ecologie

5
Proiect de lectie Data : Clasa : a-VI-a Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii Obiectul: Biologie-Zoologie Subiectul: Functia de relatie- Sitemul osos si sistemul muscular Tipul lectiei: transmitere si insusire de noi cunostinte Competente generale Stabilirea relatiilor intre tipurile de comportament si procesul de adaptare a organismului la mediu (1.5) ; Utilizarea metodelor si mijloacelor adecvate exporarii lumii animale (2.1) ; Exersarea utilizarii unor surse de informare (4.1) Utilizarea adecvata a terminalogiei specifice biologiei in diferite situatii de comunicare ( 4.2). .Obiective operationale : Sa prezinte elementele de alcatuire ale scheletului capului Sa prezinte elementele de alcatuire ale scheletului trunchiului Sa prezinte elementele de alcatuire ale scheletului memebrelor Sa precizeze alcatuirea sistemului muscular Sa cunoasca modul de functionare al sistemului locomotor Demersul didactic: a) Resurse procedurale: Învăţarea prin descoperire;

description

ecologie clasa a8a

Transcript of ecologie

Page 1: ecologie

Proiect de lectie

Data : Clasa : a-VI-aAria curriculara: Matematica si stiinte ale naturiiObiectul: Biologie-ZoologieSubiectul: Functia de relatie- Sitemul osos si sistemul muscularTipul lectiei: transmitere si insusire de noi cunostinte

Competente generale Stabilirea relatiilor intre tipurile de comportament si procesul de adaptare a organismului la mediu (1.5) ; Utilizarea metodelor si mijloacelor adecvate exporarii lumii animale (2.1) ; Exersarea utilizarii unor surse de informare (4.1) Utilizarea adecvata a terminalogiei specifice biologiei in diferite situatii de comunicare ( 4.2).

.Obiective operationale : Sa prezinte elementele de alcatuire ale scheletului capului Sa prezinte elementele de alcatuire ale scheletului trunchiului Sa prezinte elementele de alcatuire ale scheletului memebrelor Sa precizeze alcatuirea sistemului muscular Sa cunoasca modul de functionare al sistemului locomotor

Demersul didactic:a) Resurse procedurale:

Învăţarea prin descoperire; Observaţia; Conversaţia euristică; Explicaţia Comparatia Demonstratia

Page 2: ecologie

b) Resurse materiale: Manualul; Atlase zoologice scolare; Model din carton reprezentand memebrul posterior al iepurelui

c) Forma de activitate: frontală, individuala Locul de desfăşurare : sala de clasa ;Evaluare :formativa, prin chestionare orală

Bibliografie : Enciclopedia animalelor, Ed. Teora, 2007 Maria Brandusoiu, Constanta Androne – Biologie, manual pentru clasa a VI-a, EDP.

MEN – programa scolară, vol. 5, aria curriculară Matematică şi ştiinţe ale naturii. Viorel Lazar- METODE ACTIVE UTILIZATE IN PREDAREA BIOLOGIEI, Ed. Arves, 2009 Viorel Lazăr, Mariana Nicolae – Lecţia formă de bază a organizării procesului de predare-învăţare-evaluare la disciplina biologie, Ed Arves

2007.

Page 3: ecologie

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE LECŢIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

1. Organizarea clasei

Pregăteşte materialul didactic.Notează în catalog elevii absenţi şi verifica dacă sunt condiţii optime pentru desfăşurarea orei.

Îşi pregătesc cărţile şi caietele.

2. Verificare cunostintelor

Prin chestionare orala;- Care este mediul de

viata al iepurelui?- Care sunt partile

componente ale corpului iepurelui?

- Care sunt functiile organismului animal?

- Ce sisteme participa la indeplinirea functiei de relatie?

Raspund la intrebari:- Iepurele este intalnit din zonele de campie pana in zona montana.- Corpul iepurelui este alcatuit din cap, trunchi si membre.- Functiile pe care le indeplineste organismul animal sunt: relatie, nutritie s reproducere.- La realizarea functiei de nutritie participa sistemul nervos, sistemul osos si muscular..

2. Captarea atenţiei Profesorul prezinta materialul stimul, reprezentat de un material realizat din carton ce reprezinta un sablon al piciorului posterior la iepure.Elevii sunt rugati sa-si exprime parerea in legatura cu modul de deplasare al iepurelui, tanand cont de diferenta de marime intre cele doua categorii de membre.

Urmaresc explicatiile si raspund la intrebarile profesorului.Fiecare elev a avut de realizat modelul din carton ( prezentat in anexa 1) . Prin actionarea sforilor observa modul de deplasare intalnit la iepure.

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor

Anunţă şi scrie pe tablă tema lecţiei şi prezintă obiectivele pe care elevii trebuie să le cunoască la terminarea lecţiei.

Notează în caiete titlul lecţiei şi urmăresc obiectivele.

5. Dirijarea învăţării

Noteaza pe mijlocul tablei titlul lectiei: Functia de relatie- Sitemul osos si sistemul muscularDefineste functia de relatie si prezinta rolul acesteia= integrarea organismului in mediul sau de viata.Defineste miscarea si impreuna cu elevii arata ca iepurele se deplaseaza prin salt..Defineste notiunile de sistem osos si schelet.- Pe baza informatiilor stabilite de elevi, profesorul completeaza schema lectiei

Noteaza in caiete definitia termenilor noi.

Elevii facand analogie cu partile ce alcatuiesc corpul iepurelui, stabilesc partile componente ale scheletului: scheletul capului, scheletul trunchiuui si scheletul memebrelor.

Page 4: ecologie

detaliind elementele principale ce intra in alcatuirea schelutului capului, trunchiului si membrelor.- Solicita elevilor sa identifice rolurile sistemului osos.Face clasificarea animalelor in functie de prezenta coloanei vertebrale in:

- vertebrate- nevertebrate

explinacd gradul de superioritate al vertebratelor.

Profesorul prezinta modul de alcatuire al sistemului muscular si modul de fixare al muschilor pe oase, explicand astfel elevilor modul de functionare al sistemului locomotor.

Noteaza in caiete noile informatii.

Raspund la intrebarile profesorului si stabilesc rolurile sistemului osos:- da forma corpului- sustine si apara organele interne- impreuna cu sistemul muscular asigura deplasarea organismului.

Urmaresc explicatiile profesorului .Noteaza in caiete informatiile de pe tabla.

6.Obţinerea performanţei

elevilor

Inventariaza principalele informatii si solicita elevilor sa dea raspunsuri clare pentru a vedea in ce masura au fost atinse obiectivele.

Raspund la intrebarile profesorului

7. Evaluarea Prin chestionare orala pe tot parcursul lectiei.

Se gandesc si raspund la intrebari.