Proiecte de Lectie Dorin

42
PROIECT DE LECTIE Profesor : PARDAU DORIN Unitatea : Scoala cu clasele I-VIII nr.4 VATRA DORNEI Clasa : a VI-a Disciplina : EDUCATIE MUZICALA Aria curriculara : ARTE Tema : MODUL MIXOLIDIAN. CANTECUL POPULAR “Trandafir de la Moldova” Tipul de lectie : mixta Timp alocat lectiei : 50 min Scopul : Familiarizarea copiilor cu cerintele unei organizari modale si imbogatirea repertoriului de cantece populare. Obiective operationale: Oo1.-sa scrie pe portativ scara muzicala a modului mixolidian si structura acestuia (T-tonuri si ST- semitonuri); Oo2.-sa intoneze correct modul mixolidian in urcare si in coborare; Oo3.-sa fie capabil sa deosebeasca un mod popular de o gama (tonalitate); Oo4.-sa intoneze corect(dupa auz) cantecul propus(“Trandafir de la Moldova”); Oo5.-sa recunoasca modul mixolidian dintr-un cantec audiat sau intonat de catre profesor; Descriptori de performanta : a)-pentru FB (10-9 ) Oo1, Oo2, Oo3,Oo4 si Oo5 ;

Transcript of Proiecte de Lectie Dorin

PROIECT DE LECTIE

PROIECT DE LECTIE

Profesor : PARDAU DORINUnitatea : Scoala cu clasele I-VIII nr.4 VATRA DORNEI

Clasa : a VI-a

Disciplina : EDUCATIE MUZICALA

Aria curriculara : ARTE

Tema : MODUL MIXOLIDIAN.

CANTECUL POPULAR Trandafir de la Moldova

Tipul de lectie : mixta

Timp alocat lectiei : 50 min

Scopul : Familiarizarea copiilor cu cerintele unei organizari modale si

imbogatirea repertoriului de cantece populare.

Obiective operationale:

Oo1.-sa scrie pe portativ scara muzicala a modului mixolidian si structura acestuia (T-tonuri si ST-semitonuri);

Oo2.-sa intoneze correct modul mixolidian in urcare si in coborare;

Oo3.-sa fie capabil sa deosebeasca un mod popular de o gama (tonalitate);

Oo4.-sa intoneze corect(dupa auz) cantecul propus(Trandafir de la Moldova);

Oo5.-sa recunoasca modul mixolidian dintr-un cantec audiat sau intonat de catre

profesor;

Descriptori de performanta :

a)-pentru FB (10-9 ) Oo1, Oo2, Oo3,Oo4 si Oo5 ;

b)-pentru B (8-7) Oo1, Oo3, Oo5 si Oo4 (cu ajutorul profesorului ) ;

c)-pentru S ( 6-5 ) Oo1 so Oo4 (cu ajutorul profesorului ) .

Metode si procedee didactice:

-expunerea

-explicatia

-conversatia

-observarea dirijata

-problematizarea

-dezbaterea in grup

-prelegerea

-interpretarea model

Mijloace didactice:

-caietul de muzica

-manualul de muzica

-instrumentul (orga)

Material bibliografic:

1. Gabriela Munteanu-Ghidul profesorului de educatie muzicala,Editura SIGMA,Bucuresti, 1999.

2. Gheorghe Oprea -Folclorul musical romanesc , Editura SIGMA ,

Bucuresti, 2000.

Premise :

-elevii trebuie sa detina urmatoarele cunostinte :

*notiunea de scara sonora ;

*notiunea de mod popular, gama, tonalitate ;

*trasaturi generale ale cantecului popular romanesc .

SUCCESIUNEA SECVENTELOR DIDACTICE :

I.ACTIVITATI INTRODUCTIVE :

-salutul

-efectuarea prezentei

-organizarea clasei pentru buna desfasurare a lectiei

-anuntarea succesiunii activitatilor si a importantei subiectului lectiei

II. CAPTAREA ATENTIEI

-prezentarea temei

Scriu pe tabla urmatorul citat:

Teoretic,orice elev poate deveni academician.Cu deosebirea ca unuia I-ar trebui pentru aceasta 30 de ani,iar altuia 3000.Mai mult ca sigur,cel din urma va face o afacere buna(Platonov).

Ce inseamna a te cunoaste?

A face lumina in viata ta sufleteasca,a deveni constient de calitati si lipsuri,a sti ce si cat sa ceri de la tine.Autocunoasterea e necesara,fiindca ea reprezinta primul pas spre autoeducatie.Cai de autocunoastere:viata insasi,activitatea,lecturile,discutiile cu adultii,cu cei de o varsta cu tine.

Nimic nu e mai rau decat refuzul de a recunoaste superioritatea altora si tendinta de a te supraaprecia.

III.DESFASURAREA LECTIEI:

-diferenta intre orientarea profesionala si orientarea carierei

Orientarea profesionala-activitate in cadrul careia o persoana este ajutata sa se dezvolte si sa accepte o imagine completa despre sine,despre rolul sau in societate.

Orientarea carierei-activitati si programe prin care indivizii sunt ajutati in integrarea si asimilarea cunostintelor,a experientei in corelatie cu:

-autointelegerea

-intelegerea mecanismelor de functionare a societatii

-intelegerea necesitatii informatiilor si abilitatilor in obtinerea succesului

-invatarea procesului de luare a deciziilor in alegerea si dezvoltarea carierei

-fiecare elev isi va expune punctul lui de vedere legat de aptitudinile si aspiratiile sale,argumentand cele exprimate;

-in continuare,ceilalti colegi isi vor exprima punctul de vedere vizavi de aspiratiile colegului respectiv,astfel se va intenta un gen de proces,in care fiecare va sustine cele afirmate,reusind sa se scoata in evidenta adevaratele calitati,aptitudini ale fiecarui elev;

-urmeaza discutiile legate de aspiratiile fiecarui elev.

In acest stadiu de dezvoltare,copilul isi constientizeaza individualitatea si realizeaza partial care sunt interesele si capacitatile sale.De multe ori isi proiecteaza viitorul in mod fantezist,gandindu-se la ce i-ar placea sa fie.Aceasta perioada se caracterizeaza prin explorarea de catre elevi a propriilor interese profesionale,pot fi explorate mai multe activitati cu prilejul carora se observa necesitatea luarii in calcul a raportului care exista intre interese si aptitudini.Aceste alegeri educationale(orientarea spre domeniul educational realist sau umanist) sunt de fapt componente ale deciziilor de cariera viitoare.

In urma discutiilor purtate intre elevi impart elevii in cele sase tipuri de personalitate carora le corespund sase tipuri de mediu ocupational: -tipul realist sau motor

-tipul investigativ sau intelectual

-tipul artistic sau estetic

-tipul social sau de sustinere

-tipul intreprinzator sau persuasive

-tipul conventional sau conformist

Explic elevilor care sunt caracteristicile definitorii ale orientarii in etapa actuala:

-imaginea de sine(autocunoasterea)

-constientizarea relatiei dintre nivelul educational si realizarea profesionala

-intelegerea implicatiilor economice ale alegerii unei cariere

-orientarea elevului nu catre o profesiune ci catre un grup de profesiuni(care pe baza unor atribute comune alcatuiescfamilii de profesiuni ce permit o usoara reconversie profesionala atunci cand este cazul)

-deplasarea accentului de la aptitudini la atitudini in procesul orientarii(succesul intr-o profesiune nu este determinat doar de aptitudinile pe care le are un individ ci si de interesul pe care il manifesta fata de aceasta si de caracterul persoanei respective).Aptitudinile deficitare pentru o profesiune sau alta pot fi compensate printr-un interes puternic,printr-o motivatie intrinseca si o atractie deosebita catre domeniul respectiv.

IV.ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI:

Orientarea vocationala poate fi considerata o activitate de educatie pentru cariera.Educatia pentru cariera urmareste dezvoltarea individuala pe mai multe aspecte care,relationate in timp,pregatesc individul pentru realizarea unei optiuni scolare si profesionale potrivite.

Pentru a obtine acea satisfactie profesionala in viitor,trebuie ca acum sa te autocunosti,sa-ti cunosti identitatea educationala,vocationala si economica,sa iei decizia corecta privind cariera si sa ai abilitati de munca.

Ca un adevarat in de orientare vocationala a clasei dau sentinta:desi au inca o varsta frageda,marea majoritate a elevilor sunt constienti de valoarea lor,de aptitudinile de care dispun,faptul ca si-au ales o viitoare cariera in concordanta cu aptitudine lor,ma determina sa cred ca noile mijloace de informare,maturizarea lor timpurie face ca alegerile lor sa fie apropiate de cele reale,ceea ce va determina o performanta scolara,o eficienta scolara si nu in ultimul rand beneficii economice si sociale.

La sfarsitul lectiei dau un scurt test elevilor ,cu o sin gura intrebare:

Ce cariera profesionala voi urma?

Rezultatele testului le vom comenta la intalnirea de zece ani de la absolvirea clasei a VIII-a,astfel vom vedea cati din cei prezenti astazi si-au realizat visele,daca aceste ore de consilier si-au atins scopul.

V.ANUNTAREA TEMEI VIITOARE.

PROIECT DE LECTIE

Profesor : PARDAU DORINUnitatea : Scoala cu clasele I-VIII nr.4 VATRA DORNEI

Clasa : a VI-a

Disciplina : EDUCATIE MUZICALA

Aria curriculara : ARTE

Tema : MODUL MIXOLIDIAN.

CANTECUL POPULAR Trandafir de la Moldova

Tipul de lectie : mixta

Timp alocat lectiei : 50 min

Scopul : Familiarizarea copiilor cu cerintele unei organizari modale si

imbogatirea repertoriului de cantece populare.

Obiective operationale:

Oo1.-sa scrie pe portativ scara muzicala a modului mixolidian si structura acestuia (T-tonuri si ST-semitonuri);

Oo2.-sa intoneze corect modul mixolidian in urcare si in coborare;

Oo3.-sa fie capabil sa deosebeasca un mod popular de o gama (tonalitate);

Oo4.-sa intoneze corect(dupa auz) cantecul propus(Trandafir de la Moldova);

Oo5.-sa recunoasca modul mixolidian dintr-un cantec audiat sau intonat de catre profesor;

Descriptori de performanta :

a)-pentru FB (10-9 ) Oo1, Oo2, Oo3,Oo4 si Oo5 ;

b)-pentru B (8-7) Oo1, Oo3, Oo5 si Oo4 (cu ajutorul profesorului ) ;

c)-pentru S ( 6-5 ) Oo1 so Oo4 (cu ajutorul profesorului ) .

Metode si procedee didactice:

-expunerea

-explicatia

-conversatia

-observarea dirijata

-problematizarea

-dezbaterea in grup

-prelegerea

-interpretarea model

Mijloace didactice:

-caietul de muzica

-manualul de muzica

-instrumentul (orga)

Organizarea clasei :-frontal

-pe grupe

-individual

Material bibliografic:3. Gabriela Munteanu-Ghidul profesorului de educatie muzicala,Editura SIGMA,Bucuresti, 1999.

4. Gheorghe Oprea -Folclorul musical romanesc , Editura SIGMA

Bucuresti, 2000.

Premise :

-elevii trebuie sa detina urmatoarele cunostinte :

*notiunea de scara sonora ;

*notiunea de mod popular, gama, tonalitate ;

*trasaturi generale ale cantecului popular romanesc .

SUCCESIUNEA SECVENTELOR DIDACTICE :

I. ACTIVITATI INTRODUCTIVE :

-salutul

-efectuarea prezentei

-organizarea clasei pentru buna desfasurare a lectiei

-anuntarea succesiunii activitatilor si a importantei subiectului lectiei

II. VERIFICAREA SI CONSOLIDAREA LECTIEI ANTERIOARE :

Moduri populare diatonice ( ionian, eolian ) si cantecele insusite, prin obiectivele propuse.

Se va insista pe intonarea scarii sonore a modurilor si a cantecelor, nu inainte de a se face o scurta incalzire a vocilor copiilor (vocalize).

III. PREDARE .DIRIJAREA INTELEGERII .

Prezentarea exemplelor spre analiza :

-profesorul intoneaza cantecul Trandafir de la Moldova , iar elevii trebuie sa raspunda analizand exemplele :

*cu ce nota s-a sfarsit cantecul ;

*cate sunete diferite a intonat profesorul ;

*scrierea sunetelor componente in succesiune ;

*terta de pe primul sunet (mare sau mica).

Profesorul anunta titlul lectiei MODUL MIXOLIDIAN si prezinta cateva caracteristici generale ale acestuia :

-este un mod major (terta mare de pe primul sunet ) ;

-semitonurile se afla intre treptele III-IV , VI-VII ;

-trasatura principala a modului este septima mica ;

-este intalnit frecvent in cantecele din toate zonele tarii .

IV . INVATAREA . DOBANDIREA PERFORMANTELOR .

Profesorul intoneaza scara sonora a modului mixolidian urmand ca acesta sa fie intonat de catre toata clasa , pe grupe , individual pana la insusirea corecta acestuia .

Se va intona de catre profesor cantecul popular Trandafir de la Moldova dupa care se va repeta cu toata clasa .

Pentru a-i da o interpretare mai artistica , profesorul va acompania la orga cantecul . In momentul in care melodia a fost insusita corect de catre elevise va canta pe grupe , in duet sau individual .

V. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI :

Profesorul propune elevilor, spre dezbatere, o paralela intre modul mixolidian si gama SOL major (asemanari si deosebiri ).

PROIECT DE LECTIE

Profesor : PARDAU DORINUnitatea : Scoala gimnaziala nr.4 VATRA DORNEI

Clasa : a VI-a

Disciplina : EDUCATIE MUZICALA

Aria curriculara : ARTE

Tema : Game majore si minore cu diezi si bemoli.Colinde.Tipul de lectie : de consolidare

Timp alocat lectiei : 50 min

Scopul : Consolidarea cunostintelor privind gamele majore si minore precum si imbogatirea repertoriului de colinde.

Obiective operationale:

Oo1.-sa scrie pe portativ scara muzicala a unei game majore sau minore si sa cunoasca structura acestora. (T-tonuri si ST-semitonuri,alteratii musicale,arpegii)Oo2.-sa intoneze corect gamele invatate, in urcare si in coborare;

Oo3.-sa fie capabil sa deosebeasca gamele dupa tonica,alteratii,structura acestora.Oo4.-sa intoneze corect(dupa auz) colindele propuse(in special cele din manual)Descriptori de performanta :

a)-pentru FB (10-9 ) Oo1, Oo2, Oo3,Oo4 .b)-pentru B (8-7) Oo1, Oo3 si Oo4 (cu ajutorul profesorului ) ;

c)-pentru S ( 6-5 ) Oo1 so Oo4 (cu ajutorul profesorului ) .

Metode si procedee didactice:

-explicatia

-conversatia

-observarea dirijata

-problematizarea

-dezbaterea in grup-interpretarea model

Mijloace didactice:

-caietul de muzica

-manualul de muzica

-instrumentul (orga)

Organizarea clasei :-frontal

-pe grupe

-individual

Material bibliografic:5. Gabriela Munteanu-Ghidul profesorului de educatie muzicala,Editura SIGMA,Bucuresti, 1999.

6. Gheorghe Oprea -Folclorul musical romanesc , Editura SIGMA

Bucuresti, 2000.

Premise :

-elevii trebuie sa detina urmatoarele cunostinte :

*notiunea gama, tonalitate ,arpegiu,intervale musicale,ton-semiton.*trasaturi generale ale colindului traditional romanesc.SUCCESIUNEA SECVENTELOR DIDACTICE :

I. ACTIVITATI INTRODUCTIVE :

-salutul

-efectuarea prezentei

-organizarea clasei pentru buna desfasurare a lectiei

-anuntarea succesiunii activitatilor si a importantei subiectului lectiei

II. VERIFICAREA SI CONSOLIDAREA LECTIEI :-profesorul imparte clasa in patru grupe;-profesorul pune in dezbatere o tema pentru fiecare grupa din capitolul Game majore si minore-fiecare grupa va primi o foaie cu un anumit subiect iar timp de 10 minute elevii trebuie sa rezolve acel subiect;-un reprezentant al fiecarei grupe va prezenta tema dezbatuta,apoi ceilalti elevi impreuna cu profesorul vor discuta, completa,compara, temele fiecarei grupe;-profesorul va face aprecieri in legatura cu cele prezentate, anuntand totodata ca elevii din grupa castigatoare vor primi la urmatorul test doua puncte in plus(fata de nota din test ,daca este cazul);- se vor repeta colindele insusite anterior (dupa o scurta incalzire a vocilor) apoi se va incerca imbogatirea repertoriului si cu alte colinde;Colindele vor fi analizate si din punct de vedere teoretic:

-gama in care este scrisa colinda;-forma arhitectonica;-zona folclorica de provenienta;Cantece se vor repeta pana la insusirea corecta a acestora,frontal,pe grupe si individual;se va tine cont de pozitia corespunzatoare a corpului,respiratia corecta,dictie,interpretare.Profesorul va acompania elevii la instrument (orga).

V. INCHEIEREA LECTIEI :

Profesorul anunta elevii ca la urmatoarea ora se va pune accent pe cantarea individuala, iar cei mai talentati elevi vor selectati in grupul vocal al scoliiProfesor : PARDAU DORINUnitatea : Scoala gimnaziala nr.4 VATRA DORNEI

Clasa : a VI-a

Disciplina : EDUCATIE MUZICALA

Aria curriculara : ARTE

Tema : Game majore si minore cu diezi si bemoli.Colinde.

Tipul de lectie : de consolidare

Timp alocat lectiei : 50 min

Scopul : Consolidarea cunostintelor privind gamele majore si minore precum si imbogatirea repertoriului de colinde.

Obiective operationale:

Oo1.-sa scrie pe portativ scara muzicala a unei game majore sau minore si sa cunoasca structura acestora. (T-tonuri si ST-semitonuri,alteratii musicale,arpegii)

Oo2.-sa intoneze corect gamele invatate, in urcare si in coborare;

Oo3.-sa fie capabil sa deosebeasca gamele dupa tonica,alteratii,structura acestora.

Oo4.-sa intoneze corect(dupa auz) colindele propuse(in special cele din manual)

Descriptori de performanta :

a)-pentru FB (10-9 ) Oo1, Oo2, Oo3,Oo4 .

b)-pentru B (8-7) Oo1, Oo3 si Oo4 (cu ajutorul profesorului ) ;

c)-pentru S ( 6-5 ) Oo1 so Oo4 (cu ajutorul profesorului ) .

Metode si procedee didactice:

-explicatia

-conversatia

-observarea dirijata

-problematizarea

-dezbaterea in grup

-interpretarea model

Mijloace didactice:

-caietul de muzica

-manualul de muzica

-instrumentul (orga)

Organizarea clasei :-frontal

-pe grupe

-individual

Material bibliografic:7. Gabriela Munteanu-Ghidul profesorului de educatie muzicala,Editura SIGMA,Bucuresti, 1999.

8. Gheorghe Oprea -Folclorul musical romanesc , Editura SIGMA

Bucuresti, 2000.

Premise :

-elevii trebuie sa detina urmatoarele cunostinte :

*notiunea gama, tonalitate ,arpegiu,intervale musicale,ton-semiton.

*trasaturi generale ale colindului traditional romanesc.

SUCCESIUNEA SECVENTELOR DIDACTICE :

I. ACTIVITATI INTRODUCTIVE :

-salutul

-efectuarea prezentei

-organizarea clasei pentru buna desfasurare a lectiei

-anuntarea succesiunii activitatilor si a importantei subiectului lectiei

II. VERIFICAREA SI CONSOLIDAREA LECTIEI :

-profesorul imparte clasa in patru grupe;

-profesorul pune in dezbatere o tema pentru fiecare grupa din capitolul Game majore si minore

-fiecare grupa va primi o foaie cu un anumit subiect iar timp de 10 minute elevii trebuie sa rezolve acel subiect;

-un reprezentant al fiecarei grupe va prezenta tema dezbatuta,apoi ceilalti elevi impreuna cu profesorul vor discuta, completa,compara, temele fiecarei grupe;

-profesorul va face aprecieri in legatura cu cele prezentate, anuntand totodata ca elevii din grupa castigatoare vor primi la urmatorul test doua puncte in plus(fata de nota din test ,daca este cazul);

- se vor repeta colindele insusite anterior (dupa o scurta incalzire a vocilor) apoi se va incerca imbogatirea repertoriului si cu alte colinde;

Colindele vor fi analizate si din punct de vedere teoretic:

-gama in care este scrisa colinda;

-forma arhitectonica;

-zona folclorica de provenienta;

Cantece se vor repeta pana la insusirea corecta a acestora,frontal,pe grupe si individual;se va tine cont de pozitia corespunzatoare a corpului,respiratia corecta,dictie,interpretare.Profesorul va acompania elevii la instrument (orga).

V. INCHEIEREA LECTIEI :

Profesorul anunta elevii ca la urmatoarea ora se va pune accent pe cantarea individuala, iar cei mai talentati elevi vor selectati in grupul vocal al scolii

PROIECT DE LECTIE

Profesor : PARDAU DORINUnitatea : Scoala cu clasele I-VIII nr.4 VATRA DORNEI

Clasa : a V-a

Disciplina : EDUCATIE MUZICALA

Aria curriculara : ARTE

Tema : MASURA DE 2/4.CANTEC APLICATIV CANTA

Tipul de lectie : mixta

Timp alocat lectiei : 50 min

Scopul : Familiarizarea elevilor cu timpii accentuati si neaccentuati si incadrarea acestora in masuri.

Obiective operationale:

Oo1.-sa constientizeze modul de formare al masurii de 2/4;

Oo2.-sa cunoasca notatia masurii de 2/4 si definitia masurii;

Oo3.-sa fie capabil sa tacteze (prin miscarea bratului) masura de 2/4;

Oo4.-sa intoneze corect(dupa auz) cantecul propus(Canta);

Oo5.-sa fie capabil sa formeze masuri de 2/4 cu valori de note si pause invatate;

Descriptori de performanta :

a)-pentru FB (10-9 ) Oo1, Oo2, Oo3,Oo4 si Oo5 ;

b)-pentru B (8-7) Oo1, Oo3, Oo5 si Oo4 (cu ajutorul profesorului ) ;

c)-pentru S ( 6-5 ) Oo1 so Oo4 (cu ajutorul profesorului ) .

Metode si procedee didactice:

-expunerea

-explicatia

-conversatia

-observarea dirijata

-problematizarea

-dezbaterea in grup

-prelegerea

-interpretarea model

Mijloace didactice:

-caietul de muzica

-manualul de muzica

-instrumentul (orga)

Organizarea clasei :-frontal

-pe grupe

-individual

Material bibliografic:

1.Manual pentru clasa a V-a Educatie muzicala,Editura Niculescu

Bucuresti, 2000.2.Gabriela Munteanu-Ghidul profesorului de educatie muzicala,Editura SIGMA,Bucuresti, 1999.

Premise :

-elevii trebuie sa detina urmatoarele cunostinte :

*valorile si duratele notelor muzicale;

*pauzele muzicale;

*locul notelor pe portativ.

SUCCESIUNEA SECVENTELOR DIDACTICE :

I. ACTIVITATI INTRODUCTIVE :

-salutul

-efectuarea prezentei

-organizarea clasei pentru buna desfasurare a lectiei

-anuntarea succesiunii activitatilor si a importantei subiectului lectiei

II. VERIFICAREA SI CONSOLIDAREA LECTIEI ANTERIOARE :

Profesorul verifica insusirea corecta a notiunilor din lectia anterioara Gama DO major prin intrebari teoretice si prin intonarea cantecului aplicativHora din Banat; in prealabil se va face o scurta incalzire a vocilor.III. PREDARE .DIRIJAREA INTELEGERII .

Prezentarea exemplelor spre analiza :

-profesorul propane spre analiza unul sau doua exemple din care sa reiese periodicitatea timpilor accentuate din doi in doi; Ex. Se grupeaza cateva cuvinte bisilabice (prima silaba accentuate, a doua silaba neaccentuata) ; profesorul intoneaza Gama DO major cu accente din doi in doi timpi.

Elevii trebuie sa raspunda analizand exemplele :

*cum apar timpii accentuati in exemplele date;

*daca timpii accentuati apar periodic;

*daca elevii fac deosebirea intre timpii accentuati si cei neaccentuati.

Profesorul anunta titlul lectiei Masura de 2/4 si prezinta cateva caracteristici generale ale acesteia :

-definitia masurii in general si a celei de 2/4;

-notatia masurii si semnificatia fiecarei cifre;

-modul de formare al masurii si tactarea masurii.IV . INVATAREA . DOBANDIREA PERFORMANTELOR .

Profesorul scrie un exercitiu ritmic pe tabla in masura de 2/4,il citeste ritmic tactand masura, exercitiu pe care il vor face si elevii.

Profesorul supune spre analiza cantecul Canta prin cateva intrebari legate de masura in care este scris acesta,forma cantecului, genul, dupa care se trece la intonarea cantecului.

Cantecul va fi intonat de catre profesor,vocal sau la instrument,apoi va fi intonate de catre toata clasa dupa auz,elevii tactand doar masura de 2/4.

Se va incerca cu elevii mai talentati solfegierea catorva masuri.

Pentru a-i da o interpretare mai artistica , profesorul va acompania la orga cantecul . In momentul in care melodia a fost insusita corect de catre elevi se va canta pe grupe , in duet sau individual .

V. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI :

Profesorul propune elevilor, spre dezbatere un exercitiu ritmic: va scrie pe portativul de pe tabla o insiruire de valori de note si pauze; elevii vor trebui sa delimiteze prin bare de masura valorile si pauzele astfel incat sa rezulte masuri de 2/4.Elev :

Clasa: a V-a

TEST PREDICTIV

1.Scrieti pe portative cheia Sol .

1 punct

2.Ce este un portativ ?

1 punct

3.Ce reprezinta urmatoarea notatie :2/4 ?

1 punct

4.Scrieti in urcare notele : DO,RE, MI, FA, SOL .

2 puncte

5.Faceti pe portative pauza de doi timpi. 1 punct

6.Cati timpi dureaza o patrime ?

1 punct

Nota : Toate intrebarile sunt obligatorii. Se acorda din oficiu 3 puncte.

Elev :

Clasa: a VI-a

TEST PREDICTIV

1.Scrieti urmatoarele valori de note : nota intreaga, doimea, patrimea, optimea

si pauzele corespunzatoare .

2 puncte

2.Gama Do major, in urcare (tonuri si semitonuri)-pe portative.

2 puncte

3.Formati cate doua masuri de 2/4 si cu valori de note si pauze muzicale

diferite.

2 puncte

4.Ce reprezinta termenul : piano ?

1 punct

5. Incercuiti varianta corecta.Terta este intervalul muzical care contine :

a-doua trepte alaturate

b-patru trepte alaturate

c-trei trepte alaturate

1 punct

Nota : Toate intrebarile sunt obligatorii. Se acorda din oficiu 2 puncte.

Elev :

Clasa: a VII-a

TEST PREDICTIV

1.Incercuiti litera corecta.

Alteratia muzicala care urca inaltimea sunetului cu un semiton se numeste:

a-bemol

b-diez

c-becar

1 punct

2. Incercuiti litera corecta.

Gama FA major are la cheie:

a-un diez

b-un bemol

c-nici o alteratie

1 punct

3.Scrieti pe portative gama Sol major (scara, alteratia, modul gamei si semitonuri).

3 puncte

4.Scara sonora a unui cantec religios se numeste

1 punct

5. Scrieti adevarat A sau fals F pentru urmatoarea afirmatie :

Dansul popular Hora este un dans local.

1 punct

6.Liedul este un gen muzical care apartine muzicii.

1 punct

7.Enumerati doua cantece populare din care s-a inspirit George Enescu in rapsodiile sale. 1 punct

Nota : Toate intrebarile sunt obligatorii. Se acorda din oficiu 1 punct.

Elev :

Clasa: a VIII-a

TEST PREDICTIV

1.Incercuiti litera corespunzatoare raspunsului corect ;

Modurile populare sunt scari sonore intalnite in ;

a-muzica usoara

b-muzica populara

c-muzica culta

1 punct

2.Scrieti pe portative un mod popular la alegere .

2 puncte

3.Enumerati doua creatii ale folclorului musical romanesc care contin forma libera.

2 puncte

4.Ce este aria intr-o opera ?

1 punct

5.Personajele principale ale unei opera sunt:

A________________

B____________________

C________________________

2 puncte

6.George Enescu a scris opera..

1 punct

Nota : Toate intrebarile sunt obligatorii. Se acorda din oficiu 1 punct.

PROIECT DE LECTIE

Profesor : PARDAU DORINUnitatea : Scoala cu clasele I-VIII nr.4 VATRA DORNEI

Clasa : a VI-a

Disciplina : EDUCATIE MUZICALA

Aria curriculara : ARTE

Tema : TONALITATEA SOL MAJOR

Tipul de lectie : mixta,verificare,predare-evaluare

Timp alocat lectiei : 50 min

Scopul : Sa se initieze in tehnica descifrarii unei piese musicale in SOL major.

Obiective operationale:

Oo1.-sa explice notiunile de gama si tonalitate SOL major;

Oo2.-sa intoneze corect gama SOL major si arpegiul in urcare si in coborare;

Oo3.-sa cunoasca modul de formare al tonalitatii SOL major si armura acesteia;

Oo4.-sa intoneze corect(dupa auz) cantecul propus(Hai sa intindem hora mare);

Oo5.-sa recunoasca gama SOL major dintr-un cantec audiat sau intonat de catre profesor;

Descriptori de performanta :

a)-pentru FB (10-9 ) Oo1, Oo2, Oo3,Oo4 si Oo5 ;

b)-pentru B (8-7) Oo1, Oo3, Oo5 si Oo4 (cu ajutorul profesorului ) ;

c)-pentru S ( 6-5 ) Oo1 so Oo4 (cu ajutorul profesorului ) .

Metode si procedee didactice:

-expunerea

-explicatia

-conversatia

-observarea dirijata

-problematizarea

-dezbaterea in grup

-interpretarea model

Mijloace didactice:

-caietul de muzica

-manualul de muzica

-instrumentul (orga)

Organizarea clasei :-frontal

-pe grupe

-individual

Material bibliografic:

1.Manual pentru clasa a VI-a ,Educatie muzicala,Editura

SIGMA ,Bucuresti,1998.2.Gabriela Munteanu-Ghidul profesorului de educatie muzicala,Editura SIGMA,Bucuresti, 1999.

3.Gheorghe Oprea -Folclorul musical romanesc , Editura SIGMA

Bucuresti, 2000.

Premise :

-elevii trebuie sa detina urmatoarele cunostinte :

*notiunea de scara sonora ;

*notiunea de gama; structura unei game majore;

*alteratiile musicale;*intervalele musicale.

SUCCESIUNEA SECVENTELOR DIDACTICE :

I. ACTIVITATI INTRODUCTIVE :

-salutul

-efectuarea prezentei

-organizarea clasei pentru buna desfasurare a lectiei

-anuntarea succesiunii activitatilor si a importantei subiectului lectiei

II. VERIFICAREA SI CONSOLIDAREA LECTIEI ANTERIOARE :

Se verifica lectia precedenta prin cateva intrebari adresate de catre profesor elevilor si cantecul aplicativ, nu inainte de a se face o scurta incalzire a vocilor copiilor (vocalize).

III. PREDARE .DIRIJAREA INTELEGERII .

Prezentarea exemplelor spre analiza :

-profesorul intoneaza unul , doua fragmente muzicale, intai cu tonica pe DO, apoi transpuse in SOL; elevii trebuie sa observe diferenta melodia nu-si schimba tronsoanele intervalistice ci numai tonica;-se explica elevilor de unde provine denumirea de tonalitate-tonica;

-profesorul supune spre analiza un cantec cu tonica pe SOL,incercand sa-l analizeze impreuna cu elevii:*sunetul final al cantecului;

*extragerea scarii sonore a cantecului;

*terta de pe tonica (mare sau mica);*ordinea tonurilor si a semitonurilor.

Profesorul anunta titlul lectiei TONALITATEA SOL MAJOR si prezinta cateva caracteristici generale ale acesteia :

-cantecul se sfarseste cu sunetul SOL (tonica) si incepe cu o nota din arpegiu;

-are sapte sunete diferite;

-terta de pe tonica este mare;

-semitonurile se afla intre treptele III-IV, VII-VIII;

-deoarece nota FA diez apare permanent in cantec,face parte din constructia acestei tonalitati si se pune la cheie constituind armura tonalitatii.

IV . INVATAREA . DOBANDIREA PERFORMANTELOR .

Profesorul intoneaza gama si arpegiul tonalitatii SOL major urmand ca acestea sa fie intonate de catre toata clasa , pe grupe , si individual ,urmand sa fie scrise in caiete.

Se va intona de catre profesor cantecul popular Hai sa intindem hora mare dupa care se va repeta cu toata clasa , pe grupe si individual.

Pentru a-i da o interpretare mai artistica , profesorul va acompania la orga cantecul .V. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI :

Profesorul propune elevilor, spre dezbatere, o paralela intre gama SOL major si DO major (asemanari si deosebiri ).

Numele si prenumele elevului..

Clasa..

FISA DE LUCRU

TONALITATEA

DO MAJORTONALITATEA

SOL MAJORTONALITATEA

RE MAJOR

TONICA

(pe ce sunet din gama)

TERTA DE PE TONICA

(Mare sau mica )

ALTERATII

( la cheie )

SEMITONURI

(intre ce trepte )

PROIECT DE LECTIE

Profesor : PARDAU DORINUnitatea : Scoala cu clasele I-VIII nr.4 VATRA DORNEI

Clasa : a VIII-a

Disciplina : EDUCATIE MUZICALA

Aria curriculara : ARTE

Tema : TONALITATEA RE MAJOR

Tipul de lectie : mixta,verificare,predare-evaluare

Timp alocat lectiei : 50 min

Scopul : Sa cunoasca expresivitatea unei noi tonalitati majore si imbogatirea repertoriului cu noi cantece din genuri musicale diferite.

Obiective operationale:

Oo1.-sa-si fixeze notiunile de tonica, tonalitate,gama, arpegiu;

Oo2.-sa recunoasca din diferite fragmente musicale tonalitatea RE major;Oo3.-sa cunoasca modul de formare al tonalitatii RE major si armura acesteia;

Oo4.-sa intoneze gama si arpegiul tonalitatii RE major;Oo5.-sa intoneze corect(dupa auz) cantecul propus(Oda bucuriei).

Descriptori de performanta :

a)-pentru FB (10-9 ) Oo1, Oo2, Oo3,Oo4 si Oo5 ;

b)-pentru B (8-7) Oo1,Oo2, Oo3 si Oo5 (cu ajutorul profesorului ) ;

c)-pentru S ( 6-5 ) Oo1 , Oo2 si Oo5 (cu ajutorul profesorului ) .

Metode si procedee didactice:

-fisa de lucru

-expunerea

-explicatia

-conversatia

-observarea dirijata

-problematizarea

-dezbaterea in grup

-interpretarea model

Mijloace didactice:

-caietul de muzica

-manualul de musica

-fisa de lucru-instrumentul (orga)

Organizarea clasei :-frontal

-pe grupe

-individual

Material bibliografic:

1.Manual pentru clasa a VIII-a ,Educatie muzicala,Editura

TEORA,Bucuresti,2000.2.Gabriela Munteanu-Ghidul profesorului de educatie muzicala,Editura SIGMA,Bucuresti, 1999.

Premise :

-elevii trebuie sa detina urmatoarele cunostinte :

*notiunile de tonica, gama, tonalitate, arpegiu;

*structura unei game majore;

*alteratiile muzicale;

*intervalele muzicale.

SUCCESIUNEA SECVENTELOR DIDACTICE :

I. ACTIVITATI INTRODUCTIVE :

-salutul

-efectuarea prezentei

-organizarea clasei pentru buna desfasurare a lectiei

-anuntarea succesiunii activitatilor si a importantei subiectului lectiei

II. VERIFICAREA SI CONSOLIDAREA LECTIEI ANTERIOARE :

Se verifica lectia precedenta (Tonalitatile DO major si SOL major ) prin cateva intrebari adresate de catre profesor elevilor , facandu-se totodata o trecere catre lectia ce urmeaza a fi predata.III. PREDARE .DIRIJAREA INTELEGERII .

Profesorul impreuna cu elevii analizeaza cantecul Oda bucuriei, adresandu-le acestora cateva intrebari :-Cu ce nota se incheie cantecul ?

-Ce alteratii muzicale apar la cheie ?

-Ce rol au alteratiile care apar la cheie si ce reprezinta acestea intr-o tonalitate ?

-In jurul carui sunet graviteaza celelalte note ? (dupa ce cantecul a fost intonat de catre profesor )

Profesorul anunta titlul lectiei Tonalitatea RE majorsi prezinta cateva caracteristici ale acesteia :

*cantecele care se incheie cu nota RE si au la cheie FA diez si DO diez sunt in tonalitatea RE major;

*alteratiile apar la cheie datorita structurii gamelor majore ( ordinea tonurilor si semitonurilor);

*deoarece terta de pe tonica este mare, tonalitatea este majora;

*semitonurile se afla intre treptele III-IV , VII-VIII si sunetele Fa diez-SOL, DO diez-RE;

*arpegiul tonalitatii RE major este reprezentat de sunetul RE-Fa diez, LA-RE.

IV . INVATAREA . DOBANDIREA PERFORMANTELOR .Elevii scriu in caiete caracteristicile generale ale tonalitatii RE major precum si gama tonalitatii si arpegiul.Profesorul intoneaza gama si arpegiul tonalitatii RE major, apoi le repeta cu toata clasa (cu ajutorul instrumentului).

Profesorul intoneaza cantecul Oda bucuriei ca model urmand ca acesta sa fie intonat de catre toata clasa, apoi pe grupe si individual pana la insusirea corecta a acestuia; cantecul este acompaniat la instrument de catre profesor.

Se fac scurte referiri privind continutul piesei, compozitorul etc.

V. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI :

Profesorul imparte elevilor cate o fisa de lucru pentru a face o paralela intre tonalitatile : DO major-SOL major-RE major.Numele si prenumele elevului..

Clasa..

FISA DE LUCRU

TONALITATEA

DO MAJORTONALITATEA

SOL MAJORTONALITATEA

RE MAJOR

TONICA

(pe ce sunet din gama)

TERTA DE PE TONICA

(Mare sau mica )

ALTERATII

( la cheie )

SEMITONURI

(intre ce trepte )