Insp Proiectdidactic Matematica

15
PROIECT DIDACTIC PROIECT DIDACTIC Clasa: a-IV-a Propunător:Dabega Rodica Unitatea de învăţământ: Colegiul National „Spiru Haret’’ Aria curriculară: Matematică şi Ştiinte ale naturii Disciplina: Matematică Unitatea de învăţare: Măsurare si masura Subiect: Unităţi de măsură pentru valoare Tipul lecţiei: predare-învăţare Obiective de referinţă: 2.6: să rezolve, să compună probleme şi să utilizeze semnificaţia operaţiilor aritmetice în rezolvarea unor situaţii problemă 1

Transcript of Insp Proiectdidactic Matematica

Page 1: Insp Proiectdidactic Matematica

PROIECT DIDACTICPROIECT DIDACTICClasa: a-IV-a

Propunător:Dabega Rodica

Unitatea de învăţământ: Colegiul National „Spiru Haret’’

Aria curriculară: Matematică şi Ştiinte ale naturii

Disciplina: Matematică

Unitatea de învăţare: Măsurare si masura

Subiect: Unităţi de măsură pentru valoare

Tipul lecţiei: predare-învăţare

Obiective de referinţă:

2.6: să rezolve, să compună probleme şi să utilizeze semnificaţia operaţiilor aritmetice în

rezolvarea unor situaţii problemă

2.8: să utilizeze instrumente şi unităţile de măsură standard şi nonstandard pentru

lungime, capacitate, masă, suprafaţă, timp şi unităţile monetare în situaţii variate

4.2: să depăşească blocaje în rezolvarea de probleme, să caute prin încercare-eroare noi

căi de rezolvare

4.3: să manifeste disponibilitate pentru a învăţa de la alţii şi a-i ajuta pe ceilalţi în

1

Page 2: Insp Proiectdidactic Matematica

rezolvarea de probleme

Obiective operaţionale:

O1 – sa defineasca unitatile de masura invatate

O2 – să intuiasca imaginile prezentate

O3 – să ordoneze crescator monede si bancnote

O4 – sa identifice caracteristicile monedelor si bancnotelor

O5-sa recunoasca moneda cu circulatie internationala

- sa rezolve probleme date

STRATEGIA DIDACTICĂ:

a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, munca independentă,

observaţia, problematizarea; jocul

b) Mijloace didactice: fişe de muncă independentă,produse alimentare , fişe de lucru fişe de

evaluare;manual

c) Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe.

Bibliografice:

- Programe şcolare pentru clasa a IV-a , Matematică , Bucureşti, 2005

2

Page 3: Insp Proiectdidactic Matematica

- Chiriac Mihaela, Burtila Doina, Bosoaga Ana, Matematică, manual pentru clasa

a-IV-a, Editura Tiparg, 2006

- Neacşu, I. (coord.) , Metodica predării matematicii la clasele I – IV, E.D.P.,

Bucureşti, 1988

- Singer Mihaela , Caietul cu exerciţii de matematică, clasa a IV-a, Editura Sigma,

Bucureşti, 2002

Temporale: 45 minute;

Umane: 25 elevi, cadrul didactic

Etapele lecţiei

ObOp

DEMERSUL DIDACTICSTRATEGII DIDACTICE

Evaluare Activitatea

învăţătoarei

Activitatea

elevilorDura-ta

Mijloace didactice

Metode si procedee

Forma de organizare

1.Moment organizatoric

Asigur condiţiile necesare bunei desfăşurări a lecţiei.

Se pregatesc pentru ora de

1’ Manual, fişe

Frontală

3

Page 4: Insp Proiectdidactic Matematica

matematica2.Reactualizarea cunoştinţelor

- Ce aţi avut de învăţat şi de scris pentru astăzi la matematică? Impart elevilor spre rezolvare o fişă de muncă independentă (ANEXA 1), timp în care voi verifica tema cantitativ. Verific rezolvarea fişei de muncă independentă, apoi a temei calitativ.Fac aprecieri şi eventuale corectări. Voi solicita elevii să răspundă la câteva întrebări: Care este unitatea de măsură pentru timp? Cate ore are o zi?Cati ani sunt intr-un secol?Dar intr-un deceniu? In ce mileleniu suntem?

Răspund la întrebare.

Rezolvă fişa de muncă independentă.

Verrifica fisa

Răspund la întrebări, amintindu-şi cunoştinţele însuşite despre unitati de masura pentru timp

5’ fişă de muncă independentă

caietele de teme

conversatia

conversatia

Individuală

Frontală

Frontală

Scrisă

aprecieri verbale

Orală

3.Captarea atenţiei

Prezint elevilor o tava pe care se afla o punga de orez pe care scrie 1kg si o sticla de 1 l ulei. Pe fiecare produs este trecut pretul fiecaruia. 1kg orez=5lei 1l u

Observati produsele si cititi preturile!

Receptioneaza mesajul transmis

Receptioneaza mesajul transmis

3’1kg orez

1l ulei

Explicaţia

jocul didactic

Frontală

Frontală

Observa re sistematică

4

Page 5: Insp Proiectdidactic Matematica

Elevii vor observa ca un litru de ulei costa mai mult decat un kg de ulei.

4. Anunţarea temei şi enunţarea obiectivelor

O1O2O3O4

Anunţ elevii că astăzi vom invata sa exprimam valoarea lucrurilor prin unitatile de masura corespunzatoare .

Scriu pe tablă data şi titlul lecţiei: Unităţi de măsură pentru valoare

Recepţionează mesajul transmis.

Işi noteaza titlul lectiei în caiete.

1’

Tabla,Creta,Caietele elevilor

explicaţia Frontală Observa re sistematică

5.Dirijarea învăţării

Spun elevilor următoarea ghicitoare:Cand ii dai primesti in schimbHaine dulciuri tot ce vreiIa priviti o ciocolataCosta numai zece lei!

Cine este? Aţi ghicit?

Voi nota pe tablă, cu

Ascultă cu atenţie şi dezleagă ghicitoarea.

22’frontală Orală

5

Page 6: Insp Proiectdidactic Matematica

O1

O3

O2

O4

ajutorul elevilor, schema lecţiei.

Orice obiect are o valoare.Pentru a calcula cu precizie si pentru aprecia valoarea obiectelor de schimb oamenii au inventat banii. Unitatea principala pentru masurarea valorii este leul cu singurul sau submultiplu banul.1leu=100baniBanii se intalnesc sub forma de monede sau bancnote.Prezint elevilor bancnotele si monedele romanesti si le analizam . Bancnotele sunt confectionate din plastic(polimer)iar monedele din metal.Pentru monede se mai foloseste si termenul de maruntis.Ele au diferite culori:argintiu auriu ,rosiatic. Bancnotele sunt emise de guvern cu insemne speciale pentru a nu putea fi falsificati. Cea mai valoroasa

Notează pe caiete schema lecţiei.

Observă monedele si bancnotele

Monede si bancnote

conversaţia

conversaţia

exerciţiul

conversaţia

Frontală

Frontală

Frontală

Frontală

Orală

Orală

Orală

6

Page 7: Insp Proiectdidactic Matematica

O4

O2

O2

O3

bancnota din tara noastra este bancnota de 500 lei .Pe aceasta se afla fotografia lui Mihai Eminescu . Voi intreba elevii daca cunosc unitati de masura a valorii in alte tari. Banii sunt diferiti in alte tari ,iar in Uniunea Europeana moneda unica este Euro. Intre moneda nationala si euro exista o rata de schimb1Euro =4,33lei.

Propun spre rezolvare câteva exerciţii de calcul mintal: 1 leu = ……bani+…..bani10 lei = …..lei+….lei125lei=…………………

2 .Corina a schimbat o bancnota de 10 lei in bancnote cu valoare mai mica.Ce valoarea veau bancnotele daca a primit la schimb a.doua bancnoteb.10 bancnotec.6 bancnote.

-Aleg unităţile de măsură potrivite valorii date

5’

exerciţiul

Conversaţia explicaţiaExerciţiul

Exerciţiul

Exerciţiul

Conversaţia explicaţia

Pe grupeFrontală

IndividualaFrontală

Pe grupe

Inter-evaluareAuto-evaluare

Orala

Inter-evaluare

Autoevaluare

7

Page 8: Insp Proiectdidactic Matematica

6.Obţinerea performanţei

O4

O4

Vom rezol va si problemele din anexa.

.

Joc didactic:La magazin”Explic elevilor regulile jocului.Le reamintesc faptul ca trebuie sa fie politicosi cu clientii lor.

I

5’

Exerciţiul Individual Scrisă

8.Asigurarea feed-back-ului

Apreciez activitatea elevilor .

Recepţionează mesajul transmis

1’

Conversaţia explicaţia

Frontală

9.Încheierea activităţii

Fac aprecieri asupra modului de lucru individual şi pe grupe. Fixarea temei cu trimitere la obiectivele lecţiei: 1,7,8pag100

Recepţionează mesajul transmis şi îşi notează tema pentru acasă.

2’ Caietele

elevilor

Conversaţia

explicaţia

Frontală Orală

8

Page 9: Insp Proiectdidactic Matematica

9

Page 10: Insp Proiectdidactic Matematica

ANEXA 1

FIŞĂ DE LUCRU LA MATEMATICA

UNITĀŢI DE MĀSURĀ PENTRU TIMP

Alegeţi răspunsul corect:

3 min = 180 sec 18 sec 3600 sec 48 h = 4 zile 2 zile 3 zile 6 h = 60 min 144 min 360 min 21 zile = 2 săpt 3 săpt 7 săpt 9 săpt = 45 zile 54 zile 63zile 24 luni = 2 ani 4 ani 6 ani 500 ani = 50 secole 5 secole 500 secole 2000 ani = 2milenii 20 milenii 200milenii

1. Scrie ora indicată pe ceas

3.Transformă şi completează:

6 h = ……… min 36 luni = ……… ani

3 săptămâni = ……… zile 80 ani = ……… decenii

300 sec = ……… min 5 secole = ..............

11

Page 11: Insp Proiectdidactic Matematica

Fisa de lucru

1. Aurelia a cumparat o carte pentru care a platit 27 lei.Fetita a dat la casa o bancnota de 100 lei si a primit restul in 8 bancnote.Ce valoare aveau bancnotele pe care le-a primit?

2 .Compuneti suma de 352 lei utilizand bancnotele pe care le cunoasteti.

3.Daca avem 4 monede de 5 bani si trei bancnote 10 lei ,ce suma avem?

4. Daca a=10lei, b=50 lei si c=100lei calculati:(axb)=ca+b+c=c+c-a=c+c-(5xa)=

12