filos romaneasca

7
PROIECT DIDACTIC I. Date generale Data: Instituţia de învăţămînt : Colegiu Republican de Informatică Clasa: Nota : Disciplina de învăţământ: Filosofie Tema: Filosofia română. Tipul lecţiei: Cunoaștere,însușire a noilor cunoștințe Timp: 80 minute Locul de desfăşurare: Auditoriul . Profesorul stagiar: Vasiliu Liuba Profesorul mentore: Oprea Tamara Obiective : Să cunoască principalele orientări ,evenimente şi personalităţi ale filosofiei româneşti. Să surprindă note comune între umanism şi luminism. 1

description

edryu

Transcript of filos romaneasca

Page 1: filos romaneasca

PROIECT DIDACTIC

I. Date generale

Data:

Instituţia de învăţămînt : Colegiu Republican de Informatică

Clasa:

Nota :

Disciplina de învăţământ: Filosofie

Tema: Filosofia română.

Tipul lecţiei: Cunoaștere,însușire a noilor cunoștințe

Timp: 80 minute

Locul de desfăşurare: Auditoriul .

Profesorul stagiar: Vasiliu Liuba

Profesorul mentore: Oprea Tamara

Obiective :

• Să cunoască principalele orientări ,evenimente şi personalităţi ale filosofiei româneşti.

• Să surprindă note comune între umanism şi luminism.

• Să descopere legătura dintre unele probleme majore ale filosofiei româneşti şi specificul dezvoltării noastre istorice şi culturale

Strategii didactice:

a) Metode şi procedee: Explicaţia, Conversaţia, analiza, braistorming.,SINELG,6 DE CE, Cubul,Tabelul cu diferente specifice

b) Modul de oragnizare: Luctu în grup,Lucru individual,Frontal

c) Mijloace de învățământ: Programa şcolară, Proiectarea unităţii de învăţare, Manualul;Anexa

1

Page 2: filos romaneasca

Bibliografie pentru elevii : 1.Ioan N.Roșca,Ion Stepănescu,Codruța Sorina Missbach,Gheorghe Bobândă,Eudochia Saharneanu,Niculae Culic,Victor

Juc ”Filosofie-Manual pentru clasa a XII-a” Editura Prut Internațional,2001

Bibliografie pentru prof:;

1. Puha E. Filosofie. Concepte. Domenii.Probleme. Iasi: Ed. SANVIALY ,1997.(centrul univ)

2. Macovciuc V. Filosofie Bucuresti,2002 (centrul univ)

3. Ionaşi I. Dictionarul Operelor Filosofice Româneşti Humanitas (centrul univ)

4. Hugei A. Lubcke P. Filosofia in sec XX vol I (centrul univ)

5. Macovciuc V. Initiere in filosofia contemporana Ed Economica (centrul univ)

6. Schnadebach H., Martens E. Filosofie curs de baza (centrul univ)

7. Capcelea V .Curs de filosfie /pdf

8. Capcelea V. Filozofie / pdf

9. Zimmer R.Filosofia de la iluminism pina astazi /pdf

10. Peter J. King O suta de filosofi. Viata si opera Enciclopedia rao/ Cota K-44

Tema : Filosofia românească.

Unităţii de conţinut :

• Umanismul şi Luminismul manualul pag 71-82

• Filosofia românească în sec XIX-XX

• Personalitatea lui L. Blaga-filosof român

2

Page 3: filos romaneasca

Desfăşurarea activităţii

Momentul instruiri

Obiective operațional

eActivitatea profesorului Activitatea elevului Strategii didactice

Timp alocat

min max

Momentul organizatoric

-fac apelul Elevii salută profesorul2min 3min

Captarea atenției.Evocarea

Anunţ tema lecției: ”Filosofia românească.”. Continui cu anunțarea unităților de conținut.Apoi încep cu următorul aforizm ,în urma căruia elevii vor fi trebui să-și dea cu părerea / Dumnezeu ne-a dat minte ca să cugetăm noi înşine cele bune. Mintea este avuţie şi comoară netrecătoare./ N. Basarab

Notează tema de astăzi.Elevii ascultă cu atenție citatul cugetările şi încearcă să-şi facă o idee, pe care o expun referitor la citatul dat

Metoda : Explicaţia,Cubul-Descrie,analzează,asociază,argumentează,compară,? DE CE?

7min 10min

O1 - le propun elevilor să citească pe rînduri Umanismul şi Luinismul făcîmnd o analiză comparativă,tabelul cu note comune şi diferenţe specifice,după care elev trece la tabla şi noteaza ideile sale

Elevii citesc informaţia şi îndeplinesc tabelul.

Metoda :Graficul T,materiale:creta ,tabla,manual.

9min 10min

O2 Spun elevilor să deschidă manualul la pagina 76,şi să citească informaţia ,facînd tabelul SINELG după care fiecare grup îşi vor expune ideile principale.

. Elevii notează conțintul și ideile de bază,s conform tabelului SINELG

Metoda: SINELG

Mijloace didactice : creta , tabla, manualul

6min

9min

7min

10min

3

Page 4: filos romaneasca

Reflecție: (Asigurarea feed-back-ului)

O3 Întreb elevii dacă îl cunosc pe L.Blaga ,după care le spun să citească la pag 79 şi să noteze ideile de bază ale acestuia -Pentru o asigurare cît mai benefică a feed-backu-lui propun spre realizare Descrie /compară,defineşte,filosofia românească,.

Elevii efectuează sarcina propusă ,notîndu-şi răspunsurile la întrebări.

Metoda: ,Cubul-Descrie,analizează,asociază,argumentează,compară,aplică

08min

8min

12min

10min

Extindere -Pentru tema de acasă propun să se elaboreze un eseu/ pe tema :”referat la unul dintre reprezentanţii filosofiei româneşti”

Referat03min 05min

Evaluarea

10 -20p

9- 19-18p

8- 17-14p

7- 13-10p

6- 9-7p

5- 6-4p

Să poata evalua propriile cunoştinţe

Notez baremul si le spun elevilor sa facăsinteza propiei activităţi.

Baremul de notare

Lucru in clasa 6DE CE?;/4p

Tabelul cu note specifice/4p

Lucru in grup /4p SINELG

Feedback, tabelul cu diferente specifice,Tehnica Cub-ului 6p

Autoevaluare/2p

Elevii se evalueaza reciproc/evaluez lucrul elevilor

Evaluarea reciproca /autoevaluare

9 min 10min

4

Page 5: filos romaneasca

5