Activitate Integrata Decembrie 2

9
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ DATA : 11.12.2014 G.P.N. BOCICAU EDUCATOARE : MALANCA VERONICA NIVEL: I (3-5 ANI) TEMA ANUALA: Cum a fost /este si va fi aici pe pamant? „ TEMA PROIECTULUI : Traditii SUBTEMA: „ Colinde, colinde ” TEMA ACTIVITATII: „ Podoabe pentru pomul de Craciun!” ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE: Domenii experienţiale: DOS DEC TIPUL ACTIVITĂŢII: Activitate integrată (DOS şi DEC) FORMA DE ORGANIZARE: frontal şi individual LOC DE DESFĂŞURARE: sala de grupă SCOPUL ACTIVITĂŢII: Cunoaşterea obiceiurilor şi tradiţiilor specifice poporului român legate de venirea lui Moş Craciun; formarea virtuţilor creştine şi cultivarea unui comportament bazat pe 1

Transcript of Activitate Integrata Decembrie 2

Page 1: Activitate Integrata Decembrie 2

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA : 11.12.2014

G.P.N. BOCICAU

EDUCATOARE : MALANCA VERONICA

NIVEL: I (3-5 ANI)

TEMA ANUALA: „ Cum a fost /este si va fi aici pe pamant? „

TEMA PROIECTULUI : Traditii

SUBTEMA: „ Colinde, colinde ”

TEMA ACTIVITATII: „ Podoabe pentru pomul de Craciun!”

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:

Domenii experienţiale: DOS

DEC

TIPUL ACTIVITĂŢII: Activitate integrată (DOS şi DEC)

FORMA DE ORGANIZARE: frontal şi individual

LOC DE DESFĂŞURARE: sala de grupă

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Cunoaşterea obiceiurilor şi tradiţiilor

specifice poporului român legate de venirea lui Moş Craciun; formarea

virtuţilor creştine şi cultivarea unui comportament bazat pe generozitate şi

dragoste faţă de semeni; stimularea creativităţii, a inteligenţelor multiple, a

cooperării şi toleranţei; dezvoltarea capacităţii de observare, descoperire,

analiză şi sinteză.

Cunoasterea şi păstrarea unor tradiţii şi obiceiuri specifice sărbătorilor de

iarnă.

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):

DOS-„ Povestea lui Mos Craciun”- povestirea educatoarei

DEC-„ Bradul” - dactilopictura

1

Page 2: Activitate Integrata Decembrie 2

Obiective operaţionale:

DOS

-să-şi exprime emoţiile şi sentimentele faţă de Mos Craciun;

-să reţină mesajul povestii, acela de a fi darnici şi buni asemenea lui Mos

Craciun;

-să-şi îmbogăţească vocabularul cu anumite cuvinte şi expresii,

- să înveţe cuvinte noi, demonstrând că le-a înţeles ;

DEC

a) cognitiv-informative:

-sa identifice materialele primite pe masute;

- să recunoască culorile de bază: roşu, galben şi albastru;

-sa realizeze cu ajutorul degetului aratator puncte pe suprafata de hârtie;

-sa descrie plansa prezentata drept model.

b) psiho-motorii:

-sa picteze bradul respectînd indicatiile date;

-sa mînuiasca corect materialele.

c) afective:

-sa participe activ, constient si afectiv în activitatea desfasurata,

-să analizeze cu spirit critic lucrarea personală şi ale celorlalţi colegi.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: învăţarea prin cooperare, explicaţia, brainstorming-ul,

conversaţia, exerciţiul, problematizarea, turul galeriei.

Mijloace de învăţământ: CD-prezentare ppt a povesti i, foi de desen,

acuarele, panou, toate produsele finale.

2

Page 3: Activitate Integrata Decembrie 2

DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTU

L DIDACTIC

CONŢINUTUL

ŞTIINŢIFIC

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

I.Moment

organizatoric

Pregătirea materialului

pentru buna desfasurare a

activitatii.

Se creeaza

conditiile

psiho-

pedagogice

necesare

desfasurarii

activitatii in

bune conditii

II.

Captarea şi

orientarea

atenţiei

S e realizeaza cu ajutorul

unui colet adus de poştaş

plin cu podoabe pentru

brad”. Arăt copiilor coletul,

se face intuirea materialului

din colet.

. Pentru că se apropie

sărbătoarea Crăciunului,

Mos Craciun ne-a făcut

cadou un CD CU o poveste

care se numeşte “

“Povestea lui Mos Craciun

Conversaţia

Observatia

Brainstorming-

ul

CD-ul surpriza

Interesul

pentru

activitate

Reactiile

copiilor

III.Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

Li se propune copiilor sa

asculte si sa vizioneze

„ Povestea lui Mos Craciun”

Expunerea

Explicaţia

Descoperirea

povestii din

materialul

3

Page 4: Activitate Integrata Decembrie 2

pentru a afla cine este Mos

Craciun

intuit

IV. Dirijarea

invatarii

Se va expune povestea cu

ajutorul imaginilor de pe

calculator ,respectand

momentele cronologice ale

actiunii si folosind nuantele

vocii si mimica adecvata

Povestirea

Descoperirea

povestii din

materialul

prezentat

V .Obţinerea

performanţei

VI.Asigurarea

feed-back-ului

Copii vor avea sarcina sa

raspunda la intrebari

formulate de educatoare

despre poveste .

Copiii sunt indrumati apoi

la masute sa realizeze prin

dactilopictura bradutul de

Craciun sub care Mos Craciu

va pune darurile

Se intuiesc materialele de

lucru

Se observa plansa model.

Se demonstreaza.

Se executa cateva miscari

pentru incalzirea muschilor

mici ai mainii

Se executa dactilopictura.

Conversaţia

Problematizarea

Conversatia

explicatia

Problematizarea

Proba orala

Proba

practica

4

Page 5: Activitate Integrata Decembrie 2

La final fiecarea copil isi va

prezenta lucrarea

VII.Evaluarea

performanţelor

Copiii împreună cu

educatoarea vor amenaja un

colţ special dedicat lui Mos

Craciun cu toate lucrările

realizate în cursul zilei,

pentru ca acesta să vadă cât

de harnici şi cuminţi au fost.

Conversatia Se realizeaza

o expozitie

VIII.Încheierea

activitatii

În timp ce se amenajează

colţul special, copiii audiază

cântece de iarnă.

CD-player, CD.

5