1proiect de Activitate Integrata Meserii

13
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA Unitatea de invatamant:Gradinita PN cheia Ș Data:18.02.2013 Nivel:II(grupa stelutelor) Institutor:Molocea Len u a ț Tema anuala:CE SI CUM VREAU SA FIU? Tema proiect:SA TE MANDRESTI CU MINE Subtema proiect:Ce voi fi cand voi fi mare? Tema zilei :Tot ce stiu despre meserii Forma de realizare :Activitate integrata(ALA1+ADE+ALA2) Modelul integrarii :integrare polarizata Tipul de activitate:mixta Durata : 1 zi Elemente componente ale activitatii integrate: ALA1: Activitati pe centre de interes Stiinta:Ce este si cui foloseste? Jocul meseriilor  Arta:Carticica mea cu meserii  Constructii :Micii arhitecti ADE: DLC-Cand voi fi mare ce voi fi oare?-joc didactic  DOS-Cofetarii priceputi-activitate practic-gospodareasca ALA2: AR:Ultimul nu are loc,Mingea in cerc -jocuri distractive

Transcript of 1proiect de Activitate Integrata Meserii

Page 1: 1proiect de Activitate Integrata Meserii

7/27/2019 1proiect de Activitate Integrata Meserii

http://slidepdf.com/reader/full/1proiect-de-activitate-integrata-meserii 1/13

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Unitatea de invatamant:Gradinita PN cheiaȘ

Data:18.02.2013

Nivel:II(grupa stelutelor)

Institutor:Molocea Lenu aț

Tema anuala:CE SI CUM VREAU SA FIU?

Tema proiect:SA TE MANDRESTI CU MINE

Subtema proiect:Ce voi fi cand voi fi mare?

Tema zilei:Tot ce stiu despre meserii

Forma de realizare:Activitate integrata(ALA1+ADE+ALA2)

Modelul integrarii:integrare polarizataTipul de activitate:mixta

Durata : 1 zi

Elemente componente ale activitatii integrate:

ALA1: Activitati pe centre de interesStiinta:Ce este si cui foloseste?

Jocul meseriilor 

  Arta:Carticica mea cu meserii

  Constructii:Micii arhitecti

ADE: DLC-Cand voi fi mare ce voi fi oare?-joc didactic

  DOS-Cofetarii priceputi-activitate practic-gospodareasca

ALA2: AR:Ultimul nu are loc,Mingea in cerc -jocuri distractive

Page 2: 1proiect de Activitate Integrata Meserii

7/27/2019 1proiect de Activitate Integrata Meserii

http://slidepdf.com/reader/full/1proiect-de-activitate-integrata-meserii 2/13

SCOPUL ACTIVITATII:

 

-dezvoltarea capacitatii de a face abstractizari si generalizari;

-consolidarea cunostintelor referitoare la meserii;

-activizarea vocabularului cu unele cuvinte referitoare la

meserii, unelte si produse(verbe reprezentand actiuni specifice)

OBIECTIVE OPERATIONALE:

ADP:-sa-si dezvolte abilitati de comunicare,participand la dialogul dintreeducatoare si copii in cadrul intalnirii de dimineata;

-sa completeze calendarul naturii alegand jetoanele adecvate;

-sa respecte regulile grupului;

-sa respecte regulile de igiena.

ALA1: Stiinta: -sa-si exerseze abilitatiile de observare,comparare,descriere,clasificar

-sa-si dezvolte curiozitatea interesul pentru a descoperi;

-sa aleaga jetoanele corespunzatoare meseriei alese;

-sa rezolve fisa respectand cerintele.

 

Arta: -sa coloreze imaginile prin hasurare respectand conturul;

-sa-si perfectioneze coordonarea oculo-motorie;

-sa-si dezvolte simtul estetic si gustul pentru frumos;

-sa finalizeze lucrarile ;

 

Constructii: -sa realizeze modelele imaginate prin imbinarea cuburilor;

-sa-si exerseze deprinderile de cooperare si colaborare in grup pentru

realizarea unui scop comun;

-sa aprecieze si respecte munca celorlalti.

Page 3: 1proiect de Activitate Integrata Meserii

7/27/2019 1proiect de Activitate Integrata Meserii

http://slidepdf.com/reader/full/1proiect-de-activitate-integrata-meserii 3/13

ADE: Domeniul Limba si Comunicare:

 

-sa recunoasca meseriile pe baza unei scurte descrieri(ghicitori);

-sa recunoasca sunetul initial si numarul de silabe pentru fiecare meserie

 prezentata;

-sa asocieze imaginii fiecarei meserii jetoanele cu unelte;

-sa se exprime corect gramatical ,in propozitii simple si dezvoltate,

folosind verbe care reprezinta actiunile specifice fiecarei meserii;

-sa reprezinte grafic propozitiile formulate;

-sa participe la activitate atat in calitate de vorbitor cat si in calitate de

auditor;

 

Domeniul Om si Societate: 

-sa exerseze deprinderi practic-gospodaresti,utilizand obiectele si materialele

puse la dispozitie pentru realizarea temei;

-sa-si formeze competente de a planifica si finaliza o actiune si de a aprecia

rezultatele muncii;

-sa-si cunoasca responsabilitatile in microgrupul din care fac parte;

-sa dobandeasca sentimentul de bucurie si satisfactie fata de rezultatul muncii .

ALA2: Activitati recreative :

-sa-si adapteze comportamentul propriu la cerintele partenerilor si a regulilor 

 jocului;

-sa-si exerseze unele aptitudini individuale;

-sa manifeste atitudini de cooperare,spirit de echipa,de competitie si de

fair-play;

-sa-si satisfaca nevoia de miscare si relaxare;

SARCINA JOCULUI: recunoasterea meseriilor si asocierea cu imagini ce reprezinta

uneltele,denumind produsele lor;gasirea cuvintelor care arata actiunile specifice unei

meserii;reprezentarea grafica a propozitiilor;rezolvarea rebusului.

REGULI DE JOC:copiii sunt grupati in doua echipe ;probele cuprind aceleasi

sarcini,care se rezolva de catre fiecare echipa;punctele se acorda pentru rezolvarea

corecta a sarcinilor;coechipierii pot completa raspunsurile;castiga echipa care aduna

cele mai multe puncte.

Page 4: 1proiect de Activitate Integrata Meserii

7/27/2019 1proiect de Activitate Integrata Meserii

http://slidepdf.com/reader/full/1proiect-de-activitate-integrata-meserii 4/13

STRATEGIA DIDACTICA :

Metode

si procedee:conversatia,explicatia,demonstratia,exercitiul,elemente de

 problematizare,brainstorming,piramida,ciorchinele,jocul,turul

galeriei,frontal,individual,pe grupuri

Mijloace de invatamant:cuburi,jocul meseriilor,fise

individuale,creioane colorate,stelute,cosulete,calendarul

naturii,panouri,imagini meserii,jetoane meserii,unelte,produse,tabla,plansa

rebus,biscuiti,sirop,nuci,rahat,vase,tavi,

sortulete,CD-player  

Locul desfasurarii:sala de grupa

Bibliografie:

Curriculum pentru invatamant prescolar,ed.Didactica Publishing

House,Bucuresti,2009;

Jocuri interdisciplinare,Stefania Antonovici,Gabriela Nicu,ed.Aramis,Bucuresti,2004

Jocuri si activitati alese,Stefania Antonovici,Paula Neatu,Ed.Aramis,2008;

Metoda proiectelor la varstele timpurii,V. Preda,ed.Miniped,Bucuresti,2002

Programa activitatilor insrtuctiv-educative in gradinita de copii;

Revista invatamantului prescolar,1-2/2011,ed.Arlequin

Suport curs P.R.E.T.,MECT-UMPIP,Bucuresti,2008 ;

Traditional si modern in invatamantul prescolar,Monica Lespezanu,

ed.Omfal Esential,2007;

www.didactic.ro.

 

Page 5: 1proiect de Activitate Integrata Meserii

7/27/2019 1proiect de Activitate Integrata Meserii

http://slidepdf.com/reader/full/1proiect-de-activitate-integrata-meserii 5/13

  Scenariul zilei

Activitatea va debuta cu intalnirea de dimineata :salutul,prezenta si completarea

calendarului naturii.

Salutul:”Dimineata a sosit

  Toti copiii au venit

In semicerc ne adunam

Cu toti sa ne salutam.”

“Buna dimineata mesteri mari!”

Copiii sunt invitati sa isi ia cate o steluta si cand isi aud numele sa o puna in cosuletul

celor prezenti.Se numara stelutele ramase,se stabileste numarul celor absenti si numarul

fetelor si baietilor prezenti.

Completarea calendarului naturii se va realiza prin jocul “Adevarat/Fals”(ex.:”Este

adevarat ca azi este marti?”,”Acum suntem in anotimpul primavara?”,etc.)Impartasirea cu ceilalti:

“Roata vremii se-nvarteste

Fiecare se gandeste

Si va spune cu glas tare

Ce va fi cand va fi mare!”

“Eu,cand voi fi mare voi fi...”.Copiii spun propozitia si continua cu raspunsul pentru

completare.

Activitatea de grup:Pe “scaunul povestitorului”,pe rand copiii descriu in cateva

 propozitii meseria pe care au ales-o,argumetand optiunea.

“Un taciune si-un carbune

Toate ce s-au spus sunt bune”

Noutatea zilei este ca astazi vom avea un musafir in sala noastra de grupa care

doreste sa afle ce stim noi despre meserii.Pentru ca ziua de azi va fi un concurs,se

grupeaza copiii in doua echipe:echipa albastra si echipa rosie.Surpriza consta in

descoperirea celor trei plicuri care trebuie deschise pe rand.Doar prin rezolvarea sarcinii

unui plic,se va deschide urmatorul.Astfel,se deschide primul plic din care copiii vor afla

sarcinile pentru cele trei sectoare.La sectorul Stiinta copiii vor avea jocul meseriilor si o

fisa cu meserii,sarcina constand in alegere unei planse cu meserii si completarea acesteia

cu jetoanele corespunzatoare,iar pentru rezolvarea fisei sarcina consta in recunoastereafiecarei meserii si a instrumentelor necesare,despartirea cuvintelor in silabe ,incercuirea

numarului corespunzator silabelor si reprezentarea grafice,apoi incercuirea meseriei

 preferate.La sectorul Arta copiii au la dispozitie creioane colorate si imagini pe care sunt

indrumati sa le coloreze pentru ca la final sa realizeze o carticica cu meserii.La sectorul

Constructii sunt pregatite cuburile care ii asteapta sa fie mici arhitecti.Sarcina este aceea

de a construi cladiri diferite pentru un nou cartier.

Page 6: 1proiect de Activitate Integrata Meserii

7/27/2019 1proiect de Activitate Integrata Meserii

http://slidepdf.com/reader/full/1proiect-de-activitate-integrata-meserii 6/13

Pentru fiecare sarcina indeplinita primesc puncte de culoarea echipei di care fac

 parte.Dupa finalizare copiii viziteaza fiecare sector pentru aprecierea rezultatelor si se

stabileste ce echipa a acumulat mai multe puncte la aceasta proba.

Tranzitie : “Inspre baie ne-ndreptam

Ca sa ne spalam

Dam cu apa si sapun

Mai curati suntem acum. “

Rutine: “Singurel ma ingrijesc!”,Micul dejun

Tranzitie: Auditie-“Ce miros au meseriile?”

 Prima activitate pe domenii experientiale este « Cand voi fi mare ce voi fi oare ? »

si apartine domeniului Limba si Comunicare.Pentru ca sarcinile cerute in primul plic au

fost indeplinite,este momentul sa aflam ce probe avem de trecut si de aceea se va

deschide al doilea plic.

Proba 1-“Piramida meseriilor”-ghiceste meseria,alege imaginea corespunzatoare,

spune cu ce sunet incepe cuvantul si desparte in silabe.Proba 2-“Alege si grupeaza”-alege un jeton cu o meserie,cauta jetoanele cu uneltele

sale si numeste produsele corespunzatoare.

Proba 3-“Raspunde repede si bine”-reprezinta grafic propozitia scrisa pe tabla in

culoarea echipei tale si precizeaza numarul cuvintelor.

Proba 4-“Descopera cuvantul”-denumeste imaginile in ordinea crescatoare a cifrelor 

din dreptul lor.Descopera cuvantul din coloana A-B.

Indeplinirea cu succes a sarcinilor propuse duce la deschiderea ultimului plic:

Tranzitie-Jocul degetelor 

“Cofetarii priceputi”este a doua activitate pe domenii experientiale si apartine

domeniului Om si Societate.Fiecare echipa are ca sarcina sa realizeze un arici din

ingredientele salamului de biscuiti .Copiii trebuie sa amestece ingredientele primite ,sa

dea forma de arici compozitiei cu ajutorul unei folii,sa puna tepii ochii si nasul din

cereale cu cacao.

Rasplata finalizarii sarcinii este tocmai produsul muncii lor(ARICIUL),dar si a unor 

diplome de merit pentru eforturile depuse pentru realizarea cu succes a tuturor sarcinilor 

din aceasta zi.

Jocurile distractive si de miscare propuse la activitatile recreative(ALA2),vor incheia

activitatile zilei.

 

Page 7: 1proiect de Activitate Integrata Meserii

7/27/2019 1proiect de Activitate Integrata Meserii

http://slidepdf.com/reader/full/1proiect-de-activitate-integrata-meserii 7/13

Desfasurarea activitatii

Evenimente

didactice Continut stiintific

Strategia didactica

EvaluareMetode si procedee Mijloace deinvatamant

1.Moment

organizatoric

Se asigura conditiile unei

 bune desfasurari a

activitatii:

-pregatirea materialului

didactic;

-aranjarea mobilierului;

-aerisirea salii de grupa;

intrarea copiilor in sala

de grupa;

2.Captarea

atentiei

In cadrul intalnirii de

dimineata,dupa salut,se

va continua cu prezenta

si completarea

calendarului naturii prin

 jocul “adevarat/fals”,voi

dirija discutii referitoare

la tema abordata in

aceasta saptamana,”Cevoi fi cand voi fi mare?”

Impartasirea cu ceilalti:

“Roata vremii se-

nvarteste

Fiecare se gandeste

Si va spune cu glas tare

Ce va fi cand va fi mare”

Formula de inceput

este”Eu,cand voi fi mare

voi fi...”,copiii urmandsa completeze cu

numirea meseriei

 preferate.

“Un taciune si-un

carbune

Toate cele spuse-s bune”

Conversatia

,

explicatia,

exercitiul;

frontal,

individual

Conversatia

Panoul

intalnirii de

dimineata,

cosulete,

stelute

Participare

activa la

discutii,

completare

corecta in

calendarul

naturii

Page 8: 1proiect de Activitate Integrata Meserii

7/27/2019 1proiect de Activitate Integrata Meserii

http://slidepdf.com/reader/full/1proiect-de-activitate-integrata-meserii 8/13

Activitatea de grup – 

copilul care ocupa

scaunul povestitorului va

descrie in cateva

 propozitii meseria preferata si ce a aflat de

la parinti despre meseria

acestora.

 Noutatea zilei consta in

gruparea copiilor in

echipa albastra si cea

rosie pentru a participa

la concursul care va

cuprinde toate

activitatile de astazi

elemente de

 problematiz

are,

 brainstormi

ng

Conversatia

explicatia

Scaunul

 povesti-

torului

Observarea

comporta-

mentului

non verbal

3.Anuntarea

temei si a

obiectivelor

Astazi va fi o zi mai

speciala pentru ca este

dedicata interesantului

concurs “Tot ce stiu

despre meserii” ,cu

 probe surpriza pe care le

vom rezolva simplu

,folosindu-ne doar de

ceea ce stim despremeserii.Copiii din

fiecare echipa vor 

muncii impreuna pentru

a trece de probele din

cele trei plicuri si pentru

a contribui la succesul

echipei sale.

Conversatia

explicatia,

frontal

4.Reactualiza

reacunostintelor

Vom deschide primul

 plic,cel care este

numerotat cu cifra 1sivom afla primele sarcini

de realizat:

Stiinta-copiii isi aleg

cate o plansa cu meseria

 preferata si cauta

 jetoanele

Conversatia

explicatia

exercitiul

Plic cu

scrisoare, jocul

meseriilor,

fise de lucru

Intuiescmaterialele

de la fiecare

centru,

rezolva

fisele,respec

ta cerintele

Page 9: 1proiect de Activitate Integrata Meserii

7/27/2019 1proiect de Activitate Integrata Meserii

http://slidepdf.com/reader/full/1proiect-de-activitate-integrata-meserii 9/13

corespunzatoare,apoi

rezolva fisa

Arta-copiii coloreaza

 prin hasurare imaginile

meseriilor pentru arealiza o carte

Constructii-“micii

arhitecti” construiesc

diferite cladiri pentru un

modern cartier 

Pentru fiecare sarcina

indeplinita,primesc

 puncte conform culorii

echipei.

Dupa finalizarea,copiiitrec pe la fiecare sector 

 pentru a aprecia

lucrarile.

Rutine-Singurel ma

ingrijesc

munca in

echipa

turulgaleriei,

elemente de

 problema

tizare

imagini

meserii,

creioane

colorate,

folie plastic, perforator 

cuburi

Apreciaza

lucrarile

conformcerintelor 

formulate la

inceputul

activitatii

5.Prezentarea

noului

continut si

dirijareainvatarii

ADE-DLC-“Tot ce stiu

despre meserii”

Tranzitie-auditie “Ce

miros au meseriile?”Pentru ca am finalizat cu

succes sarcinile din

 primul plic,putem

deschide urmatorul

 plic,pentru a afla regulile

 jocului « Cand voi fi

mare,ce voi fi oare ? »

Explicarea sarcinii si a

regulilor jocului :

-jocul este o intrecereintre cele doua echipe

fiecare rezolvand cele

 patru probe Raspunsurile

corecte sunt rasplatite cu

aplauze si puncte.Castiga

echipa cu cele mai multe

Conversatia

Explicatia

Frontal

Exercitiul

Plic cu

scrisoare

 

Repeta

denumirea

 jocului

Page 10: 1proiect de Activitate Integrata Meserii

7/27/2019 1proiect de Activitate Integrata Meserii

http://slidepdf.com/reader/full/1proiect-de-activitate-integrata-meserii 10/13

 puncte.

« Piramida meseriilor »

este prima proba.Copiii

ghicesc meseria,aleg

imagineacorespunzatoare,precizea

za sunetul initial si

despart in silabe

cuvintele indicate.Voi

solicita,pe rand cate un

copil din fiecare echipa.

Voi propune un joc de

proba pentru a vedea

daca s-au inteles

cerintele,apoi se vadesfasura jocul.

Citesc ghicitorile cate

una pentru fiecare plansa

si pentru fiecare meserie

 pana vom realiza

 piramida meseriilor.

“Alege si grupeaza” este

cea de a doua

 proba.Copiii aleg jetoanecu meserii si unelte

specifice.Vom face un

 joc de proba,apoi copiii

vor desfasura jocul.Cate

un copil din fiecare

echipa alege o

meserie,cauta uneltele si

formuleaza propozitii cu

verbe reprezentand

actiuni specifice.

Piramida

Ciorchinele,

Planse

meserii,Punctaj

Jetoane

meserii,unelte,

 panou

Realizeaza

 jocul de

 proba

Ghicescmeseriile,

aleg

 plansele,

 precizeaza

sunetul

initial,

despart in

silabe

cuvinteleindicate

Grupeaza

uneltele

meseriilor,

denumesc

 produsele

6.Obtinerea

performantei

« Raspunde repede si

 bine » este proba prin

care solicit copiilor sa

reprezinte grafic cate o

 propozitie.Dupa un joc

Page 11: 1proiect de Activitate Integrata Meserii

7/27/2019 1proiect de Activitate Integrata Meserii

http://slidepdf.com/reader/full/1proiect-de-activitate-integrata-meserii 11/13

de proba, un copil

formuleaza o propozitie

 pentru echipa

cealalta.Echipa solicitata

isi alege un copil carereprezinta grafic

 propozitia la tabla si

 precizeaza numarul de

cuvinte din propozitie.

Ultima proba este

« Descopera

cuvantul ».Prezint plansa

cu rebusul

meseriilor.Imaginile

numerotate de la 1 la 7corespund randurilor 

numerotate din rebus.Cu

 prima imagine voi

realiza jocul de

 proba,apoi solicit copiii

din fiecare grupa pentru

aflarea cuvintelor.Voi

scrie cuvintele pe

randurilecorespunzatoare

numerelor.La final,copiii

descopera

cuvantul « meserii »pe

coloana A-B.

Tranzitie-Jocul degetelor 

Execitiul,

Elemente de problema

tizare,

Tabla,

creta

colorata

Panou,Plansa

rebus

Reprezinta

grafic

 propozitiile

Stabilescnumarul de

cuvinte din

 propozitie

Intuiesc

materialul

Denumesc

meseriile,

descoperacuvantul

“meserii”pe

coloana A-B

se stabileste

 punctajul pa

 baza

cerintelor 

initiale

7.Asigurarea

retentiei si

transferului

DOS-Activitate

 practic-gospodareasca

« Cofetarii

 priceputi ».Vomdeschide ultimul plic

 pentru a afla

cerintele.Activitatea va

consta in realizarea

“ariciului”din

ingredientele salamului

Conversatia

Page 12: 1proiect de Activitate Integrata Meserii

7/27/2019 1proiect de Activitate Integrata Meserii

http://slidepdf.com/reader/full/1proiect-de-activitate-integrata-meserii 12/13

de biscuiti.Fiecare

echipa realizeaza cate un

arici amestecand

ingredientele primite .Cu

ajutorul unei folii se vada forma de

arici.Tepii,ochii si nasul

se pun din cereale de

cacao.

Echipele se apreciaza

reciproc.

explicatia,

Jocul,

Pe grupuri

Turul

galeriei

Sorturi,

Castroane,

folie,

linguri

sirop, biscuiti,

rahat

cereale

Realizeaza

sarcina pe

echipe

8.Evaluarea

activitatii

Se stabileste punctajul

final si castigatorii

conform obiectivelor 

operationale care devincriterii de evaluare.Toti

copiii vor primi diplome

de merit pentru

rezultatele lor.

Conversatia

Frontal,

individual diplome

Aprecieriverbale

9.Incheierea

activitatii

ALA2-Activitati

recreative

In incheierea activitatii

copiii desfasoara jocurile

distractive si de miscare“Ultimul nu are loc” si

“Mingea in cerc”.

Sunt recompensati cu

rezultatul muncii

lor(ariciul).

Jocul,

exercitiul

scaunele

minge

 

Page 13: 1proiect de Activitate Integrata Meserii

7/27/2019 1proiect de Activitate Integrata Meserii

http://slidepdf.com/reader/full/1proiect-de-activitate-integrata-meserii 13/13