ghetuta 1

6
PROIECT DIDACTIC Data: 2.12.2015 Grupa: Mica Unitatea de invatamant:G P P,, Traian Demetrescu'' Str.,,Iedera'' Educatoare: Oita Alexandra-Maria Tema anuala: "Cum este, a fost şi va fi aici, pe Pământ?" Subtema: "Daruri - bucurii pentru copii" Categoria de activitate :DOS (activitate practica) Tema activitatii "Ghetuţele pregătite, ghetuţe fericite" - confecţie Tipul activitatii:fixare de priceperi si deprinderi; Forma de realizare: lipire; Scopul activitatii:-exersarea deprinderii de a introduce snurul prin gaurele si de a lipi materialul pus la dispozitie pe un spatiu delimitat. OBIECTIVE OPERATIONALE: O1-sa denumeasca cel putin doua din materialele puse la dispozitie pentru confectionarea ghetutei ;

description

proiect

Transcript of ghetuta 1

Page 1: ghetuta 1

PROIECT DIDACTIC

Data: 2.12.2015

Grupa: Mica

Unitatea de invatamant:G P P,, Traian Demetrescu'' Str.,,Iedera''

Educatoare: Oita Alexandra-Maria

Tema anuala: "Cum este, a fost şi va fi aici, pe Pământ?"

Subtema: "Daruri - bucurii pentru copii"”Categoria de activitate :DOS (activitate practica)

Tema activitatii "Ghetuţele pregătite, ghetuţe fericite" - confecţie

Tipul activitatii:fixare de priceperi si deprinderi;

Forma de realizare: lipire;

Scopul activitatii:-exersarea deprinderii de a introduce snurul prin gaurele si de a lipi materialul pus la dispozitie pe un spatiu delimitat.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1-sa denumeasca cel putin doua din materialele puse la dispozitie pentru confectionarea ghetutei ;

O2-sa execute corect lipirea,coordonandu-si corect miscarile mainii dreptededesubt-jos,deasupra-sus); O3-sa lipeasca materialele primite pe un spatiu dat,exersand diferite abilitati manuale;

O4-sa-si exprime impresiile estetice,apreciind lucrarile proprii si ale celorlalti.

Durata:10-15 min.

STRATEGII DIDACTICE:

Page 2: ghetuta 1

a-Metode si procedee:-conversatia,-explicatia,-demonstratia,-exercitiul,-turul galeriei.

b-Mijloace de invatamant:-scrisoare primita de la Mos Nicolae,-ghetuta din panza ,-lucrare model,-ghetute decupate din coala de culoare rosie,-pasta de lipit,-vata,-stimulente.

FORME DE ORGANIZARE:-frontal,individualBiBLIOGRAFIE:

-Metodica predarii activitatilor manuale in gradinita de copii”-EDP Bucuresti,1975;

-,,Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”-Ed Integral,Bucuresti,2005.

Page 3: ghetuta 1

Evenimentuldidactic

Obop

Continutul stiintific

Strategia didactica

Evaluare

1.Momentorganizatoric

2’ -aerisirea salii de grupa;-pregatirea materialului didactic,-aranjarea mobilierului.

2.Captarea atentiei

3’ -se realizeaza prin prezentarea unei scrisori primita de la Mos Nicolae ,in care ii anunta pe copii ca mai sunt cateva zile pana cand va trece pe la fiecare dintre ei.

-expunerea

-frontal

-observarea comportamentului non-verbal al copiilor

3.Reactualizareacunostintelor

4’ -se prezinta sub forma de surpriza o ghetuta din panza si se poarta cu copiii o discutie referitoare la traditiile si obiceiurule de Sfantul Nicolae.

-conversatia

-frontal

-aprecieri asupra raspunsurilor copiilor

4.Anuntarea temei si a obiectivelor

O1 3’ Dupa intuirea materialelor primite pe masute,copiii vor fi anuntati ca la activitatea practica ,vor realiza prin lipire o ghetuta in care vor putea primi daruri de la Mos Nicolae:-tema activitatii este:,,Ghetuta lui Mos Nicolae”

-conversatia

-frontal

-aprecieri asupra raspunsurilor copiilor

5.Dirijarea invatarii copiilor

O2

O3

18’

-li se prezinta copiilor modelul realizat de propunatoare:,,Aceasta este ghetuta pe care eu am realizat-o pentru ca Mos Nicolae sa-mi poata lasa daruri in ea.Vreti sa realizati si voi asfel de ghetute?”

-explicatia

-

-aprecieri asupra exercitiilor de incalzire a mainilor si

Page 4: ghetuta 1

-explicarea si demonstrarea tehnicilor de lucru folosite in realizarea temei propuse:fiecare copil va lipi ghetuta primita. Pe partea indoita a ghetutei se va aplica pasta de lipit,dupa care se va aplica vata,pentru a realiza ,,blanita” acesteia.-efectuarea unor exercitii pentru incalzirea mainilor:1-Miscam degetelele,2-Inchiderea si deschiderea pumnilor.3-Ne spalam pe maini.

-fixarea tehnicii de lucru : -se va face cu ajutorul copiilor,

-executarea lucrarii de catre copii -pe tot parcursul executarii lucrarii ,copiii vor fi supravegheati de catre propunatoare ,care, ii va indruma pe cei care cer ajutor;

demonstratia

-exercitiul

-frontal

-individual

asupra moduliu de lucru

6.Evaluarea O4 6’ -se va face prin metoda,,turul galeriei”:dupa finalizarea tuturor lucrarilor,acestea vor fi asezate in diferite locuri din sala,iar copiii vor fi impartiti in grupe de cate 8. Fiecare grupa va trece prin dreptul lucrarilor,le vor analiza ,alegand-o pe cea mai frumoasa.In dreptul celei alese,fiecare echipa va lipi cate o fata zambitoare.Castiga copilul a carui lucrare aduna cele mai multe fete zambitoare.

-conversatia

-aprecieri pozitive asupra lurarilor realizate,

-stimulente

Page 5: ghetuta 1