1proiect de Lectie

6
PROIECT DE LECTIE PROPUNATOR:inv. MARIA BEJAN SC. CU CLS. I-VIII ,,D. MARTINAS”-BUTEA DATA:03.12.2005 CLASA: a III a A OBIECTUL: Ed. muzicala TIPUL LECTIEI: mixta UNITATEA DE INVATARE: Elemente de limbaj muzical CONTINUTUL: Durata de o jumatate de timp(optimea) SCOPUL: constientizarea unei respiratii potrivite, a unei intonatii cat mai corecte, a unei frazari si nuantari sensibile; dezvoltarea vocii, a auzului muzical; OBIECTIVE OPERATIONALE SAU COMPORTAMENTALE: a) cognitive – Pe parcursul desfasurarii activitatii si la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili: - sa recunoasca in orice cantec durata de jumatate de timp numita optime( ); - sa stie s-o scrie corect; - s-o incadreze pe timp; - sa retina ca pe un timp intreg se vor incadra doua optimi carora le corespund intotdeauna doua silabe, fiecare pe cate o jumatate de timp; - sa stie ca optimile se scriu : cu stegulete( ) sau( ); unite printr-o bara( ) sau( ); - sa redea corect linia melodica a cantecului ,,Optimea” – obiectivul va fi atins

description

proiect de lectie

Transcript of 1proiect de Lectie

PROIECT DE LECTIE

PROIECT DE LECTIE

PROPUNATOR:inv. MARIA

BEJAN

SC. CU CLS. I-VIII ,,D. MARTINAS-BUTEA

DATA:03.12.2005

CLASA: a III a A

OBIECTUL: Ed. muzicala

TIPUL LECTIEI: mixta

UNITATEA DE INVATARE: Elemente de limbaj muzical

CONTINUTUL: Durata de o jumatate de timp(optimea)

SCOPUL: constientizarea unei respiratii potrivite, a unei intonatii cat mai corecte, a unei frazari si nuantari sensibile; dezvoltarea vocii, a auzului muzical;

OBIECTIVE OPERATIONALE SAU COMPORTAMENTALE:

a) cognitive Pe parcursul desfasurarii activitatii si la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:- sa recunoasca in orice cantec durata de jumatate de timp numita optime( );

- sa stie s-o scrie corect;

- s-o incadreze pe timp;

- sa retina ca pe un timp intreg se vor incadra doua optimi carora le corespund intotdeauna doua silabe, fiecare pe cate o jumatate de timp;

- sa stie ca optimile se scriu : cu stegulete( ) sau( ); unite printr-o bara( ) sau( );

- sa redea corect linia melodica a cantecului ,,Optimea obiectivul va fi atins daca elevii vor intona corect si expresiv cantecul fara ajutorul invatatorului;

b) afective cultivarea interesului si a placerii de a canta, participarea activa la ora de muzica; determinarea elevului sa fie atent si prezent la activitatea didactica, sa fie dornic de a se afirma;

c) psihomotorii pastrarea de catre elevi a unei pozitii corecte in timpul cantatului; determinarea elevului sa utilizeze corect organul fono articular in cant, fara respiratii zgomotoase si voci guturale;

ACTIVITATI DE INVATARE

exercitii de citire ritmica a optimilor;

exercitii de intonare a unui fragment muzical cu ajutorul silabelor ,,me-re;

exercitii de tactare a duratelor de optime;

reprezentarea grafica a duratei de optime;

exercitii de recunoastere, intuire si redare a duratei de optime;

RESURSE MATERIALE manualul, fise de completat, cantecul ,,Optimea;

RESURSE PROCEDURALE demonstratia, exercitiul, explicatia;

FORME DE ORGANIZARE A COLECTIVULUI activitate frontala, individuala;

EVALUARE observare sistematica (probe orale, probe practice);

BIBLIOGRAFIE manualul de educatie muzicala pentru clasa a III a, autor Sofica Maftei; ghidul invatatorului , educatie muzicala pentru clasa a III a, autor Sofica Maftei;

DESFASURAREA LECTIEI

1 Moment organizatoric (captarea si mentinerea atentiei): aerisirea clasei, asezarea elevilor in banci, tinuta, pozitia corecta pentru cant;

2 Exercitii de incalzire si omogenizare a vocii

a) exercitii de respiratie:

se inspira pe nas adanc, fara zgomot, apoi la expirare se dozeaza aerul pronuntand ,,A venit iarna geroasa! acest exercitiu se va executa de doua/ trei ori:;

se inspira usor dar adanc pe nari, fara zgomot, la expirare se elimina aerul treptat, imitand umflarea unui balon. Copii deschid palmele pana cand balonul se umfla atat de tare incat pocneste si palmele ajung sa se loveasca unele de altele, imitand spargerea balonului;

cu mana intinsa copiii isi imagineaza ca au un fulg in palma desfacuta. Inspira usor si profund, apoi pe expiratie sufla usor si treptat facand astfel sa zboare fulgul din palma lor;

b) vocalize se selecteaza vocalize usoare si simple si se executa fara stridente si emisii guturale;

-se va incepe prin vocalize cu gura inchisa (murmurand sunetul ..m), incepand cu nota Do din octava centrala pana se va ajunge la nota Sol (cu durata de doi timpi), in urcare si in coborare;

-pe aceleasi note se fac exercitii cu vocalele I, o, u, e, a;

-pe durate de un timp(patrimi) se fac vocalize pe note cu aceeasi inaltime, folosind silabele:ma me mi mo mu;

Toate vocalizele se exerseaza cu gura rotunjita ca atunci cand se pronunta vocala ,,o.

Cantec din repertoriul clasei: ,, Daca vrei sa canti corect, de Sofica Maftei.

3. Reactualizarea si stimularea elementelor si capacitatilor insusite anterior

Se verifica cunostintele din lectiile precedente prin intrebari: Ce durate muzicale cunoasteti? Dar pauze? Intonati cantecul ,,Misca vantul frunzele, tactand usor. Intonati cantecul ,,Broscuta si bateti usor cu piciorul in podea cand intalniti pauza de patrime. Cate silabe corespund unei patrimi? Ce inlocuieste semnul?

4. Crearea starii aperceptive pentru noua lectie

Ii anunt pe elevi ca vor invata o noua durata muzicala care da cantecelor stralucire, viata si frumusete.

5. Anuntarea lectiei noi Aceasta noua durata muzicala este ,, Durata de jumatate de timp numita ,,optime. Scriu titlul pe tabla . Elevii deschid manualele si citesc titlul de la pagina 20.

6. Dobandirea noilor cunostinte

Explic desenele din manual; cuvantul me-re are doua silabe care pot fi executate pe un timp , astfel timpul este impartit in doua jumatati; fiecarei jumatati ii corespunde o optime. Durata de jumatate de timp se numeste ,, optime. Execut model, elevii executa si ei, silabisind cuvantul ,, me-re. O optime se noteaza astfel: un oval innegrit( ), cu o liniuta verticala in dreapta sus sau stanga jos, careia I se adauga un stegulet sau note unite printr-o bara, astfel: . Scriu la tabla model semnul de optime, 2-3 elevi vor exersa si ei la tabla, apoi vor scrie pe portativul de pe fisa de lucru:

Recunosc in cantecul ,,Optimea durata de optime. Se recita versurile cantecului, tactand . Din versuri elevii afla ca dintr-o patrime impartita-n doua se obtin doua optimi. Astfel, pe un timp se incadreaza intotdeauna doua optimi , carora le corespund doua silabe . Elevii exerseaza , tactand ritmul odata cu pronuntarea silabelor date pe pagina 20, jos.

7. Audierea practica a cantecului ,, Optimea

Intonez in intregime cantecul, frazand, nuantand expresiv.

8. Predarea cantecului (dupa auz)

Cant primul vers si elevii repeta; se continua cu al doilea vers; cant cele doua versuri iar elevii repeta dupa mine; la fel voi proceda si cu celelalte doua versuri, tactand ritmul; intonez patru versuri, elevii repeta; urmatoarele patru versuri se invata la fel; cant cantecul in intregime , impreuna cu toata clasa, corectez , daca este cazul; dau tonul, elevii canta singuri; dupa memorarea corecta a versurilor si a liniei melodice, elevii vor canta frontal, pe randuri de banci, individual si din nou frontal. Fac aprecieri, notez elevii.

9. Fixarea cunostintelor se face prin completarea fisei de lucru. Ora se incheie prin intonarea cantecului invatat ,,Optimea.