice investigarii surselor istorice si istoriografice;

1

Page 2: Istorie Antica

04. Formarea si consolidarea constiintei istorice; educarea spiritului individual pe criteriile valorilor morale, entice, nationale si patriotice.

II. Competente specifice:01. Cunoasterea, interpretarea si explicarea premiselor istorice ale Marii Uniri din anul 1918, ale procesului de realizare al

statului national unitar roman;02. Cunoasterea si analiza factorilor istorici interni si internationali care au determinat si au influentat procesul constituirii

Romaniei intregite, in anul 1918;03. Incadrarea cronologica si logico-istorica a tuturor evenimentelor si a faptelor istorice care au marcat fiecare dintre cele

trei etape ale procesului Unirii;04. Intelegerea aspectelor comune, dar si a celor specifice, in procesul istoric realizat in anul 1918;05. Asocierea evenimentelor romanesti, de la 1918 cu alte evenimente si fapte istorice europene petrecute la sfarsitul

Primului Razboi Mondial;06. Prezentarea pe harta istorica a teritoriilor care s-au unit cu Romania, a oraselor unde s-au luat deciziile istorice ale

Marii Uniri;07. Cunoasterea, interpretarea, analiza documentelor istorice caracteristice Marii Uniri; indeplinirea cerintelor specifice

fiecarei grupe de elevi in baza textelor continand documentele Unirii de la 1918 prin formarea deprinderilor de lucru si munca in echipa;

08. Desprinderea importantei istorice si a consecintelor istorice ale Marii Uniri, ale constituirii statului national unitar roman, din perspectiva nationala si internationala;

09. Evidentierea unor acte legislative si reformatoare care, in deceniul 1918-1928, au avut un rol deosebit in procesul desavarsirii si al consolodarii statului national unitar roman.

DESFASURAREA LECTIEI

MOMENTELE LECTIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

METODE SI MIJLOACE DIDACTICE

TIMP

1 2 3Momentul organizatoric

01. Introduce clasa in dinamica studiului: prezenta, observatii, recomandari, etc.02. Comunica tema de continut si

01. Comunica prezenta clasei.02. Motiveaza diferite

ConversatiaPrezentareaExpunerea 5 min.

2

Page 3: Istorie Antica

aspectele fundamentale ale competentelor specifice;03. Comunica strategia didactica ce va fi urmata in atingerea competentei specifice.

situatii sau stari de fapt.03. Diverse.

Actualizarea cunostintelor

01. Solicita elevilor prezentarea premiselor istorice ale Marii Uniri;Solicita elevilor prezentarea factorilor interni si externi favorizanti ai Marii Uniri.

01. Prezinta si detaliaza unele aspecte ale premizelor si ai factorilor favorizanti ai Unirii de la 1918;02. Prezinta exemple specifice.

ExpunereaPrezentareaProblematizareaConversatia 5 min.

PREDARE-INVATARE

01. Prezinta elevilor schema-plan a lectiei;02. Organizeaza clasa in sase grupe de elevi, in metoda "cubului", intr-o formula echilibrata;03. Fiecare grupa de elevi primeste spre informare un set de documente istorice sub forma de texte;04. Repartizeaza fiecarei grupe de elevi sarcini de lucru specifice, dupa cum se prezinta in anexa proiectului didactic continand textele si intrebarile catre elevi;05. Acorda timp de lucru fiecarei grupe de elevi si coordoneaza munca acestora prin consultari si indrumari;06. Primeste sarcinile fiecarei grupe in ordinea stabilita anterior si dezbate cu elevii fiecare dintre raspunsurile scrise elaborate de grupe.

01. Se organizeaza in sase grupe de lucru, intr-o formula aleatorie, fiecare grupa primind o sarcina specifica de lucru;02. Primesc schema-plan a lectiei si textele cu documentele Unirii de la 1918;03. Fiecare grupa de elevi studiaza materialul didactic aflat la dispozitie si elaboreaza sarcinile de lucru dupa cum urmeaza:

ExpunereaConversatiaExercitiul JoculMunca in echipaDescoperirea Problematizarea 30 min

3

Page 4: Istorie Antica

Grupa I: Descrie principalele evenimente ale Marii Uniri;

5 min

Grupa a II-a: Compara si diferentiaza aspectele Unirii in cele trei provincii istoriceGrupa a III-a: Analizeaza unele aspecte ale documentelor Unirii.

5 min.

Grupa a IV-a: Asociaza evenimentele Unirii romanilor din 1918 cu alte evenimente europene.

5 min.

Grupa a V-a: Argumenteaza necesitatea desavarsirii Marii Uniri pe cale legislativa.

5 min.

Grupa a VI-a: Realizeaza o diagrama Venn cu privire la aspectele commune dar si differentiate in procesul Marii Uniri.

5 min.

Consolidarea cunostintelor

01. Incearca finalizarea unor concluzii asupra raspunsurilor in baza sarcinilor de lucru;02. Fixeaza pe tabla un scurt plan al lectiei in baza raspunsurilor grupelor de elevi si a concluziilor.

01. Fiecare grupa isi argumenteaza si concluzioneaza raspunsurile;02. Intervin in sustinerea argumentata a diferitelor puncte de vedere;04. Fixeaza pe harta aspectele lectiei.

ConversatiaExercitiulProblematizareaDescoperirea 5 min.

Evaluarea cunostintelor

01. Apreciaza activitatea grupelor si a modului de lucru;02. Chestioneaza elevii asupra modului de lucru;03. Prezinta o scurta tema pentru acasa.

01. Isi exprima parerea asupra muncii in echipa si incearca autoevaluarea.02. Primesc tema pentru acasa.

Conversatia 5 min.

4

Page 5: Istorie Antica

SCHEMA LECŢIEIETAPELE CONSTITUIRII STATULUI NATIONAL UNITAR ROMAN

( 1917 – 1918)AUTONOMIA INDEPENDENTA UNIREA CONSECINTE

BASARABIA

-Februarie 1917: revolutia rusa declanseaza autodeterminarea in Imperiul rus:-Aprilie 1917:Constituirea Partidului National Moldovenesc;-8oct.1917:Congresul militarilor moldoveni proclama autonomia Basarabiei;-2-6nov.1917:Constituirea Sfatului Tarii(presed.I.Inculet) si Cons.Director(Petre Erhan);-2dec.1917:Proclamarea Republicii Moldovenesti

-nov.1917:revolutia bolsevica provoaca in Basarabia agitatii politice si anarhice;-dec.ian.1918:tendintele anexioniste ale Ucrainei;-11ian.1918:solicitarea Sfatului Tarii catre Romania pentru asigurarea ordinii interne;-13ian.1918:interventia Fortelor militare romane;-24ian.1918:proclamarea Republicii Democratice Moldovenesti;

-ian-martie1918:intense activitate unionista a Sfatului Tarii sprijinita de catre guv.Marghiloman,C.Stere si chiar de regimul Von Mackensen.-27martie1918:Sfatul Tarii voteaza cu majoritate unirea cu Romania;-22apr.1918:Decret Regal de promulgare a unirii;

1. Implinirea idealului istoric national;constituireastatului national unitar roman;2. Realizarea cadrului demographic si etnic romanesc(Recensamantul din1930 arata ca din circa 18 mil.loc. 71,9%erau etnici romani)3.Realizarea cadrului geo-economic national(Romaniaintregita avea circa 295mii km² si 2700 mari intreprinderi,fata de vechiul Regat cu 137mii km² si 810 mari intreprinderi)4. Unirea impunea un nou cadru legislativ unificator intoate domeniile,cadru care sa asigure atat drepturi si libertati tuturor cetatenilor,cat si sa realizezeuniformizarea legislatiei.

BUCOVINA

-Aprilie1918:Congresul natiunilor din Austro-Ungaria de la Roma proclama dreptul la autodeterminare nationala;-30apr.1918:Constituirea Consiliului National Roman de la Paris in sustinerea Unirii;-14oct.1918:Constituirea Cons.Nat al Bucovinei(presed.Iancu Flondor)9oct.1918:deputatii Bucovineri la Viena declara autodeterminarea

-sept-oct.1918:amenintarile anexioniste ale Ucrainei;-23oct.1918:Consiliul National solicita sprijinul militar al Romaniei;-25oct.1918:interventia de sprijin a armatei romane;-12nov.1918:Consiliul National allege institutiile politice ale Bucovinei.

-11nov.1918:constituirea Congresului National al Bucovinei,cu rolul de a decide soarta tarii;-15nov.1918:Congresul National voteaza in unanimitate Unirea cu Romania.-24dec.1918:Decretul Regal de promulgare a unirii.

5. Activitatea legislativa din Romania intregita,cu deosebire intre anii 1918-1926,a realizat in mare parte unificarea. Dintre aceste legi mentionam:Legea agrara; Decretul-lege de vot universal(1918); Unificarea monetara(1920) Unificarea fiscala(1920); Constitutia (1923); Legea instructiunii publice (1924); Legea electorala (1926)

TRANSI

-Aprilie1918:Consiliul National Roman de la Paris sustine unirea cu Bucovina si Transilvania;-sept.1918:deputatii romani de la Budapesta declara autodeterminarea Transilvaniei;-12oct.1918:declaratia de

-30oct.1918:Constituirea Cons.Nat.Rom.Central de la Arad pt.coordonarea activitatii unioniste;-6nov.1918:Manifestul”Catre natiunea romana”emis de CNRCproclama independenta

-7nov.1918:CNRCconvoaca public “Adunarea Nationala”la Alba-Iulia;-nov.1918:Consiliile Nationale zonale aleg delegatii pt.Adunare;-1dec.1918:deschiderea

5

Page 6: Istorie Antica

LVANIA

autodeterminare expusa de Partidul National Roman;condamna si manifestul imparatului Carol privind federalizarea(“Catre popoarele mele credincioase)

Transilvaniei;-9nov.1918:CNRCanunta Ungaria de preluarea puterii in Transilvania;-13-14nov.1918:tratativele esuate ale CNRC,de la Arad ,cu delegatia ungara.

Adunarii Nationale si proclamarea Unirii,Constituirea Marelui Sfat National si a Consiliului Dirigent ca institutii provizorii.-24.dec1918:Decretul Regal de promulgare a unirii

SARCINI DE LUCRU

grupa a 1-aDescrie:

6

Page 7: Istorie Antica

01.Desfasurarea celor trei etape ale constituirii statului national-unitar roman si a celor mai importante evenimente isorice,pe baza planului-schema al lectiei;

02.Modul in care s-au produs evenimentele istorice;modul in care au fost luate deciziile Unirii din 1918 si locul desfasurarii actelor unionist,pe baza planului-schema al lectiei si a documentelor-texte.

grupa a 2-aCompara:

01.Aspectele comune si cele diferentiate ,in desfasurarea evenimentelor Unirii din 1918,in raport cu evenimentele interne si internationale;

02.Natura raportului intre evenimentele istorice specifice fiecarei provincii,avand in vedere schita-plan a lectiei,si unele aspecte ale rezolutiilor de Unire,pentru fiecare dintre provinciile istorice care s-au unit cu Romania.

grupa a 3-aAnalizeaza:

7

Page 8: Istorie Antica

01.Care sunt,pe baza textelor,trasaturile esentiale ale documentelor elaborate de natiunea romana,din provinciile istorice care s-au unit cu Romania in anul 1918;

02.Care sunt,pe baza textelor,aspectele comune,dar si aspectele differentiate care reies din continutul rezolutiilor nationale de la Chisinau,Cernauti,Alba-Iulia din anul 1918.

grupa a 4-aAsociaza:

01.Evenimentele si actele Marii Uniri cu faptele istorice ale perioadei moderne din istoria romanilor prin care s-au creat premisele intemeierii statului national unitar roman;

02.Evenimentele Marii Uniri cu procesul general European de constituire a statelor nationale,dupa Primul Razboi Mondial.

grupa a5-aArgumenteaza:

8

Page 9: Istorie Antica

01.Necesitatea desavarsirii Marii Uniri printr-un nou cadru legislativ care sa fie adoptat in Romania integrata;

02.Cum au contribuit ,in mod esential,actele legislative adoptate in primul deceniu interbelic,la consolidarea Marii Uniri.

grupa a 6-aRealizeaza:

01.O diagrama tip Venn in care sa se precizeze aspectele si notele comune,dar si cele diferentiate in cadrul procesului de realizare a Marii Unirii,avand in vedere atat evenimentele,cat si rezolutiile Unirii.Se va avea in vedere schema-plan a lectiei si documentele texte.

9