Islam-plan de lectie

5
Plan de lectie Clasa: a VII-a Disciplina:Religie Subiectul (titlul lecţiei): Islamul –Coranul si Muhammad in comparatie cu Crestinismul-Biblia si Isus Tipul lecţiei: transmitere / însuşire de cunoştinţe Durata lecţiei: 45 min. Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili să: O 1 : să spuna ce inseamna Islamul si care sunt caracteristicile sale. O 2 : să povestească felul în care ei s-au documentat din diferite surse despre Islam O 3 : să explice care sunt diferentele intre Crestinism si Islam O 4 : să alcătuiască un scurt text pornind de la ideile principale ale Islamului Obiective formativ-educative: - să înţeleagă că Islamul,format de catre Muhammad ,este una dintre cele mai raspandite si mari credinte din lume si sa fie capabili sa enumere cei 6 piloni ai credintei Islamului. Strategia didactică: - mijloacele de învăţământ folosite la lecţie: caiet auxiliar, imagini cu pelegrinaje la Mecca si Medina, referate facute de elevi despre Islam.

Transcript of Islam-plan de lectie

Page 1: Islam-plan de lectie

Plan de lectieClasa: a VII-a

Disciplina:Religie

Subiectul (titlul lecţiei): Islamul –Coranul si Muhammad in comparatie cu Crestinismul-Biblia si Isus

Tipul lecţiei: transmitere / însuşire de cunoştinţe

Durata lecţiei: 45 min.

Obiective operaţionale:

La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili să:

O1: să spuna ce inseamna Islamul si care sunt caracteristicile sale.

O2: să povestească felul în care ei s-au documentat din diferite surse despre Islam

O3: să explice care sunt diferentele intre Crestinism si Islam

O4: să alcătuiască un scurt text pornind de la ideile principale ale Islamului

Obiective formativ-educative:

- să înţeleagă că Islamul,format de catre Muhammad ,este una dintre cele mai raspandite si mari credinte din lume si sa fie capabili sa enumere cei 6 piloni ai credintei Islamului.

Strategia didactică:

-       mijloacele de învăţământ folosite la lecţie: caiet auxiliar, imagini cu pelegrinaje la Mecca si Medina, referate facute de elevi despre Islam.

-       metodele de învăţământ folosite la lecţie: conversaţia, explicaţia, lectura explicativă, povestirea, conversaţia euristică, jocul de rol, exerciţiul.

-       formele de organizare a clasei: frontală, individuală.

Desfăşurarea lecţiei:  

I. Moment organizatoric

Page 2: Islam-plan de lectie

- salutul, rugăciunea, prezenţa.

II. Anunţarea titlului lecţiei noi şi prezentarea obiectivelor propuse

- se notează titlul lecţiei; se va urmări familiarizarea elevilor cu viaţa lui Muhammad şi activitatea Sa in privinta Coranului, ca un exemplu v-a fi dat Hadith,obiceiurie si traditiile lui Muhammad notate cu sfintenie in Coran.

III. Transmiterea noilor cunoştinţe

Islamul este o religie avraamică, monoteistă, fondată în secolul al VII-lea în peninsula

Arabă, pe teritoriul actual al Arabiei Saudite, de către profetul Muhammad şi bazată pe

textul religios cunoscut sub numele de Coran. Pe parcursul timpului s-a răspîndit pe un

un larg teritoriu care se întinde în Europa, Asia şi Africa de Nord. Centrul religios se află

în oraşele sfinte Mecca şi Medina.

• . Profetul Muhammad ibn Abdallah s-a născut la Mecca in jurul anului 570

• Tatăl sau moare cu puţin timp înainte de naşterea sa, iar mama sa când el avea

doar 6 ani. Este crescut de unchiul sau Abu Talib de la vârsta de 8 ani.

• La 12 ani călătoreşte în Siria, unde un călugăr creştin recunoaşte semnele tainice

pe umărul lui Mohamed care îi vestesc vocatia de prooroc.

• Se căsătoreşte cu prima lui nevastă, Khadija la vârsta de 25 de ani (ea avea 40);

soţia sa a avut un rol considerabil în viaţa Profetului: ea l-a încurajat mult în

încercările sale religioase

• La 40 de ani, Mahomed are prima revelatie din partea Sf Gabriel(Jibraill)

• Muhammad începe sa predice, întâi în familie şi printre cunoştinţe, apoi

publicului larg

Page 3: Islam-plan de lectie

• Cu fiecare an care trecea, noi capitole erau revelate din Coran. Pe măsură ce

numărul celor ce îl urmau creştea, Muhammad devine o ameninţare la adresa

conducătorilor societaţii sale şi este persecutat, alături de cei care îl urmau

• în 622 Muhammad este nevoit să îşi părăsească oraşul natal şi să meargă cu un

grup de musulmani devotaţi în oraşul Yatrib, acest eveniment se numeşte Hejira şi

marchează începutul anului Islamic.

• Hejira înseamnă în arabă "emigrare". Numele oraşului este schimbat în Medina

['Oraşul' (în arabă), ca prescurtare de la numele complet de 'Oraşul Profetului' (al

Madinat al-Nabi)]

• Medina devine capitala primului stat islamic.Acesta este imediat atacat de vecinii

mai puternici din Mecca, însă Muhammad reuşeşte să câştige câteva bătălii

importante Badr si Uhud,bataliile fiind numite si Jihad.

- citirea explicativă a lecţiei din manual şi analizarea icoanei prezentate la lecţie.

IV. Fixarea noilor cunoştinţe Pilonii Islamului:

1. Credinta(Aquida)

2. Cinci rugaciuni pe zi(Swalat)

3. Pomana(Zakat , 2.5% /per year)

4. Postul in timpul Ramadanului

5.Pelegrinajul la Mecca (Hajj)

Haji denotă cel care a făcut Hajj

Unele autoritati adauga si un al saselea pilon:

6. Jihad sau războiul sfânt în apărarea Islamului.

Care inseamna mijloace de opozitie activa impotriva raului si nedreptatii.literalmente

razboi

Page 4: Islam-plan de lectie

V. Aprecierea, asocierea, generalizarea

- Lectură exemplificativa din Coran si din Biblie

- Exercitii de debate pentru a surprinde diferentele intre Crestinism si Islam

-Formarea a 2 grupuri dintre care primul v-a cauta diferente si asemanari intre Islam si

Crestinism,iar cel din urma v-a cauta asemanari si diferente intre Muhammad si Isus

-Repetarea cunostiintelor asimilate si enumerarea pilonilor fiecarei credinte

VI. Activitatea suplimentară

- I se da fiecarui elev libertate in a prezenta pentru ora viitoare un proiect sau referat in care sa isi dea cu pararea in ce priveste noile cunostiinte asimilate.