Cariera

3
PROIECT DIDACTIC 1. Date generale Unitatea de învătământ : Liceul Tehnologic „Ion Creanga” Curtici Profesor: Pernes-Rosu Laura Ionela Data : Clasa - a X-a Disciplina - Educaţie antreprenorială Capitolul – Managementul resurselor personale Tema - Cariera Tipul lecţiei-mixtă, de verificare, transmitere de cunoştinţe Timp alocat - 50min. Obiectivele instruirii: a) Competenţe generale: - Utilizarea conceptelor specifice educaţiei antreprenoriale pt. explicarea unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală. - Aplicarea cunoştinţelor în rezolvarea unor situaţii problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare. - Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice. - Manifestarea unui comportament social activ şi responsabil, adecvat unei lumi în schimbare. - Participarea la luarea deciziilor şi la rezolvarea problemelor comunităţii. - Formularea unor opinii referitoare la rezolvarea problemelor comunităţii, privind iniţierea şi derularea afacerilor. b) Competenţe specifice: - Identificarea rolurilor pe care le poate îndeplini individul în domeniul economic - Recunoaşterea necesităţii şi implicaţiilor managementului carierei - Stabilirea în cooperare cu ceilalţi, a rolurilor proprii, actuale şi de perspectivă, într-un mediu de afaceri - Realizarea planului personal de carieră - Analiza critică a comportamentului în alegerea traseului profesional Strategia didactică 1

description

cariera

Transcript of Cariera

Page 1: Cariera

PROIECT DIDACTIC

1. Date generale

Unitatea de învătământ : Liceul Tehnologic „Ion Creanga” CurticiProfesor: Pernes-Rosu Laura IonelaData : Clasa - a X-a Disciplina - Educaţie antreprenorialăCapitolul – Managementul resurselor personaleTema - CarieraTipul lecţiei-mixtă, de verificare, transmitere de cunoştinţeTimp alocat - 50min.

Obiectivele instruirii:a) Competenţe generale:

- Utilizarea conceptelor specifice educaţiei antreprenoriale pt. explicarea unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală.- Aplicarea cunoştinţelor în rezolvarea unor situaţii problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare.- Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice.- Manifestarea unui comportament social activ şi responsabil, adecvat unei lumi în schimbare.- Participarea la luarea deciziilor şi la rezolvarea problemelor comunităţii.- Formularea unor opinii referitoare la rezolvarea problemelor comunităţii, privind iniţierea şi derularea afacerilor.

b) Competenţe specifice:

- Identificarea rolurilor pe care le poate îndeplini individul în domeniul economic- Recunoaşterea necesităţii şi implicaţiilor managementului carierei- Stabilirea în cooperare cu ceilalţi, a rolurilor proprii, actuale şi de perspectivă, într-un mediu de afaceri - Realizarea planului personal de carieră- Analiza critică a comportamentului în alegerea traseului profesional

Strategia didactică

a) Metode şi procedee didactice: expunerea, explicaţia, conversaţia euristică, joc de rol b) Mijloace de învăţământ: manual,fişa de evaluare, 2 planşe

Bibliografia-Natalia Lazar, Maria Mitrache-Educatie antreprenoriala-manual pentru cls.a X-a, Ed. Didactica si Pedagogica , 2011;-Programa şcolară pt. Educaţie antreprenorială –cls. a X-a, nr. 4598 / 31.08.2004

2. Desfăşurarea lecţiei

a) Moment organizatoric- 2-3 min, verificarea prezenţei, a materialului didactic, a curăţeniei clasei, a atitudinii elevilor.b) Verificarea cunoştinţelor frontal şi individual – 10-15 min. c) Comunicarea noilor cunoştinţe- 25 min:

1

Page 2: Cariera

Activitatea profesorului Activitatea elevilor

- Explică ce înseamnă carieră, ocupaţie, funcţie, profesie. - Definiţie: Cariera reprezintă totalitatea profesiilor, meseriilor, ocupaţiilor, rolurilor sociale, familiale funcţiilor etc. realizate de-a lungul vieţii. Succesul depinde de capacitatea noastră de a ne planifica acţiunile potrivit potenţialului personal. Astăzi, alegerea cariere nu mai este hotărâtă de către părinţi, pe baza tradiţiei, ci fiecare dintre noi poate să realizeze un management al carierei singur, cu ajutorul părinţilor sau cu ajutorul consilierului vocaţional. Managementul carierei presupune o serie de procese care vizează cunoaşterea propriilor posibilităţi, deciziile care se impun în privinţa parcursului şcolar, profesional şi ocupaţional (toate acele procese care ne permit un control asupra propriei vieţi). Factorii care influenţează planificarea carierei sunt:

- potenţialul personal- interesele personale- aşteptările şi recomandările celorlalţi, în

primul rând ale familiei- statutul socio-economic oferit de diversele

profesii şi ocupaţii- starea generală a economiei şi piaţa muncii- costurile formării profesionale

Alegerea carierei nu este un lucru facil, pentru aceasta putem apela la specialişti în consiliere şi orientare vocaţională, dar ne putem baza şi pe propriile forţe. Reuşita în viaţă depinde de pregătirea noastră, de experienţa acumulată, de eforturile pe care le depunem, deci nu există o relaţie directă între caracteristicile de personalitate şi mediile ocupaţionale.

- Elevii definesc ocupaţia, funcţia, profesia

- Stabilesc ce este consilerul vocaţional

- Se grupează pe echipe şi realizează o listă cu aptitudinile necesare pentru următoarele profesii: informatician, vânzător, medic, manager, profesor

- Realizează o listă cu abilităţile transferabile în cazul profesiilor menţionate

- Stabilesc ce doresc astăzi angajatorii

d) Fixarea noilor cunoştinţe, realizarea feed-back-ului: s-a făcut pe parcursul lecţiei şi prin intermediul fişei de evaluare.- 10 min. e) Tema pt. acasă : Stabiliţi planul personal de carieră.

2